Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Bojler Tatramat EOV 121, vypadlá tepelná pojistka
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9757
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2017, 15:34    Předmět: Bojler Tatramat EOV 121, vypadlá tepelná pojistka Citovat

Přeji pěkné odpoledne.
U tohoto bojleru se vypla tepelná ochrana (bílá kostka s červeným zapuštěným tlačítkem). Protože je tepelná pojistka a termostat v jedný jímce - jsou to kapilárový systémy, akorát tepelná pojistka se sama nezapne.
Protože byl požadavek "co nejrychleji to rozchodit", tepelnou ochranu jsem nahodil tím tlačítkem (muselo se sejmout víko), a doporučil jsem snížení teploty vody na termostatu nejlépe na "economy"- původně to bylo "skoro na doraz". Po uvedení do provozu regulace teploty po nahřátí fungovala.
Myslíte, že je příčinou únava termostatu, nebo zanesení? (kapiáry pojistky a termostatu vedou do jedný a tý samý jímky). Bojler je asi 6-let starý.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7936
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2017, 16:30    Předmět: Citovat

Spíše bude zanesená nádoba vodním kamenem, těleso pak nestačí dostatečně předávat spálenou energii do vody a zákonitě přehřívá nejen sebe ale i kapiláru havariáku.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
keemo



Založen: Sep 10, 2007
Příspěvky: 5202
Bydliště: Ostrava, Bratislava

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2017, 16:55    Předmět: Citovat

Jo, obvykle se nedostatek teple vody (pulka nadoby zasypana kamencem) resi zvednutim teploty. Logika jak cyp Very Happy pak to vypina havarijak...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2017, 17:07    Předmět: Citovat

Pravděpodobně je to tak jak píše mi-ro, po delší době provozu se to stává zvlášť když je provozní termostat nastavený na maximum.

U Tatramatů jsem se asi 2× setkal s případem že se na provozním termostatu povolila špatně utažená a zafixovaná matka pro základní nastavení rozsahu. Při otáčení knoflíku se pak posunula vypínací teplota nahoru a tepelná pojistka vypínala první. Ale vždy se to projevilo brzy po uvedení do provozu a při častém přestavování teploty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7086
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2017, 17:31    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
Bojler je asi 6-let starý.
Co nejrychleji = co nejrychleji pořídit nový...
Nepíše se v návodu, že ho mají každý dva roky otevřít a prohlídnout???

Není od věci mít na studené vodě mezi zpětným ventilem a bojlerem odbočku (téčko) s kohoutem na vypouštění.

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9757
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2017, 17:32    Předmět: Citovat

O tom zanesení mě to taky napadlo - Zatím šlo o "první vypnutí" tý ochrany. Zatím není možná "velká oprava", proto se to zatím vyřešilo snížením nastavené teploty.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
drabek06



Založen: May 27, 2006
Příspěvky: 1659
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2017, 20:09    Předmět: Citovat

Teď v létě jsem otvíral asi 10 let starej 80l Tatramat bojler, protože začala postupně víc a víc kapat voda okolo prostupu anody přírubou. Na dně příruby bylo asi půl belíku žlutýho bláta. Těleso bylo tímhle sajrajtem totálně zarostlý a anoda totálně sežraná. Další problém byl v tom, že uvnitř je plastová trubka, kterou se odebírá teplá voda z nejvyššího místa bojleru. No a ta plastová trubka byla úplně rozpadlá a zůstala z ní asi polovina a v druhý horní polovině bojleru byl vzduch. Zbytek tý trubky se rozpadl v ruce, jak byl zkřehlej. Místo týhle rozpadlý trubky sem použil PPR vodovodní trubku. Zároveň se vše vyčistilo a dala se i nová anoda a bojler funguje jak novej.


CAM00004.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  CAM00004.jpg
 Velikost:  149.75 kB
 Staženo:  204 krát


CAM00001.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  CAM00001.jpg
 Velikost:  137.75 kB
 Staženo:  174 krát


CAM00006.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  CAM00006.jpg
 Velikost:  186.57 kB
 Staženo:  149 krát


CAM00012.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  CAM00012.jpg
 Velikost:  174.77 kB
 Staženo:  186 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2017, 20:18    Předmět: Citovat

Artaban001 napsal(a):
O tom zanesení mě to taky napadlo - Zatím šlo o "první vypnutí" tý ochrany. Zatím není možná "velká oprava", proto se to zatím vyřešilo snížením nastavené teploty.


Tento bojler jsem v létě čistil, když už nešla pojistka vrátit do funkčního stavu. Zapínal jsem to asi třikrát tak po půl roce, po zapnutí to šlo normálně do příští odstávky. Toho kamene jsem čekal víc, asi půl malého pětilitrového kbelíku za osm let, světlé barvy, také jsem čekal spíš tu zrzavou barvu. Byl ale hodně právě u topného tělesa i u té tepelné ochrany, tak se to přehřívalo. Vyčistil jsem to a zjistil, že to chce novou anodovou tyč, jinak v pohodě. Teď už zase maká jak má. Hodně zdaru. Very Happy

_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9757
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: ne leden 15 2017, 21:00    Předmět: Citovat

No ono to tou rozborkou asi skončí, ale napřed se musí rozhodnout, kdo ji provede. Jde totiž o byt v nájmu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
decmen



Založen: Sep 25, 2013
Příspěvky: 597
Bydliště: Chlumec n.C.

PříspěvekZaslal: po leden 16 2017, 16:46    Předmět: Citovat

Vloni v létě jsem měnil boiler Tatramat 80 l - přestal ohřívat. Ani jsem nezkoumal proč- na štítku byl vyražen r.v. 1982 !!!
Předtím ho nikdo nikdy neopravoval.
Dal jsem Dražice, jsem zvědav zda vydrží aspoň 1/3 toho co ten Tatramat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: po leden 16 2017, 17:19    Předmět: Citovat

Svého času jsme měli v práci staré Tatramaty 200l - 25 a 35 let. Občas se měnily tělesa protože hřály téměř nepřetržitě, u obou prorezavěly jímky termostatů ale nádrže vydržely až do zrušení.
Doma mám taky Tatramat z roku 1990 - asi před 10 lety jsem musel zavařit prorezlou přírubu (novější ze slabého plechu) a jinak bez závad. Na přírubě nádrže ovšem bylo znát postup elektrochemické koroze, radši to už pokud možno nebudu rozdělávat. Ale funguje při nižším tlaku tak snad ještě něco vydrží...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7086
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: po leden 16 2017, 18:12    Předmět: Citovat

drabek06 10 let starej bojler se sežranou anodou už bude mít nejspíš dost rezavou nádobu.
Ještě někdy letos bys ho měl znovu otevřít, a podívat se, co se stalo s tou novou anodou.

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9757
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: po leden 16 2017, 18:20    Předmět: Citovat

No když už se to tu tak rozjelo:
Náš první "bojler" (byl naležato a obalen dvěma slupkama z jakési křehké napěněné hmoty hnědé barvy na povrchu, vnitřek žlutý) praskl asi po pěti letech provozu - asi vadný svár, nebo co (prvně byl pokus o zavaření, pak se vyměnila nádoba). Po asi 10 letech se nám proděravěl šnek, takže byl vodopád z expanzky topení. No a teď tu máme nějaký stojatý s trubkama z vrchu. Takže už asi třetí, za těch asi 40 let, co tu ten barák stojí. Na elektřinu byl připojen jen ten první, ale elektricky se v něm netopilo. Bojler o kterým je řeč v úvodu vlákna je u osoby blízké v bytě.
No každopádně zpět k bojleru v úvodu:
Bojler funguje, proto jej zatím neřeším. Osoba blízká se musí rozhodnout, zda nechá bojler "poléčit oficiálně", aby měla případný papír (jde o obecní byt), nebo zda se to případně opraví svépomocně.


Naposledy upravil Artaban001 dne po leden 16 2017, 18:23, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15512
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po leden 16 2017, 18:20    Předmět: Citovat

Normalní "mladý" bojler (do 10 let) nemívá takové problémy. U toho staršího bych spíše řešil výměnu za nový. Ten dneska přijde na 3-3,5 tisíce Kč.
Na práci to vyjde stejně a spolehlivost je potom trochu jinde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: út leden 02 2018, 9:13    Předmět: Citovat

Tak mi zase asi po dvou letech od posledního vyčištění vypadává ochrana. Ale že by se tam mohlo za tak krátkou dobu usadit ten sajrajt kamenej se mi nezdá. Ale když jsem sáhnul na tu spodní přírubu, tak byla dost teplá, což by asi svědčilo o zanesení. To bych teda musel zase sundavat přírubu, což se mi nechce, ale asi se tam budu muset podívat. Jen mě mate, že za tak krátkou dobu. Teplotu jsem snížil, tak to budu pozorovat.
Jaký na to máte názor ostaní? Díky Honza.

_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Bílá technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.26 sekund