Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Problém s gramofonem Unitra Fonica Daniel

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
wishmasterX



Založen: Apr 26, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: po únor 27 2017, 11:11    Předmět: Problém s gramofonem Unitra Fonica Daniel Citovat

Zdravím Všechny,
kolega mi dovezl tento gramofon, který nějakou dobu používal, pár dnů zpátky si přehrál LP, poté chtěl přehrát další a stalo se následující :
Po stisknutí tlačítka 33/300 (raménko normálně najelo nad desku, talíř se točil,
po stisknutí tlačítkaspuštění raménka se spustilo, zase "vyjelo" nahoru, vrátilo se do parkovací polohy a zastaví se motor ....)

Já jsem zjistil, že nesvítí ani jedna LED pod fototranzistory, ta u motoru a ta uvnitř gramofonu, která snímá polohu ramene, LED jsem nahradil novýma, bílýma, s přidaným rezistorem ...
Na PCB jsem vymněnil všechny tři elyty, které měly na sobě zaschlý vyteklý elektrolyt ...
Motor měl správné otáčky regulace taky, tak jsem předpokjládal, ipodle měření Ohm metrem, že foto tranzistory to "přežilyy"
Nicméně problém s vracením ramene přetrval, mám k tomu pouze poměrně špatně čitelné schéma, které jsem na internetu i tak nějakou dobu hledal ...
Nemá někdo zkušenost s tímhle strojem ? Confused
PS: Raménko se vrací nahoru při zařazení jakékoliv rychlosti / polohy raménka ( 33/300,33/250,45/75)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po únor 27 2017, 11:21    Předmět: Citovat

Pokud vím, pod fototranzistory byly infračervené LEDky. To se neměří okometricky, ale vhodným měřidlem nebo aspoň nějakým indikátorem.
Jestli jsi na ně nekoukal kamerou mobilu (který s displejem tvoří ten indikátor), tak jsi logicky ani nemohl vidět, že svítí.
Co naměříš na fototranzistorech v jakém stavu a s jakou LEDkou?

Ačkoli ve snímačích polohy hřídele motorů o 2800 otáčkách za minutu a osmi letech provozu 24/7 mimo vždy jeden týden každé léto a jeden týden o vánocích zatím běhají 6-9 let bez poruchy. A to jich tu máme 64 párů, v každém motoru jeden.
Proto bych řekl, že v optozávorách příčina nebude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wishmasterX



Založen: Apr 26, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: po únor 27 2017, 11:54    Předmět: Citovat

Tak to je "paráda" teď jsem zjistil, že byl gramofon ve více modifikacích, v tom mém svítí klasická LED-ka, takž ejsem ten od kolegy tedy asi "opravil" ještě víc ... Nicméně ta regulace otáček motorou je funkční ...
Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po únor 27 2017, 12:13    Předmět: Citovat

Poláci většinu poruch řeší vyčištěním plošek senzorů (zvláště nedoporučují čistit je přípravky s antistatickým účinkem) a hledáním svodů cestou.
Často je příčina na senzoru STOP nebo má také svod C124.
Záleží samozřejmě na tom, kde byl gramofon skladovaný, provlhlá DPS může nějaký ten den vysychat...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
wishmasterX



Založen: Apr 26, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: po únor 27 2017, 12:58    Předmět: Citovat

Děkuji!
Zkusím to, co popisujete ... Zjistil jsem, že dostat se k těm STOP senzorům, tak to je téměř totální demontáž celého šasi, no už chápu,
proč někteří, od jinak dost povedeného gramofonu dávají ruce pryč ...
Neznáte vhodné náhrady těch foto-tranzistorů a infra diod ze současné produkce ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: po únor 27 2017, 14:47    Předmět: Citovat

A máš ty původní fototranzistory a infradiody opravdu dobře přezkoušené a jsi si jistý, že jsou vadné?
Protože já jsem se ve své praxi s těmito prvky jako vysloveně vadnými setkal jen výjimečně. V MC600Q, Dual a Philips třeba nikdy.
Naposled jsem měnil optrony v tyristorové stmívací jednotce SJR-2 a to jen proto, že se prošvihlo KFko, přes které jsou sériově spojené infradiody v pouzdrech optronů napájené a oddělalo je to nadproudem. Třeba v SJR-5B už to pojistili jinak a tam k ničemu podobnému nedochází. Nebo o tom možná jen nevím, SJR2 mám na starosti 120ks a SJR5B jenom 40ks. V každém modulu jsou v řídící desce dva.

Když už tedy mermomocně chceš infradiody měnit - používá je prakticky každý dálkový ovladač, ve videorekordérech bylo optozávor taky jako dobrých, různého uspořádání a modifikací - to máš problém si třeba v AME vybrat? Samotné fototranzistory - nevím, jaký tam mají tvar pouzdra, tak těžko radit, ony i infradiody ve videorekordérech byly tak bizarních tvarů pouzder, že se to dalo splést s keramickým kondíkem Smile

Mám na hraní a na "čištění uší" takový starý křáp - Mechlabor STM610, 1/4" stereo, 19/38. Nechtělo se mi věřit, i v tomhle /jen v mechanice, kde jinde/ je těch všelijakých opto-potvor dokupy 10. Neviditelné, někdy pěkně zaprasené, ale pořád funkční.
Další inkognito potvorstva - Hallovy sondy na každém motoru, na tónovém dokonce zdvojeno. Neviditelné, bezporuchové..
Ale chtěl jsem tím říct to, že i přes fyzické stáří /moc najeto ale nemá, něco přes 500h ukazoval měřič minule a to jsem polovinu natočil já/ k poruchám těchto prvků nedochází.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: po únor 27 2017, 19:55    Předmět: Citovat

Hallovy sondy bych zas moc nepřechvaloval. Nevím jak dnes, už dlouho jsem žádnou neřešil, ale v dobách disketových mechanik se stávalo, že se netočily pohony právě z důvodu vadných hallů. Především těch symetrických, které tu jaksi nikdo nevedl. Postupně se snižoval ten napájecí "svislý proud", rostlo na nich napětí, až to nakonec kikslo. Dokonce jsem kdysi bastlil ten náš obrovský MH1S...? do motoru nějakého ventoše, ještě jsem na něj lepil nějakou matku (snad M3), abych dosáhl potřebného magnetického toku. Bylo to natěsno, ale ventilátor se točil Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
wishmasterX



Založen: Apr 26, 2005
Příspěvky: 343
Bydliště: Frýdek-Místek

PříspěvekZaslal: po únor 27 2017, 20:30    Předmět: Citovat

Já jen vím, že polská fóra jsou zasypaná debatami ohledně náhrad těchto součástek, takže to asi tak spolehlivé nebude, zvlášť od roku 1979 ... Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund