Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

JVC 39HG48, invertor cem855a
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
gubajs



Založen: Dec 20, 2015
Příspěvky: 94

PříspěvekZaslal: čt březen 02 2017, 9:19    Předmět: Citovat

Dobré ráno,

Děkuji za super informace. Včera večer jsem měl chvilku, tak jsem zdroj připojil na bezpečné napětí (3,3v a pak 5v) a zkontroloval jsem všechny prvky až po primární stranu traf. Všude bylo napětí takové jaké má být po odečtení úbytku daného prvku.
Tím je asi dáno, že zdroj usměrňuje a převádí na malé napětí (doufám že uvažuji správně).
Pří zapojení do 230V AC:
První elyt (22uf 400V) se nabije na cca 320v - 382v a drží náboj i po odpojení.
Druhý elit (47uf 400v) se taky nabije (už nevím tu hodnotu) a po vypnutí se vybije.
Tyhle dva bych zatím vynechal a zaměřil bych se tedy na ty (1000uf 10V a 1500uf 16V) ty by měli být ty vyhlazovací na sekunndární straně
Zkusím a pak sem písnu výsledek

děkuji ještě jednou

Gubajs
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Heno



Založen: Mar 21, 2015
Příspěvky: 1900

PříspěvekZaslal: čt březen 02 2017, 11:28    Předmět: Citovat

Vysvetli, lebo nechápem načo a kde si pripájal 3,3V či 5V aby si niečo zistil...

Prvý elyt ten väčší bude podla veľkosti 220uF nie 22uF, druhý 47uF môže byť.

Meraním elytov som myslel zobrať do ruky merací prístroj na meranie kapacity a ESR alebo Tangent delta. A pred meraním musí byť bez napätia a kondíky vybité.

320V je v poriadku, 380V nie, pretože tento zdroj nemá obvod aktívnej kompenzácie účinníku (PFC) ktorý zvyšuje napätie.
Takže je otázne aký multimeter máš a či máš v ňom dobrú baterku a akým spôsobom si meral.
380V na kondíku čo má maximum trvalé napätie 400V by totiž bolo niečo ako chôdza po tenkom lade.

A písal som o troch kondíkoch na primárnej strane, takž ena rozbehový si zabudol.

A nakoniec potom mi nie je jasné ako budeš merať 1000uF/10V a 1500uF/16V ak nemáš potrebný merací prístroj.

Takže zase uvádzaš príliš veľa nepresností a veľa vecí asi chápeš inak ako by bolo treba aby si obvodu úplne porozumel.

Zrejme by som sa v budúcnosti mal pýtať najprv aké je vybavenie a teoretické znalosti dotazovatela a až potom začať niečo riešiť...

Každý tu niečo rozoberá a lepí dokopy, ale mám pocit, že stále menej ľudí ovláda to čo by sa dalo nazvať elektronická či obvodová hantýrka.

Možno žiadam príliš moc, ale pred opravou či serioznym zásahom do niečoho elektronického napred odporúčam si prečítať aspoň 3 čísla starých AR časopisov najlepšie z dôb socializmu a tam si človek osvojí pojmy tejto hantýrky, pretože prakticky v každom článku je podrobne popísané ako konkrétny obvod funguje a aj ako sa vyjadrovať aby porozumeli aj ostatní...
Proste také malé cvičenie alebo v budúcnosti napíšem len "vydýchaj sa a daj si 3 kolečká okolo domu" Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
gubajs



Založen: Dec 20, 2015
Příspěvky: 94

PříspěvekZaslal: pá březen 03 2017, 21:26    Předmět: Citovat

Dobrý večer,

Tak jsem trochu pokročil. koupil jsem kondenzátory nové s nízkým ESR. Všechny jsem je vyměnil až na největšího buřta Very Happy (120uF 400V).
poznatky:
Zdroj jsem zapojil a opět kolísal, ale už o půl voltu méně. (4.5v až 6.01v)
přidal jsem zátěž diodu a rezistor. Svítí a je tam stálých 5.89V
Po vypnutí ze sítě AC 230V se krásně tlustý buřt (120uF 400v) vybil do svítící diody (usuzuji že bude tedy OK.

Otázka: Jak ten zdroj sepnu ? Myslel jsem že stejně jako zdroj u PC , ale asi omyl.
Zkusil jsem na pin 4 (POWER_ON_H dle obrázku ) poslat těch 5.89v , ale nic se neděje. Bude zde jiný princip.
Bude to souviset s pinem 3 (POWER_FAIL) ??

děkuji

Gubajs



poweronpsu.png
 Komentář:
Piny na zdroji

Stáhnout
 Soubor:  poweronpsu.png
 Velikost:  20.35 kB
 Staženo:  61 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
gubajs



Založen: Dec 20, 2015
Příspěvky: 94

PříspěvekZaslal: pá březen 03 2017, 21:41    Předmět: Citovat

K příspěvku od "Hena", souhlasím a určitě nevím všechno správně, tak uvedu jen tohle:

mám 4 měřidla různých výrobců (digi voltmetr )
měřím ESR u kondenzátorů pomocí osciloskopu (Hantek) a generátoru signálu cca 200Khz (samovýroba), kde na obrazovce následně odečtu hodnoty napětí kondezátoru a generátoru, pak dle jednoduchého vzorečku vypočítám ESR. (cca)
Kapacitu neměřím většinou.
spínaným zdrojům úplně nehovím, nicméně chtěl bych je poznat lépe.

Jsem amatér a snažím poznat co jde.
Většinou vyrábím jednoduší věci k obrazu svému jako třeba:
Hardware klávesnice a hodinový signál pro spojení mikroskop KVM
domácí PLC pomocí arduina
dálkové ovládání pro naviák auta
Dimmer pro Foto Lab

Knihy a články a podobně o elektronice čtu denně pokud je čas

Tak se omlouvám pokud tápu

Gubajs
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
gubajs



Založen: Dec 20, 2015
Příspěvky: 94

PříspěvekZaslal: pá březen 03 2017, 22:39    Předmět: Citovat

Uz jsem v posteli, ale napadlo mne toto:
Zdroj si pri sepnuti kontroluje odber zateze na vystupech, takze pokud jsem nemel zapojenou zatez na 12v vetvi tak nesepne. Muze to byt ono?

Gubajs
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Heno



Založen: Mar 21, 2015
Příspěvky: 1900

PříspěvekZaslal: pá březen 03 2017, 22:42    Předmět: Citovat

Ano POWER_ON_H je na zapnutie hlavneho zdroja.
Pozri si a kresli si ako je tento obvod riešený a pochopíš ako sa to má rozbehnúť. Viac ti neporadím, postupoval by som tak isto ako radím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
gubajs



Založen: Dec 20, 2015
Příspěvky: 94

PříspěvekZaslal: pá březen 03 2017, 22:45    Předmět: Citovat

A jsem asi zbrkly, pin4 bych mel spojit s GND ( jako pc zdroj atx).
Jsem to dnes uspechal. Rano moudrejsi vecera. Jdu hledat

Hezky vecer

Gubajs
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
gubajs



Založen: Dec 20, 2015
Příspěvky: 94

PříspěvekZaslal: pá březen 03 2017, 22:46    Předmět: Citovat

Dekuji, prekreslim a uvidim

Gubajs
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
gubajs



Založen: Dec 20, 2015
Příspěvky: 94

PříspěvekZaslal: st březen 08 2017, 7:43    Předmět: Citovat

Dobré ráno,

Tak jsem opět pokročil s analýzou zdroje. Zdroj jsem překreslil, Následně zkontroloval dle schematického diagramu. řídící IO501 potřebuje svých 21v (má rozmezí 9-21). přivedení napětí zařídí přepnutí pomocí tranzistoru Q503, který přepne na základě změny napětí na PIN4 (na cestě je něco jako software přepínač pomocí 3 tranzistorů. (monostabilní klopný obvod)

V programu proteus jsem si nasimuloval tento přepínač a funguje jak jsem popsal.
Proměřil jsem následně zdroj a zjistil toto:
že do IC501 leze -60v ve standby režimu a při přivedení napětí na PIN4 (PS_ON) (3,3 nebo 5v) se nic nestane.
Takže chyba bude zde.
Nicméně bohužel musím další analyzování chyby odložit, jelikož mám v následujících dnech jinou činnost, tak jsem zdroj odložil do šuplíku a až budu mít čas, pokusím se dohledat chybu.

Monitor z TV jsem dokončil pomocí spínaného zdroje z alliexpresu s výkonem 110w. Je to zdroj s výstupem 24V 8A. Podsvícení LED svítí plynule a již nebliká. Obraz je stejný jako na předchozích zde vystavených obrázcích. Otočení obrazu jsem opravil prohozením pinů Y+ a Y- na LVDS kabelu. Světlost obrazu je stejná po celém displeji (stačilo zapojit všechny 4 12V větve od panelu displeje).

Svůj původní záměr jsem tedy dokončil a až budu mít opět čas podívám se ještě na ten zdroj, protože mi to nedá spát i když už jej nevyužiji.

Hezký den všem

Gubajs



TV29LB929-EDIT_21.pdf
 Komentář:
Schéma zdroje

Stáhnout
 Soubor:  TV29LB929-EDIT_21.pdf
 Velikost:  51.82 kB
 Staženo:  78 krát


cem842b-3.JPG
 Komentář:
Obrázek diagramu zdroje

Stáhnout
 Soubor:  cem842b-3.JPG
 Velikost:  180.75 kB
 Staženo:  117 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Heno



Založen: Mar 21, 2015
Příspěvky: 1900

PříspěvekZaslal: st březen 08 2017, 8:34    Předmět: Citovat

Tak napred napätie "z pinu 4" MIP (stby zdrojík) je nepresný výraz, bo to napätie (keď už zdrojík beží) ide od pomocného vinutia trafka jednocestne usmernené D530 a filtrované C528.

Nevyzera to na klopný obvod...
Je to len obvod kde pri kladnom napätí aspoň 1,4V na pine POWER_ON_H sa otvorí Q506 a prostredníctvom optočlenu otvorí Q503 ktorý dodá napájanie pre IO hlavného zdroja IC501.

Obvod zložený z Q508 a Q509 má bezpečnostne odstaviť hlavný zdroj v čase keď na vetve INV+24V a FB_INV+24V je viac ako 29V, čo by bola porucha hl. zdroja a teda vtedy sa má otvoriť Q508, ten následne otvorí Q509, ktorý vyskratuje kladné napätie pinu POWER_ON_H aby sa riadiace IO hl. zdroja IC501 odpojilo od napájania a tým sa hl. zdroj vypol dovtedy kým napätie na 24V vetve neklesne.
Ale samozrejme je možné hl. zdroj kedykolvek vypnúť uvedením POWER_ON_H do nuly.
Z toho je vidno, že kladné napätie na zap. hl. zdroja do POWER_ON_H musí ísť cez odpor, lebo ak by bolo na tvrdo môže sa odfajčiť Q509 v prípade poruchy hl. zdroja - prepätie 24V vetvy.
Je teda jasné, že mainboard tento odpor bude mať.

A teda hl. zdroj sa zapína privedením log. 1 TTL na vstup POWER_ON_H trvale
a kým sa na vstupe neobjaví log.0 má hl. zdroj bežať orem prípadu bezpečnostného odstavenia...

-60V sa mi nezdá to bude nejaká hovadina, zrejme si nemeral voči - pólu C522 tak ako by je žiadúce, ale voči niečomu inému.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Heno



Založen: Mar 21, 2015
Příspěvky: 1900

PříspěvekZaslal: st březen 08 2017, 8:42    Předmět: Citovat

Oprava:
Na zamedzenie odfajčenia Q509 je priamo v obvode 1k odpor R564.

A asi máš pravdu je to nakoniec klopný obvod, kde vidím, že podľa hodnot súčiastok ostanú Q 508 a Q509 trvale otvorené po objavení sa prepätia na 24V vetve dovtedy, kým sa odosiela povel na zapnutie hl. zdroja.
Takže podla tohoto sa hl. zdroj bezpečnostne odstaví až do vypnutia povelu POWER_ON-H.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
gubajs



Založen: Dec 20, 2015
Příspěvky: 94

PříspěvekZaslal: st březen 08 2017, 11:00    Předmět: Citovat

Děkuji za přínosné poznámky. Vrátím se k tomu nejdříve tak v červnu, až budu mít čas a klid přemýšlet nad tímto. Teď musím věnovat čas povinným věcem, jež přímo nesouvisí s elektronikou

Gubajs

PS: Každopádně se k tomu určitě vrátím Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund