Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Geiger-Müller
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: ne srpen 16 2015, 8:23    Předmět: Citovat

Je to další zapojení kde je GM trubice zapojená jako "průchozí" spínač. Danyk ji má zapojenou proti zemi jako "zkratující" spínač. Zda je to zrovna tím proč to Denisovi nefunguje asi nezjistíme, protože on to zkusit jinak na té cvičné destičce zapojit nechce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12042
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne srpen 16 2015, 9:37    Předmět: Citovat

ale vždyť je to úplně jedno . . .
vždycky na nějakém zátěžovém odporu při výboji v trubici dojde k zvýšení proudu a tím se tam objeví signál "lupanec", který se dále zpracovává . . .

bohužel nevíme kolik má napětí na trubici a jak to vůbec měří . . .

já používám STS-5 a na ní mám cca 400 V . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
DeniS



Založen: Jan 10, 2013
Příspěvky: 195

PříspěvekZaslal: ne srpen 16 2015, 11:42    Předmět: Citovat

jova1: myslel som to tak, ze nechcem skusat uplne odlisne zapojenie, napr. kvoli potrebe navijania trafka, takisto chcem dorobit tu cast s mcu z danykovej stranky, tak by to muselo byt kompatibilne.

ok1hga: uz som pisal, ze za ZD1 mam 418V a za R14, teda na trubici 280V. Meral som to multimetrom aj na osciloskope.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jova1



Založen: Dec 20, 2007
Příspěvky: 1249
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora

PříspěvekZaslal: ne srpen 16 2015, 12:00    Předmět: Citovat

Myslel jsem to tak, že by se ta napájecí část nechala původní, na R13 použil těch tvých 3M9, na něj připojit tu trubici a vyhodnocovací obvod postavit podle toho schéma z AR ode mě.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6078
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne srpen 16 2015, 13:16    Předmět: Citovat

DeniS napsal(a):
jok1hga: uz som pisal, ze za ZD1 mam 418V a za R14, teda na trubici 280V. Meral som to multimetrom aj na osciloskope.

Ale prdlačku, meříš to multimetrem s nějakým vstupním odporem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
DeniS



Založen: Jan 10, 2013
Příspěvky: 195

PříspěvekZaslal: ne srpen 16 2015, 13:47    Předmět: Citovat

Peaktech 2010DMM vid. priloha. A na osciloskope je vstupny odpor 1MΩ. Cim to mam teda odmerat???


dmm.PNG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  dmm.PNG
 Velikost:  14.29 kB
 Staženo:  93 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12405

PříspěvekZaslal: ne srpen 16 2015, 15:22    Předmět: Citovat

Vnitřní odpor DMM je 10MΩ. Předřadné odpory jsou 3,9MΩ+1MΩ=4,9MΩ.
Napětí na DMM= 418/(10+4,9)x10=280,5V.
To souhlasí s tvým měřením. Problém je buď v trubici nebo v příliš malé kapacitě C7 (příliš krátké impulzy). Použil bych min. 220pF (pozor na dimenzování).
Také bych zkusil krátkodobě zvýšit napětí ZD1 na +450V. Při malé citlivosti trubice může být čekání na impulz dlouhé.Wink

p.s. Po měření musíš DMM od trubice odpojit!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6078
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne srpen 16 2015, 15:40    Předmět: Citovat

Přehoď ty odpory, takhle se signál z trubice moc dělí dolů, nebo dej ten kond přímo na trubici.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6078
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: ne srpen 16 2015, 15:44    Předmět: Citovat

DeniS napsal(a):
A na osciloskope je vstupny odpor 1MΩ.

Na 500V nepoužíváš u osciloskopu dělicí sondu ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12042
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne srpen 16 2015, 16:57    Předmět: Citovat

taky můžeš dát na zkoušku do serie s odporem 4M7 a trubicí malou doutnavku . . .
měla by blikat podle těch pulzů . . .
na tohle odzkoušení trubice ti stačí invertor pro CCFL, aby dával asi 450 až 500V naprázdno . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cust



Založen: Jan 17, 2007
Příspěvky: 6290
Bydliště: Husinec-Řež

PříspěvekZaslal: so říjen 17 2015, 15:26    Předmět: Citovat

Cust napsal(a):
Zdravíčko,
Geiger je fajn, ale pro dnešní bastlíře může být těžko dostupný.
Lze to udělat na polovodičích. Pokud by byl zájem, mohu tu prezentovat článek i s tišťákem. Nedávno jsem se s tím hrál.
Čust
Tak jsem totálně vytížen. Sad Nějak jsem se k tomu nedostal, ale domluvili jsme se s kolegou, že to doděláme do stavu detektor - předzesilovač - převodníky - arduino - displej, aby to bylo kompletní. Některé části nám ještě chybí. Detektor už byl ale testován na spoustě urychlovačů po celé planetě Smile a blíží se ke zdárnému konci. Pro bastlíře bychom asi zveřejnili počítadlo pulsů s kalibrací na ekvivalentní dávku v letové hladině dopravních letadel a na povrchu země. Pro náročnější bude nejspíše k dispozici i spektrometrický měřák. Jelikož to bude ještě chvilku trvat, tak obdobný polovodičový detektor je popsán např. tady:
https://www.maximintegrated.com/en/app-notes/index.mvp/id/2236
detekční diodu je dobrá použít co nevětší, ale funguje to např. s BPW34 (pro zvětšení účinnosti lze diody řadit paralelně). Diodu je potřeba dokonale zatemnit. Předzesilovač je nutno dokonale odstínit. Použité OZ jsou hůře sehnatelné, ale velmi je doporučuju. Pro testy se ale dá použít i lépe sehnatelný např. MCP602 nebo OPA2134.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: út únor 02 2016, 23:53    Předmět: Citovat

Sestavil jsem si detektor s trubicí VS-9. Je to 36 cm dlouhý skleněný válec o průměru asi 3 cm. Podle katalogu je jmenovité pracovní napětí 910 V a napětí, při kterém začne počítat, 720 - 800 V. Zapojil jsem ji na samokmitající měnič přes odpor 7M6 a přímo do série s ní dal vysokoohmová sluchátka. Jsou tam poměrně hlasitě slyšet pulzy, a to dost často, cca 1x za sekundu, někdy je to takový shluk pulzů. Nemám nic radioaktivního, abych to mohl vyzkoušet. Vyhrabal jsem jen nějaké vakuové součástky obsahující thorium nebo tritium, ale nereagovalo to. S napětím 600 - 1000 V se četnost ani charakter pulzů nemění, jen hlasitost.

V dokumentaci k trubici nebyl uveden max. proud ani náboj. Co si mám myslet o té četnosti pulzů od pozadí? Může být taková velká trubice citlivější na kosmické záření apod.?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12042
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st únor 03 2016, 7:12    Předmět: Citovat

Lukas-Peca napsal(a):
Co si mám myslet o té četnosti pulzů od pozadí? Může být taková velká trubice citlivější na kosmické záření apod.?

záleží jaké pozadí v místě máš,
ale podle popisu bych řekl, že ti to funguje a takováhle četnost je normální.
na zkoušení GM používám vypínač z ruského leteckého přístroje, který má cosi v páčce . . .
sice už to nesvětélkuje, ale GM reaguje velmi dobře . . .

nahraj zvuk toho tvého přístroje a někam to UPni.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: ne únor 07 2016, 16:19    Předmět: Citovat

Abych mohl nahrát zvuk, musel bych sestrojit zesilovač Smile . Trubice ale funguje, zkoušel jsem ji s ionizačním detektorem kouře a reaguje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
rara



Založen: Jun 10, 2017
Příspěvky: 1

PříspěvekZaslal: ne červen 11 2017, 10:24    Předmět: Citovat

Zdravím všechny. Už nějaký čas se snažím rozchodit radiometr (aka Geiger) s PIN diodou (přesněji detektor a předzesilovač; jednoduchý zobrazovač s arduinem vč. programu mám hotový - můžu poskytnout), ale zatím nezúspěšně.
Zkoušel jsem různá zapojení, poslední je připojeno.

Vypadá to že všechno funguje, jen to neměří Smile Zkoušel jsem různé varianty T1/R4 (viz tabulka):

T1                 R4            U na R4
-----------------------------------------
MMBF4117      56K            0,6
BF545A          6K8            1,2
BF545B          4K7            2,7

zapojení se ve všech případech chová viceméně stejně. Měřím osciloskopem (Hantek DSO5072P), zkoušel jsem wolframovou elektrodu se 4% thoria a kouřový detektor s Americiem. ale žádné impulzy nejdou vidět.

Šum předzesilovače je cca 5 mV, velice citlivě reaguje i na nepatrné okolní rozptýlené světlo pokud trošku "odtemním" (dioda je přelepená cca 3x3 cm černého plastu, když povytáhnu z krabičky tak na světlo co prochází jen bastldeskou - LED žárovka, úsporka ... - ), ale po přiblížení zdroje záření není v signálu žádná změna.
Má někdo tip čím to může být? Mohlo by to být tím, že zatemnění diody není dostatečné (tj je nepatrně "vybuzená" a tento - víceméně stejnosměrný - proud "přebije" impulzy)?



gaiger_preamplifier.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  gaiger_preamplifier.png
 Velikost:  8.43 kB
 Staženo:  176 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 5 z 7

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund