Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Eagle - součástku ze schématu NECHCI na PCB
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Software
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
beny66ka



Založen: Sep 12, 2015
Příspěvky: 389
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st listopad 25 2015, 14:34    Předmět: Eagle - součástku ze schématu NECHCI na PCB Citovat

Ahoj,
namaluji si v Eagle schéma. Ale například vypínač, potenciometr, LED apod. nechci umístit na PCB.
Ví prosím někdo jak to zařídit, aby tedy součástka na schématu byla, ale aby se ignorovala (excludovala) při vytváření boardu ?

Díval jsem se na fóra v cizině a tam doporučují mít dvě schémata. Jedno pro kompletní zapojení a druhé jen pro součástky s kterýma chci generovat borad (PCB).

Díky!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7868
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: st listopad 25 2015, 14:58    Předmět: Citovat

Já bych to nějak moc neřešil. Tak třeba na DPS bude symbol potenciometru, ale ve skutečnosti tam místo něho budou jenom tři dráty.
_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
beny66ka



Založen: Sep 12, 2015
Příspěvky: 389
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st listopad 25 2015, 15:11    Předmět: Citovat

Jasně, chápu tě. Ale teď jsem řešil něco, kde bylo hodně přepínačů a na PCB jsem pro ně musel zbytečně nechat místo. Plošňák je pak zbytečně velký a nevyužitý.
Tak bych udělal jen pájecí plošky na okraji desky na dráty v řadě, ale ve schématu bych měl přehledně nakresleny přepínače.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6569
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st listopad 25 2015, 15:20    Předmět: Citovat

Taky můžeš příslušné součástky nechat mimo desku připojené jen přes airwires. Možná by šlo nadefinovat součástky, které mají jen symbol a nemají package, ale nezkoušel jsem to, tak to třeba taky nejde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5994
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: st listopad 25 2015, 15:23    Předmět: Citovat

Můžeš si pro ten účel vytvořit součástku se symbolem potenciometru a libovolným pouzdrem s vhodným rozložením pinů. Velikost pouzdra tak může být na boardu omezena pouze na piny pro přívodní vodiče.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: st listopad 25 2015, 15:47    Předmět: Citovat

Ja to resim takto jako na obr. kde je cast schematu ktere prave ted kreslim.
Myslim ze propojeni pres pady je naprosto jasne, v eaglu nejsou delat simulace takze je uplne jedno jestli je to propojene nebo ne. Ty soucastky kdere neprijdou na desku proste soupnes nekam stranou, na jinou desku apod. a je to.

2 schemata durazne nedoporucuju, pokud udelas v budoucnu nejake zmeny a budes je chtit dokreslit do schematu je dost problem v tom udrzet poradek. Jednou ji zakreslis do schematu s DPS, podruhe do celkoveho, potreti... A za chvili nebude platne ani jedno schema.



eag.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  eag.JPG
 Velikost:  41.05 kB
 Staženo:  261 krát



Naposledy upravil termit256 dne st listopad 25 2015, 15:48, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
beny66ka



Založen: Sep 12, 2015
Příspěvky: 389
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st listopad 25 2015, 15:48    Předmět: Citovat

zaky: Nechat připojené jen přes airwires - přiznám se, to jsem nezkoušel. Rovnou jsem předpokládal že s tím bude mít Eagle velký problém a nedovolí mi pokračovat zfinalizovat board.
Vyzkouším!

Achab: Velice dobrý postřeh a nápad ! Jen trošku pracné. Jen pořád si myslím, že na to sakra museli myslet a musí to jít nějak "legálně" Smile přímo nějakým trikem s kterým výrobci Eagle počítali a implementovali jej.

Vše vyzkouším a dám vědět jak jsem dopadnul.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 4914
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: st listopad 25 2015, 16:01    Předmět: Citovat

Tiež som riešil potenciometer, ktorý nebude na doske. V Eagle sa dá editovať púzdro (zmazať čokoľvek z neho), nechajú sa len piny na pripojenie, a aj tie sa dajú rozmiestniť ako chceme.

Dobré je súčiastky najprv skopírovať do vlastnej knihovne, aby sme nerozrýpali tú originálnu.

_________________
Silou vybrať peniaze od ľudí a následne za ne spraviť niečo proti ľuďom, s čím nesúhlasia, to je civilizácia?! Tento systém je chorý a vedie do záhuby.
Ideológie developerov niesu kompatibilné so šťastným životom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5994
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: st listopad 25 2015, 16:53    Předmět: Citovat

Zaky napsal(a):
...příslušné součástky nechat mimo desku připojené jen přes airwires...
Takto by na boardu chyběly pady příslušné součástky.

Je taky možnost vložit přídavné pady do schématu přímo do přívodů součástky, na board umístit tyto pady kamkoliv a součástku mimo.
Ve schématu dokonce může být označení vývodního padu mimo desku žádoucí.

Nebo tyto pady dát do schématu samostatně jako vývody a symbol součástky k nim vložit pouze pro názornost bez propojení - na board se pak umístí pady, na externí součástku se nevytvoří airwires. Kontrola "electrical rules" to ovšem označí jako chybu.

Tento postup je ale trochu pracnější. Většinou je vhodné aby vývody byly blízko sebe tak je asi nejjednodušší v případě potenciometru vhodně editovat package. V případě vícevývodové součástky může být rychlejší použít pouze pady. Pokud se ale součástka používá často nebo je jich ve schématu víc tak se editace package taky vyplatí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lixis



Založen: Mar 08, 2012
Příspěvky: 40

PříspěvekZaslal: čt září 08 2016, 11:59    Předmět: Citovat

Zdravim, mam problem s tiskem. Nasel jsem si na netu jedno schematku v eagle, otevrel jsem ho a zkousel nejdrive vytisknout na papir. Jenze se tam vytiskly i soucastky a nazvy. Hledal jsem v programu kde jednotlive casti povypinat a nenasel jsem. Nejblize bylo nastaveni s nazvem "cam processor", avsak tam mi nic nefunguje.

Jsem zvyklej na sprintlayout kterej automaticky tiskne jen spoje. Diky za rady.
Prohledaval jsem manualy a google a nenasel jsem nic funkcniho.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5994
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: čt září 08 2016, 12:14    Předmět: Citovat

Vlevo nahoře je ikona "Layer settings" (barevné čtverečky), zde je možné zapnout/vypnout nebo editovat zobrazení jednotlivých vrstev.
Pozor na tlačítko "Del", trvale odstraní zvolenou vrstvu ze seznamu (ale lze snadno znovu vytvořit).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
beny66ka



Založen: Sep 12, 2015
Příspěvky: 389
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so duben 15 2017, 22:09    Předmět: Citovat

Dávám odkaz na ULP, který součástku na schématu převede do vrstvy Info nebo podobné informativní vrstvy.
Dobré na to když chceš mít součástku na schématu, ale ne na PCB. Třeba potenciometry, přepínače a podobné komponenty které budou třeba na předním panelu.

http://dl36mmdz94630.cloudfront.net/uploads/eagle_resources/files/000/001/899/original/explode.ulp?1484967623
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5994
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: ne duben 16 2017, 8:33    Předmět: Citovat

Dík, dobrá pomůcka - vyzkoušeno a funguje bez problémů.
Před spuštěním ULP je nutné součástku označit výběrem (Group), po převodu je značka a její spoje v barvě vybrané vrstvy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
beny66ka



Založen: Sep 12, 2015
Příspěvky: 389
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: ne duben 16 2017, 9:48    Předmět: Citovat

Achab:

Jo je to super - můžeš si tak označit nejen součástku, ale i celý blok schématu včetně "drátů" a vše se převede.

Number one
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5994
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: ne duben 16 2017, 17:52    Předmět: Citovat

Ovšem pro takto převedený symbol se na boardu pro vývody na danou externí součástku nevytvoří pady. Tyto lze na board doplnit ale propojení příkazem "Signal" bez editace schématu není možné takže je autorouter vynechá. Propojení padů příkazem "Wire" až po autoroutingu není výhodné - položené spoje by pravděpodobně překážely. Nebo by se pady musely rozstrkat po desce a nemohly by být u sebe.

Z toho důvodu může být výhodnější redukovat pouzdro příslušné součástky pouze na vývody a přidat do schématu normálně.

Označit si "celý blok schématu včetně drátů" samozřejmě lze ale při větším rozsahu převodu je riziko že na boardu může něco chybět. Ve změti těch "Airwires" se chybějící spoj velmi snadno přehlédne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Software Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund