Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Keramické filtry v FM (přesunuto)
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
padik



Založen: Jan 02, 2015
Příspěvky: 347

PříspěvekZaslal: čt březen 30 2017, 15:51    Předmět: Keramické filtry v FM (přesunuto) Citovat

Ahoj. Mám tuner Tesla 710 a namísto původních filtrů 10,7 v něm jsem dal první 180 Khz, druhý 110 kHz a do třetice jsem dobastlil ještě jeden stupeň 110 kHz. Povedlo se, selektivita výborná. (i když si musím dělat na stupnici čárky).
Pak jsem zakoupil RDS Onkyo s dvěma filtry pro široké a dvěma pro úzké pásmo, přepínatelné. Protože nemám schema, vypátral jsem, které patří úzkému, vpájel patice a nasadil 2x 110 kHz. Dlouho se mi to nepozdávalo, nechodilo to. tak jsem zpět osadil 2x to nejširší, co jsem našel. A protože každý filtr měl barevnou tečku na jiné straně, zamotal jsem se do toho. A zjistil jsem, že nezáleží, kde je vstup a výstup a nakonec, když jsem filtry vyndal, hrálo to i bez nich, jen se z ukazatele síly signálu ztratily čárky. Zřejmě jsem ve škole chyběl, co dělám blbě?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kovar



Založen: Oct 03, 2010
Příspěvky: 1689
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

PříspěvekZaslal: čt březen 30 2017, 21:02    Předmět: Citovat

Co je to za blbost , dávat do mezifrekvence místo 10,7Mhz , 180kHz?
_________________
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31793
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt březen 30 2017, 21:10    Předmět: Citovat

Pepo, on myslí místo původních piezokeramickejch filtrů pro střední kmitočet 10,7MHz a ŠÍŘKU PÁSMA cca 330kHz že dal filtry sice se stejným středním kmitočtem = zas 10,7MHz, ale s daleko užším propustným pásmem = 180kHz a dokonce ještě užší, 110kHz. Jenže si neuvědomil, že s užším propustným pásmem bude mít problémy s nasazováním sterea kvůli přenosu pomocnýho kmitočtu 19khz i s přenosem dat RDS, který to užší pásmo ovlivňuje víc než zvuk ... Barevná tečka právě identifikuje tu šířku pásma, měly by se používat filtry se stejnou barvou tečky = se stejnou šířkou pásma. Filtry jako takový jsou plně symetrický součástky, nezáleží na jejich orientaci vůči směru signálu, jen se musí dodržet připojovací impedance, aby nevyvolávaly zbytečně vysokej útlum.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
renda15



Založen: Nov 05, 2005
Příspěvky: 631
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: čt březen 30 2017, 21:11    Předmět: Citovat

Podle mě Padík hovoří o šířce filtru 10,7MHz 110 nebo 180kHz, ale jinak jsem z druhé části dotazu také trochu zmaten.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kovar



Založen: Oct 03, 2010
Příspěvky: 1689
Bydliště: Letohrad (Východní Čechy)

PříspěvekZaslal: čt březen 30 2017, 21:12    Předmět: Citovat

Tak to bych pochopil.
Ale napsal to dost divně. Very Happy
Asi už stárnu.

_________________
Lepší vrabec v hrsti nežli blechy v srsti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9757
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá březen 31 2017, 15:43    Předmět: Citovat

Vidíte, a já měl za to, že vlezy těch filtrů jsou označený tou barevnou tečkou - v každým rádiu, kde byly použity byl na straně z tečkou vstup přes 220R až 330R rezistor z MF trafa (nejčastěji oranžové barvy)
http://www.electronicecircuits.com/electronic-circuits/cxa1019-fm-radio-circuit-diagram
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: ne duben 02 2017, 1:49    Předmět: Citovat

To je nejčastější zapojení, kde kvůli přizpůsobení filtru bývá na vstupu seriový odpor, na výstupu naopak paralelní proti zemi, protože většinou následuje nějaký IO s velkou impedancí na vstupu.

Sama o sobě selektivita založená jen na mezifrekvenci je k ničemu, když je přebuzený vstup a směšovač.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19490
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne duben 02 2017, 9:20    Předmět: Citovat

Předpokládám, že se hraje na slušnou směrovou anténu, ne na nějaký za skříní pohozený drát. A že ta anténa míří na vysílač, aniž by současně ve stejném směru "brala" signál nějakého jiného operátora zejména v pásmech do 500 MHz z podstatně bližšího AP.
Asi pozdě, ale všiml jdem si jedné maličkosti - filtry v paticích? Ty patice vnesou do zapojení nějakou tu parazitní kapacitu navíc. Paralelní kapacita zátěže bývá výrobcem doporučená 10±2 pF, v tomto rozsahu nemá pozorovatelný vliv na propustnou charakteristiku, ale na horní mezi stačí další 2 pF navíc a deformuje se charakteristika filtru. Čili ty filtry za sebou mohou mít různě zdeformované boky pásma propustnosti a ta pásma se vzájemně nekryjí. Pro zajištění uspokojivého výsledku to chce rozmítač, jinak to bude pořád jen věc náhody.
Při dnešních úrovních rušení silnými vysílači v blízkosti antény přijímače není navíc zužování pásma mezifrekvence tou efektivní cestou, a těch zdrojů rušení přibývá: příliš úzké pásmo mezifrekvence zvyšuje nejen zkreslení detekovaného nf signálu, ale také přeslechy mezi levým a pravým kanálem, těch 200-230 kHz šířky pásma je ověřený kompromis mezi přenosem maximálního množství spektrálních složek užitečného signálu a šumovou šířkou pásma. Filtry 180 kHz jsou pro stereo naprosté minimum, protože se zmenšující se šířkou pásma se zhoršuje i linearita průběhu skupinového zpoždění, která bezprostředně ovlivňuje právě multiplexní signál.

Tu šumovou šířku pásma lze omezit na nezbytně nutnou například použitím synchrodetektoru (ať už strhávaného nebo s PLL), pořád to ale neřeší křížovou modulaci silnými signály i kmitočtově vzdálenými mimo přijímané pásmo. Ta vzniká ve vstupní jednotce v důsledku nedostatečné selektivity vstupních obvodů. Pak už je to věc konstrukce vstupní jednotky - preselektor, nebo alespoň pásmová propust za prvním stupněm, který navrhnout není jednoduché - šumové přizpůsobení se ziskem a linearitou vyžaduje udělat pár kompromisů, ale hlavně - nesahat do už hotové vstupní jednotky, s tou už si někdy někdo tu práci dal a není toho moc co vylepšit. Jistější je nahradit tuto jednotku jinou.
A pak ještě může pomoci propust pouze pro pásmo VKV vražená mezi anténu a vstup, případně, známe-li frekvence zdrojů rušení, použít do cesty signálu od antány odlaďovače.
Jak jsem uvedl, laborování s filtry, pokud nejsou prokazatelně vadné, pokládám za málo efektivní, tedy zbytečné.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
padik



Založen: Jan 02, 2015
Příspěvky: 347

PříspěvekZaslal: st duben 05 2017, 19:45    Předmět: Citovat

Díky za pokus pomoci. Antenu mám, k poslechu vzdálených vysílačů mi stačí mono, bez RDS je to jen takový předmět zájmu. Vidím, že bez schema je to marné. Pořád jsem ale nepochopil, že po vyndání filtrů= 2x přerušení signálové cesty, středně silná stanice hraje dál. Takže, bez schema to asi opravdu nepůjde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st duben 05 2017, 19:52    Předmět: Citovat

Z principu demodulace proleze přes kapacitu DPS "u středně silné stanice" všechno, co je po směšování kolem 10.7MHz , citlivost MF + demodulace je o pár řádů jinde.

Středně silná stanice je dnes úplně někde jinde, než byla středně silná silná stanice před 30 lety.

Je to takovej poprasenej svět...

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9757
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: st duben 05 2017, 21:16    Předmět: Citovat

padik napsal(a):
Pořád jsem ale nepochopil, že po vyndání filtrů= 2x přerušení signálové cesty, středně silná stanice hraje dál...

Uvědom si, že těch 10.7MHz Ti prosákne i přes kapacitu, co tvoří dva drátky kousek od sebe v soklu, nebo na desce plošných spojů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
padik



Založen: Jan 02, 2015
Příspěvky: 347

PříspěvekZaslal: po září 04 2017, 19:30    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
padik napsal(a):
Pořád jsem ale nepochopil, že po vyndání filtrů= 2x přerušení signálové cesty, středně silná stanice hraje dál...

Uvědom si, že těch 10.7MHz Ti prosákne i přes kapacitu, co tvoří dva drátky kousek od sebe v soklu, nebo na desce plošných spojů.


Chystám se to brzy dořešit, ale snad ještě trochu zapomenuté teorie před tím. Pokud vyhodím mezifrekvenci 10,7 z cesty signálu, nemůže to korektně hrát. Máme li kmitočet oscilátoru ve vstupní jednotce např. 100 MHz, filtr 10,7 určuje, že uslyšíme stanici vysílající na kmitočtu 110,7 nebo 89,3.? Takže žádné prosakování 10,7, když tam tyto laděné obvody nejsou, bych řekl. Domnívám se, že nefunguje správně přepínač šíře pásma a že 2+2 filtry jsou nějak blbě do sebe namixovány.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7400

PříspěvekZaslal: po září 04 2017, 19:48    Předmět: Citovat

padik napsal(a):
Takže žádné prosakování 10,7, když tam tyto laděné obvody nejsou, bych řekl.
I když tam ty laděné obvody nejsou, tak rozdílový kmitočet 10,7MHz tam je. Vzniká ve směšovači kombinací frekvence oscilátoru a té stanice a nikam se neztratí. Jen je tam kolem něj ještě spousta bordelu, ale demodulátor je taky obvod laděný na 10,7MHz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9757
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po září 04 2017, 20:02    Předmět: Citovat

Ten MF filtr moc energie nepřenáší. V případě AM šlo u "tý modrý kostky" na 455 Khz o dva tyčinkové rezonátory, co na sebe "viděly" na vzdálenost pár milimetrů. Takže přenos byl nejspíš vzduchem uzavřeným v tý kostce. U toho 10.7Mhz filtru to nebude o nic lepší. Pokud se dělaly "cívkový" filtry, byly navrženy tak, aby se z jednoho obvodu do druhýho předávala jen nepatrná část energie, aby zůstávala co největší jakost rezonančních obvodů.
Ty když vymlaskneš ten filtr ze soklu, tak Ty jen přerušíš signálovou cestu, to ostatní tam funguje dál. Díky tomu, že filtr má nízkoohmový (impedance, ne odpor) vlez a výlez, tak jeho vyjmutím docílíš toho, že se jeho přívody a odvody propojí VF vyzařováním. Normálně by byly mimo filtr zatlumeny tou impedancí filtru (co neprojde filtrem, neprojde vůbec)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19490
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: út září 05 2017, 7:21    Předmět: Citovat

Správné vysvětlení.
Dodám, že podle výrobce filtrů muRata je sice konstrukce filtrů symetrická, takže se nabízí i představa, že filtr funguje stejně oběma směry. Ovšem výrobce současně uvádí, že při opačném zapojení filtru nejsou jeho vlastnosti zaručované. Nerozhoduje umístění tečky, ale nápisu na pouzdru. Vstup filtru je vždy pravý vývod při pohledu na potisk, je-li vývody dolů.
Pro filtry také výrobce doporučuje topologii zapojení i průběh teploty pájení.

V předepsaném směru, kde je na vstup zprava vůči nápisu připojený zdroj signálu čistě odporového charakteru o vnitřním odporu 330 Ω s minimální paralelní kapacitou, a výstup (vlevo pod nápisem) je zatížený stejným odporem, ale s paralelně zapojenou kapacitou 10±2 pF (součet paralelních kapacit, ať už strojených nebo parazitních) v místě připojení vývodu filtru, je temeno křivky propustnosti maximálně ploché a souměrné kolem středního kmitočtu, stejně symetrický je průběh skupinového zpoždění filtru.
Jak zdeformuje změna zatěžovacího odpor a kapacity křivku propustnosti i skupinového zpoždění, lze vyčíst z typických charakteristik v katalogu výrobce "ceramicfilters_FMT.pdf" od strany 6. Odkaz na stažení katalogů je v mém příspěvku výše.


Naposledy upravil Hill dne st září 27 2017, 8:42, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund