Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zkoušečka obvodů - ochrana proti přepětí

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: ne květen 14 2017, 16:09    Předmět: Zkoušečka obvodů - ochrana proti přepětí Citovat

Neví někdo jak jsou řešeny zkoušečky (obvodovky) odolné proti síťovému napětí?

Například RAMI O10a na obrázku má trvale snášet 230V při nabíjení akumulátoru přímo ze sítě, krátkodobě až 400V. Podobnou zkoušečku jsem neměl možnost rozdělat. Na webu jsem našel jenom schéma se zenerkou a předřazeným polyswitchem což je jenom krátkodobá ochrana.



RAMI_O10a.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  RAMI_O10a.jpg
 Velikost:  19.34 kB
 Staženo:  190 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ondras_Ch



Založen: Mar 04, 2017
Příspěvky: 171
Bydliště: Úpice

PříspěvekZaslal: st červenec 05 2017, 17:08    Předmět: Citovat

Mám zkušenost s tímto bazmekem a velmi negativní. Po přečtení návodu, jsem pojal dojem, že přístroj má vnitřní akumulátor.
Cituji návod:
"Upozornění: Zkoušečka průchodnosti vodičů – zkoušečka obvodů RAMI
O10 může být na nabíjecím napětí neomezeně dlouhou dobu i po plném
nabití záložního akumulátoru. (indikace akustickou signalizací hlasitým bzučákem jako výstraha)"
Po rozbalení jsem zkusil zkratovat hroty, zkoušečka ani nepípla, odolal jsem pokušení ji rozebrat, což se později ukázalo jako chyba.
Takže jsem neváhal a připojil ji do zásuvky, začala vydávat vrčivý zvuk. Nechal jsem jí v zásuvce, po 10minutách se ozvalo cvak a vypadl jistič zásuvek. Zkoušečka zasmrděla a já zaklel.
Nedalo mě to a zkoušečku jsem rozebral, bohužel ve výrobě asi zapomněli osadit akumulátory, pozice na ně byli prázdné, měl jsem to zřejmě zkontrolovat před zapojením na 230V.
Vnitřní zapojení se skládá z piezo sirénky s vnitřním oscilátorem, 3ks diod 1N4148, tranzistoru BC547, a několika odporů. Zapojení jsem překresli, můžu to sem dát, celkem mě není jasná jeho funkce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: st červenec 05 2017, 17:20    Předmět: Citovat

Zapojení sem samozřejmě dej - zajímala mě právě tato zkoušečka protože na rozdíl od některých podobných má síťové napětí snášet trvale.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ondras_Ch



Založen: Mar 04, 2017
Příspěvky: 171
Bydliště: Úpice

PříspěvekZaslal: st červenec 05 2017, 17:38    Předmět: Citovat

Schema sem dám zítra, mám to na dílně. Docela by mě zajímalo, jestli někomu ta zkoušečka funguje. Líbila se mě právě ta odolnost proti síťovému napětí na svorkách...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: st červenec 05 2017, 18:00    Předmět: Citovat

Další zkoušečka výrobce RAMI Z10 taky není nic moc extra, viz diskuse zde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ondras_Ch



Založen: Mar 04, 2017
Příspěvky: 171
Bydliště: Úpice

PříspěvekZaslal: st červenec 05 2017, 19:31    Předmět: Citovat

Tak schemátko jsem nakreslil po paměti, ještě ale raději zkontroluju, jestli to tak opravdu je.
Celý zázrak je v připojení hrotů přes velký "vstupní" odpor. Jenže pak to píská i přes nasliněný prst, takže je to k ničemu...
Měl jsem si něco vyrobit, nebo rovnou koupit toto:
http://www.benning.de/dutest-pro-en.html



rami.png
 Komentář:
Rami

Stáhnout
 Soubor:  rami.png
 Velikost:  7.36 kB
 Staženo:  274 krát



Naposledy upravil Ondras_Ch dne čt červenec 06 2017, 14:21, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: čt červenec 06 2017, 11:53    Předmět: Citovat

Ondro - a k čemu by Ti tahle pčovina byla vlastně dobrá?
Jestli jsi to kupoval jen jako vzhledné pouzdro pro vlastní zkoušečku, pak teda jo, ale jinak fakt nevím Smile

Ony tyhle "uni" zkoušečky s mizivým vlastním odběrem už ošidily celkem dost mých kamarádů - zásuvkářů.
Neuměly totiž poznat zčásti upálenou nulu v TNC sítích, což jde se ZN1 či starou ZN500 poznat poměrně snadno, no.
Kapacitní proud kabelu, vedení či "přeslech" přes další okruh spotřebičů stačil na to, aby zkoušečka ukázala "plné" napětí, které tam ve skutečnosti nebylo. Celkem to stačí na následný špatný úsudek, u těch šikovnějších minimálně další zdržení - než si do auta došli pro starou elektromechanickou zkoušečku, nebo jiný spolehlivý indikátor. Taková zkoušečka je pak na hovno, pokud mi poskytuje nesprávné údaje či výsledky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: čt červenec 06 2017, 12:29    Předmět: Citovat

Mě to zajímá jako inspirace k doplnění akustické indikace zkratu do jiného měřícího přístroje. Obvod by měl být trvale odolný proti síťovému napětí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ondras_Ch



Založen: Mar 04, 2017
Příspěvky: 171
Bydliště: Úpice

PříspěvekZaslal: čt červenec 06 2017, 14:38    Předmět: Citovat

Leoši to bylo tak:
Jelikož se teď živím převážně silnoproudařinou, tak jsem chtěl nahradi svoji "vadasku ZN1" něčím, co lépe vypadá, koupil jsem si tedy zkoušečku VOLCRAFT VC-55LCD. Takový kůl výrobek moderní doby, má to třeba led přisvícení a ukazuje to hezky napětí, sled fází a vypadá to lépe než vadaska, má to i prozváněčku obvodů, to používám celkem často, chyba je, že indikuje uzavření obvodu asi do 100k, takže je to defakto k ničemu. A je to jak píšeš, ta "zkoušečka měří napětí i přes kapacitu kabelu atd, takže jako vadaska je to taky na nic.
Mám objednanou DUSPOL analog, ta má led indikaci sledu fází a polarity + klasický "zanořovací solenoid, stiskem tlačítka lze připojit zátěž - píšou 600mA při 1kv. Nemá ovšem prozváněčku, tak jsem pátral co by bylo vhodné a narazil jsem na tuhle hrůzu.
Zlatá ZN2, s ní se dá odhadnout i větší přechoďák, asi se k ní vrátím, nebo použiju obal o tohohle krámu a něco do toho zabuduju svého Smile

Pro Achaba: Ber to jako slepou uličku, já jsem jí prozkoumal a říkám "tudy ne přátelé"
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
palmalsport



Založen: Dec 21, 2012
Příspěvky: 545
Bydliště: HK

PříspěvekZaslal: pá červenec 07 2017, 12:25    Předmět: Citovat

Já používám k prozvánění výrobek od firmy DUSPOL, a jsem spokojen. Má to i ochranu, v případě že bych prozváněčku připojil k obvodu 230V AC. Mám ji cca 10 let. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund