Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zesilovač s germaniovými tranzistory (odděleno)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
radioelectrum



Založen: Nov 11, 2011
Příspěvky: 2120
Bydliště: Oslavany

PříspěvekZaslal: st listopad 23 2016, 9:07    Předmět: Citovat

za pár set let již nebudou funkční germania, elektronky také za tisíciletí nasají vzduch, ale to již tady asi budou pouze celozdegenerovaní humanoidi vyvinutí z lidí přeživších atomový výbuch či jinou technickou vymoženost a budou se k technickým věcem tak akorát modlit. Chceš dobře vidět, modli se k televizoru, chceš dobře slyšet modli se k rádiu, chceš dobře komunikovat s lidmi tak navštiv modlitebnu našeho boha komunikace facebooku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st listopad 23 2016, 13:13    Předmět: Citovat

radioelectrum napsal(a):
za pár set let již nebudou funkční germania, elektronky také za tisíciletí nasají vzduch, ale to již tady asi budou pouze celozdegenerovaní humanoidi vyvinutí z lidí přeživších atomový výbuch či jinou technickou vymoženost a budou se k technickým věcem tak akorát modlit. Chceš dobře vidět, modli se k televizoru, chceš dobře slyšet modli se k rádiu, chceš dobře komunikovat s lidmi tak navštiv modlitebnu našeho boha komunikace facebooku.


A možná bude ještě hůř Laughing No, toho se už nedožiju, tak jsem v klidu Wink

_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7086
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: st listopad 23 2016, 18:16    Předmět: Citovat

A co když všechno dopadne dobře, lidstvo bude pokračovat v mírném pokroku další tisíce let, a dochovají se i záznamy o tom jak vypadaly počátky elektroniky (a případně i několik přístrojů) ???
_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31799
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st listopad 23 2016, 18:34    Předmět: Citovat

Tím hůř - zachovají se i záznamy o všech našich pitomostech ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rudolf02



Založen: Sep 05, 2012
Příspěvky: 509
Bydliště: ústeckoorlicko

PříspěvekZaslal: ne leden 01 2017, 21:46    Předmět: Citovat

K Lukas-Pecovi
Zkusils k odcházejícím koncům snížit odpory báze-emitor na polovinu nebo více?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: ne leden 01 2017, 22:48    Předmět: Citovat

Zatím jsem to neřešil, prostě to při vedrech nechávám odpočívat Smile

U tohoto přístroje mě trápí jiná věc, jednou za čas začne některý kanál šumět, praskat apod. nezávisle na nastavení hlasitosti. Reaguje to na impulzy ze sítě nebo i na dotyk na knoflík potenciometru. Je to náhodné, měsíc to funguje normálně a pak to najednou dělá celý večer. Většinou pomůže to vypnout a zapnout. Taky po zapnutí nechce fungovat levý kanál gramovstupu, je nutné povytáhnout konektor gramofonu a zakvedlat s ním, aby se praskáním něco "prorazilo" a pak už to funguje. Prošel jsem to důkladně, tranzistory i elyty jsem zkoušel měnit, nic jsem nenašel. Buď to dělají odpory nebo je tam nějaký problém s pájením, ale zkoušel jsem to propájet a nemělo to žádný účinek.

Jinak až na jeden kanál nf konce, který kdysi někdo odpálil a opravoval, je ten přístroj v původním stavu a krásně funguje, mám jej přes rok v běžném provozu. Nešumí, neodlaďuje se, chytá dobře. Poklona do Pardubic.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: po leden 02 2017, 16:13    Předmět: Citovat

Zkus u DIN zásuvky přihnout kontakty v dutinkách k sobě pomocí třeba tenké jehly. Pak vezmi nějakou volnou DIN vidlici, kolíky potři kontoxem a několikrát ji zasuň a vysuň. Vždy se mi to zatím osvědčilo. Případně propájej spoj v pájecím očku u zásuvky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: po leden 02 2017, 16:38    Předmět: Citovat

Kontaktem v konektoru to určitě není.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31799
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po leden 02 2017, 16:44    Předmět: Citovat

Tipuju, že se rozkmitává některej stupeň. Vem na to aspoň nějaký kukadlo C-94 nebo podobnou ruskou příšeru, pokud už ne rovnou pořádnej vošklivoškopek ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rudolf02



Založen: Sep 05, 2012
Příspěvky: 509
Bydliště: ústeckoorlicko

PříspěvekZaslal: po leden 02 2017, 18:12    Předmět: Citovat

No, já nevím.
Šum, praskot a vypadávání může být potenciometrem. Před prodejem mohl být prostříknut nějakým kontaktolem, který vysychá. Co přechodový odpor síťového vypínače. Prostříknout přepínací kontakty?
Je to ale starý přístroj. Může to být studeňák na kostru mechanicky pevný.
Může to být zelený miniaturní odpor, uvolňují se jim přívodní drátky. Může to být zrezivělá nožička tranzistoru, bývaly železné, na povrchu zlacené. Stačí do nich cvrnknout.

Zakmitávat může, obvykle odchází elektrolyt. kundík. Zde pomůže kontrola Zajícem (na ESR).
Prostě nad tím meditovat a snažit se poruchu vyvolat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
masar



Založen: Dec 03, 2005
Příspěvky: 12406

PříspěvekZaslal: po leden 02 2017, 19:09    Předmět: Citovat

K odhalení původce šumu a praskotu může pomoci postupné uzemňování "strategických" bodů vadného kanálu - viz obrázek. Pokud např. při zkratu bodu A na zem praskot nepřestane, omezí se hledání na kontrolu výstupních elektrolytů C505 (můj tip), C410, C413, C414, trimrů, studených spojů atd. za bodem A. V opačném případě postupujeme až ke zkratování bodu D.
Podobnou neplechu uměly i keramické kondenzátory, ale tady jich moc není. Wink



radio-Tesla-T632A-schema1.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  radio-Tesla-T632A-schema1.png
 Velikost:  29.34 kB
 Staženo:  250 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3109

PříspěvekZaslal: po leden 02 2017, 19:15    Předmět: Citovat

Ty urezavělý nožičky u tranzistorů to dělat můžou, jednou jsem se v SD dotknul kloboučku tranzistoru a upadl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: po leden 02 2017, 20:06    Předmět: Citovat

To jsem zapomněl dodat, že to dělá ten předzesilovač s T402/403. Nožičky to nejsou, trimry a potenciometry taky ne, na mechanické namáhání to vůbec nereaguje. Zkoušel jsem měnit vše kromě odporů, bez účinku. Navíc je to opravdu náhodné a nejde to nijak vyvolat, někdy to prostě zapnu a šumí to, stačí vypnout a zapnout a hraje to normálně. Nejdřív to dělal pravý kanál, teď to dělá spíš levý. Zatím jsem to vyřešil tak, že jsem trimr citlivosti stáhl na minimum, hlasitost je pořád dostatečná a pokud to začne praskat, tak aspoň neskáčou repráky z police.

Je to prostě z Pardubic, jejich výrobky jsou náchylnější k záludným vadám než produkce ostatních Tesel. Nevylučoval bych ani svod v plošňáku nebo nějakou krystalickou korozi pájených spojů.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: út únor 14 2017, 21:19    Předmět: Citovat

Dneska jsme rozjížděli s kolegou T632 ve školní dílně. Napohled to byl docela šrot, ale podařilo se nám ji rozehrát. Byl vadný jeden elyt na výstupu z dekodéru, totálně zamrzlý ladicí potenciometr, chrastily přepínače. Po odstranění uvedených závad přijímač hrál, ale různě lupal a nepravidelně vypadával jeden kanál. Způsobovaly to studeňáky u nožiček potenciometrů. Po propájení závada zmizela. Máš tyto spoje v pořádku? Z mechanického hlediska byl zdeformovaný přední panel i nosník tlačítek, jako by do přijímače někdo kopnul. Zvuk přijímače mi přišel docela solidní.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: po březen 20 2017, 16:15    Předmět: Citovat

O germaniových transistorech bylo známo že mají max teplotu 75°C.Měl jsem ve svém mládí v provozu zpětnovazební přijímač z tranzistorem ...NU70 na vstupu.Začal stále více šumět a tak jsem tranzistor vypájel a dal do zkumavky.
Čtvrt hodiny jsem tranzistor dusil na bodu varu.Po zapájení šum poklesl.Asi nehermetický obal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Teorie Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund