Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Šikovný tester elektrolytických kondenzátorů

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Zapojení ze šuplíku
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7815
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne duben 16 2017, 23:40    Předmět: Šikovný tester elektrolytických kondenzátorů Citovat

Dále popisovaný tester vyšel někdy dávno v Amáru. Netuším v jakém.
Já tento konkrétní nestavěl, dělal jej můj známý, který mě k elektrice vlastně dostal. No a protože jej znám už asi 23 let, už tehdy tento tester měl postavený, tak je to už hodně stará konstrukce.
Funguje to vlastně tak, že pokud je připojen dobrý elektrolyt, tak vyzkratuje výstup z oscilátoru (tvořeného třemi hradly NAND), tím pádem na čtvrté hradlo nejdou kmity a tranzistor zavře, červená LED nesvítí. Bohužel to neumí rozlišit tvrdý zkrat, ale při hledání vadného elytu bývá spíš problém v jeho zvýšeném Rs, ne v tom, že by byl proražený.
Pomocí tohoto testeru jsme opravili nejednu TV české, ruské, maďarské nebo německé výroby, byl to opravdu hojně využívaný přístroj. Ale potom jsme si oba koupili měřič C, tzv. "domažlický", tak se tento tester přestal používat, Ale na to, jak dlouho tady leží, tak pořád funguje Very Happy

Jen několik poznámek:
1. rozměry krabičky (je vytvořená z kuprexitu, uvnitř spájená, víčko je z pertinaxu) jsou 120x29x19mm (venkem)
2. zenerka u LEDky má jeden černý proužek na bílém podkladu, nenašel jsem, jaká KZxxx/xx to má být, ale evidentně je na ní úbytek asi 3,4V
3. dioda v bázi KC507 má dva černé proužky na bílém podkladu, takže nějaká KAxxx, zase nevím přesně. Ale dá se tam dát třeba 1N4148
4. IO není původní, už byl měněn. Tester je docela blbuvzdorný, ale připojení na nějaký hodně nabitý C prostě nezvládne. Proto je dobré mít IO v patici
5. všechny kondenzátory jsou keramické, ale bylo by lepší na pozici toho 68nF v napájení dát spíš nějaký tantal
6. min. hodnota Rs, při kterém červená LED úplne zhasne, je asi 4Ω
7. dají se tím zkoušet (bezpečně) kondenzátory od hodnoty 2,2µF. U hodnoty 1µF LED pohasne jen trochu. Při hodnotě 0,47µF nezhasne vůbec

Myslím, že tento tester dokáže pomoci i dnes, kdy je možné koupit spoustu různých měřáků- ty ale dost často neumějí měřit zapojené kondenzátory, navíc nebývají tak tolerantní k těm nabitým.



Tester_C.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Tester_C.jpg
 Velikost:  70.03 kB
 Staženo:  316 krát


_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...


Naposledy upravil Michal22 dne po duben 17 2017, 0:05, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31794
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne duben 16 2017, 23:59    Předmět: Citovat

AR 08/1987 stránka 286, rubrika R-15 pro nejmladší čtenáře, Zkoušeč elektrolytických kondenzátorů, autor Vladimír Hrček....
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7815
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po duben 17 2017, 0:03    Předmět: Citovat

No vida, hned to někdo našel Very Happy
Díky
Ale pokud se nemýlím, tak v původním zapojení chyběl RC člen 2,2nF+220Ω?

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31794
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po duben 17 2017, 1:17    Předmět: Citovat

Ve schématu nebyl, ale je na něj upozorněný v textu článku - v případě, že LED svítí i s R3 na maximálním odporu, lze to odstranit sériovým RC článkem 3n3 + 220Ω z vývodu 11 IO na zem....
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3362
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: po duben 17 2017, 8:41    Předmět: Citovat

Jo ten mám vestavěný v jedné z těch krabiček taky.. Dodělal sem i indikaci A/K dvěma LED pro určení stavu diod - to sem ještě neměl spolehlivý měřák.
Nakonec ale tester elytů i ESR od Zajíce vyhrál v jednoduchosti a přesnosti.
Mimochodem jak moc se dá spolehnout na měření ESR BM591 (včera sem si ho dal na stůl a konečně začal s repasí) Jeden tantal čistokrevný zkrat, odpory 2R2 v serii s vinutím tráfka vlivem toho C upálené.Zajímavé je, že odpor a C měří celkem OK, ale tlumivku 47u mi změřil jako 62u - na obou frekvencích. K dalšímu bádání se dostanu tak za 14 dnů Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan_F



Založen: Oct 03, 2005
Příspěvky: 1522
Bydliště: nedaleko Humpolce

PříspěvekZaslal: po duben 17 2017, 11:30    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
AR 08/1987

Pak trochu upravená verze v PEAR 3/2002. Překlep opraven.



mercap.PNG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  mercap.PNG
 Velikost:  63.18 kB
 Staženo:  204 krát



Naposledy upravil Milan_F dne po duben 17 2017, 12:19, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31794
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po duben 17 2017, 11:51    Předmět: Citovat

Milan_F napsal(a):
EKKAR napsal(a):
AR 08/1987

Pak trochu upravená verze v PEAR 2/2002.
Není.
Je až v čísle 3/2002 na stránce 21.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7815
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: po duben 17 2017, 14:12    Předmět: Citovat

Díky za doplnění.
Aspoň vidím, že ještě umím zpětně obkreslovat Very Happy

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po duben 17 2017, 22:32    Předmět: Citovat

S jakým algoritmem pracuje ten Zajíc? Na jakých kmitočtech měří? Proměnných, nebo jedním? A jakým proudem? Maximálním, co při daném měřicím napětí kapacita dovolí, nebo je to nějak omezeno?

Chtěl jsem příhodu popsat už dřív, ale nikde o elytech nebyla řeč :

Přinesl mi jeden chlapec, co občas bastlí a občas se staví, teslácké axiální elyty z řady TF0xx, že mu to dal táta na bastlení, ale že Zajícem zjistil, že jsou stejně všecky v řiti.
Občas si ke mně kluk chodí pro nějaké drobnosti - tu mu schází keramika, tu bécéčko, ale dávám mu cokoli, o co si řekne. Jak je zájem, tak se má podporovat a ještě hecovat. No a kluk z vděčnosti dovalí pytel TFek.
A že jako teda ví, že se bavím restaurováním historických aparátů, tak že jestli to nechci třeba jako atrapy a tak. A že jemu by to bylo stejně naprd, že je to pro něj všecko velký a axiální a kdesi cosi.

Já na něho hledím jak blbý - nese nejmíň kilový pytel snad všech hodnot a velikostí modrých axiálních TFek, nepoužitých, co někde ve fabrice či na údržbě nasyslil jeho tata /o dost mladší, než já, silnoproudař/ a všecky že by byly v prdeli???
Tož mu říkám: "Ty Petře, ty elyty byly celou dobu položený někde na radiátoře, nebo jak je teda možný, že jsou všecky vadný?"
A kluk na to, že nee, že v regálu v komoře. A že pár větších kapacit zkusil "reformovat" na zdroji, co jsme dělali spolu a že potom jich asi tak 30 "projel" na kapacitu a na ESR na "Zajícovi".
Mimochodem a pod čarou : Ten měřák jim doporučili ve škole a obecně jej na školách stále doporučují.
Že prý sice mají jakousi kapacitu, většinou prý o moc víc, ale že ESR je podle návodu úplně nahovno, tak ho to přestalo bavit, pytel popadl a dovalil to ke mně.
Mně se to celé nějak nezdálo - elyty jak vypadlé z výrobní linky, pár větších s červenou těsnicí gumou jsem si prohlédl, jestli nemají náhodou "uchcáno" okolo okraje kalíšku, starší kusy to bez vlivu na funkci mívají. Prohlížel jsem lupou, jestli není červená guma popraskaná, často bývá, je mizerná - nebylo nic z toho, navíc spousta menších typů měla gumu černou a už byla ze souběhové řady TF02x.
Tak jsme asi tak 20ks různých velikostí a kapacit napřed na chvilku, spíš symbolicky, tak na 2min doformovali a projeli "staticky" na kapacitu "Belzou". Asi každý ví, o který měřák elytů jde, z AR2/90, mimochodem s počátkem seriálu o Actidampech. Kapacitu měly všecky navrch minimálně 20%, spíš ale víc.
No a potom ty samé šly na udělátko, co mě ještě v elytech nikdy nezklamalo - tedy v oboru, ve kterém se pohybuju.
Je to v principu částečně napěťově nastavitelný zdroj střídavého napětí 50Hz /obyčejné trafo s festovními sekundáry/ 3,18V/20A a 31,8V/10A. Má to v primáru ještě kvůli dostavení napětí vřazeno "přičítací a odečítací" autotrafo, takže to jde i při velkých proudech kondenzátorem na těch 3,18V vždy dostat. Kromě ac/dc ampérmetru MP120 s deseti rozsahy je vedle i třírozsahový ac/dc voltmetr MP120 pro kontrolu na výstupních svorkách. Krom toho je ve stejné bedně i regulovatelný zdroj 0-450V s proudovým omezením na formování elytů, měření svodového proudu starých svitků apod. Využívá obou stávajících měřidel.

Takže nějak to ukončíme - modrýma elytama TF008 1G/16V švihalo při napětí 3,18V 1,3A, obdobně tomu bylo třeba u 470u/40V, tam teklo hodně přes 0,5A, 220uF/63V dávaly přes 250mA a pak jsme měřili ty malé typy na velké napětí - 2,2u/160V, 4,7u/100V, 10u/63V.
Elytem 2,2uF teklo při 31,8V přes 25mA, přes 50mA u elytu 4,7uF.
Elyty 10uF jsem ale měřil zpátky napětím 3,18V - teklo minimálně 13mA skoro každým kusem, většinou ale víc.

Pro mě byly ty elektrolyty v naprostým pořádku a bez problému použitelný.

Tak říkám "Ty Petře, nemáš ten měřák nějak poškozený, nebo co ukazuje s radiálníma elytama z nové výroby, co kupuješ?" On na to, že některé kupované radiály jsou po stránce kapacity OK, ale ESR mají skoro všecky podle návodu naprd, ale značkové prej jsou SKORO vždycky dobré i na ESR.
Nemůže ten měřák mít ten návod nějak blbě zpracovanej? Já to nikdy neviděl, jen se ptám a zjišťuju, kde může být chyba a jestli přece jen ten Zajíc není moc přeceňovanej. Tohle totiž není moje první známá causa při měření na "Zajícovi", kdy se nakonec ukázalo, že tomu kondu fakt nic není.

Spočítali jsme to, bylo toho přes 400ks, dal jsem mu za ten pytel regulérní pětikilo, ať si na bastlení koupí, co potřebuje. Čuměl jak puk, že mu za vadné elyty dávám peníze. PRO MĚ prostě vadné nejsou.
Pro vf a spínané zdroje a obecně práci na vysokých kmitočtech stejně určené nejsou, takže pro nf a filtrace na 100Hz není o čem hovořit.
Až zas přijde v neděli odpoledne a vzbudí mě po obědě, tak zase dostane, co potřebuje, pokud to budu mít, nebo vymyslíme podle účelu náhradu. Je ve třeťáku na průmce.

Proto jsem se původně ptal, jakými metodami měří ten tak populární "Zajíc", pokud vyhodnotil nová, pouze dlouho skladovaná TFka po stránce ESR jako zcela vadná - a když je měřím proudem při 50Hz já, tak jsou v pořádku.

Chápejte mě prosím - pro mladého kluka, vybaveného na elyty pouze "Zajícem" vede potom většina měření při opravách k naprosto zavádějícím závěrům a výsledkům.
K této úvaze mě vede příhoda s pytlem vadných TFek.
On prostě při nějakém šťourání se v zesilovači vyhodnotí elyt TF010 470uF/40V v nějaké filtraci či na výstupu jako vadný a NAPROSTO ZBYTEČNĚ se jej bude snažit vyměnit za něco modernějšího, často provedením a kvalitou mnohem horšího, než bylo to původní TFko. Na základě údaje z toho "Zajíce" se bude ogara domnívat, že ten elyt sice má jakousi kapacitu, ale asi nevede proud, když mu ukazuje vysoký ESR.
A proto jeden kanál hraje slaběji. Přitom ale bude závada někde úplně jinde a on to vůbec nenajde, protože už měřáky mu ASI ukazují zavádějící údaje. A to nemluvím o různých multimetrech z Tipy a podobných šopů, co jsou přesné asi jako zednický cólštok.

Který měřák a metoda potom měří obecné elektrolyty dobře a která špatně?
Pokud ten "Zajíc" měří obecné, běžné elyty třeba při 100kHz, je to podle mě špatně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33854
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: po duben 17 2017, 22:56    Předmět: Citovat

Ten "Zajic" sa ma nejako nastavit pri ozivovani.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3362
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: út duben 18 2017, 11:16    Předmět: Citovat

Neměřil jsem, jak vlastně testuje Elyt - na vstupu jsou antiparalelně dvě 1N5408 a tedy určitě měří napětím do 0,5V (peak-peak). Na stránkách píše 150mV@100kHz. I když sem měl doma standarndí zmetky jako Jamicon (105C - serii nevím), ukazuje poměrně dobře stejně jako na starých teslách. Nové Nippony a Rubycony sedí ESR s ohadnutou kapacitou.
Ten měřák mám 10 a více roků jako stavebnici. Myslím, že se nic nenastavovalo. Když ukázal, že Elyt je KO, ještě se mi nestalo, že by nebyl. Jasně více ho používám pro opravy zdrojů, kde se jede na desítkách kHz, ale zrovna tak sem s ním kdysi našel vazební kondíky 1u na scratu. Jednoduchy, rychly a přenosny. Neměřím tím absolutní hodnoty ESR, jen detekuju OK/potenciálně na hraně/total KO...
Jak dojedu k našim na barák, zkusím připojit na škopek a hodit sem nějaky fotky průběhů, jestli mě někdo nepředběhne...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan_F



Založen: Oct 03, 2005
Příspěvky: 1522
Bydliště: nedaleko Humpolce

PříspěvekZaslal: st duben 19 2017, 17:28    Předmět: Citovat

Ještě poznámka k měřiči ESR z AR. Vzpomínám si, že 4011ka od TI v tom zapojení nechtěla fungovat - nekmital multivibrátor. Ve svym testeru mám osazenou 4011 od STMicroelectronics, ta funguje dobře.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rudolf02



Založen: Sep 05, 2012
Příspěvky: 509
Bydliště: ústeckoorlicko

PříspěvekZaslal: út květen 16 2017, 6:40    Předmět: Citovat

No, já Zajíce ESR používám delší dobu, co vyřadil, to mi vždy souhlasilo. Postupoval jsem podobně: prohlídka, pokud jsem nic neviděl, pak přeformování, znovu zajíc a když stále špatně, pak RLC most se stejným výsledkem a závěrečný koš.
Popis zajíce je zde: http://www.zajic.cz/esr/esr_metr.pdf
Je fakt, že první nastavování jsem nechal na zkušeném kolegovi, který jej používal delší dobu.
Jo, a kupoval jsem ho jako stavebnici, kterou jsem si sestavil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Zapojení ze šuplíku Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund