Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

unitra-diora Ślązak

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
JardaV47



Založen: Feb 18, 2007
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: út červenec 17 2007, 1:12    Předmět: unitra-diora Ślązak Citovat

cau lidi shanim schema radia od unitry se jmenem Ślązak, pripadne bych potreboval poradit jak jednoduse zmenit rozsah vkv ze stare normy na novou. Staci mi to tak abych tam naladil jen mou oblibenou stanici melo by to jit jen pomoci otoceni jadra nejake civky ne ? Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út červenec 17 2007, 5:58    Předmět: Citovat

Cívky až jako poslední: v těchto jednotkách (głowicach) rozhodovalo o pásmu pár kondenzátorů.
Snad jediná potíž je roztáhnout pásmo do 108 MHz, původně totiž exportní kousky pro NDR a, bez názvu na stupnici i pro obchodní řetězce hlavně v NSR, chodily do 104, jestli ne jen do 100MHz (už to moc nepamatuji).
Schéma bylo v papírech k němu, snad se ještě někomu najde ve sbírce.

Jak na to, je v http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic84263.html .

Jo, a přejmenoval jsem to rádio - bez polských diakritik ti vyhledávače sice odkaz párkrát najdou, ale daleko častěji tě odkážou někam jinam. Takhle to je účinnější.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: út červenec 17 2007, 9:05    Předmět: Citovat

Je to tak, přeladění FM jednotky z OIRT na CCIR vyžaduje dost znalostí a přístrojovou základnu. Řeší se to VKV konvertorem, zařazeným mezi anténu a radio (tedy: bez zásahu do přístroje). Komerčně dostupný tovární výrobek SENCOR (myslím že zvládal konverzi obousměrovou) nebo vlastní stavba, návodů vyšlo dost. Doporučuji s krystalem. Jinak, dobrý čs.receiver TESLA 820A měl pásmo FM II. taky jen do 104 MHz, ale dalo se natáhnout do 108 MHz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
salzvo



Založen: Jun 03, 2005
Příspěvky: 220
Bydliště: okres Opava

PříspěvekZaslal: st červenec 18 2007, 14:56    Předmět: Citovat

Na internetu i v AR se dá najít několik zapojení konvertorů. Já jsem VKV konvertor už několikrát koupil jako stavebnici a zatím stále fungují dobře. Tuhle stavebnici mají např u Flajzara, GM a možná taky v Compu.
Nedávno jsem to taky montoval do svojí unitry.Akorát že to neobsáhne celé nové VKV pásmo na jeden rozsah- možná by se to dalo vyřešit přepínáním krystalů.
http://www.flajzar.cz/detail.php?zbozi=464&cat=10505&open=2&z=galerie
http://www.gme.cz/index.php?action=detail&sklcis=760-632&lk=&sk=&pict=&jaz=

PS: Myslíte, že by měl tento konvertor fungovat i pro elektronkové rádia? Nebo máte vyzkoušené nějaké lepší zapojení? Mám tohle rádio ( http://oldradio.cz/ts323.htm ) a nerad bych do toho nějak moc vrtal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: čt červenec 19 2007, 11:11    Předmět: Citovat

Ale ano, běžný FM konvertor lze připojit i k elektronkovému radiu. Potíž bude v tom, že citlivost takového přijímače bude málo horší, odhadem cca 5-7uV, a taky anténní vstup asymetrický 300 ohm. tedy další symetrizák 75/300 na výstupu z konvertoru a další ztráty. Pro silné místní VKV stanice však nepodstatné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
salzvo



Založen: Jun 03, 2005
Příspěvky: 220
Bydliště: okres Opava

PříspěvekZaslal: čt červenec 19 2007, 12:06    Předmět: Citovat

citace:
Ale ano, běžný FM konvertor lze připojit i k elektronkovému radiu. Potíž bude v tom, že citlivost takového přijímače bude málo horší, odhadem cca 5-7uV, a taky anténní vstup asymetrický 300 ohm. tedy další symetrizák 75/300 na výstupu z konvertoru a další ztráty. Pro silné místní VKV stanice však nepodstatné.

Dík za odpověď. Zatím jsem to s tím elektronkovým radiem nezkoušel, takže se uvidí.
Když jsem ten konvertor montoval do té unitry (nebo i dříve do tesláckého gramorádia) připojoval jsem to přímo k 300ohm vstupu a hrálo to ještě lépe než se symetrizačním členem. Ale u toho elektronkového to budu muset vyzkoušet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: čt červenec 19 2007, 12:10    Předmět: Citovat

Citlivost na VKV dnes nepatří mezi nejdůležitější parametry, přece jen pokrytí FM signálem je takové, že málokde lze něco označit jako dálkový příjem.
Nicméně: konvertor se připojuje MEZI ANTÉNU A RÁDIO. Do rádia není třeba nijak zasahovat, dokonce se lze obejít u většiny rádií i bez symetráku - použije se jen jedna dutinka anténního konektoru a plášť koaxiálu se spojí s kostrou.
Ale konvertor řízený krystalem? Pro pár stanic navzájem nepříliš kmitočtově vzdálených vyhoví, ale ne pro celé žádané pásmo.
Původní pásmo bylo 65,5 - 74MHz, to je rozsah přeladění 8,5MHz.
Pásmo CCIR u nás už se využívá od 87,5Mhz do 108MHz, to je 20,5MHz přeladění. Do toho se původní rozsah nevejde ani dvakrát.
Proto konvertor musí být přepínatelný do tří dílčích pásem a v každém ladit rádiem, nebo musí být přeladitelný s pevným výstupem třeba na 69 MHz. Ladí se konvertorem a na rádiu je trvale nastavený přijímaný kmitočet 69MHz.
Druhá věc je selektivita - pro pásmo OIRT stačila čířka pásma mezifrekvenčního zesilovače 300kHz, pro současné podmínky je už místy i 180kHz příliš. Nutno vyzkoušet, jsou lokality, kde bude i těch 300kHz ještě postačovat. Zvyšování selektivity těchto, už téměř vintage, přijímačů je už skutečně koncert pro dobře vybavenou dílnu a hromadu zkušeností.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
konosuke



Založen: Dec 18, 2006
Příspěvky: 9667
Bydliště: Český Těšín tam v pohraničí

PříspěvekZaslal: čt červenec 19 2007, 13:20    Předmět: Citovat

No já jsem řešil pouze převod a transformaci z OIRT (66-73 MHz) na tuner CCIR (87.5-108MHz) a zapojení bylo velmi jednoduché, jádro obvodu stanovil krystal 30 MHz stabilizující kmitočet osciláku a směšováním např. stanice 71 MHz + 30 MHz se naladila na tuneru na 101 MHz. Selektivita byla dost dobrá ale to v étéru nebylo tenkrát tolik stanic vzájemže se rušících, kmitočtově blízkých. Opačný převod CCIR --> OIRT nevyzkoušen. Pak jsem sehnal v bazaru tuner JVC T-GX3, digitální stupnice, a ten uměl obě normy, přepínal se.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
JardaV47



Založen: Feb 18, 2007
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: čt červenec 19 2007, 22:37    Předmět: Citovat

No diky za vase odpovedi, ale uz sem to asi trochu posral protoze jsem sel do tech civek a rozladil sem to podle sluchu chytnu tam tak 4 stanice ale stejne bych potreboval to schema (ten odkaz nahore mi nefunguje), jinak pro priste se asi udelam nejaky takovy konvertor: http://www.volny.cz/pjenicek/radio/navodyj1/conv1.htm Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19522
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá červenec 20 2007, 5:48    Předmět: Citovat

Tys neměnil ty kondíky podle toho polského návodu?
To jsou totiž hodnoty používané v exportních, co chodily do 104MHz.
Cívkami se doladilo až nakonec.
Tak to chytáš zrcadlový příjem (přijímaný kmitočet je vyšší, než oscilátorový). Ale, jestli ti to hraje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund