Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tesla 1019A Piano
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Michaelo



Založen: Mar 13, 2011
Příspěvky: 21

PříspěvekZaslal: čt listopad 29 2012, 1:01    Předmět: Citovat

Ano, presne tak, časová pravidelnosť je podobná, no skracuje sa dĺžkou prevádzkovej doby.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 974
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: út květen 02 2017, 12:20    Předmět: Citovat

Po téměř 20 letech jsem se pohrabal ve své sbírce a chtěl jsem zprovoznit tohle gramorádio. Rozchodil jsem alespoň střední vlny, ale narazil jsem na problém, který neumím řešit:
Po několikakerém proladění se při ladění vlevo začne knoflík protáčet naprázdno. Je to proto, že se po jedné otáčce vlevo tkaloun na osičce dostane do postavení, kdy se na přes sebe vzájemně kříží. Tkaloun ve směru na vodící kolečko na pravé straně "vylézá" z podotáčky přicházející od ladícího kondenzátoru.
Samozřejmě se po několikátém pokusném protočení po úpravě pozic přetrhnul. Zkusil jsem ho nahradit, ale stejně opět narážím na to křížení po první otáčce vlevo. Moc možností, co kde nastavit či přihnout tam není. Víte někdo příčinu a jak jí odstranit?

P.S.Adminům děkuji.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12024
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út květen 02 2017, 15:19    Předmět: Citovat

http://www.teletym.g6.cz/radia/gramoradia/piano/piano4.jpg

http://media1.webgarden.cz/images/media1:5109a890f08ee.jpg/Sn%C3%ADmek%20054.jpg

nebyl tam ten tkaloun špatně ?


Naposledy upravil ok1hga dne út květen 02 2017, 15:29, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: út květen 02 2017, 15:27    Předmět: Citovat

Obávám se, že je to vlastnost. Ke křížení docházelo u všech přístrojů s uvedeným náhonem, které jsem měl. Náhon vedl přesně, jak je tomu na fotce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12024
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: út květen 02 2017, 15:34    Předmět: Citovat

. . . ale to je přeci nesmysl !
neviděl jsem rádio kde by byly správně udělané převody k ladění, aby se křížily závity na osičce ladění !
Na osičce je takové prohloubení, do kterého se ten provázek vždy sesmekával . . .
. . . a pokud né, musí se vyčistit a vyleštit . . .

tohle je sice "LUNÍK", ale mělo by to být stejné . . .

http://media0.webgarden.cz/images/media0:56f9a470d262b.jpg/12670908_1172379832792891_7562462967532141654_n.jpg
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: út květen 02 2017, 15:43    Předmět: Citovat

Ano, schéma souhlasí. A blbě jsem se vyjádřil Embarassed ony se ty závity nekřížily, ale šoupaly o sebe v tom Tebou zmiňovaném prohloubení, takže na jednou stranu šlo ladění s o trochu větším odporem než na druhou. Ve všech případech jsem musel přimazat hřídelku hnacího bubínku u kondíku. Pak ladění chodilo bez problémů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4038
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: út květen 02 2017, 19:28    Předmět: Citovat

Jo, je to vlastnost. Já jsem tam namontoval očko z drátu, které to lanko drží v lepší stopě. Je to holt Bratislava...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 974
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: st květen 17 2017, 6:26    Předmět: Citovat

Děkuji za obrázky a nápady. Problém byl zřejmě kombinací ztěžka jdoucího lad. kondenzátoru, a pak v prvku "C". Přetržený "tkaloun" (slovo "lanko" mne prve zrovna nenapadlo) jsem nahradil nalezeným provázkem, v rámci možností funkční. Původně jsem ještě měl ambice rozchodit a přeladit si VKV jednotku, ale po prozkoumání přístupu a chodu přepínače uvnitř jsem nějak ztratil chuť. Možná se k tomu v budoucnu vrátím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st květen 17 2017, 6:44    Předmět: Citovat

Nebylo by jednoduší použít ten konvertor na VKV, dají se stále koupit.
https://www.gme.cz/stavebnice-flajzar-kf323-konvertor-vkv-ccir-oirt

_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 974
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: pá květen 19 2017, 7:11    Předmět: Citovat

Jenže podle všeho ta jednotka VKV není funkční - vůbec nešumí a zatím se necítím na její opravu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: pá květen 19 2017, 10:03    Předmět: Citovat

To ještě nemusí nic znamenat. Připoj do zdířek pořádnou anténu a zkus proladit vkv pásmo. Na zrcadlových kmitočtech by měly jít zachytit silné vysílače. Přepínač uvnitř vf. dílu (který je společný pro AM i FM, (myslím ten díl)) se dá seřídit bez demontáže krytu- na klávese vkv jsou dva šroubky, kterými je zajištěna na konci zahnutá hřídel, jenž po stisknutí klávesy stlačí plíšek na krytu vf. dílu a přes drátěné táhlo přepne. Že by to táhlo prasklo je dost nepravděpodobné. Každopádně zkus při stisknuté vkv klávese opatrně domáčknout ten plíšek a uvidíš, jestli se začne něco ozývat. Správně by měl plíšek po stisknutí doléhat těsně ke krytu- tedy k dorazu. Kryt vf. dílu se dá sejmout relativně snadno- vyjmeš šasi ze skříně, povolíš zmíněné dva šrouby, otočíš páku a povolíš čtyři šroubky po stranách- pak jde kryt sundat. Při zpětné montáži je potřeba jen správně navléct ten plíšek do otvoru v táhle. Ještě si vzpomínám, že byl z vf. dílu vyveden nějaký měřicí bod- kousek izolovaného drátu čouhajícího z otvoru v krytu- jeho odizolovaný konec se nesmí ničeho dotýkat. Alespoň částečně se dá vkv pásmo upravit podle návodu zde, bez zásahu do vf. dílu. Tato rádia nejsou žádný zázrak, ve své době šlo o laciné přístroje a vynechaná elektronka ECH81 jim prostě chybí. Citlivost je ve srovnání s "plnohodnotnými" přijímači horší, nečekej nic velkého.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
houmr



Založen: Nov 01, 2016
Příspěvky: 974
Bydliště: Dřísy nedaleko Staré Boleslavi

PříspěvekZaslal: po květen 22 2017, 8:54    Předmět: Citovat

Spíš si myslím, že bude problém s tím přepínačem - když jsem s ním různě "šudlal", tak ten šum tu a tam byl. Ale vystříkání kontaktolem nepomohlo. Mám už ho zase smontované, alespoň s rozchozeným AM a gramcem. V budoucnu se k němu možná vrátím, teď už mám na stole Talismany. Ale s nimi zatím nemám vážnější problém a i kdyby, to je zas do jiného vlákna... Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Peterseal



Založen: Nov 24, 2006
Příspěvky: 1988
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

PříspěvekZaslal: po leden 15 2018, 22:06    Předmět: Citovat

houmr napsal(a):


Po několikakerém proladění se při ladění vlevo začne knoflík protáčet naprázdno. Je to proto, že se po jedné otáčce vlevo tkaloun na osičce dostane do postavení, kdy se na přes sebe vzájemně kříží. Tkaloun ve směru na vodící kolečko na pravé straně "vylézá" z podotáčky přicházející od ladícího kondenzátoru.



Otvorim toto stare vlakno. Zbehli sa u mna rozne radia ( Opereta, 323 a i) u ktorych mam tento isty problem. Po par otackach sa proste pretoci lanko na tej oske na ktorej je gombik ladenia. Vsetko vycistene a namazane, pruzina aj lanko OK.

Je to nejak riesitelne?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4038
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: út leden 16 2018, 14:55    Předmět: Citovat

Jak jsem psal, doplníš tam ramínko z pevného drátu, které ten drát vede tak, aby šel na kladku kolmo k její ose.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Peterseal



Založen: Nov 24, 2006
Příspěvky: 1988
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

PříspěvekZaslal: út leden 16 2018, 15:43    Předmět: Citovat

To som vyskusal a zatial to funguje. Ale nechapem preco 30 rokov to fungovalo a zrazu nie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund