Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Pitva SS relé Fotek 25DA

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3362
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: čt únor 23 2017, 23:31    Předmět: Pitva SS relé Fotek 25DA Citovat

Protože mě porucha telky (viz vlákno samsungu) vyhecovala ke stavbě předehřevu, vzal sem z číny pokusně SSR. Je napsáno 25A - když využiju 4A na spodní plotnu, bude to celkem v pohodě. Zajímalo mě, co nabízí za cenu necelé 3USD.
No jedno sem obětoval - zaráží mě dvě věci:
Izolační mezera na PCB - to by s přivřenýma očima možná i šlo
A odizolování triaku BTA12-600 (zítra snad prověřím megmetem 500V/1000V) od základní destičky. Tady není vidět v podstatě žádná izolace, jen pasta a tmel.

Otázka je, nestavěli jste něco se spínámím v nule - např MOC3061 + BTA20/600, čemu by šlo věřit a vestavět to do této šikovné krabičky? Deska pro mě problém není vůbec. Můžu překreslit i tohle zapojení, ale ten jejich tmel tvrdý jak šutr asi nepůjde sundat tak, abych přečetl co je to za optočlen.



SSR komplet.jpeg
 Komentář:
Kompletní SSR

Stáhnout
 Soubor:  SSR komplet.jpeg
 Velikost:  5.98 kB
 Staženo:  158 krát


SSR osaz.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  SSR osaz.jpg
 Velikost:  20.68 kB
 Staženo:  176 krát


SSR PCB.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  SSR PCB.jpg
 Velikost:  22.41 kB
 Staženo:  141 krát


SSR triak.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  SSR triak.jpg
 Velikost:  26.8 kB
 Staženo:  155 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3362
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: pá únor 24 2017, 8:56    Předmět: Citovat

Tak pozitivní zpráva je, že megmet neukázal evidentní problém.
Test 500V impedance větší než 999M, 1000V taktéž více jak 999M.
Nevím, co ten tmel provede při vyšších teplotách.
O víkendu snad dokreslím schema pro zvědavce Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8975
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: pá únor 24 2017, 9:04    Předmět: Citovat

Optotriak + triak je myslím v každým datasheetu uvedený i s hodnotama, pár jsem jich dělal a fungují.
Spíš by mě zajímala pitva DC SSR, dvě z činy mám, sice ne za tři dolary, ale zase ne za 1500,- jak Crydom. Very Happy
Zatím fungují jak mají, ale živý pitvat nehodlám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17689
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá únor 24 2017, 9:30    Předmět: Citovat

Kvíčalo, SGS BTA16/600 a BTA41/600 jsem před mnoha lety zkoušel 4KV testerem křidýlko proti nohám. BTA 16 se prorazila někde kolem 3,5KV a BTA41 se prorazit nepodařilo. Myslím, že mají deklarováno 2500V.
BTB izolovaný nejsou.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3362
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: pá únor 24 2017, 15:45    Předmět: Citovat

Forbidden: no mně se taky nechtělo dobrý obětovat - ale mám tři a za tu cenu mi "návrhářský" klid a zvědavost stojí.

Celeron: Joo, máš recht - já nahlídl do DS a tupě předpkládal, že jako u většiny trandů bude střední vývod galvanicky spojený s křídlem.
Za tu cenu to není špatný kup - když to člověk bude využívat s dostatečnou rezervou (pod polovinu deklarovaného).
Použitý optočlen je MOC3063 .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17689
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá únor 24 2017, 17:42    Předmět: Citovat

Já si tyhle moduly 6-41A dělal sám, BTA, 26MD02 a 2 odpory. Plošáček o trochu větší než SD karta. Mělo to i EZU.
_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3362
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: so únor 25 2017, 11:17    Předmět: Citovat

Tak přikládám slíbené schéma jako inspiraci.
Odpory jsou většího pouzdra - takže hádám, že jsou 1W. Ten kondík těžko hádat napětí, co použili - ten tmel nepovolí ani teplem.
Dioda na vstupu bude nejspíš zenerka. Hádám, že tam může být nějaká 5V1.. To ještě zkusím doměřit Smile

Výsledek nakonec není tak žalostný, na aliexpress se dá takové relé sehnat za cca 3USD. Není to úplně identická objednávka, co sem pitval - ale těch výrobců snad zase tak moc nebude



fotek 25da.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  fotek 25da.jpg
 Velikost:  14.64 kB
 Staženo:  198 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: ne únor 26 2017, 1:24    Předmět: Citovat

Sakra, prakticky stejný zapojení používám i já a navrhl jsem to z hlavy, čistě z logiky věci, žádná kopie. Kdo mě jen ty myšlenky krade ? Very Happy Very Happy Very Happy

P.S. Jen tu ledku mám v serii (s paralelním proudovým omezením), je to téměř jedno, ale podle mě to lépe indikuje uzavřenou smyčku.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: ne únor 26 2017, 8:38    Předmět: Citovat

Něco podobnýho jsme navrhovali ve škole,pak i plošňák v EAGLu.Akorát jsme používali trochu jiný součástky (optron byl WK16412 s modrou tečkou a triak nějakej KT v TO-220,snad 803/800).Spínání v nule to nemělo,MOC3060 stál tenkrát skoro kilo.LEDku indikace jsme měli v sérii s optronem(a přednostně takto,indikace je pak spolehlivější,sníží se i ovládací proud) a elyt u LED optronu nebyl(zkoušelo se spínat různejma rychlostma asi do 10Hz).
BTW.Ukrást schéma jsde snadno,pokud je v PC,v dosahu kamery nebo se o něm mluví dopodrobna v akustickym dosahu mobilu.Na Ben Gurion University v Izraeli údajně přečtou z PC data kamerováním HDD LED z dronu(mrknu do historie a pokusim se to najít).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3362
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: ne únor 26 2017, 10:42    Předmět: Citovat

Jo ta LED v serii by byla lepší indikátor, že už by měla svítit i interní v optronu, jenže pak bys musel mít o ty cca 2V větší vstupní napětí. Paralelně ke vstupu by mě ji zapojit ale teda taky nenapadlo Rolling Eyes Což nakonec měření prokázalo - LED už svítí a triak je stále nevodivý (právě okolí 3V).

Stejně je to bezkonkurenční - za tu cenu koupíš max ten optron cca 20Kč a BTA cca 30Kč

Weed_smoker: S těma dronama je to fakt, raději ten disk nebudu ani fotit - dnes už jeden neví.. Ty jsi teď se Šamponkem v nějakém gangu? Laughing Rolling Eyes
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: ne únor 26 2017, 13:39    Předmět: Citovat

Kde to u číňana nakupuješ?
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3362
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: ne únor 26 2017, 14:27    Předmět: Citovat

často Aliexpress, občas ebay. Prodejci sou to stejní, ale garance u ali je větší - prodejce peníze nedostane dokud neřekneš, že je vše OK. Až následně je z účtu Ali obnos prodejci převeden. Takže tímto se cítím být krytý víc - když sem teď týpkovi napsal, že je to jen 12A verze místo slibovaných 25A, potvrdi že ho jeho dodavatelé podvádí. Sám navrhl ať otevřu spor, že mi to částečně refunduje - většina prodejců je tam naštěstí celkem fér (nebo sem měl štěstí já). Takže sem mu navrhl, že jedno SSR zaplatím já a jedno on - souhlasil Smile

Tohle sem bral, jak je v odkazu výš 2,8USD.
Nicméně je tam další prodejce se stejnou částkou

Někdy je třeba se dívat na poštovné - koupíš 1ks a poštovné je 0, přihodíš do identické objednávky 2ks a naskočí tam něco za přepravu... Pak objednávám 2x po jednom kuse a stejně to většinou chodí v jedné obálce s poštovným 0 Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: ne únor 26 2017, 21:12    Předmět: Citovat

Kvicala_r napsal(a):


Weed_smoker: S těma dronama je to fakt, raději ten disk nebudu ani fotit - dnes už jeden neví.. Ty jsi teď se Šamponkem v nějakém gangu? Laughing Rolling Eyes

Už jsem to našel:
http://beforeitsnews.com/science-and-technology/2017/02/cameras-can-steal-data-from-blinking-computer-hard-drive-led-lights-2876584.html
Taky jsem si při čtení vzpomněl na samponkovy pokusy typu LRAD a HAARP z magnetronu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund