Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vysekávání/utavení děr pro nepravidelné konektory

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Ondra2



Založen: Mar 19, 2014
Příspěvky: 535

PříspěvekZaslal: po únor 13 2017, 20:49    Předmět: Vysekávání/utavení děr pro nepravidelné konektory Citovat

Čau Mistři,
jdu si pro nějaké dobré nápady k mému problému. Finalizuji produkt, na kterém bude EURO síťová zásuvka (to, co je na PC zdroji, ale samice). Krabice vypadá třeba takto: http://www.rozvodnice.cz/elcon/eshop/48-1-Rozvodnice-na-omitku-IP40/156-2-Rozvodnice-6-modulu-N6M/5/636-Rozvodnice-Elcon-N6M-1-bila
a konektor takto: https://www.gme.cz/napajeci-euro-konektor-k2415
Zpravidla se to dělá tak, že se přenese šablona na krabici, vyvrtá se více malých děr tak, aby okraj šablony byl tečnou každé díry. No a nakonec se to vylomí a dopiluje.
Tohle je fajn postup pro 1-2 kusy, mě ale čeká (když se zadaří) desítky kusů, takže stojím před úkolem zhotovit si přípravek. Mám obvyklé dílenské vybavení + ohýbačku plechu, takže mě napadlo si vyrobit "trubku" s profilem, jako má ta šablona. Pak ji nahřát horkovzduchem a "propíchnout krabici. Teoreticky to vypadá pěkně, prakticky to bude horor (změknutí stěny, tahání a lepení plastu, vychytávání teplot....). Nebo na to jít silou? Obrobek+protikus a rána kladivem?

Takže pojďmě zamozkobouřit, jak to udělat nejlépe.
Díky za každý konstruktivní nápad.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3268

PříspěvekZaslal: po únor 13 2017, 21:05    Předmět: Citovat

Frézovat na "plotteru", já si takhle nechával vyrobit díry pro CANON 9.

Naposledy upravil Cowley dne po únor 13 2017, 21:09, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8964
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: po únor 13 2017, 21:09    Předmět: Citovat

Asi bych si udělal šablonu jen na nakreslení obrysu fixkou a pak to vyřízl vhodnou ruční frézkou. V plastu to bude hotový do minuty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3268

PříspěvekZaslal: po únor 13 2017, 21:13    Předmět: Citovat

Jednou si náš zámečník udělal na podobné řezání mustr. Měl ho o 5mm po celém obvodu menší a vodil po něm stopku té frézy, no a ta fréza mu udělala v "krajích" o těch 5mm širší a finální řez.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po únor 13 2017, 21:15    Předmět: Citovat

Ja bych vyrobil nejaky upinaci pripravak aby sly krabicky rychle prehazovat a dal praci udelat nekomu na cnc frezku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31646
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: po únor 13 2017, 21:23    Předmět: Citovat

Vysekávat ne, na to jsou plasty háklivý - tříští se nebo se vylamujou povrchový vrstvy na tý straně kde ostří nástroje vyjíždí kolmo z materiálu. Důvodem je nerovnoměrnost struktury plastů různě hluboko pod povrchem. Plasty nemají krystalickou mřížku, a ani vyztužení nějakým vláknitým nebo práškovým plnivem to neodstraní. Vnitřní pnutí v amorfní struktuře závisí na časový "strmosti" ochlazování materiálu a na tom, pod jakým zbytkovým tlakem chladnou ty vnitřní části, který se ochlazujou poslední. Vhodnost podmínek pro ten kterej plast se pozná podle toho, jak kvalitně se do povrchu plastu při chladnutí obtiskne povrch formy a jak se takovej plast "tváří" po vychladnutí na podmínky lomu = na mechanický namáhání na lom nebo střih. U desek nebo desku silně připomínajících stěn nějaký škatule přichází do úvahy jedině prořezávání kmitavou nebo kotoučovou pilkou, rotační frézkou a za určitejch podmínek i třeba "propalování" žhavým razníkem (vyplatí se při velkovýrobě a při dobře zvládnutým technologickým postupu a dobře zacvičený obsluze - spáchat nežádoucí škodu je snadnější než by se zdálo). Jednou z prototypovejch a malosériovejch metod krom řezání frézkou ale může bejt i "water-cut" (vodní paprsek) nebo laser.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ondra2



Založen: Mar 19, 2014
Příspěvky: 535

PříspěvekZaslal: po únor 13 2017, 22:11    Předmět: Citovat

Tak nejvíc se mi zamlouvá t o frézování - mám doma horní frézku i s frézama, některé mají kopírovací ložisko. Teď by to bylo celkem praní s tím kovovým mustrem, to budu muset vypilovat tak do 3 plechu, ale pak už by to mělo jít jako po másle. O víkendu poreferuju, jak jsem uspěl.

Metodu nahřívací vyzkouším na nějakém zmetku.

Plotterům se nebráním, ale kdyby s zadařilo a já potřboval urgentně 20kousků tak to chci mít za odpoledne hotový. Proto výroba vlastního přípravku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rimi



Založen: Jun 26, 2011
Příspěvky: 288
Bydliště: Pribor

PříspěvekZaslal: út únor 14 2017, 1:50    Předmět: Citovat

Jeste by to slo timto (jakoze vykousat rohy):
https://www.gme.cz/vystrihovaci-kleste-proskit-sr-015
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
alkom01



Založen: Mar 20, 2006
Příspěvky: 252
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út únor 14 2017, 13:17    Předmět: Citovat

Ondra2 napsal(a):
Tak nejvíc se mi zamlouvá t o frézování - mám doma horní frézku i s frézama, některé mají kopírovací ložisko. Teď by to bylo celkem praní s tím kovovým mustrem, to budu muset vypilovat tak do 3 plechu, ale pak už by to mělo jít jako po másle. O víkendu poreferuju, jak jsem uspěl.

Já jsem si na frézování horní frézkou (kosodélníkové otvory pro čepy do dřeva) dělal "vnější šablonu" - základna frézky měla rozsah pohybu vymezený podle požadovaného tvaru otvoru pomocí latěk přišroubovaných na přípravek. Výhoda je, že s frézkou se dá pohybovat jen v rozmezí vymezeném šablonou a nehrozí "vyjetí" do materiálu mimo požadovaný otvor, jako při použití kopírovací frézy s ložiskem a vnitřní šablony.

_________________
Pivo v přírodě ničím nenahradíš!


Naposledy upravil alkom01 dne út únor 14 2017, 13:30, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ondra2



Založen: Mar 19, 2014
Příspěvky: 535

PříspěvekZaslal: st březen 01 2017, 7:08    Předmět: Citovat

Dlužím vám výsledek, dostal jsem se k tomu až teď. Nakonec jsem to zkusil tím teplem a dopadlo to celkem dobře. Frézování by zajistilo hezdí díry, ale složitost výroby přípravku, resp. ochrana krabice před poškrábáním při manipulaci v přípravku, mě odradila a zkusil jsem to jednoduchým profilem z plechu nahřátým na cca 250°C. Nejdřív jsem to nahříval horkovzduškou (nasazené na ústí pistole, vzduch procházel vnitřkěm profilu a když už to bylo přiložené na materiál, tak odcházel těmi trojúhelníkovými výkusy po bocích přípravku), tam je ale nevýhoda, že nahřívání trvá dlouho a se strašnou spotřebou. Tak jsem to upnul na svářečku plastových trubek a celkem to funguje. Vypadá to strašně, je to první prototyp přípravku, ale jde vidět, že touto cesou lze jít. Ještě ten přípravek musím vyrobit kratší (a hezčí), protože se dost ochlazuje okolním vzduchem - plech je tenký, aby dobře zajížděl do materiálu. Po vyseknutí/vytavení otvoru se vnitřní materiál ohne dovnitř a zpravidla ještě drží za jednu stranu. Ten se vylomí, otvor se mírně začistí (2 tahy nožem na kazdou stranu) a konektor jde osadit. Mírná šišatoidnost díry je dána nedokonalým tvarem přípravku, upravoval jsem to několikrát, předělával uchycení, takže to dostalo zabrat...

Každopádně stejně budu muset přejít na EURO konektory s uchy pro šrouby, stěna krabičky je příliš tlustá a ty zácvaky dobře nezapadnou, je to asi dělané do plechových krabic.



Tool.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Tool.jpg
 Velikost:  114.35 kB
 Staženo:  280 krát


ra.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  ra.jpg
 Velikost:  76.57 kB
 Staženo:  237 krát


Komplet.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Komplet.jpg
 Velikost:  74.14 kB
 Staženo:  628 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Dílenské vybavení, nářadí, pomůcky, přípravky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund