Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

JVC AX-V4, předzesilovač gramo korekce
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
bobecek



Založen: Jun 25, 2005
Příspěvky: 195
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: pá únor 17 2017, 16:20    Předmět: Citovat

NJM4580D jsem pouze z těchto operáků našel v AME, GES i u nás v EZK, ostatní ne, takže vyletuji ten původní, dám tam sokl a zakoupím alespoň 3ks s jedním D na konci.
Co tu vstupní kapacitu?
Tu mám potom vrátit zpět na 330pF?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: pá únor 17 2017, 22:57    Předmět: Citovat

Nedával bych zpátky plných 330p, ale max. 220p. S přičtením kapacity kabelu /metr běžných tkaniček z výroby má 150-250pF/ to bude tak akorát.
Myslím, že ta patice je snad i zbytečná - nebo chceš vybírat na šum?
To se Ti bohužel konkrétně z těchto OZ nepovede, NJM4580D jsou doslova jeden jako druhý. To už spíš z těch NJM2068D a za zkoušku by stál i LM833AN, pokud seženeš. Případně i NE5532AN - všechny vyjmenované OZ jsou zcela stejně zapojené a i dost podobných vlastností, ale mají rozdílný zvuk a šumové vlastnosti.
Obávám se ale, že na zesilovači této třídy nebude zvukově moc poznat, který tam vlastně je - kromě míry šumu. Co se toho týká, tak šumově jsou na tom opravdu nejlépe originální NJM2068D-DD, pak NE5532AN Philips a stejný je i LM833AN od Texasu. Ale nezkoušel bych tam dávat nic rychlejšího, než asi do 10-12V/us.
Mohly by být potíže se stabilitou - ty jsou někdy u NJM4580D i tak.
Někdo psal, že NJM4580 je vlastně NJM4558 na steroidech Smile a možná na tom něco bude. NJM4580 je ve volnějších zapojeních a se vzdálenějším blokováním napájení taková "nervózní", někdo by řekl minutu před rozkmitáním Smile
To jedno D na konci označení operáků od JRC znamená pouzdro DIP8, rozhodující je to druhé D.
Tytéž typy, ale v pouzdrech SIL8 a SIL9 mají na konci označení L, šumově vybírané LD.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: pá únor 17 2017, 23:54    Předmět: Citovat

Leoši - a co takový typy jako OPA2134, LT1057 a podobný?
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19434
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá únor 17 2017, 23:59    Předmět: Citovat

sinclair napsal(a):
...V zapojení nevidím, že by konstruktér kromě 3180 a 318us řešil v NFB i předepsaných 75us. Často se to odbývá právě větší, natvrdo připojenou vstupní kapacitou a spoléhá se ještě na kapacitu kabelu, přičemž "se to nějak srovná" i na 75us. Často to takto bývá u právě takhle lacině řešených MM preampů, zbytek zesilovače tomu celkem odpovídá....

Máš pravdu, toho jsem si ani nevšiml, τ₃ je skutečně mimo, i když ne zase o moc, ale charakter zvuku to ovlivní.
Tohle opravdu nemůže slušně hrát, zvlášť, když s každou výměnou přenosky za jinou se posune rezonanční vrchol způsobený indukčností a vstupní kapacitou na jiný kmitočet. A převýšení charakteristiky ve středech nejméně o 2 dB a vyšší strmost jejího poklesu nad rezonanční frekvencí, kde by měl být účinný jen pokles způsobený korektorem (konkrétně C305, 306/R307, 308, zlom je až na 70 µs, t.j. 2,27 kHz), výsledný zvuk slyšitelně ovlivní.
I když konstruktér pro jeden model přenosky nejspíš udržel průběh výsledného zvuku v tolerančním poli, pro jinou to platit nemusí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so únor 18 2017, 11:41    Předmět: Citovat

Ekkare, nečteš pozorně.
Jednak jsem psal, že do těchto zapojení nejsou vhodné OZ se SR nad 10, max. 12V/us a jednak také to, že díky "kvalitě" zbytku dotyčného AV zesilovače nebudou diametrálně lepší OZ než ty, které jsem popisoval, zvukově vůbec poznat. Naprosto vůbec a dokonce se mohou jevit horší.
A už vůbec ne v prachobyčejném zpětnovazebáku.
To zapojení je navržený a schopný být stabilní s bipolárníma OZ kvalit, o kterých píšu. A všimni si Ekkare, že z mé strany o fetových OZ nepadlo ani slovo, ačkoli z pár důvodů by mohly i v tomto zpětnovazebáku mít "šumový přínos". Ale to mírné snížení šumu nevyváží ty další strašný problémy, co by vznikly vsazením fetových OZ, třebaže takto excelentních. I s blbou TL072 by to dělalo bordel jak cigáni v Chanově.
Pokud by bylo vzhledem ke zbytku zesilovače "nezbytně nutné" utrácet za drahé a dobré OZ, tak potom tedy LME49720, ale to jsme okružní cestou zpět u stejného problému, jaký jsem naznačil už v úvodu - se zbytečně až škodlivě vysokou SR a zde i BW.

Ještě mě napadlo - pokud by se z něčeho staršího dal vykuchat opravdu originální kus Mitsubishi M5218AP /koupit zaručeně nejde a pokud ano, je to pajc/, tak ten je šumově skutečně excelentní, beze srandy. Ke zbytku tohoto AV zesilovače pro chudé perfektně sedí. Podobně se šumově chová například NJM4559DD, oblíbený to šváb legendárního Dualu, ovšem také v origoši běžně nesehnatelný.
Kam se tady dá pověsit servisák od tohodle 30W/8R zázraku s THD konců 0,8%?
Se kterým se tu séřeme už skoro dvě celé strany? Vlastně i díky mně Smile
Ekkare, už chápeš proč...?
Celý servis jedné verze /je to na jedno brdo, spotřebka/ je tady:
https://elektrotanya.com/jvc_ax-v4bk.pdf/download.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: so únor 18 2017, 13:32    Předmět: Citovat

Leoši, mě právě zajímal tvůj názor, protože na nejmenovaným dalším fóru si všichni hromadně pochvalujou náhrady operáků - jak cpou místo low-noise bipolárů j-FETy a bi-FETy, dokonce už jsem tam dostal dotaz stran využití hybridních OZ firmy Burson: https://www.bursonaudio.com/products/supreme-sound-opamp-v5i/ ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sinclair



Založen: Feb 02, 2005
Příspěvky: 9923
Bydliště: Luhačovice

PříspěvekZaslal: so únor 18 2017, 13:50    Předmět: Citovat

Ekkare, myslím si o tom svoje. Něco jsem už naznačil a kdybych to opravdu chtěl rozvést do jednotlivých důvodů, zas by to byla jedna celá otravná stránka a já už vím, že to nemáte rádi a blbě se to čte. Tož asi tak.
Podívej - každý ať koná, jak sám uzná za vhodné právě podle úrovně svých znalostí a dlouhodobých zkušeností s různými zapojeními.
Každý to máme jinak, existují nějaká obecná aplikační pravidla a vzorce chování toho či toho obvodu.
Takže jestli někdo do AD Mk.IV. - MM narve OZ dohromady za tři tisíce korun jen pro ten pocit, že to udělal líp než Dudek a že tím získal o 1,3dB lepší odstup - a chování na mezi stability - jeho věc.
Už to nebudu nikomu vymlouvat jako kdysi na nejmenovaném fóru.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bobecek



Založen: Jun 25, 2005
Příspěvky: 195
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: ne únor 19 2017, 18:28    Předmět: Citovat

Nečekám od toho žádný zázrak, pokud chci si něco kvalitně poslechnout z LP zavřu se do poslechovky a pustím si LP přes JVC JA-S44, ale ten co tu řešíme má uvedeno:
RIAA Phono Equlization +- 0,5dB (20Hz To 20KHz)
Hraje to přes phono hůře jako AM radio.
Ale k věci:
Nečekal jsem, že jsou v těch OZ tak velké rozdíly. Zatím jsem v tom soklu vyzkoušel MA1458 a LM358 ze šuplíkových zásob a je to hrůza, každý hraje jinak, nejlépe snad ten orig.
V úterý budu mít NE5532AN a LF412CD od TI, to už snad bude o hodně lepší. Dám potom vědět.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: ne únor 19 2017, 19:30    Předmět: Citovat

Tipuju že nejspokojenější budeš s tím NE5532, FETová LF412 je už jak předtím napsal Sinclair, moc rychlá. 1458 je nesmysl, to je zgarb všech zgarbů futrál, obzvlášť ten z Tesly - nevím proč, ale prostě se jim jeho opajc exemplárně nepoved. LM358 by mohla bejt uspokojivá, ale bude horší než 5532.

Jinak můžu jen a jen vřele doporučit poohlídnout se po návodu na Kazzatelovo Actidampidlo, buď Mk.II, nebo Mk.IV, obojí v provedení jako externí krabka včetně zdroje. Jsou bezkonkurenční a hlavně ta Mk.II je za tu cenu, kterou dáš za desku a součástky, naprostej zázrak. Oba dva preampy v naprostý pohodě a doslova s jednou rukou v prdeli potlučou RIAA konkurenci v cenový kategorii 8 000 - 10 000 a více CZK.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
bobecek



Založen: Jun 25, 2005
Příspěvky: 195
Bydliště: Olomoucko

PříspěvekZaslal: čt únor 23 2017, 14:24    Předmět: Citovat

Opravdu se ve výsledku nejlépe jevil NE5532AN, zapojení jsem však mírně upravil.
Zrušil jsem C303,304 a C309,310.
Kondy C305,306 jsem nahradil 2x820pF paralelně, ty jsem vybral z několika kusů, vstupní kapacitu jsem dal 180pF.
Teď je zvuk vcelku slušný, ořez nad 10kHz není již tak patrný i když tam je.
Děkuji všem za pomoc.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund