Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Problém s plovákem, zacyklené relé

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
chily



Založen: Nov 24, 2016
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: čt listopad 24 2016, 3:51    Předmět: Problém s plovákem, zacyklené relé Citovat

Dobrý den,
chtěl bych poprosit místní matadory o pomoc popř. o navedení na správnou cestu. Budu vděčný za jakékoliv nakopnutí. Nejsem žádný odborník, už u tohodle návrhu jsem potil krev... Smile O co jde:

Mám akvarijní soustavu, která zahrnuje mimo akvária i nádrž/filtr, ve které jsou dva plováky + čerpadlo. Jeden plovák u dna, druhý zhruba v půlce nádrže. Plováky obstarávají spínání signalizačních LEDek + spodní plovák chrání čerpadlo před chodem nasucho. Pokud jsou oba plováky seplé - pod vodou, svítí zelená LED. Horní plovák slouží jen jako informativní - když klesne hladina pod úroveň, rozsvítí se modrá LED - dolej vodu. Pokud vypne i spodní plovák, zhasne se modrá LED, rozsvíti se červená + se přeruší napájení zásuvky pro čerpadlo.

Problém je v tom, že když spodní plovák vypne obvod, voda z trubek zteče zpět do nádrže - hladina se zvedne - plovák se sepne - čerpadlo se rozběhne - plovák s úbytkem vody zase vypne zásuvku a takhle to pořád splašeně cykluje.

Hledal jsem nějaké tlačítko nebo "udělátko", které bude před relátkem, co má nastarosti spodní plovák a jednoduše nepustí napětí na cívku relátka, dokud se nestiskne tlačítko - neprovede se restart. Nebo něco v tom smyslu. Bohužel jsem nic podobného nenašel a nějak nevím, čeho se chytit. V obchodech s elektronickýma součástkama mi taky neporadili. Na netu a tady na fóru jsem taky nic moc nenašel, pokud jsem nehledal blbě... Přikládám i obrázek toho mého upoceného řešení. Jsou to 3 relatka a svorkovnice na tom tréninkovém plošňáku.

Omlouvám se za moji neodbornost, snad vás to "schéma" tady moc nepobouří. Smile
Předem díky za každou reakci!



rizeniSchema_dotaz.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  rizeniSchema_dotaz.jpg
 Velikost:  86.83 kB
 Staženo:  100 krát



Naposledy upravil chily dne čt listopad 24 2016, 17:19, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: čt listopad 24 2016, 6:12    Předmět: Citovat

Napr tyristor. Nebide lepsie dat tam spatny ventil aby voda nestekala?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3268

PříspěvekZaslal: čt listopad 24 2016, 6:19    Předmět: Citovat

Na to prece staci spinaci kontakt a "startovaci tlacitko". Dolni plovak bude pridrzovat sepnute rele v serii s jeho vlastnim spinacim kontaktem. Jakmile jednou odpadne, uz nenaskoci. Az se voda doleje, stiskne se tlacitko START, ktere bude paralelne s tim spinacim kontaktem. Rele pritahne a svym kontaktem spolu s plovakem se bude udrzovat pritazene.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dj_Paul



Založen: Sep 19, 2004
Příspěvky: 2394
Bydliště: Laškov

PříspěvekZaslal: čt listopad 24 2016, 6:26    Předmět: Citovat

co tak zpětná klapka do potrubí?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3268

PříspěvekZaslal: čt listopad 24 2016, 6:45    Předmět: Citovat

Spodnim plovakem napajis rovnou rele R1. Odpoj to z civky a pripoj na svorku 11 a ze svorky 14 dej novou propojku zpatky na civku. Paralelne ke kontaktu 11-14 dej to START tlacitko.
Jen musis cely 12V rozvod zalohovat na provoz i pri vypadku 230V. Smile

Navic by to slo jeste zjednodusit na 2 dvoukontaktove rele.
R1 by prepinalo "nizko/provoz" a druhe rele by prepinalo v ramci provozu "normal/dolej" Smile

A hlavne bys netahal 230V na civku rele, ale jen pres jeden kontakt rele R1 na zasuvku pro cerpadlo.
Nebo si, podle typu pouziteho rele pro 230V, dat radeji na ovladani cerpadla solo rele, a nedavat na jedno rele na dvojite kontakty 230V a 12V vedle sebe.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: čt listopad 24 2016, 17:00    Předmět: Citovat

Udělal bych to tak, že by se čerpadlo znovu zaplo teprve až by sepnul horni plovák.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
chily



Založen: Nov 24, 2016
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: čt listopad 24 2016, 19:33    Předmět: Citovat

Kurňa, chlopi, to je možností - díky moc. Musím to pročíst vícekrát a trochu to vstřebat, asi si to i nakreslit, pozkoušet...

Zpětný ventil mě nenapadl, možná by to i fungovalo, ale radši bych to ošetřil těma vašima el. fintama. Ale i tak dík.

Z pohledu diletanta bych řekl, že bude nejlepší a nejjednodušší řešení to, co navrhoval Cowley - spínací kontakt + "start tlačítko".

To druhé řešení od Cowleyho (jestli jsem to zatím pochopil dobře, netýká se spín.kont.+start.tl.) bych neriskoval. Kvůli zaloze 12V.

Myšlenka od Kremika je taky super - vyzkouším pokombinovat kontakty. Pokus/omyl, to je moje... Very Happy

Z hlavy zatím nevím, do čeho se pustím, dám vědět, jak to dopadlo, až to trošku proštudýruju.

Ještě jednou dík Exclamation
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3268

PříspěvekZaslal: čt listopad 24 2016, 19:45    Předmět: Citovat

Oba moje prispevky je jen jedno stejne reseni. Pokud nastane ztrata napajeni 12V a rele R1 odpadne (stejne tak i pri opravdove ztrate vody) je pak nutny RESTART.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
chily



Založen: Nov 24, 2016
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: út listopad 29 2016, 17:03    Předmět: Citovat

Nakonec jsem to teda vypotil tak, jak navrhoval Cowley. Tu zálohu 12V jsem nijak neřesil, ani moc nechápu k čemu by tam byla dobrá, abych se přiznal Very Happy. I to prohození kontaktů a přidání tlačítka by mě nenapadlo - super. Jako bonus se mi rozsvítí LEDka na tlačítku, když bude nutno udělat restart.

Funguje to tak, jak jsem si představoval.

Dík všem za reakce!



cowleyhoReseni.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  cowleyhoReseni.jpg
 Velikost:  94.82 kB
 Staženo:  117 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3268

PříspěvekZaslal: st listopad 30 2016, 19:03    Předmět: Citovat

Cowleyho řešení - to mě těší Smile
Především tvoje píle a k tomu ti gratuluji...

S tou zalohou 12V jsem to myslel tak, ze i kdyz bude vody dost a dojde i ke kratkodobemu vypadku 12V rozvodu, odpadne rele R1. Muzes byt treba na dovolene a zarizeni je do RESTARTu odstavene z provozu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund