Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

IPV6
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17510
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: út leden 17 2017, 23:52    Předmět: IPV6 Citovat

Potřebuju něco hlídat odkudkoliv po internetu, podmínka je pevná IP adresa, jenže IPV4 už O2 vyčerpal a nedá.
Jak ono to je dnes s IPV6? Na prodejně O2 koukali jak vyvoraný. Znáte prosím někdo tuhle problematiku a nebo kde si o tom počíst?
Router VDSL v setupu nějaký nastavení kolem IPV6 má. Zkusil jsem test IPV6 co je na NIC.CZ. Co to vlastně znamená, když test prolezl OK? Že mám u O2 již přidělenou a funkční IPV6 včetně správně nastavenýho routeru?
Díky



test IPV6.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  test IPV6.jpg
 Velikost:  148.27 kB
 Staženo:  108 krát


_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dreamer



Založen: Oct 22, 2014
Příspěvky: 383

PříspěvekZaslal: st leden 18 2017, 6:28    Předmět: Citovat

V prvé řadě bych zkusil ještě prověřit informaci že O2 nemá volné pevné (statické) IPV4. Běžně je přidělovali v době největšího rozmachu ADSL, dnes jim spousta zákazníků uteklo k lokálním poskytovatelům a adresy jim schází? Jakou máš přidělenu IP zjistíš třeba na: https://www.whatismyip.com/
ale to je pokut si nezažádáš a nezaplatíš dynamická adresa a ta se může měnit po odpojení, restartu routeru apod. U mě ale v minulosti vydržela stejná adresa obvykle i několik let a statickou jsem zaplacenou neměl. Nemusí to ale být pravidlem. Jde to řešit třeba pomocí DynDNS. V otázce IPV6 se necítím dost povolaný na fundovanou odpověď ale řekl bych že pokud to projde testem na NIC.cz je přidělená a funkční ale nejspíš také nebude statická - nedá se tedy spolehnout na to že bude pořád stejná.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
michalnb



Založen: Dec 27, 2008
Příspěvky: 537
Bydliště: SR

PříspěvekZaslal: st leden 18 2017, 6:44    Předmět: Citovat

V IPv6 sa to od počiatočného stavu moc nepohlo. Je to najmä kvôli malému záujmu o verejnú IP z dôvodu jej ceny pri IPv4. Tunajším operátorom súčasný stav vyhovuje, pretože nám nemusia prideľovať verejné IPv6 zdarma ale zarábať na IPv4 pekné prachy. Niektorým firmám sa už v zmluvách podarilo vyjednať IPv6, no bežný smrteľník je na to malý pán.
_________________
PC šťoural
Cahnov axióm: "Zlyhali všetky pokusy, je načase prečítať si návod.''
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6569
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st leden 18 2017, 7:54    Předmět: Citovat

Mám také připojení od O2 a tudíž i veřejnou IPV6. K příspěvku výše, to s dynamickou veřejnou IPV4 už dávno není pravda, O2 veřejné IPV4 uživatelům ADSL a VDSL sebrala a začalo se routovat, takže dnes jsou všichni uživatelé za NATem a jediný způsob získání veřejné statické IPV4 adresy je platit měsíční paušál tuším 90,- Kč. Jak je to s využitím IPV6 veřejné adresy taky nevím, ale obávám se, že špatně, IPV6 musí podporovat celá přenosová trasa a aplikace, což zřejmě obvykle není splněno. Třeba se vyjádří někdo, kdo IPV6 používá, taky by mě to zajímalo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33751
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st leden 18 2017, 8:40    Předmět: Citovat

michalnb: V ČR je situacia ohladom IPv6 omnoho lepsia ako u nas. Napriklad u toho O2 to vraj normalne funguje. Prave preto, ze im dosli verejne IPv4 adresy, tak su vsetky ADSL za NATom, ale k tomu rozchodili IPv6.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dreamer



Založen: Oct 22, 2014
Příspěvky: 383

PříspěvekZaslal: st leden 18 2017, 9:18    Předmět: Citovat

Tak to se omlouvám za dezinformaci. Já už jsem pár let s ADSL u Vodafone a taky už dlouho nic na co bych potřeboval pevnou IP nevyužívám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
michalnb



Založen: Dec 27, 2008
Příspěvky: 537
Bydliště: SR

PříspěvekZaslal: st leden 18 2017, 9:51    Předmět: Citovat

rnbw napsal(a):
michalnb: V ČR je situacia ohladom IPv6 omnoho lepsia ako u nas. Napriklad u toho O2 to vraj normalne funguje. Prave preto, ze im dosli verejne IPv4 adresy, tak su vsetky ADSL za NATom, ale k tomu rozchodili IPv6.


Nazdar rnbw, myslel som že sa už neozveš. Stav IPv6 v ČR som našťastie dodnes nepoznal. "Ďakujem" Ti za info. Very Happy Ak to bude tu
v SR pokračovať podobným spôsobom aj naďalej, prejdeme zase všetci späť na DSL a následne na 56kbit hvizdanie. Zaspali sme asi dobu a najhoršie je, že ľudia sú ochotní platiť za tunajšiu mizériu v podobe 2Mbitových 16€ dedinských "provajderov".

_________________
PC šťoural
Cahnov axióm: "Zlyhali všetky pokusy, je načase prečítať si návod.''
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17510
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st leden 18 2017, 16:59    Předmět: Citovat

Součástí testu je samozřejmě i výpis obou adres, IPV4 i IPV6. Je to na další stránce testu. Že je IPV4 natovaná vím už asi 3 roky. Jenže problém je, že pevnou IPV4 není možno u O2 získat ani za těch 90 kaček měsíčně, to prý skončilo někdy v létě.
Dál je mi divný, proč by měla být natovaná IPV6, někde jsem četl, že na každýho obyvatele planety vychází několik tisíc adres.
Ale taky jsem slyšel, že po IPV6 je počítač několikanásobně víc ohrožen cizím útokem protože se zatím nikdo moc nazabývá bezpečným přístupem přes IPV6.
A že by celá cesta měla být IPV6 je nějaký divný, na internetových serverech mají existovat nějaký tunelový můstky (nebo tak nějak) pro přechod z IPV4 na IPV6 a naopak. Nevím, neznám, proto se ptám.
Prostě požadavek je odkudkoliv a jakkoliv se připojit do zařízení u mě doma co má IPV4 adresu.
Díky!

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6569
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st leden 18 2017, 17:42    Předmět: Citovat

IPV6 od O2 samozřejmě natovaná není, tu máš veřejnou a v ceně připojení. Ale co s ní? Nemyslím, že pomocí IPV6 máš jakoukoli šanci se připojit z venku na svůj PC z jakéhokoli softu, co jede po IPV4. Zkoušel jsem kolem toho před časem něco najít a moudrý jsem z toho tedy nebyl.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st leden 18 2017, 18:18    Předmět: Citovat

Pokud jsou to jen logy, můžeš si ty data posílat někam na utajený server a odtud si je následně stahovat. Pak vlastní pevnou IP nepotřebuješ, ale zase potřebuješ server.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17510
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st leden 18 2017, 23:57    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Pokud jsou to jen logy, můžeš si ty data posílat někam na utajený server a odtud si je následně stahovat. Pak vlastní pevnou IP nepotřebuješ, ale zase potřebuješ server.

Myslíš ten samej systém co provozují třeba výrobci IP kamer přes svý servery aby se lidi mohli kouknout odkudkoliv co se jim děje doma?
A nejsou to jen logy, občas je třeba něco nastavit.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
michalnb



Založen: Dec 27, 2008
Příspěvky: 537
Bydliště: SR

PříspěvekZaslal: čt leden 19 2017, 8:24    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
Pokud jsou to jen logy, můžeš si ty data posílat někam na utajený server a odtud si je následně stahovat. Pak vlastní pevnou IP nepotřebuješ, ale zase potřebuješ server.

V tom máš sice pravdu, no ak sa potrebuješ dostať zvonku do svojej siete, kde Ti povedzme beží nejaký Sat CS server, máš tam asterisk infraštruktúru pripojenú k verejnej GSM bráne (povedzme váš Odorik), do ktorej sa chceš cez net pripojiť, vlastný web a SAMBA/FTP server so súkromnými dokumentami a prípadne chceš rozbehnúť vlastný mail server, nebudeš radšej riskovať verejný VPN server (aj keď len vo forme TeamVieweru alebo podobnej utilitky). Ten tunel totiž nebude postavený z tvojho mobilu(resp. vzdialeného bodu) k Tebe domov, ale štýlom "mobilNET"-VPN provider-VPN provider-"domaNET", pričom dáta na VPN servri budú nekryptované a tým celú svoju sieť vystavuješ značnému riziku. Nehovoriac o tom, že nejaký spoľahlivý VPN server si tiež neúčtuje málo. Keď si ale zoberieš totálny prechod na IPv6, postavíš si doma pred sieť malú krabičku RasPi s čistým Debianom, ClearOS firewallom a rozumným PtP VPN, pričom takéto riešenie má preukázateľne dobrú priepustnosť, môžeš si kľudne a bezpečne niekde na vlakovej stanici pozrieť stream programu zo svojho domáceho set-top-boxu, prezrieť si maily z vlastného mail-servera a popri tom uploadovať foto na domáce SMB. Ale keď Ti do toho všetkého tvoj de*ilný operátor nase*ie NAT, môžeš si to rovno vyhodiť z hlavy, pretože o NATe 1:1 môžeš snívať aj pri dynamickej verejnej VPN ("super" priplatkova funkcia u nášho Orange) a grátis musíš riešiť DynDNS príp. NoIP. Prostě paráda toto naše fibrilujúce "srdce" Európy.

_________________
PC šťoural
Cahnov axióm: "Zlyhali všetky pokusy, je načase prečítať si návod.''
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17510
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: čt leden 19 2017, 13:00    Předmět: Citovat

Trochu jsem se šťoural dál a při zadání mojí IPV6 adresy do prohlížeče, co mi vypsal nic.cz
http://[2a00:xxxx:xxxx:xxxx:xxxx:xxxx:xxxx:xxxx] mám hlášku "Přístup zakázán, Kód chyby 102 (net::ERR_CONNECTION_REFUSED).
Zákaz je u poskytovatele, nebo až v mým VDSL routeru?

Když zadám na nic.cz vypsanou IPV4, tak se dostanu do svýho VDSL routeru a můžu se v něm hrabat.
Jak to že to jde, když IPV4 adresa by měla být natovaná? Pokud se dostanu do routeru, tak pokud v něm udělám přemostění na adresu konkrétního zařízení s IPV4 v mý LAN, bude možnej přístup?
Otázka je, jak se v tom Comtrendu to přemostění dělá.... Na O2 o tom není samozřejmě ani čárka.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7348

PříspěvekZaslal: čt leden 19 2017, 14:37    Předmět: Citovat

I kdyby ta adresa nebyla NATovaná, tak ale problém bude s tím, že se bude měnit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
michalnb



Založen: Dec 27, 2008
Příspěvky: 537
Bydliště: SR

PříspěvekZaslal: čt leden 19 2017, 15:01    Předmět: Citovat

Čo sa týka PortForwardingu v tvojom routri:
https://www.o2.cz/osobni/forum/?forum_id=26&topic_id=2521

To že si sa do smerovača dostal svojou vonkajšou adresou nie je nič zvláštne. Router má v tabuľke 2 siete (LAN, WAN) a predvolenú bránu pre ostatné siete.
Skús adresu Tvojho routera "vytočiť" od niekoho zo svojich známych, s rovnakým providerom a typom pripojenia (najlepšie vrámci jedného bloku/mesta). Ak ti zobrazí prihlasovacie okno, okrem toho že máš povolený remote management je možné že disponuješ statikou(v tom konkrétnom okamihu), prípadne dynamickou verejnou IP. Nemusí sa to však podariť, ak máš pre Remote Management nastavené adresné obmedzenia. Povoľ si v PC napr RDP (remote desktop), nastav si v routeri port forwarding na IP počítača s TCP portom 3389 1:1 a skús sa odniekiaľ zvonku pripojiť cez Remote Desktop na aktuálnu vonkajšiu IP tvojho routra.

_________________
PC šťoural
Cahnov axióm: "Zlyhali všetky pokusy, je načase prečítať si návod.''
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund