Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Snížení výstupního napětí měniče
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so leden 21 2017, 1:58    Předmět: Citovat

To jsou pro mě docela šílený teorie. Já to v životě neviděl.

Nehledě na to, že gate má taky nějaký limitní proud, kterej tam teče při nabíjení/vybíjení kapacity gate - a pokud se to přežene, ten fet se časem zničí. Takže "měkčí" budič je spíš výhoda, ale to v běžné praxi "nastavuje" seriový odpor s gate, proto tam je. Ony ty součástky obecně nejsou dokonalý, já bych se s nima nepral. Smile

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6569
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so leden 21 2017, 9:03    Předmět: Citovat

To není vůbec šílená teorie, to je fakt Smile Není problém si to zkusit. Aby se efekt projevil výrazněji, může se na výstup gatedriveru zapojit o něco větší, než běžný rezistor, drain fetu klidně třeba jen přes rezistor na nějaké větší napětí, při takových 30 - 50 V to již bude hezky vidět. Rezistorem v drainu musí mít možnost protéct "něco" proudu, tak nemůže být moc velký. Gatedriver se nakrmí obdélníkovým signálem, aby se na zatěžovacím rezistoru nepálilo moc výkonu, tak klidně s malou střídou. A sledovat napětí na drainu a napětí na gate. Když se tranzistor má zavřít, začne gatedriver vybíjet kapacitu gate, napětí na gate začne klesat. Ale napětí na drainu začne narůstat a přes Millerovu kapacitu tudíž začne nabíjet gate, gatedriver musí tomuto co nejvíce zabránit. Efekt je výraznější při vyšším napětí na drainu, pokud je napětí na drainu srovnatelné s napětím na gate, vzhledem k poměru kapacit G-S a D-G se téměř neprojeví. Při otvírání tranzistoru se efekt projevuje také, ale ne tak výrazně. Poznámka o prougu gate je samozřejmě na místě, zatím jsem na problém s destrukcemi tranzistoru naštěstí nenarazil. A to jsem nedávno trápil trazistor požadavky na práci na 1MHz při Uds 900V, zásadní problém byl gatedriver, hledal jsem nějaký rychlý a parný, ale i tak je gatedriver největší topení v celém obvodu, fet s tím problém nemá. Zde žádný přidaný C mezi G-D není, to by bylo mimo možnosti gatedriveru. C jsem použil v jednom synchronním snižujícím měniči běžícím na nějakých 100kHz. Přidaný C nejvíce zatěžuje gatedriver, proud od millerovy kapacity není nijak velký a teče krátkou dobu, tak nepředpokládám, že by nějak významně zatěžoval gate. Ono je to skoro vždy o tom, aby nedocházelo byť k místnímu přehřívání ve struktuře součásky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so leden 21 2017, 13:39    Předmět: Citovat

Já tomu rozumím, ale technickej cit mě říká, že gate v tu chvíli dostává pořádnej záhul, protože veškerý proudy tečou přes jeho kapacitu, i když velmi krátkou dobu.

Časem se to pak může projevit třeba jako snížení Rds(on), protože poškozenej gate ten kanál prostě "neutáhne". A já si pořád říkal, jak tenhle problém vzniká... Cool

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
PeteBurns
Zablokován


Založen: Oct 08, 2007
Příspěvky: 2578

PříspěvekZaslal: so leden 21 2017, 20:40    Předmět: Citovat

Zaky, ale medzi vysokonapatovymi a nizkonapatovymi mosfetmi je poriadny rozdiel, u tych je kapacita gate kludne 10-nasobna aj viac, v tomto pripade je to pouzitie extra kondikov pekna blbost Wink A co sa tyka budenia vysokonapatovych mosfetov, je lepsie dat k odporu do gate paralelne rychlu schottkyho diodu na ich tvrdsie zatvaranie, s kondikmi ci zenerkami ci transilmi nemam dobre skusenosti a vseobecne sa neodporucaju, prave kvoli ich kapacite Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6569
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so leden 21 2017, 21:39    Předmět: Citovat

Souvislost parametrů Rds on, kapacity gate a Uds je mi samozřejmě známa, náročnost buzení vysokonapěťového fetu jsem výše uváděl jako příklad, kde teče do gate nemalý proud, dioda k urychlení zavírání by v tomto případě nebyla celkem nic platná, protože rezistor mezi gatedriverem a gate fetu je celý 1Ω, to gatedriver ještě zvládá bez protestů, další snižování již vedlo k zákmitům, gatedrivery přímého buzení kapacity gate obvykle nejsou schopny. Další stupeň mučení vývoje záležitosti s vysokonapěťivým fetem je obvod pracující na 12MHz, tentokrát je použit fet s Uds už jen nějakých 200V a vybraný typ s nízkou kapacitou gate, ale na této frekvenci gate rozumně uřídit, to je teprve ta správná legrace. Přidaný C byl právě u fetu s Uds jen nějakých 60V, můžu se v týdnu v práci podívat, konkrétně jaký typ. Přidaná kapacita byla zlomkem kapacity gate, ale srovnatelná s Millerovou kapacitou a korektnímu spínání tranzistorů pomohla dramaticky. Je možné, že ne zcela optimální chování měniče mohlo být způsobené i ne zcela ideální topologií na DPS, měniče jsou nasázené na takové úzké oboustranně osazené nudli, místa málo a ne zrovna malý výkon, navrhoval jsem to už cca 10 let nazpět, třeba bych to dnes navrhnul lépe. Tranzistory tenkrát dost hřály spínacími ztrátami, osciloskop ukázal výše popisovaný problém, ten byl eliminován přidanými C, tudíž se další série DPS modifikovala o ty C a od té doby se zařízení tak vyrábí. Fet zatím ještě neodešel nikdy žádný, jejich pracovní teplota je nějakých 20°C nad okolím, ve skříni přístroje umí být až 50°C, tedy tranzistory mají do nějakých 70°C a to je dle mého názoru dlouhodobě zcela OK. Tímto nikterak netvrdím, že je použití C mezi G-S správné, pokud to jde, je jistě lepší se tomu vyhnout, ale popisuji důvody, které mohou k jeho použití vést, protože, jak píšu výše, na první pohled se to jeví jako naprostý nesmysl, na druhý pohled k tomu může být i důvod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33750
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so leden 21 2017, 22:26    Předmět: Citovat

Diodu paralelne k odporu v gate som videl vo viacerych zdrojoch. Obycajnu 1N4148.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6569
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: so leden 21 2017, 22:34    Předmět: Citovat

Ano, dioda na rychlejší zavírání, než otevírání se běžně používá ve spoustě zdrojů. Záleží, jaký fet se budí, pokud je proud drainem malý, jsou nepříliš velké i spínací ztráty a tudíž není třeba nějak extra řešit ani tu diodu a 1N4148 dobře vyhoví a je levná. Pokud se začne jít po rychlosti, chce to pak nějakou tu schottky. U blokujících měničů se celkem běžně fet otvírá pomaleji kvůli omezení vyzařování, zavírat je ale potřeba rychle, proto je v gate větší odpor a dioda.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3063

PříspěvekZaslal: so leden 21 2017, 23:00    Předmět: Citovat

Záleží jaký fet použiješ, například IRF644 jde uřídit do 1300kHz při Uds 100V, kdy je výstupní napětí ještě pravoúhlé. ( s vybíjecí diodou 1N4148 v gate a gatedriver vyžaduje chlazení, kousek Al plechu)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: ne leden 22 2017, 0:32    Předmět: Citovat

Šamponku, to Tvoje "výstupní napětí" nikdy nebude pravoúhlé, ale bude se tomu tvaru limitně blížit. U odporové zátěže je to víceméně lichoběžník.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3063

PříspěvekZaslal: ne leden 22 2017, 9:32    Předmět: Citovat

Vypadá takhle 1340kHz 100V zátěž cívka


P1020226.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P1020226.JPG
 Velikost:  176.05 kB
 Staženo:  46 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: ne leden 22 2017, 19:02    Předmět: Citovat

Kromě toho, že máš nejspíš špatně zkalibrovanou sondu to nic nedokazuje. Obdélník to není, i když to tak možná vypadá.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund