Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

SanRex T8E6 CN 77
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Benyhof



Založen: Jul 19, 2006
Příspěvky: 33

PříspěvekZaslal: st březen 22 2017, 20:17    Předmět: SanRex T8E6 CN 77 Citovat

Prosím o radu...
Tuším,že to bude Triak na 8A a 600V ,ale nikde nemůžu najít datascheet
a nemohu se rozhodnout mezi náhradou od koupi v Gesu...
Je to pro regulaci spínání varné plotýnky přes A/D mikroproc... (HT46R47)
Nevím jestli ta náhrada by fungovala...
Topí to strašně málo a myslím si, že to bude tím triakem...
Náhrada v GESU...

Triak BTA08/600SW
Igt< 10 mA

Triak BTA08/600TWRG
Igt< 5,0 mA
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31641
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st březen 22 2017, 21:23    Předmět: Citovat

Pokud víš, co znamená v praxi hodnota proudu Igt, tak bys měl mít jasno, kterej koupit... Ale asi jasno nemáš - prostě čím menší Igt, tím menším proudem ten triak otevřeš. Hodnota z datasheetu je garantovaná výrobcem, obvykle je u reálný součástky menší i o 50%. Pokud si myslíš, že ten triak co tam máš se nedostatečně otevírá, řešením bude určitě koupit citlivější typ z vícero možnejch...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6569
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st březen 22 2017, 21:38    Předmět: Citovat

Jak se prosím triak nedostatečně otvírá? Ten se buď otvírá, nebo neotvírá, že by byl proud gate zrovna tak nějak na hraně, že by v některých periodách sepnul a jindy ne, to se mi nezdá. Zkusil bych buď zkušebně na chvíli připojit plotýnku rovnou na síť, zda bude hřát OK, nebo k plotýnce paralelně připojit žárovku, zda bude aspoň, než by se plotýnka ohřála, svítit naplno. Co je to za typ plotýnky, sklokeramika? Není elektronika napájena přes srážecí C? Pokud ano, C si převelice zaslouží změřit kapacitu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12307
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st březen 22 2017, 21:47    Předmět: Citovat

Může spínat nepravidelně, ev. jenom v jedné půlvlně, ev. až při vyšším okažitém napětí A1A2, nebo zastudena nesepne a podobně.
_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6569
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st březen 22 2017, 22:25    Předmět: Citovat

Hypoteticky snad, zatím jsem měl čest vidět akorát tu teplotní závislost, zařízení v mraze prostě nedělalo nic, ale jak se triak zahřál, aby aspoň jednou zapálil, tak už makal bez problémů, protože si dostatečně přitopil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Benyhof



Založen: Jul 19, 2006
Příspěvky: 33

PříspěvekZaslal: st březen 22 2017, 22:35    Předmět: Citovat

EKKAR: Problém je ,že nevím tu hodnotu Igt u původní součástky a tím pádem nevím jaký triak koupit... Někde jsem na googlu našel, že má 30mA ,ale jistotu nemám protože to bylo zase jiné označení... Jistotu jsem chtěl najít tady Wink
Zaky: Plotýnka je ok tu jsem měřil,ale zkusím ji dát napřímo je to dobrý nápad i žárovka se mi líbí jako test. Zítra to vyzkouším. A kondík tam je svitkový, ten jsem si myslel že je jen filtrační kvůli spínání , zítra ještě prověřím zapojení. Jinak plotýnka je ve velikosti 10cm je to beyby multyohřívač od frantíků ... :/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12307
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: st březen 22 2017, 22:55    Předmět: Citovat

Zaky napsal(a):
Hypoteticky snad, zatím jsem měl čest vidět akorát tu teplotní závislost, zařízení v mraze prostě nedělalo nic, ale jak se triak zahřál, aby aspoň jednou zapálil, tak už makal bez problémů, protože si dostatečně přitopil.


Ale prdlajs hypoteticky, třeba klasika byly ovladače světel Marwin nebo Elaton po fušerských opravách. Původní triaky měly Igt 10mA, náhradní do toho někdo obvykle nacpal 30-50mA a ze switche byl náhodný dimmer. Kolik traf kvůli tomu vyhořelo v PAR36, když ty triaky spínaly jen půlvlnu, to už nikdo nespočítá Evil or Very Mad .

_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6569
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st březen 22 2017, 23:01    Předmět: Citovat

Mrkni se, jak to tam Číňan vymyslel s buzením toho gate triaku, je to řízené rovnou z brány MCU? Datasheet praví, že MCU může jedním GPIO dát v režimu source max. 10mA při 5V napájení. Takže pokud není dáno několik GPIO paralelně, moc proudu to do gate nedá a chce to citlivý triak. Ale pokud by pokleslo MCU napětí, třeba právě vlivem snížení kapacity toho srážecího C, jestli to tedy není napájené nějak jinak, jako že asi ne, tak při 3V3 prý MCU dá už jen 4mA a to je sakra rozdíl. Napájecí napětí MCU by bylo vhodné změřit, může také být bez kapacity nějaký filtrační elyt, co tam pravděpodobně taky bude v napájení toho MCU, neb to jistě pracuje ve vařiči v pěkném horku. Pozor, je to galvanicky spojené se sítí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6569
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st březen 22 2017, 23:03    Předmět: Citovat

Sendyx napsal(a):

Ale prdlajs hypoteticky, třeba klasika byly ovladače světel Marwin nebo Elaton po fušerských opravách. Původní triaky měly Igt 10mA, náhradní do toho někdo obvykle nacpal 30-50mA a ze switche byl náhodný dimmer. Kolik traf kvůli tomu vyhořelo v PAR36, když ty triaky spínaly jen půlvlnu, to už nikdo nespočítá Evil or Very Mad .

Tak jo, když to někdo na vlastní oči viděl, znamenám si do paměti, že je to možné Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31641
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st březen 22 2017, 23:14    Předmět: Citovat

Benyhof napsal(a):
... A kondík tam je svitkový, ten jsem si myslel že je jen filtrační kvůli spínání , zítra ještě prověřím zapojení. ... :/
Ten kondík vyndej a přeměř - jestli to je tak, jak si myslím, bude to svitkáč ekvivalentní našim MP "samoopravitelným" = při průrazu izolace se odpaří jen metalizovaná vrstvička napařená na dielektriku těsně kolem průrazu a kondík maká dál. Každým takovým "samoopraveným průrazem" mu ale klesá kapacita a pokud je použitá extra nekvalitní izolace, proráží se ne 1x za rok, ale každou hodinu několikrát - podle množství špiček v síti. Vyplatí se takovej kondík preventivně nahradit kusem na 630V stejnosměrnejch (DC), pokud se vejde, tak klidně i na 1kV - dávat tam součástku na 400V DC je málo a 275V AC je označení, kterýmu po letech zkušeností už vůbec nevěřím. Ztráta kapacity se projeví tím, že "zdroj" pro µ-procík a tím i zdroj budicího proudu ztratí schopnost "utáhnout" ty budicí impulzy (doslova se podstatně zvětší vnitřní odpor napájecího zdroje). Všecko se zdá bejt OK, napětí v klidu sedí jak řiť na hrnci - ale jak to spustíš, napájecí napětí padne na prdel a triak se neotevírá ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Benyhof



Založen: Jul 19, 2006
Příspěvky: 33

PříspěvekZaslal: čt březen 23 2017, 17:43    Předmět: Citovat

Pánové smekám Wink
Máte fakt cenné zkušenosti jde to poznat a jsem rád, že si je nenecháváte pro sebe.
Tak jsem zkusil dát paraelně doutnavku na plotýnku a blikala v krátkých pulzech což nejspíš není dobrý protože ta plotýnka se zahřívala strašně pomalu. Napřímo to hřálo pěkně. Elektrolit 470uf jsem vyměnil za nový.
Před výměnou tam bylo napájení kolem 2,7V po výměně 3V. Je tam zenerka na 3,3V takže se ještě někde strácí ten půlvolt což bude asi dělat ten svitkáč.. Na něm je hodnota 0,82uF /275V naměřil jsem 102nF ...
Fakt mi připadá že vše funguje jak má ale ten triak se prostě otvírá málo... Náhradní svitkáč nemám a triak taky ne ,ale asi koupím obojí jen jaký triak by byl vhodný?
Zasílám pár fotek ať máte nějakou představu o co jde...
Za všechny rady moc děkuji.



IMG_20170322_214544.jpg
 Komentář:
triak

Stáhnout
 Soubor:  IMG_20170322_214544.jpg
 Velikost:  167.18 kB
 Staženo:  163 krát


IMG_20170323_164450.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_20170323_164450.jpg
 Velikost:  263.13 kB
 Staženo:  128 krát


IMG_20170323_164456.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_20170323_164456.jpg
 Velikost:  225.78 kB
 Staženo:  111 krát


IMG_20170323_164536.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_20170323_164536.jpg
 Velikost:  207.9 kB
 Staženo:  115 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6569
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt březen 23 2017, 17:45    Předmět: Citovat

Triak bude nejspíš v pořádku, vyměň ten vystřílený kondenzátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Benyhof



Založen: Jul 19, 2006
Příspěvky: 33

PříspěvekZaslal: čt březen 23 2017, 19:40    Předmět: Citovat

Teď koukám co jsem napsal a říkám si asi dobrý materiál Embarassed
No nějak jsem zapoměl kolik má být hodnota 0,82uF ...
Každopádně děkuji všem za ochotu a podporu Wink
Sice to spravené ještě není ,ale naštěstí tam toho zas tak moc není
Laughing
Každopádně moc děkuji pánové Wink
zase jsem se o něco přiučil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Benyhof



Založen: Jul 19, 2006
Příspěvky: 33

PříspěvekZaslal: čt březen 23 2017, 20:29    Předmět: Citovat

no jeje tady chcou 1000 kusu co bych s tím dělal
http://www.tme.eu/cz/details/mkp-x2-820nr22_310/polypropylenove-kondenzatory-x2y2/sr-passives/
no výběr není zas tak valný
napadá mě ještě tohle ,ale ta pošta mě asi klepne...
http://www.ame.cz/Kondenzator-IMP-1uF-275V-AC-X2-MKP-105-250V-_d2103424_10699.aspx
nebo
https://www.gme.cz/b32924c3-1m-275v¨
našel jsem favorita
https://www.ges.cz/cz/odrusovaci-kondenzator-foil-1-0m-275vac-10-x2-rm27-5-GES05400860.html
ale ten není zase skladem ...
mě asi klepne...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6569
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt březen 23 2017, 20:57    Předmět: Citovat

Můžeš použít jak 1uF, tak velmi pravděpodobně i 680nF, oni tam mají zjevně velkou rezervu na pokles kapacity, když ti to teď nechodí a má to jen něco přes 100nF. Jinými slovy ještě s o něco málo větší kapacitou to chodilo. Takže obzvlášť, jestli nějaký C koupíš někde poblíž bez posílání, kup, co bude. Skoro bych radši volil těch 680nF a na větší napětí, pokud bude a vejde se. Je tak šance, že vydrží déle. A tvůj kandidát nemá zrovna optimistickou dobu předpokládaného dodání Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund