Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Má někdo zkušenosti se šelakem?

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Jimmi2



Založen: Jan 04, 2010
Příspěvky: 1178
Bydliště: Praha, Teplice

PříspěvekZaslal: po srpen 13 2012, 14:06    Předmět: Má někdo zkušenosti se šelakem? Citovat

V nějakém fóru jsem zahlédl zmínku o rozpouštění šelaku v lihu, týkalo se to restaurování povrchu starých rádií. A teď to nějak nemůžu najít...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19497
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po srpen 13 2012, 14:28    Předmět: Citovat

Na tom přece nic není: napřed postupně obrus po letech (obvykle stačí do smirkovým papírem začít na hrubosti 80, pak 120, 150 a skončit stačí na hrubosti 180) zbytky původního šelaku, pak povrch odprašni třeba vysavačem a lihem rozpusť zasáklé zbytky.
Šupinky šelaku rozpouštěj v lihu napřed na řídký lak a udělej první vrstvu, případně, nejlépe po 6-8 hodinách ještě jednu.
Nech to den i déle zaschnout, nerovnosti opět zarovnej vodovzdorným smirkovým plátnem 150-180.
Nech uschnout a pešlivě setři obroušený prach.
Do roztoku šelaku přidávej šupinky, až zhoustne na hodně řídký med a nanes další vrstvu, nejlépe na vodorovnou plochu. Až se vyrovná a nebiude hrizit, že steče, otoč skříňku a nanes nátěr na další bočnici atd...
Pak to týden nech proschnout, opět namočeným vodovzdorným smirkovým plátnem 180 zabrus nerovnosti, pečlivě očisti zbytky a celý povrch lehce přetři samotným lihem a nech ho napnout.
Když to pořád nebude ono, postup zopakuj v ještě jedné vrstvě.

To byl klasický postup, který se používal ještě před 100 lety. A já jsem jím dělal sedm neděl nový lak na kontrabas v roce 1981.

Mimochodem - lze to i stříkat, ale to chce opravdu dobrý cvik a bezprašný dvorek.

V té době se už dávno do roztoku šelaku ke stříkání začal přidávat kafr, tím se vystačilo s jednou vrstvou, která se napnula do dvou dnů, jen bylo nutné ji pak brusnou pastou vyleštit a opět přetáhnout samotným lihem, aby se povrch dopnul.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jimmi2



Založen: Jan 04, 2010
Příspěvky: 1178
Bydliště: Praha, Teplice

PříspěvekZaslal: po srpen 13 2012, 15:02    Předmět: Citovat

No díky Hille za vyčerpávající odpověď. Je vůbec nějaký obor lidské činnosti, kterému nerozumíš.....? Wink

Mě je to trapné, já to nechci na rádio (to má nějaký modernější povrch, ač také lampové), ale na klavír, černý. Maminka to vzala nějakým echt čistidlem a divila se, že ten šelak trochu sešel. A nedá si to vymluvit!!!

Ostatně, prý se ten šelak špatně rozpouští v denaturovaném lihu, že je potřeba čistý. Je to pravda? Já si právě koupil obrazek_cenzura, ale zatím naštěstí nepoužil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19497
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: po srpen 13 2012, 15:47    Předmět: Citovat

Čistého lihu by mi na to bylo líto, ředil jsem šelak obrazek_cenzura a šlo to.
Sedm vrstev bez kafru na starý strunný nástroj, jestli se mu nemá zkazit zvuk, to mi poradili dnes už bývalí kolegové v závodě tehdy zvaném Cremona v Lubech u Chebu, však jsem tam devět let jezdil dělat.
Pokud jde o pianino, v něm hraje hlavně rezonanční deska za rámem, tu lakovat nebudeš. Takže zvuku znatelně neublíží, jestli skříň vezmeš roztokem s přidaným kafrem.
Ale nejlepší by bylo sehnat v okolí starého praktika truhláře, který už nějaký ten kus starého nábytku opravil, a dohodnout se s ním, přece jen bude mít natrénovaný "lepší grif" a výsledek lze očekávat lepší.

Je to tak, šelak dokážou narušit i mýdlové čističe jistého Mistra P., o leštěnkách na PES nebo PUR laky nemluvě, ty bývají ještě agresivnější - a obsahují významný podíl lihu nebo podobných ředidel... to chce vzít lupu a přečíst si napřed návod, na co ten přípravek vlastně je či není. Ale obávám se, že chemici už nějak nepočítají s nábytkem v šelaku a většinou o něm proto v návodu nebude ani slovo...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Crifodo



Založen: Oct 11, 2005
Příspěvky: 15005

PříspěvekZaslal: po srpen 13 2012, 17:23    Předmět: Citovat

lakování šelakem se v principu neliší od lakování jiným lakem, náročná povrchová úprava dřevěných předmětů se ale dělala šelakovou politurou a na to je postup, který se na dvě A4ky nevejde. Kdysi ho v nějakém pořadu na dotaz posluchače odříkávala nějaká restaurátorka a zabralo jí to asi čtvrt hodiny...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Harry.pa



Založen: Apr 26, 2006
Příspěvky: 372
Bydliště: Znojmo

PříspěvekZaslal: po srpen 13 2012, 20:29    Předmět: Citovat

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hrmil



Založen: Jul 24, 2008
Příspěvky: 191

PříspěvekZaslal: út srpen 14 2012, 5:51    Předmět: Citovat

Ja som počul rozprávať jedného starého stolára , ktorý ešte za prvej československej republiky niekde v Prahe obnovoval šelakovú politúru na nábytku a ten Mi hovoril, že konečný zaschnutý povrch sa hodiny leští nejakým olejom asi ľanovým .Jeto vraj velká drina.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
yakl



Založen: Apr 14, 2005
Příspěvky: 456

PříspěvekZaslal: út srpen 14 2012, 6:32    Předmět: Citovat

Ja som pred rokmi pozoroval pri politúrovaní môjho otca, ktorý bol vyučený stolár. Je to drina a na každom pohybe závisí výsledok práce. On na prípravu povrchu používal nejakú kriedu, či kriedovec, ktorý rozbil a nanášal ho na povrch dreva tiež tampónom, čím údajne zaplnil drobné povrchové nerovnosti už jemne zrovnaného podkladu. Až potom nanášal politúru, tampónom, tak ako je to popísané v Habrikovom príspevku. Pekne vrstvu za vrstvou. Výsledok excelentný. Myslím si, že ozaj najlepšie by bolo zohnať majstra, lebo na väčšej ploche to nebude jednoduché docieliť slušný výsledok.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne listopad 27 2016, 18:33    Předmět: Citovat

Zdravím a chtěl bych poprosit Hilla, zda neprozradil jak to bylo s tím kafrem do šelaku. Kolik a jaký se k tomu používal. Zrovna doma zkouším politurovat skříňku Philipsky, tak by mě to zajímalo. Je to tedy docela fuška a běh na dlouhou trať. Tuhle skříňku ještě udělám, ale tudy cesta nevede Rolling Eyes Děkuji předem. Very Happy
_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19497
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: ne listopad 27 2016, 19:15    Předmět: Citovat

Tak konečně něco, co nevím: kafr se prý používal ve fabrice, aby se výroba nezdržovala prosycháním více vrstev, ale jen v jedné. Proto mi to tam rozmluvili, že zvuk takový nástroj dostane až tak za půl roku denního hraní, někdy i za déle. Šlo o kontrabas nalezený na půdě jedné fary, zadní deska utržená a zkroucená, tu v Lubech nahradili i se žebry, ale lakovat tím jednovrstvým lakem ji nechtěli, že to chce postup odpovídající stáří basy, tak jsem si nechal poradit těch výše uvedených 7 vrstev rozpuštěným trusem, tedy šelakem. A měli pravdu - ta basa hrála i vypadala moc dobře, jen jí to v paneláku nesvědčilo, začala se rozesychat, tak jsem ji prodal a nevím, kdo na ni dnes hraje.

V pianinu hraje rezonanční deska a vliv skříně není tak znát, konečně skříně pamatuju, že se v Týništi stříkaly polyesterovým lakem jako každý jiný nábytek. Jakým lakem se stříkaly matné bočnice, to už si nevzpomínám.
Měl jsem tam co dělat v elektrice, ne v technologii výroby.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Jenys



Založen: Feb 11, 2008
Příspěvky: 2120
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne listopad 27 2016, 20:02    Předmět: Citovat

Děkuji Hille za odpověď, No jak jsem to zkusil a četl ten postup, tak u těch skříňěk to už dělat nebudu, je s tím opravdu moc práce a zabere to moc času a toho zas tak moc nemám. Dodělám co jsem začal a další budu lakovat, typ laku určím podle potřeby.

Zmínil jsi i Cremonu v Lubech, tak pro ještě když jsem dělal v Běchovicích, tak jsme pro Cremonu dělali opřádačky strun. Bylo s tím dost starostí a mělo to spoustu chyb, hlavně elektronických. Používaly se dva krokové motory proti sobě a udržet tenkrát synchronizaci otáček byl tehdy trochu problém, i se zdrojem to nebylo jednoduché. Největší problém byl , že první zkušební stroj měl kostru ze dřevěných desek, tam to bylo docela dobré. Tak udělali kostry z jeklů a problém byl na světě. Dřevo chvění tlumilo, jekly přenášely chvění statečně a rozhazovalo synchronizaci, tak tam udělali tlumení silentbloky od topení ze starých škodovek. Tak to jsem ale pěkně odbočil od tématu. Když tak to potom smaž.

Honza.

_________________
Když něco nevíte...klidně se zeptejte Smile Co vás nezabije, to vás posílí Smile Jenys Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund