Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Problém z brambory (koupená sadba)

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
markoni



Založen: Oct 30, 2006
Příspěvky: 2310
Bydliště: Poblíž Zlína

PříspěvekZaslal: pá červen 09 2017, 9:32    Předmět: Problém z brambory (koupená sadba) Citovat

Píši v zastoupení
Jsem dlouholetý pěstitel brambor půdu jsem měl propracovanou a do vyoraných hroubků na spodek dávám sůl draselmou a MPK .Letos přišla brigáda na sázení ale a neměl jsem ještě to pohnojeno ale brambory byli v zemi tak jsem pohodil hnojivo výše uvedené až na zahrabané brambory.Brambory vylezli ale jsou moc slabé, je to tím nebo není rok na brambory ?poraďte čím to pohnojit ? lokalita blízko Zlína díky
Promiňte možná to jsem nepatří
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bu2520



Založen: Jul 16, 2007
Příspěvky: 4237
Bydliště: u HK

PříspěvekZaslal: pá červen 09 2017, 9:38    Předmět: Citovat

nevím jestli to souvisí, ale nedávno si mi stěžoval velkopěstitel brambor s dlouholetými zkušenostmi, že zakoupil na vysočině sadbu ranných brambor a pro urychlení jí přykryl netkanou textilií cca 3ha. A brambory po vyklíčení místo aby rostly nahoru rostou dolů do hrobku, tak bude sadbu reklamovat, prý geneticky poškozená.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7824
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá červen 09 2017, 10:48    Předmět: Citovat

Nám letos nasadily brambory až podezřele pěknou nať, ale jestli bude dál takové sucho, tak stejně nic nebude Sad
Jinak hnojivo je NPK (dusík, fosfor, draslík), ne MPK. A já když přidávám, tak to rozhážu nějakou dobu před tím, než dávám sadbu. Pokud to dal na brambory přímo, tak mu to mohlo spálit klíčky.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dobrman



Založen: Aug 12, 2012
Příspěvky: 1511
Bydliště: J H

PříspěvekZaslal: pá červen 09 2017, 10:59    Předmět: Citovat

je to OT, ale nedá mi to ... Very Happy Very Happy

Stačí se pořádně bacit do hlavy!
Přece se říká: "Čim blbější sedlák, tím větší brambory!..."
Very Happy Very Happy

_________________
........Nedůvěřuji velbloudům a obecně nikomu, kdo dokáže týden nepít........
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Peedros



Založen: Apr 07, 2009
Příspěvky: 354
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: pá červen 09 2017, 11:01    Předmět: Citovat

Pěstuju také brambory, nejlepší hnojivo je kravský nebo koňský hnůj, po tom brambory rostou jako blbé. Než jsem začal používat hnůj, dával jsem Cererit přímo na brambory. V průběhu sezóny pak mám připravený sud s kopřivovou jíchou, sice to smrdí jako šakal,ale brambory jdou po tom pěkně. Další věc je, že je poměrně dosti teplo a sucho, brambory moc za vedra nerostou, nemají moc rády teploty nad 22.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: pá červen 09 2017, 11:35    Předmět: Citovat

Brambory jsou tak choulostivé protože je už moc přešlechtili. Ani při optimálním skladování nevydrží. Neberu jich víc než 25kg v létě a 50kg v zimě protože ve větším množství by jich značná část shnila. Byly doby že jich většina vydržela v použitelném stavu celý rok.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15515
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá červen 09 2017, 11:40    Předmět: Citovat

dobrman napsal(a):
Přece se říká: "Čim blbější sedlák, tím větší brambory!..."

Konečně někdo se správnou připomínkou.
Ono totiž používat sice NPK na brambory jde, ale nemá to smysl. Brambory chtějí kravský (ne koňský, co je na něco jiného) hnůj do zorané půdy na podzim (musí se vstřebat, je ostrý) nebo lépe do jednotlivých řádků nastrkat brambory v rozestupech a ke každé dát necelou hrst granulovaného kravského hnoje.
Pokud se bavíme o bramborách, tak je důležité se bavit o určitém názvu jejich odrůdy pro sadbu, kdy se sadilo, jestli se sadí stále na stejné místo, jestli sadba není už 4.-5. pokolení vlastních brambor a na stejném místě atd. atd. A hnůj se dává pod brambory nebo k nim, ne na ně když už jsou zahrabané.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jodr



Založen: Jan 20, 2008
Příspěvky: 1373
Bydliště: na vejminku

PříspěvekZaslal: pá červen 09 2017, 12:29    Předmět: Citovat

p32 napsal(a):
...... jestli se sadí stále na stejné místo, jestli sadba není už 4.-5. pokolení vlastních brambor a na stejném místě atd. atd. A hnůj se dává pod brambory nebo k nim, ne na ně když už jsou zahrabané.

Narodil a vyrostl jsem v Liberci. Bydleli jsme v dolíku otevřeném na jih. Brambory se všechna léta co pamatuju, pěstovaly na políčku asi 60x25m, které vzniklo po zbourání dvou sousedících domů. Půda byla plná písku a vápna z omítek. Hnojilo se výhradně králičím hnojem, jiný k dispozici nebyl. Bylo po válce v bramborách a mase (králičím) jsme byli soběstační. Samozřejmě se oddělovala sadba stále z těch předtím sklizených. Zajímavé bylo, že brambory vydržely ve sklepě v pohodě do léta. Synovec chtěl na tom místě před dvěma roky stavět a nechal si změřit radon. V ďolíku naměřili šílených 3600Bq/m3, to vyvětlovalo onu výdrž brambor ve sklepě.

_________________
Jen blbec se učí svými chybami opakovaně....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17730
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá červen 09 2017, 13:41    Předmět: Citovat

Jodr napsal(a):
V ďolíku naměřili šílených 3600Bq/m3,

V Liberci? Já myslel že takovýhle hodnoty jsou jen v Orlickejch horách. Shocked

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31833
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá červen 09 2017, 13:56    Předmět: Citovat

Vzhledem ke geologii Český kotliny je radon všude, kde na povrch vystupujou zlomy zasahující do příslušný hloubky. Ona totiž ta naše "česká kotlinka" je v podstatě "podezděná" uranovou rudou všude kam se člověk podívá, rozdíly jsou jedině v hloubce uložení tý uranonosný vrstvy a v její "mocnosti". Doslova pár centimetrů tloušťky má všude, někde může mít až čtvrt metru. A odpověď na otázku "proč už dávno Česko není uranová velmoc" je jednoduchá - ta uranová vrstva je v tak velkejch hloubkách (a)nebo tak tenká, že dnešní technikou je neekonomický ji dobejvat - a tam kde to ekonomický bylo, už se u nás těžilo (Jáchymov, Příbram = pozůstatky důlních děl po těžbě stříbra a polymetalickejch rud olova, zinku atp a nebo loužením pomocí H₂SO₄ (Stráž pod Ralskem). Na vznik plynnýho radonu i to minimum ale bohatě stačí - no a pak nějaká "příhodná" zlomová puklina vedoucí k povrchu a máme radonu, co hrdlo ráčí ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jirkati



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 1412
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

PříspěvekZaslal: pá červen 09 2017, 16:33    Předmět: Citovat

S radonem je někdy potíž, jindy zase ne. Před pár léty vyhlásil krajský úřad v Liberci akci "Měření radonu". Bydlím na mírném kopečku nedaleko Liberce, tak jsem se do akce přihlásil, vyfasoval dva měřiče a umístil je v nejnižším podlaží - jeden ve sklepě, druhý v hamshacku. Po příslušných asi 18 měsících jsem měřiče protokolárně odevzdal a za pár týdnů obdržel protokol s tím, že v baráku radon nemám.
Když před dvěma roky začal kdosi asi 20 m ode mne stavět, tak mu tam nějaká firma naměřila údajně vysoce nadkritické množství radonu a musel nechat dělat nákladné protiradonové izolace. Možná je to jen dobrý kšeft. Mohl mít ale doma radonové lázně. Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17730
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá červen 09 2017, 16:43    Předmět: Citovat

V tom radonování dělaj měřiči pěkný podfuky. Třeba u nás potřebovali v devadesátkách nějak zdůvodnit zrušení učňovský školy. Něco se změřilo a výsledek byl extrémní radon, opatření by bylo moc drahý, nejsou na to prachy a bác, zrušeno. Asi před 5 lety potřebovalo město sociální byty a tak měření zopákli a ejhle, radon ok a už tam bydlej penzisti.
Když brácha přistavoval k baráku, tak musel taky nejdřív měřit. Protože byl stavař, tak si sehnal ještě druhý čidlo a dal je vedle sebe. Na každým bylo řádově jinak. U kterýho si myslíš, že bylo mnohem víc? No u toho co chtěl stavební úřad.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mysteri



Založen: Mar 12, 2008
Příspěvky: 2931
Bydliště: Považie - Vorošilovo

PříspěvekZaslal: pá červen 09 2017, 21:57    Předmět: Citovat

Okolo roku 1995 kolega v práci chodil aj so švagrom na chalupu pri Novom Meste n/V, čerstvé dedičstvo po babke. Na jar zasadili krumple a viac sa o pole nezaujímali. Občas, keď sa tam zastavili v rámci rodinných akcií, (chľast), tak miestne babky im nadávali, že sa o to pole nestarajú, že to nehnoja, že neokopávajú, že imperialistický ,,brouk" im to zožerie a že sú mestskí burani a vôbec si to pole nezaslúžia. Prišla jeseň, babky zbierali maličké zemiaky a kolega mal také, že jeden zemiak stačil na dve porcie a v množstve, že nevedeli, čo s nimi.... Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund