Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

TV anténa pro horší signál

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Leo000



Založen: Dec 19, 2016
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: pá červen 16 2017, 18:15    Předmět: TV anténa pro horší signál Citovat

Chtěl bych si na chalupu pořídit novou TV anténu. Před digitalizací jsme tam dobře chytali ČT1, ČT2 a ostatní programy chodily tak nějak podle počasí (anténa – síto se zesilovačem, byla nasměrována na Brno, vzdálenost asi 65 km, ale kousek před vesnicí nám to kryje hřeben kopce. Na druhou stranu máme 20 km Praděd, ale taky za kopcem). Při zavedení digitálního pozemního vysílání jsme přešli na satelit, protože tehdy bylo vysílání zdarma, ale při nynějším vývoji cen bychom se rádi vrátili k pozemnímu vysílání.

Vyhlédl jsem si anténu Fuba 912B (https://dvb-t-anteny.heureka.cz/fuba-912b/#). K tomu přemýšlím co vzít za zesilovač (v domě mám dvě televize). Momentálně se rozhoduji mezi AZ-30 (https://antenni-zesilovace.heureka.cz/antenni-zesilovac-az-30_2/) + rozbočovač nebo přímo zesilovač s rozbočovačem AM-787 LTE (https://antenni-zesilovace.heureka.cz/dvb-t2-antenni-zesilovac-am-787-lte/#). Co si myslíte o tom výběru nebo by jste doporučili něco jiného (tahat tam někoho na změření signálu se mi moc nechce, protože je to dost z ruky - prostě jsem si říkal, že koupím to nejlepší, vyzkouším a pokud to nepůjde tak to vrátím a zůstanu u satelitu)?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2791
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: pá červen 16 2017, 18:53    Předmět: Citovat

Pokud širokopásmový zesilovač, tak s co největší odolností proti intermodulaci a podobným parazitům a ještě na vstup nějaký ten odlaďovač silných signálů mimo TV pásmo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
RadekB



Založen: Mar 03, 2005
Příspěvky: 2057
Bydliště: někde mezi Brnem a Prostějovem

PříspěvekZaslal: pá červen 16 2017, 19:02    Předmět: Citovat

Vybrana antena je predrazena sracka s vlastnostmi logara za 300Kc
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Leo000



Založen: Dec 19, 2016
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: pá červen 16 2017, 19:23    Předmět: Citovat

Máte tedy prosím nějaké konkrétní tipy na vhodný zesilovač a anténu, co by nebyla "predrazena sracka"?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7070
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: pá červen 16 2017, 20:00    Předmět: Citovat

V první fázi vyzkoušej, jestli bys nebyl spokojený i bez zesilovače.

Já osobně používám "Plzeňské síto" ještě z 80. let.
(Čas od času se mi podaří nějaké získat, když si někdo myslí, že si pomůže, když si koupí pokojovou anténu a síto vyhodí.)

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
hazi



Založen: Feb 11, 2015
Příspěvky: 133
Bydliště: Opavsko

PříspěvekZaslal: pá červen 16 2017, 20:39    Předmět: Citovat

Ta fuba má mít zisk 16,5dB,to bych chtěl vidět Laughing
Všichni kolem ten 3 stěžník kupují,asi se jim líbí.Pokud není čím změřit signál tak je to věštění z křišťálové koule.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19435
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá červen 16 2017, 21:06    Předmět: Citovat

Souhlasím. Co dnes nechytneš bez zesilovače, to ti dlouhodobě uspokojivě hrát nebude.
Samozřejmě souhlasím i s tím, že poctivé vyhledání a změření signálu zěžko něčím nahradíš, ale, jestli na to máš trpělivost, zkus to:
vezmi plzeňské síto velké (nebo anténu stejné konstrukce, třeba Vaten), bez zesilovače, připoj ho na jednu televizi přímo (nebo na settopbox), hlavně, jestli ti tam zůstal naladěný některý multiplex z Kojálu či Pradědu. Bez signálu ho těžko naladíš, automaticky už vůbec ne, ještě tak, když budeš znát číslo kanálu.
Na dlouhou anténu je čas - v místě s odrazy málokdy má deklarovaný zisk, protože část její délky může zasahovat do místa, kde signál není, ba dokonce se může fázově odečítat, a leze z ní daleko méně, než z krátké antény. Proto doporučuji začít tím sítem, to je krátké a zisk má slušný.
Zapni na některém programu toho multiplexu INFO o kanálu a hledej nejvhodnější umístění antény. Síla signálu je sice důležitá, ale ne vždy je v místě nejsilnějšího signálu také signál dostatečně kvalitní, proto píšu o trpělivosti... Může být klidně o metr vedle místa, kde ti to teď nechodí, ale taky o deset metrů dál. Takových míst, jaká popisuješ, je nejen mezi Uničovem a Rýmařovem, ale po celé republice, šest půlek.
Signál pro rozbočení zesílit můžeš, ale ne širokopásmově u antény, tím si celkem spolehlivě signál znehodnotíš. Zesilovač použij linkový až před rozbočovač, nebo přímo použij aktivní rozbočovač, ať to víc televizí uživí. A dobrý je alespoň pásmový filtr na vstup toho zesilovače, který propustí jen kanály od - do, či přímo jen ty, které potřebuješ.
Poslal bych tě do Loštic pro aktivní rozbočovač a pásmový filtr před něj, v Terozu tomu rozumí, ale bez toho změření taky budou hádat jen z věštecké koule nebo věštit z lógru.
Napřed najdi, kde umístit anténu, na kterou to bude hrát bez zesilovače.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17512
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá červen 16 2017, 21:24    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):
Souhlasím. Co dnes nechytneš bez zesilovače, to ti dlouhodobě uspokojivě hrát nebude.

Ale Hille, já mám v sejtu širokopásmovej od doby, co začal vysílat Chlum (bez zesáku to kostičkuje) a od tý doby o něm nevím. Wink

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19435
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá červen 16 2017, 22:07    Předmět: Citovat

Nojo, Jirko, ale ty jsi proti Leovi v relativní rovině a navíc ti všechny blízké BTSky svítí zrovna do levého minima příjmu sejta (cca 50° - 95° od hlavního směru příjmu vlevo i vpravo, trochu se ten rozsah úhlů mění s kmitočtem, ale zase ne moc):
kostel, gympl, silo i komín v Turkově u mlýna.
I komín ve Skřivanech je ze stejného směru, ale už hodně daleko, podobně jako ostatní BTSky, které by svítily do předního nebo zadního příjmového laloku sejta (Nová Skřeněř, hala Kasi za Zábědovem, Zdechovice...) ty jsou už dostatečně daleko. O Nechanicích nemluvě. Jiných zdrojů rušení, které by anténa mohla zachytit, je v aktivních směrech málo.
Dokud si někde blízko tebe někdo nepořídí LTE nebo CDMA klienta se stacionární venkovní anténou, aby ti do příjmu lezl silnější signál od něj, tak to dobrý zesilovač může celkem slušně zvládat.
Jenže Leo neuvedl přesněji polohu, takže u něj to nevíme.
Proto je potřeba, aby našel použitelný (třeba i slabý a proto občas kostičkující) signál bez zesilovače.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Leo000



Založen: Dec 19, 2016
Příspěvky: 6

PříspěvekZaslal: so červen 17 2017, 7:56    Předmět: Citovat

Ono možností kam umístit anténu moc nemám poněvadž mi na střeše trčí nad komín asi pětimetrový stožár a tak to chci dát na něj. Zkusím tedy to síto a případně si od známého půjčím i Fubu, abych mohl porovnat rozdíl (pokud bude co porovnávat). Teď na TV nic naladěno nemám, ale podle aplikace v mobilu bych snad mohl provést správné prvotní nasměrování (přinejhorším zanesu TV ke známému do vedlejší vesnice pro naladění).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17512
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so červen 17 2017, 8:14    Předmět: Citovat

Hille, v tý mapě jsou blbosti. Třeba na Karlovce ZŠ jsou kandelábry už od doby, co začal Eurotel a na mapě nic. Určitě je to funkční, vrtule klimačky se občas točí. Zato gympl je mi divnej, nikdy jsem si nevšiml, že tam něco je.
To samý silo, tam je jen T-mobil, vím to dost přesně, Epromáci tam dělali kdysi přípojku ještě pro Pegase (to jsem si nemohl nechat ujít se tam kouknout) Vloni při revizi jsem se tam byl s revizákem kouknout a nic nepřibylo. Pěknej výhled ale už se nedokážu odpoutat od výtahovýho domečku, na starý kolena bojím, bojím. Však bych tam nebyl první plachťák. Smile

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2791
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: so červen 17 2017, 8:17    Předmět: Citovat

Šíření signálu je tak nevyzpytatelná věc...
Od té doby, co u nás běží LTE, je lepší LP anténa než "síto" (matrace), protože je směrovější
http://www.ame.cz/Antena-LP-2845-LTE-free-Zircon-logaritmicko-periodicka-pro-DVB-T-DVBT-prijem-_d181607_10699.aspx

A když zesilovač, tak se u nás osvědčily z této řady:
https://www.ivo-pt.cz/pozemni-vysilani-dvb-t-fm-zesilovace-dvb-t-fm-zesilovace-dvb-t-s-filtrem-o2-ufon-lte-b1058.000.htm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5994
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: so červen 17 2017, 9:20    Předmět: Citovat

Leo000 napsal(a):
...při nynějším vývoji cen bychom se rádi vrátili k pozemnímu vysílání.
Pokud by bylo nutné náročnější technické řešení vyžadující větší investici a pracnost je otázka jestli radši nezůstat při satelitu. Možnost zakódovaní a zpoplatnění komerčních stanic po přechodu na DVB-T2 je reálná takže úspora na servisním poplatku nemusí být navěky.
Současně se přechod na DVB-T vyplatí pouze pokud lze příjem zajistit jednoduše a levně bez nutnosti použít zakázkově laděných komponent. Ty by v případě změny kanálu která u některých vysílačů nastane bylo nutné vyměnit nebo přeladit. V některých případech i upravit celý systém.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19435
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: so červen 17 2017, 9:37    Předmět: Citovat

Souhlasím. Hledání signálu v Podkrkonoší, na Vysočině i v Moravské bráně (zejména po vypnutí několika převaděčů a Klučovské hory) jsem si užil osobně, a proto nejsem nakloněn lobování za jediný typ antény. Někde skutečně dlouhá anténa poskytne lepší signál, než síto velké husté, které je mimochodem hodně nepraktické tam, kde se přijímají signály vertikálně polarizované, ale v podélně nehomogenním poli je naopak sázkou na jistotu.
Problém většiny uživatelů je nemožnost umístit anténu jinam. Prostě mají někde tyč pro anténu či komín z doby "anno dazumal" a tím to je dané.
U novostaveb bývalo praktické vyhledání signálu před pokládáním střechy, aby byl připravený prostup pro stožár tam, kde to hrát bude, nebo alespoň tak blízko, že do místa optimálního příjmu dosáhne poměrně krátký výložník.
Dnes nezbývá, než věřit, že většina signálů se bude ještě nějaký čas přijímat ze stejných vysílačů, jako dosud, místy naopak nezbude, než přijímat tyto signály z úplně jiného vysílače, pokud to je alespoň trochu možné. Těch podmínek, které se můžou ze dne na den změnit, je mnoho.

Pokud jde o ty linkové zesilovače se zádržemi U:founa a LTE, pak jsou místa, kde zatím spolehlivě vyhoví. Kdyby selektivita filtru vzhledem k blízkosti BTSky nebo klienta nestačila, pořád lze ten zesilovač umístit o pár metrů kabelu dál od antény, kde už k přebuzení zesilovače nedojde, případně aspoň 15 cm kabelu před vstup takového zesilovače přidat další zádrž.
Naproti tomu s jedno- až tříkanálovými zesilovači předladěnými na zakázku na konkrétní požadované kanály jsem měl nejméně potíží.

Jo, a Jirko, na sile nemá T-mobil LTE, zato O2 ano. A na gymplu má být VF.
Ale to si vyhledej tady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17512
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so červen 17 2017, 15:16    Předmět: Citovat

Hill napsal(a):

Jo, a Jirko, na sile nemá T-mobil LTE, zato O2 ano. A na gymplu má být VF.
Ale to si vyhledej tady.


Určitě ses spletl. Na tom odkazu, co jsi dal, je na sile LTE T-mobil 800 MHz od 2/2016 a 2100 MHz od 5/2016. O2 LTE je na sile až od 6/2016. Já tam byl s revizákem někdy kolem 4/2016, to tam O2 ještě nebyl. Ovšem, co je to na tý Základní škole Karlova ulice v odkazu taky není. Možná že to vloni přemístili, moc jsem tam nejezdil, Karlovka byla rok rozkopaná a teď je to rozkopaný zase o kus dál k Loudovejm.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Příjem DVB-T, DVB-C, DVB-S, IPTV a dalších Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund