Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

USB programátor PICů

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Dan555



Založen: Mar 03, 2016
Příspěvky: 36

PříspěvekZaslal: čt březen 03 2016, 17:17    Předmět: USB programátor PICů Citovat

Zdravím. AVR programuji jednoduchým programátorem USBasp, dokonce ve variantě s attiny85, což je opravdu minimalistické zapojení. Teď bych rád začal s malými PICy v pouzdře DIL8, ale nemohu najít podobně jednoduchý programátor využívající USB, jako existuje pro AVR. Nemám LPT ani sériový port, ale mám převodník USB-UART, s kterým programuji AVR s bootloaderem. Lze nějak zkombinovat tento USB-UART se zapojeními určenými pro sériový port? Používáte to takto někdo? Nebo existuje jiné řešení? Nechce se mi věřit, že nějaké podobně jednoduché řešení neexistuje i pro PICy. Děkuji za rady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hakamusai



Založen: Apr 17, 2007
Příspěvky: 943

PříspěvekZaslal: čt březen 03 2016, 18:05    Předmět: Citovat

Nejjednodušší řešení asi je koupit nějakej programátor třeba zde.
Já používám PRESTO od ASIX -můžu jen doporučit.(cenově je to úplně jinde)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dan555



Založen: Mar 03, 2016
Příspěvky: 36

PříspěvekZaslal: pá březen 04 2016, 16:27    Předmět: Citovat

Líbí se mi Pickit2, díky za radu. Akorát že jsem v pasti, protože bez programátoru ten obvod do programátoru nenaprogramuji... Ale nějak si už u nás v OV poradím. Drahá řešení neřeším, bastlím si na pár obvodech, objevuji je a poznávám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hakamusai



Založen: Apr 17, 2007
Příspěvky: 943

PříspěvekZaslal: pá březen 04 2016, 17:51    Předmět: Citovat

Jeejda> záměrně jsem dal odkaz na seznam různých programátorů (nevím,kolik je ochoten tazatel investovat).V tom seznamu je i klon PICKIT2,PICKIT3,ICD3 a další.Nemyslím si že jsou všechny špatný.Pokud jde o programování nějakýho 8pinovýho PICka,tak věřím že to půjde i tím největším šmejdem co tam je na prodej (pokud je v seznamu).Ten 18F2550 dle popisu umí taky.Za tu cenu co ho prodávají je to jak zaplatit tady poštovný a kousek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: pá březen 04 2016, 17:56    Předmět: Citovat

Nejjednoduší je pro první programování použít nějaký počítač s funkčními COM/LPT porty a starším operačním systémem. S tím TAITem a na paralelním portu zkušenosti nemám, ale nějaká verze JDM programmeru (jako toto - komunikace s PC je stejná, akorát už má oddělené vstupy a vlastní napájení) by mohla sloužit společně se zmiňovaným programem winpic800 (dúležitá je to "800", těch programů je víc) na nějakém PC s WinXP. Při instalaci winpicu se nainstalují i ovladače na porty a vše šlape jak má (a dokonce se slibuje i kompatibilita s windows Cool - naposledy jsem to v této konfiguraci na kopírování nějakých PIC18F2xxx používal včera.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dan555



Založen: Mar 03, 2016
Příspěvky: 36

PříspěvekZaslal: ne březen 06 2016, 6:55    Předmět: Citovat

Díky za rady, něco si z toho vyberu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nvenca



Založen: Feb 28, 2012
Příspěvky: 117
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st září 07 2016, 11:32    Předmět: Citovat

Protože mám podobný dotaz, nechci zakládat další téma a připojuji se sem. Konstruuji relativně malý solární skleníček na celoroční pěstování kaktusů na balkoně domu. Musí tam být automatické větrání otevřením bočních oken (pomocí modelářských retraktů pro vyklápění podvozků modelů), pak nucené větrání ventilátory a na zimu elektrické přitápění (ve 4 výkonových stupních dle počasí). Ventilátory a přitápění jako celek bude spínat termostat E-1000 firmy Elitech. Ostatní musí uřídit mikrokontroler. Protože nepotřebuji pracovat s A/D či D/A převodem, ale chci využívat časovače, vybral jsem si PIC 16F628A v SOIC18. Protože sice mám představu o programování v Assembleru, ale naposledy jsem tak činil před desítkami let s 8080 a později s 8051, jsem PICem zcela nepolíbený. Proto jsem pořídil nepájivé kontaktní pole a budu postupně procházet začátečnické kurzy (např. Vít Špringl v AR či Pandatron, příp. speciální pro využití přerušení od časovačů - na webu jsou). Předpokládám psaní programů, překlad a simulace v MPLABu, a pokud budu na kontaktním poli, můžu zbastlit i jednoduchý ICSP programátor spojený se stolním PC přes paralelní port. Protože ale předpokládám že bude zpočátku třeba upravovat program i v aplikaci namontované ve skleníku, potřebuji programátor spojený s netbookem přes USB.
Protože pořádný programátor (PRESTO apod. nepřichází v úvahu - cena) a pro nějaký USB programátor zbastlený dle návodu (např. dle Pandatronu) je třeba obtížně dostupný a naprogramovaný PIC18F2550 a navíc je otázka podpory novějších typů PIC (sice zatím neplánuji nic dalšího, ale nikdy neříkej nikdy a co důchodce může ještě napadnout?), pohledal jsem i na ebay a zamlouvá se mi pořízení typu PICKIT3 např. http://www.ebay.com/itm/PICkit3-PIC-KIT3-Debugger-Programmer-Emulator-PIC-Controller-Development-board-/361369962637?hash=item542354088d:g:bWkAAOSw~gRV1TQ4.

Proto se ptám zkušených, jestli je to použitelná a rozumná volba. Navíc ještě podotýkám že potřebuju aby to vše jelo na stolním PC s Windows 10, 64 bit. Pomocí časovačů se tam budou generovat jak relativně rychlé signály (řízení modelářských retraktů), tak řízení velmi pomalých dějů (přepínání stupňů výkonu přitápění pomocí měření doby potřebné k překonání pásma teplotní hystereze termostatu). Aktivní doba topení (230V) se bude snímat pomocí optronu.
Děkuji za Vaše připomínky a rady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4486
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: st září 07 2016, 13:52    Předmět: Citovat

Nebylo by jednodušší pro občasné použití koupit něco na Aukru?
Třeba PIC Programátor Microkontroller USB ICSP nebo levnější, ale s delší dobou čekání PIC K150 ICSP programátor+USB ICSP kabel lx@373?

_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4486
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: st září 07 2016, 14:03    Předmět: Citovat

Já v popisu k němu ten 18F2550 viděl, ale vyzkoušený ho nemám. Byl to jen tip, co je na Aukru k mání. Mám Brenner8P, který umí kde co.
_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
hafca



Založen: Jul 27, 2004
Příspěvky: 4486
Bydliště: 25km na západ od Prahy

PříspěvekZaslal: st září 07 2016, 14:21    Předmět: Citovat

Jsou to trochu staré informace, mohlo se to za tu dobu změnit. Ale jestli to máš odzkoušené a víš na 100%, že to nefunguje, pak je to doporučení jasné.
_________________
Kdyby Edison nevynalezl elektřinu, do teď se díváme na televizi při svíčkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
nvenca



Založen: Feb 28, 2012
Příspěvky: 117
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st září 07 2016, 19:19    Předmět: Citovat

Děkuju za rady. To že assembler pro PIC je zcela jiný než u 8080 a 8051 samozřejmě vím a pro volbu mikrokontroleru PIC to právě bylo tím rozhodujícím, protože těch 32 rozumných instrukcí je pro občasné programování podstatná výhoda.
To, že s PIC16F628A nelze debugovat přímo na čipu je mi jasné, ale pro začátek mi ty dva kusy které již mám (pouzdro SOIC18) budou stačit pro hraní na nepájivém poli i pro aplikaci ve skleníku a simulací to snad zvládnu. Navíc modernější čipy jako PIC16F1xxx se ani v GME ani v GESu nevyskytují. Samozřejmě při pořízení programátoru je vhodné počítat s tím že i ta dostupnost čipů se změní. Proto je mým favoritem ten čínský PICkit3. Počkám pár dní, zda se neozve někdo s negativní zkušeností a když ne, tak to risknu a objednám jeden ze dvou typů které se nabízí.
http://www.ebay.com/itm/PICkit3-PIC-KIT3-Debugger-Programmer-Emulator-Controller-Development-Board-USB-/311689085628?hash=item48921e02bc:g:y8YAAOSw8oFXyT72
nebo trochu dražší
http://www.ebay.com/itm/1Pcs-PICkit3-PIC-KIT3-Debugger-Programmer-for-PIC-dsPIC-PIC32-PIC24-Microchip-/181433634228?hash=item2a3e498db4:g:vY0AAOSwxH1T4gF5
Nevím ovšem čím se ty dva typy liší. Pokud v tom vidíte podstatný rozdíl, dejte mi vědět který z nich je rozumnější vzít.
No a než to přijde, dokončím stavbu skleníku (chybí už jen obalit polykarbonátem abych tam mohl umístit kaktusy a do zimy na již nainstalivanou elektriku přidat jen ten řídicí blok elektroniky) a nastuduju kurzy PIC.
No a pokud čínský PICkit nebude plnit vše co slibuje, snad bude schopen fungovat aspoň jako ICSP programátor pro ten starý PIC a pak bych se teprve musel rozhodnout zda bude do budoucna třeba stavět něco s PIC18F2550 nebo zda dožiju se starými typy procesorů. Každopádně mne těší, že jste mi potvrdili jako vhodnou volbu ten PICkit3 (tedy pokud bude funkční) a že nevidíte nějaký problém při použití 64 bitových Windows 10.
O tom kurzu na KTE jsem nevěděl, přestože většinu čísel KTE vlastním. podívám se na to. Díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
nvenca



Založen: Feb 28, 2012
Příspěvky: 117
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st říjen 26 2016, 1:19    Předmět: Citovat

Pro: Jeejda

Tak jsem konečně dokončil ten skleník , opatřil jej provizorní (ale funkční) elektronikou aby mohly kaktusy přežít zimu pomocí topení a při sluníčku pomocí větrání. Vše je zatím řízeno pomocí dvou čínských termostatú a nějaké zbastlené provizorní elektroniky. Mezitím jsem pořídil literaturu, PICkit 3 z Číny (ten dražší), nainstaloval MPLAB IDE v. 8.92 a začínám se s tím vším seznamovat zatím pomocí té Špringlovy školy z AR PE, abych během zimy zbastlil to řízení pomocí PIC 16F628A.
Bohužel jsem si ty rady a upozornění z Vašich příspěvků (hlavně ten poslední, případně i předposlední příspěvek) nevytiskl do pdf a dnes jsem byl nemile překvapen že příspěvky byly odstraněny. Mohl bych požádat o obnovení (je-li to možné) těchto příspěvků aspoň na pár dní? Pokud si vzpomínám, byly tam poznatky a rady, které mi mohly ušetřit nějaké problémy až se postupně dostanu k práci s PICkit 3.
Děkuju za porozumění.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po říjen 31 2016, 18:01    Předmět: Citovat

Pokračování viz http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=77514&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund