Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vf generátor - čítač místo stupnice
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: ne září 18 2016, 20:03    Předmět: Vf generátor - čítač místo stupnice Citovat

Udělal jsem si jen tak pro radost trochu ošizenou tranzistorovou verzi BM368 0,1 - 30 MHz s důrazem na omezení průniku signálů vyzařováním z bedny a po síti - viz obrázek 3.
Namísto stupnice jsem použil čínskou stavebnici čítače za asi 140 Kč - viz obrázek 2 .Dokumentace k tomu žádná, zapojení procesoru s displejem jsem našel ,zbytek dokreslen dle prázdné desky - viz obrázek 1 ,kdyby se to někomu hodilo .Z něj je vidět, že Colpits připravený jako zkoušeč krystalů je třeba pro vyšší frekvence neosazovat,neboť kapacitně výrazně zatěžuje vstup procesoru a výrazně snižuje zpracovávané pásmo. Nutno říci,osazeny dvě desky čítače - fungovalo na první zapojení . Snad bych doporučil neosazovat zásuvku ext.napájení a letovat dráty, je to vaklkontakt a přerušuje kus mínusu.

A nyní dotaz - procesor 16F628A má deklarovánu vlastnost vstupu RA4 jako Schmittův KO s okénkem 1 a 4V při napájení 5V . Platí to ale i v případě,kdy
je pin použit pro interní předděličku jako v tomto případě ? Moc se mi to z pokusů s úrovní signálu na 30 MHz nezdá. Díky za objasnění ,ví-li někdo .
[/img]



P9150678.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P9150678.JPG
 Velikost:  99.61 kB
 Staženo:  170 krát


Deska čítače.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Deska čítače.jpg
 Velikost:  100.1 kB
 Staženo:  198 krát


tač 50 MHz 001.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  tač 50 MHz 001.jpg
 Velikost:  98.09 kB
 Staženo:  461 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8975
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: ne září 18 2016, 21:46    Předmět: Citovat

Podle datasheetu je tam SKO zadrátovaný hned na vstupu, když jej použiješ jako vstup. Předdělička se nepřipojuje přímo na pin.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: po září 19 2016, 6:15    Předmět: Citovat

Ano, z obrázku zapojení hw pinů v katalog.listu by to mělo jako SKO fungovat, ale první desku čítače jsem osadil včetně těch kondů okolo oscilátoru pro zkoušení krystalu, ale tak od 22 MHz nahoru mi to blblo v porovnání s údajem na BM526 i při úrovni signálu cca 4Vp . Níže to sedí
s BM526 na těch 5 míst ( mimochodem,trimr 50 pF na doladění oscilátoru
20MHz a tím i ukazované frekvence je tam na nic, v jeho rozsahu cca 15 - 50 pF se to nehne ani na pátém místě ) .
Když jsem před to přidal SKO HC14 ,fungovalo to již bezvadně až někam
k 45 MHz - víc jsem nezkoušel. Jak v Čechách zvykem,až v této chvíli jsem začal koukat do katalog.listu procesoru
Very Happy a napadlo mě ,že ten tranzistor oscilátoru pro zkoušení krystalů využiji
jako zesilovač/tvarovač bez toho HC14,když je uvnitř. Přeskrábl jsem na druhé desce pár spojů a osadil v zapojení SE ten S9018 s R v kolektoru 390R a Rcb ve zpětné vazbě 39k - funguje,ale když zapnu modulaci cca 30%, začne to zase tak nad 25 MHz ukazovat špatně.Kouknout se na to osciloskopem nedá,jak tam připojím sondu i 10x , zmrší to signál a ukazuje to měnící se nesmysly,i když je signál velký - to mě vedlo k pochybnosti o přítomnosti toho SKO uvnitř - ale může to mít i jinou příčinu,ještě budu bádat.
Rád bych totiž ten druhý kus s přidáním děličky použil na nějaký "mobilní"
bezdotykový čítač kmitočtu oscilátorů tak do 150MHz při opravách starých rádií,kde je to se stavem lad.obvodů všelijaké a blbě se tam ta BM526 připojuje,nehledě na možnost škrtnutí o třeba 350V a pak....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
danhard



Založen: Mar 05, 2007
Příspěvky: 6078
Bydliště: Jesenice u Prahy

PříspěvekZaslal: po září 19 2016, 6:25    Předmět: Citovat

Především se do logického vstupu neleze jen přes kondenzátor.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: po září 19 2016, 6:37    Předmět: Citovat

Dobrý,ale to tam lezou číňani z toho Colpitse pro zkoušení krystalů,já jsem napojen přímo na pin z emitor.sledovače nebo toho HC14 .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: po září 19 2016, 15:54    Předmět: Citovat

to Milan: co z toho BM368 zbylo původního, laděné obvody nebo jenom skříňka? Rozložení prvků na panelu je taky zcela jiné. Možná by nebylo od věci k té přestavbě uvést trochu víc informací kdyby se chtěl někdo inspirovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: po září 19 2016, 17:24    Předmět: Citovat

Nepoužil jsem k tomu BM368,to by byla velká škoda. Bedýnka je teslácká
z nějakého přípravku na měření obrazovek za 100,- na burze ,vnitřek je
"co dům dal" Very Happy . Ošidil jsem to na modulaci - jen obdélník 400 nebo 1000Hz cca 30%, nemám tam voltový vf výstup,neb jej na rádia nepotřebuji. Ladění je duál 2x500pF s převodem z nějakého rádia, místo cívek běžné koupené tlumivky,krom té na nejvyšším rozsahu,která je na
kostře s jádrem nějaké mf. Nes..l jsem se s rozsahy ,dost se to překrývá,s čítačem je to pro moje účely naprosto dostačující , jeden jsem si roztáhl na slaďování mf rádií. Vevnitř to vypadá viz obrázek,tak se neděs ,je to funkční vzor,prototyp a finál v jednom Very Happy .

Vzadu je odleva filtr síť ,trafo, stab 5 a 12 V, ve vnitřní krabici odleva
oscilátor+oddělovač, zesilovač+modulátor+jemná regulace,pod tím usm.
pro měřák (není vidět) ,chybí ještě měřák ,nesehnal jsem 100uA,tak ve finále je tam 1mA + 1x zesilovač s OZ ,dále výstupní dělič 50Ω - ten jsem si pro ta rádia oddělil 4 x paralelně 15n/630V na výstupu ,úplně vpravo je nf gen. s 555 400/1000Hz vytažený s regulací také ven. . Na krabici "v krabici " je víko. Čítač je odstínen krabičkou z PS a vevnitř tlumivky a kondy,rušilo velmi hodně....
Mechanické provedení odpovídá mým dílenským a materiálovým možnostem viz obrázek -tak mi to moc nepomlouvejte prosím Very Happy .



P9090652.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P9090652.JPG
 Velikost:  100.68 kB
 Staženo:  528 krát


P9150677.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P9150677.JPG
 Velikost:  99.35 kB
 Staženo:  246 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 5998
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: po září 19 2016, 19:07    Předmět: Citovat

Náhodou pěkná práce, ani některé komerční výrobky pod kabátem nemají nic moc lepšího. Smile U svého BM368 používám v případě potřeby externí čítač protože přístroj je v perfektním stavu a úpravy by ho spíš znehodnotily.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: po září 19 2016, 20:17    Předmět: Citovat

Nevypadá to zle, ale laděné obvody originální BM368 vypadají líp - posílám fotku jen pro srovnání.

Mimochodem - pokud by ten čítač byl lepší (třeba něco od Zajíce), tak by si zasloužil i vlastní vstup. U tohoto číňana je to ale trochu diskutabilní - navíc (jak píšeš) máš BM526.



Fotografie0214.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Fotografie0214.jpg
 Velikost:  147.22 kB
 Staženo:  283 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: po září 19 2016, 21:44    Předmět: Citovat

Nedávno jsem dával do kupy zdevastovaný BM205 - tam ty laděné obvody vypadají jinak viz obrázek karuselu. BM368 znám důvěrně, v roce 1972 jsem jej ve výrobě coby študent na povinné praxi oživoval a slaďoval - ale nemám jej.


P7110640.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P7110640.JPG
 Velikost:  100.65 kB
 Staženo:  227 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3697
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne říjen 30 2016, 23:24    Předmět: Citovat

Milan napsal(a):
... s důrazem na omezení průniku signálů vyzařováním z bedny a po síti ...
Obávám se, že přes obvody čítače a přes nestíněné segmentovky to bude vyzařovat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Milan



Založen: Apr 02, 2012
Příspěvky: 1332
Bydliště: Vysočina

PříspěvekZaslal: út listopad 01 2016, 23:05    Předmět: Citovat

Já se také ledasčeho obávám, ale na am rozsazích i sladěného rádia + generátoru na stejné síť. zásuvce lze modulovaný signál potenc. vf stáhnout tak,že signál není v rádiu slyšet . Nějaké µV honit na am není třeba. Takže jistěže to vyzařuje,jako všechno, ale hodně málo ,určitě to ničím z běžné výbavy nezměřím a ani není důvod.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: ne prosinec 11 2016, 16:33    Předmět: Citovat

MILANE:Nemohl bys sem hodit schema inkriminovaného generátoru BM 368 0,1-30MHz.Abych se mohl inspirovat pro stavbu vf gen.Předem díky.Omlouvám se už jsem to našel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt prosinec 15 2016, 16:38    Předmět: Citovat

A já se obávám, že na té fotce od ohryzka nejsou laděné obvody BM368, ale odrušení přívodů ze zdroje do vf jednotky. Laděné obvody jsou pod druhým krytem a jsou v ostrém kontrastu s provedením toho odrušení - obyčejné nestíněné cívky rozmístěné kolem přepínače.

BM368 jsem dnes donesl z pošty. Proti BM205 mi přijdou ty laděné obvody horší, keramické kapacitní trimry už byly odpojené a místo nich nabastlené hrníčkové. Taky mě zarazilo provedení modulace napájením oscilátoru. BM205 má oscilátor napájený ze stabilizovaného zdroje a modulátor je zvlášť. Zase ale nemá voltmetr, ten ale u 368 správně ukazuje jen pokud je připojený obvod impedančně přizpůsobený.

Jsem zvědavý na srovnání, až tu 368 zprovozním. U 205 občas signál leze ven, i když je výstup nastaven na nulu, v tom tedy bude 368 lepší.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4047
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: so prosinec 17 2016, 21:52    Předmět: Citovat

368 zprovozněna. Na nejvyšším rozsahu začne oscilátor asi od 22 MHz rytmicky vysazovat, ale cívky jsou dost rozšťourané, tak to asi nechám tak, takto vysoké frekvence se stejně pro slaďování rádií moc nevyužijí. Jinak kupodivu i při staženém výstupu na nulu leze na SV signál do vedle stojícího rádia s feritkou i přes všechna stínění a blokování.

Příjemně mě překvapila čistota výstupního signálu, BM205 tak hezkou sinusovku nedává.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund