Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Počítač Consul 2715
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 10, 11, 12 ... 18, 19, 20  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: so listopad 05 2016, 22:17    Předmět: Citovat

Habesan napsal(a):
Hezké, jen by černá mohla být černější a bílá bělejší.
Vím, kvalita skenů není nic moc. Kvalita tisku těch manuálů ale taky není zrovna nic extra. Písmo je na některých stránkách strašně málo kontrastní a jak to projde černobílým filtrem, tak se to opravdu nedá číst. Musel bych si hrát s nastavením filtru pro každou stránku zvlášť. Proto je to s odstíny šedi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: st listopad 09 2016, 21:27    Předmět: Citovat

Dneska jsem opravil všechny tři motory z disketových mechanik. Jak už jsem psal, byly vadné skoro všechny infra diody v těch snímačích polohy rotorů. Vadné diody se jak je zvykem u tohoto stroje opět projevovaly netradičně. Nejdřív jsem se podíval na diody přes kameru jestli svítí. Některé svítily silněji, jiné slaběji, některé vůbec. Diody jsou na destičce motoru celkem čtyři a jsou zapojeny vždy dvě do série na 5V přes odpory 82R. Změřil jsem napětí na jednotlivých diodách a pohybovalo se od 1 do 2,5V. Dioda WK16421 by přitom měla mít max napětí 1,5V. Všechny diody (pro jistotu i těch několik dobrých) jsem vypájel, vyhodil a připájel nové. Všechny motory teď krásně fungují, na všech diodách je stejné napětí. Dále bylo potřeba vyměnit diody pro snímače indexu které měly úplně stejný problém. Diody nebyly nijak viditelně poškozené nebo orezlé. Takže další záhada.

Jinak za flašku jsem dostal krabičku nových PROMek 74S571, přístup k programátoru už mám, takže jakmile bude k dispozici Consul od radioelectrum nebo se případně objeví někdo další ochotný poskytnout paměti na okopírování, tak můžu vesele smažit PROMky. Laughing



index.jpg
 Komentář:
Snímače pro index. Diody jsou nahoře, fototranzistory dole.

Stáhnout
 Soubor:  index.jpg
 Velikost:  285.61 kB
 Staženo:  70 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ec1045



Založen: Nov 28, 2010
Příspěvky: 241
Bydliště: Šlapanice

PříspěvekZaslal: pá prosinec 23 2016, 21:25    Předmět: Citovat

Tak jsem rozchodil 8“ na největším zmetku od IBM a načetl systémové diskety k C2715 a dopadlo to trochu tristně 2 ze 4 disket měli vadne sektory. První systémová disketa má 3 různé formáty a ostatní jen 2.

Jen pro ilustraci první systémová disketa.

Celkem toho je necelých 2.5MB.



sys1.jpg
 Komentář:
Čteno programem IMD

Stáhnout
 Soubor:  sys1.jpg
 Velikost:  123.37 kB
 Staženo:  131 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: pá prosinec 23 2016, 22:12    Předmět: Citovat

Díky za zprávu. Situace se už u mě změnila a úplně jsem to zapomněl sem napsat. Skov se mi nabídnul že mi pujčí svůj Consul 2715 s klávesnicí, který sice taky nefungoval, ale byl ve velice pěkném stavu. Vykopíroval jsem si z něj všechny PROM i EPROM. Oba stroje se mi už podařilo zprovoznit. Zrovna včera se mi podařilo nastartovat systém a BASIC z disket které jsem obdržel od Rostava. Zatím se mi nedaří na diskety zapisovat. Jinak všechny disketové mechaniky ve stroji od skova mají stejný problém s těma vadnýma infra diodama jako jsem měl já. Tak to vypadá, že ty WK16421 mají docela problém s životností.


krtecek.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  krtecek.jpg
 Velikost:  283.18 kB
 Staženo:  77 krát


nacteny_system.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  nacteny_system.jpg
 Velikost:  275.48 kB
 Staženo:  62 krát


test_po_zapnuti.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  test_po_zapnuti.jpg
 Velikost:  290.55 kB
 Staženo:  70 krát


test_video.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  test_video.jpg
 Velikost:  285.57 kB
 Staženo:  105 krát


uvodni_obraz.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  uvodni_obraz.jpg
 Velikost:  284.07 kB
 Staženo:  74 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4038
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: pá prosinec 23 2016, 22:19    Předmět: Citovat

Tak to je solidní zvrat ve vývoji Smile . Pěkná práce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 23 2016, 22:37    Předmět: Citovat

macintosh1984 napsal(a):
Zatím se mi nedaří na diskety zapisovat. Jinak všechny disketové mechaniky ve stroji od skova mají stejný problém s těma vadnýma infra diodama jako jsem měl já. Tak to vypadá, že ty WK16421 mají docela problém s životností.

Není tam přes stejný infráky hlídání výřezu blokování zápisu? Pokud se výřez na 8" disketě zaclonil, nešlo zapisovat.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: pá prosinec 23 2016, 23:08    Předmět: Citovat

Celeron napsal(a):

Není tam přes stejný infráky hlídání výřezu blokování zápisu? Pokud se výřez na 8" disketě zaclonil, nešlo zapisovat.

Jo, ale to funguje spravně. V tom problém není. WR protect signál který leze z mechaniky reaguje na zakrývání foto tranzistoru. Navíc jednotka se na disketu opravdu pokouší zapsat a až po cca 5s to vzdá a vypíše chybu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17508
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 23 2016, 23:25    Předmět: Citovat

No a co, namrví se při tom pokusu o zápis formát diskety nebo je dál čitělná? To naznačí vše. Pokud se nenamrví formát, tak vůbec neteče záznamovej a omazávací proud do hlavy.
Máš od těch mechanik schema?

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ec1045



Založen: Nov 28, 2010
Příspěvky: 241
Bydliště: Šlapanice

PříspěvekZaslal: pá prosinec 23 2016, 23:30    Předmět: Citovat

Nebilo by od věci stáhnout obsah těch disket, teda pokut to už někdo neudělal. Pokut ne tak jsem ochoten to udělat za předpokladu, že mi budou ty diskety zapůjčeny. Načteno to bude pomoci programu IMD a obrazy pak nahraji, tam kam se domluvíme.

Mám i 3 mechaniky C7115 ale ani jedna nejede. 2 točí motorem a třetí ne, jedné z těch co točila motorem tak mela snahu něco udělat ale nejela. Pak jsem mel možnost zkusit ještě jednu a taktéž pouze točila motorem, takže to opravdu vypadá, že narazit na funkční C7115 je veliká vzácnost aneb oprava jistá. Kdybych se někdy dokopal k opravě tak jaké infra diody jsi použil místo WK16421 teda pokut jsi tam nedal zase WK16421.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: so prosinec 24 2016, 0:29    Předmět: Citovat

Data se nepovedeným pokusem o zápis nepoškodí. Vypadá to že se někde ztrácí WR signál. Ještě jsem se pořádně nedostal k tomu zjišťovat čím je to způsobené že mechanika nezapisuje. Čtení jsem rozchodil teprve včera. Jedinné co jsem doposud zkoušel byl ten write protect. Jak bude čas, tak na to mrknu.

Dal jsem tam za účelem zachování historické hodnoty opět ty WK16421. Ale asi by bylo ideální tam dát třeba HSDL-4420. Vypadají podobně i rozměrově by to tam snad dobře pasovalo. Jinak dokumentace se schématy k C7115 je tady: https://www.ulozto.cz/!YRLllW1KmISh/c7115-rar

V jedné mechanice jsem měl proražený i spínací tranzistor na jedné fázi motorku. Zřejmě tím jak odešla ta dioda a byla trvale sepnutá jen jedna fáze.



schema1.jpg
 Komentář:
Řídící deska pro motor 1

Stáhnout
 Soubor:  schema1.jpg
 Velikost:  286.64 kB
 Staženo:  89 krát


schema2.jpg
 Komentář:
Řídící deska pro motor 2

Stáhnout
 Soubor:  schema2.jpg
 Velikost:  293.16 kB
 Staženo:  78 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7070
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: so prosinec 24 2016, 21:18    Předmět: Citovat

Dnes opět rychleji píšu než myslím, to bude mít Zdeněk HQ radost...

Gratuluji k čitelnějším skenům.
Ještě by to chtělo zaexperimentovat s PNG a taky s ořezem.
EDIT: Jedno z těch původních 'a' mělo být 's'.

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: po prosinec 26 2016, 23:51    Předmět: Citovat

Tak se mi podařilo opravit ten zápis. Nakonec byl vadný ještě jeden invertor (7404) v mechanice, přes který jde signál WR. Několikrát jsem zkusil zkopírovat pár bezcenných disket a taky formátování abych se ujistil, že všechno funguje jak má a že se nepoškodí data na disketách. Vše OK, tak jsem si udělal pracovní kopie systémových disket a diskety s šachama a začal s pokusy a zkoumáním obsahů disket. Pro zajímavost, tady je pár obrázků.


VD.jpg
 Komentář:
Úvodní obrazovka po spuštění hry HAD

Stáhnout
 Soubor:  VD.jpg
 Velikost:  232.68 kB
 Staženo:  106 krát


HAD.jpg
 Komentář:
Hra HAD

Stáhnout
 Soubor:  HAD.jpg
 Velikost:  235.87 kB
 Staženo:  104 krát


SACHY.jpg
 Komentář:
Šachy

Stáhnout
 Soubor:  SACHY.jpg
 Velikost:  184.48 kB
 Staženo:  100 krát


SYS1.jpg
 Komentář:
Obsah systémové diskety část 1

Stáhnout
 Soubor:  SYS1.jpg
 Velikost:  224.91 kB
 Staženo:  102 krát


SYS2.jpg
 Komentář:
Obsah systémové diskety část 2

Stáhnout
 Soubor:  SYS2.jpg
 Velikost:  242.64 kB
 Staženo:  56 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PC-maniak



Založen: Jun 11, 2006
Příspěvky: 948
Bydliště: Plzen-Jih

PříspěvekZaslal: út prosinec 27 2016, 0:01    Předmět: Citovat

super prace ! gratuluji k uspesnemu oziveni Wink
_________________
Tomáš
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ec1045



Založen: Nov 28, 2010
Příspěvky: 241
Bydliště: Šlapanice

PříspěvekZaslal: út prosinec 27 2016, 0:15    Předmět: Citovat

Gratulace k zprovoznění.

Tedy něco k IBM 5280 alias CONSUL 2715 http://www.mirrorservice.org/sites/www.bitsavers.org/pdf/ibm/528x/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
macintosh1984



Založen: Mar 03, 2013
Příspěvky: 140
Bydliště: Rožnov p.R.

PříspěvekZaslal: út prosinec 27 2016, 1:02    Předmět: Citovat

Díky! Dokumentace k IBM 5280 se bude určitě hodit. Programy a systém na Consul a IBM jsou opravdu úplně stejné. Soudruzi to akorát počeštili Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3 ... 10, 11, 12 ... 18, 19, 20  Další
Strana 11 z 20

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.44 sekund