Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Mikropájka ERS50
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 23, 24, 25 ... 36, 37, 38  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
hanoy



Založen: Apr 23, 2017
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: ne duben 23 2017, 14:23    Předmět: Citovat

Všechny zdravím. Number one
ERS50 jsem opravoval již několikrát. Ale se závadou, kterou jsem řešil 2dny jsem se dříve ještě nesetkal.
V podstatě je to závada, která se tu už mockrát komentovala. Ale pokud se někomu stane to co mně, nebude mít možnost měnit součástku po součástce za nové a bude mít pro měření jen obyčejný multimetr, je skoro jisté, že závadu neodhalí.
Píšu to sem proto, protože jsem na téma ERS prozkoumal celý net a co jsem hledal, nenašel. Snad to méně zdatným poskytne impulz k odstranění závady co nejrychleji. Wink
Závada: Mikropájka (starý typ-již s odporem R13) jen topí a nereguluje.
1. Proměřil jsem všechny součástky. OZ raději vyměnil. Bez odhalení závady
2. Vyměnil jsem i tranzistor (ten jsem měl). Přesto, že ho měřidlo registrovalo jako funkční. Tyristor jsem neměl, tak jsem ho jen vypájel a vsunul do měřidla polovodičových součástek. Ten mi obratem tyristor jako dobrý tyristor označil, tak jsem ho zapájel zpět.
3. Nastavil jsem a proměřil pracovní body dle tabulky. K tomuto bodu musím říci, že tímto měřením se tahle závada objevit nedá! A ještě se k tomu nastavení na konci vrátím i s mými zkušenostmi.
4. Zkušebně jsem odpojil diodu z výstupu 7 IO abych alespoň zjistil jestli je závada v komparátoru, nebo v okolí tranzistoru s tyristorem.
Zjistil jsem, že odpojením diody vypne konečně i topení, což mě vyloučilo závadu v silové části a začal jsem se věnovat okolí OZ...Stále ale žádná závada... Confused
Vím, že když se do něčeho pustím, je jen otázka času, kdy to vyřeším... Smile
Začal jsem přemýšlet nad tím, zda vůbec se do komparátoru dostane informace (napětí) z termočlánku topného tělíska...Součástky byly všude v pořádku. Ale bylo mi jasné, že s vybavení, které mám k dispozici, tuhle informaci nezjistím (jestli v bodě kdy sinusovka probíhá nulou OZ porovnává napětí z potenciometru s napětím z termočlánku)...
Abych pravdu řekl, nikde jsem se nedočetl o tom, jak vlastně tohle měření a přesně v které fázi probíhá. A hlavně kolik času je na to měření potřeba... Shocked
A právě tady mě napadlo, že to může mít se závadou něco společné...
Tedy konkrétně, jestli nemůže být tyristor v zásadě funkční ale jen se nevypíná přesně v čase v který má. Tedy že se prodloužila nepatrně jeho latence vypínání...
Jak to zjistit by bylo možné jen výměnou za nový, který jsem neměl. Musel jsem tedy vycházet z informací, které jsem se už dříve o regulátoru dočetl. Šlo o nějakou náhradu... Boxing
Někdo tu popsal výměnu za triak...Jediný, který jsem našel byl BT137 z GME za 18Kč. Je na 8A ale má oproti KT přehozený G s A2. Musel jsem proto tyhle nožky pro zapájení překřížit (žádný problém). Wink
Každému už nyní musí být jasné, že závada v tyristoru opravdu byla i když se choval jako dobrý... Mám z tebe bolení hlavy
S triakem regulace okamžitě začala pracovat a snad už vydrží na věky. Smile
Všem tuhle výměnu můžu jen doporučit. Protože pokud dáte nové KT201, pravděpodobnost opakované závady, třebas že i po dlouhých letech, je velká...
A ještě k tomu nastavení...
Myslím, že ten kdo nastavení bodů pro komparaci teploty vytvořit byl spíše teoretik. Protože nejspíš nepočítal s tím, že se na topné tělísko nasouvá ještě hrot, který má nějaké tepelné ztráty. A že na hrotu s tabulkového nastavení vypočtenou teplotu nedosáhne. Je tedy nutné měřit teplotu mechanicky přímo na hrotu. Nastavení minimálně bodů KT1,KT2 se potom rapidně změní. Vycházím z předpokladu, že nastavenou teplotu, kterou ukazuje potenciometr na přední desce pájky chce mít každý na hrotu a ne na kuličce spoje termočlánku s topným článkem kdesi uvnitř ručky.
A jako poslední bod bych chtěl okomentovat úpravu lepší regulace (přesnější), kterou kdysi publikoval pan Brondoš myslím v AMARU.
Měřil jsem teplotu na hrotu (zase ne na termočlánku) kontaktním, velice citlivým digitálním teploměrem a nezjistil jsem žádné abnormální kolísání. Bylo to v toleranci jen +- 2-3°C. A to se mi zdá být dostačující. A proto si myslím že je celá úprava naprosto zbytečná. Ale nikoho tímto odrazovat nechci. Ignorant Jenom můj názor. Break dance
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7888
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: ne duben 23 2017, 15:59    Předmět: Citovat

Děkuji, tyristor mi během provozu docela topí, protože má z výroby jen malý chladič. Je tedy dobré vědět, že je nejvíce náchylný k poškození. Někdy ho určitě vyměním.
_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12323
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne duben 23 2017, 17:25    Předmět: Citovat

hanoy napsal(a):
... Píšu to sem proto, protože jsem na téma ERS prozkoumal celý net a co jsem hledal, nenašel. ..

Tedy konkrétně, jestli nemůže být tyristor v zásadě funkční ale jen se nevypíná přesně v čase v který má. Tedy že se prodloužila nepatrně jeho latence vypínání...
...
Každému už nyní musí být jasné, že závada v tyristoru opravdu byla i když se choval jako dobrý... Mám z tebe bolení hlavy



No je to hezké, žes hledal, ale blbě. O problémech s tyristorem v ERS50 jsem tu i jinde psal nejméně 5x, je to celkem starý problém.

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=183179&highlight=tyristor%2A#183179

_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hanoy



Založen: Apr 23, 2017
Příspěvky: 2

PříspěvekZaslal: po duben 24 2017, 9:31    Předmět: Citovat

Hledal jsem opravdu dobře. I přes tohle jsem projel... Wink
Je to ovšem napsáno velice stroze, tak že mi to v hlavě To dá nápad neulpělo. A můj záměr byl hlavně napsat to tak aby to i méně Opravář električtější zájemci lépe pochopili. Smile
Možná jsem to Writer nenapsal dokonale ale snad to bude alespoň pro většinu slabších amatérů, jako já o něco čitelnější. Wink Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dzan



Založen: Aug 13, 2005
Příspěvky: 33

PříspěvekZaslal: út duben 25 2017, 18:47    Předmět: Citovat

Používám originální tyristor, mám starší verzi páječky, KT206, a mezi K a A dávám kondenzátor kolem 100n a trimr asi 4k7, pro přesné hodnoty bych musel rozdělat, už dlouho funguje bez závady a nastavím tak, aby trafo nevrčelo při nahřívání, a zároveň to kompenzuje teplotní nestabilitu a svodový proud a urychlí vypínání tyristoru, při správném a rychlém vypnutí skoro nehřeje, stačí i malý chladič. Dělalo mi to při nahřátí, že se už nevypnul, hřál a zůstal zaplý. Koupil jsem dvacet KT206 a několik vyměnil, chovalo se to stejně. Myslím že při výrobě ERS50 museli ty tyristory třídit podle svodovýho proudu po zahřátí aby jim to fungovalo. Trimr samozřejmě po změření vyměním za pevný odpor. Ještě k těm doporučeným změnám. Provedl jsem je na třech páječkách, nastavil napětí trimrů podle originálního schema od výrobce a teplota sedí podle stupnice a regulace, nahřívání podle ledky, je častější.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1265
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: ne únor 11 2018, 21:09    Předmět: Citovat

V tématu - Co jste přinesli zajímavého ze sběrného dvora 3 (7.2. 22:42):
http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=75131&postdays=0&postorder=asc&start=615
uvádím nález ERS50:
citace:
torzo ERS50, jen čelní panel a spodek s elektronikou včetně trafa, zubožené péro, ustřižená napájecí šňůra


R13 osazen, R4 je 120K (papírově 3M3), VD1..VD4 tvoří osm diod (vždy dvě v sérii), tyristor KT201/600, černý chladič 5mm silný (stylu voňaný stromeček do auta).
Netopila. VT1 trvale sepnut, nalezen přerušený RP2, původně nastavenou hodnotu odporu jsem odhadl poměrově podle polohy jezdce, náhrada 47K. Přesnost nastavení teploty zatím neřeším.
Přijde mi, že je to z nějaké malé dílny (družstva) a že po výskytu závady přístroj očesali a vyhodili.
Zdravý originál jsem už léta v reálu u nikoho neviděl, mám nad pérem zlomit hůl a shánět nové, resp. je možné doplnit jej jen tím, co mu chybí?



IMG_0242.JPG
 Komentář:
Nekompletní pájecí pero - nález

Stáhnout
 Soubor:  IMG_0242.JPG
 Velikost:  280.19 kB
 Staženo:  293 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7888
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: ne únor 11 2018, 22:40    Předmět: Citovat

Všecko se dá koupit tady. http://sagat.vyrobce.cz/doku.php?id=prislusenstvi
Kupoval jsem tam někdy v létě 2016. Od té doby nevím, jak firma funguje. Někteří lidé hlásili, že Sagat občas nekomunikuje.

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3362
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: po únor 12 2018, 17:00    Předmět: Citovat

No to mi připomíná, že má rozestavěnou 100W verzi, kde čekám "jen na trafo". Se sagatem sem se prostě nebyl schopný domluvit, někde je tu o něm i vlákno. Mám k tomu i svoji novou oboustrannou desku - jedna z pájek byla v takovém stavu, že sem začal od píky... Pokud by sis chtěl moc hrát, můžu asi jednu desku postrádat Smile
Jinak ji doma používám od studií a nedám na ní dopustit. jasně třeba s wellerou se srovnat nedá hlavně kvůli absenci kleští a horšímu vedení tepla, ale přesto s ní zapájím kde co..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1265
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: po únor 12 2018, 22:48    Předmět: Citovat

Páječka je už funkční, až na ten konec pera. Tento odkaz:
http://sagat.vyrobce.cz/doku.php?id=cenik_pro_neplatce
uvádí tabulku se spoustou hrotů, ovšem který je ten nejvhodnější, netuším, nejsou k dispozici fota... Confused
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7888
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: po únor 12 2018, 22:54    Předmět: Citovat

http://sagat.vyrobce.cz/doku.php?id=hroty_slovenske
Tady jsou fota.

_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17658
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po únor 12 2018, 23:08    Předmět: Citovat

S1- klasická montáž
S2 - humpol, třeba krabiřky
S4 - omezeně SMD
Jiný jsou téměř na 3,14ču.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1265
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: po únor 12 2018, 23:44    Předmět: Citovat

No a který byste doporučili? České provedení, tj. trubka se závitem na konci a např. hroty č.4 22mm plus 27mm?

Nebo to kompaktní slovenské provedení líp převádí teplo a šetří těleso?

Na tom mém fotu je pružina s drapákem na konci poněkud ohnutá, předpokládám, že stačí koupit v minimální konfiguraci českou trubku plus např. hrot 22mm, srovnat drapák, připevnit koupený díl a výsledek se dostaví. Question
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31766
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po únor 12 2018, 23:46    Předmět: Citovat

Tak koukám, svou "éeresku" si nevylepším ... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Bať, klidně si ji nechej, pokud ji využiješ. Mně spíš šlo o to, kdybys ji chtěl likvidovat ...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
judeware



Založen: Aug 04, 2009
Příspěvky: 1265
Bydliště: okres Písek

PříspěvekZaslal: út únor 13 2018, 0:20    Předmět: Citovat

Když bude doma všeho hojnost (nadávek, že byt atd. už přetéká), Very Happy mohu obdarovat syna božího i opraveným výrobkem. Třeba jich "zachráním" víc (těch páječek). Cool
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
petrfilipi



Založen: Sep 13, 2005
Příspěvky: 2639

PříspěvekZaslal: út únor 13 2018, 13:07    Předmět: Citovat

judeware napsal(a):
No a který byste doporučili? České provedení, tj. trubka se závitem na konci a např. hroty č.4 22mm plus 27mm?

Nebo to kompaktní slovenské provedení líp převádí teplo a šetří těleso? Question


Osobně doporučuji originály, tj. slovenské hroty. Já jsem měl český (=šroubovací) jen jednou a po čase (i když to bylo za dlouho) tan závit M4 (M5) měl větší a větší vůli a tím i větší a větší tepelný odpor. Nyní, i když občas zabrousím i do rozměrů Cu10mm2 a občas na SMD, mám už několik let nasazen jeden uni hrot.

Petr Filipi
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Elektrické nářadí Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 23, 24, 25 ... 36, 37, 38  Další
Strana 24 z 38

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund