Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

časovka BP4646
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Ivan_Ryger



Založen: Mar 02, 2005
Příspěvky: 1273
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

PříspěvekZaslal: pá srpen 05 2016, 0:34    Předmět: Citovat

jeden detail, GE133 nemajú žltý prúžok ale oranžový.
GE134-žltý.
http://vmiksik.sweb.cz/tunel.html
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
matmafek



Založen: Jul 22, 2015
Příspěvky: 177
Bydliště: Přerov

PříspěvekZaslal: pá srpen 05 2016, 17:56    Předmět: Citovat

Zdravím, vyměnil jsem tunelky E102 a E302 za původní. Tunelku E328 jsem nechal novou, protože ta původní se rozloupla(jak už jsem psal v úvodu tohoto tématu).

Zkoušel jsem připojit ext synchronizaci (obdelnik 1V z kalibrátoru), ale bez úspěchu. Vůbec to na to nereaguje (obraz nejde zastavit knoflíkem úroveň). Byl tam na vsup vertikálního zesilovače připojen sinusový signál o frekvenci 1kHz.

Interní synchronizace je stále nefunkční.

50Hz synchronizace byla zpočátku nefunkční, ale až osciloskop byl zapnutý asi tak 15 minut(nevím přesně), TAK ZAČALA FUNGOVAT! A přepínač režimů časové základny ve všech polohách dělal to co dělat má (přesně podle popisu v dokumentaci). Takže 50Hz synchronizace FUNGUJE AŽ PO NĚJAKÉ DOBĚ PO ZAPNUTÍ OSCILOSKOPU.

Časová zakladna B je NEFUNKČNÍ. Na obrazovce svítí pouze bod.

Tak co bych měl dělat dál? Předem díky.

PS: Ten proužek na těch tunekách je opravdu oranžový. Když jsem to totiž předtím rozdělával tak už byla tma, tak jsem to špatně viděl. Embarassed
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
matmafek



Založen: Jul 22, 2015
Příspěvky: 177
Bydliště: Přerov

PříspěvekZaslal: ne srpen 07 2016, 11:11    Předmět: Citovat

Tak jsem zjistil další věci:

Když zapnu osciloskop (ještě nefunguje 50Hz synchronizace( ta začne fungovat až za pár minut po zapnutí osciloskopu viz příspěvek výše)), tak při přepínači v poloze EXT SYNCHRONIZACE má knoflík ÚROVEŇ takovou vlastnost, že nesynchronizuje ale jen "zpomaluje" běžící stopu. TATO VLASTNOST ALE ZMIZÍ JAKMILE ZAČNE FUNGOVAT 50Hz SYNCHRONIZACE. Potom už rychlost běhu stopy při poloze knoflíku na EXT SYNCHRONIZACE není závislá na poloze knoflíku ÚROVEŇ. Upozorňuji při tom co tady popisuji není přítomný externí synchronizační signál- JEN JE KNOFLÍK VOLBY SYNCHRONIZACE V POLOZE EXT.

Další věc: Při interní synchronizaci má opravdu stopa při protáčení knoflíku ÚROVEŇ snahu "cuknout". Ale jak už jsem psal INTERNÍ SYNCHRONIZACE JE STÁLE NEFUNKČNÍ. Stopu nejde knoflíkem ÚROVEŇ zastavit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ivan_Ryger



Založen: Mar 02, 2005
Příspěvky: 1273
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

PříspěvekZaslal: ne srpen 07 2016, 15:17    Předmět: Citovat

To je dobré znamenie. Budete si potrebovať urobiť predlžovací kábel, aby ste mohli v jednotke nastavovať pracovný bod tunelovej diódy a robiť merania. Taktiež nezabudnite prepojiť ten plieškový kontakt synchronizácie na boku jednotky.

Na prvom mieste by som skontroloval, či na kolektoroch E210 a E218 máte synchronizačné pulzy-obdĺžnik. Ten by sa mal objaviť pri správnom nastavení potenciometra sync. úrovne R227. Pokiaľ hej, tak skontrolovať signál na emitore E220, to môže byť trocha ťažšie, nakoľko ihlové pulzy sú pomerne úzke a osciloskop s malou šírkou pásma ich nemusí vidieť. V núdzi stačí skontrolovať napätie na elektródach tranzistorov.
Potom už len zostáva nastaviť správne pracovný bod diód E103 a E303 trimrami R103 a R303, tak aby synchronizácia chytila. Potom už synchronizácia musí bežať. Poznačte si pôvodnú polohu trimra !

K tomu spúšťaniu časovej základne B, tá sa riadi synchronizačným stupňom s E408 a E415. Navyše v režime A+B je spúšťaná komparátorom s E329, ktorý porovnáva pílu z č.z. A s nastavením ARIPOTu R356. Tento obvod nemá nastavovací prvok, skúste si prekontrolovať pracovné body a skontrolovať, či na kolektore E326 sa objavujú pulzy, ktoré viete posúvať potenciometrom R356.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
matmafek



Založen: Jul 22, 2015
Příspěvky: 177
Bydliště: Přerov

PříspěvekZaslal: po srpen 08 2016, 15:46    Předmět: Citovat

Zdravím, potřeboval bych prosím ještě odpověďet na pár otázek:

1. Při tom celém nastavování, které jste mi popsal výše ve Vašem příspěvku, mám mít synchronizaci přeplou v poloze INT, EXT nebo 50Hz?

2. Mám začít nastavovat hned po zapnutí osciloskopu, nebo čekat těch pár minut než začne fungovat synchronizace 50Hz (jak jsem už psal v příspěvcích výše, že se musí počkat pár minut než začne fungovat)?

3. Když budu nastavovat pracovní body těch diod, tak se kterou mám začít jako první?

4. Když nastavím pracovní bod jedné diody, tak poznám že je nastaven správně, nebo se musím nějak "trefit" do obou pracovních bodů současně, tak aby se rozběhla synchronizace?

5. Když budu točit těmi trimry při nastavování pracovního bodu diod, nehrozí zničení těch tunelek? Pokud ano, tak jak moc můžu těmi trimry točit?

Předem děkuji za odpovědi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ivan_Ryger



Založen: Mar 02, 2005
Příspěvky: 1273
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

PříspěvekZaslal: po srpen 08 2016, 15:55    Předmět: Citovat

1. Synchronizáciu môžete mať nastavenú na INT, alebo EXT s pripojeným signálom do synchronizačného vstupu.
2. stačí počkať pár minút. Niekedy práve synchronizačný obvod potrebuje nejaký čas na ustálenie teploty. No v princípe to môžete robiť hneď po nabehnutí lúča. Len sa môže stať, že to nastavenie s časom trošku ujde.
3. začnite tunelkou v časovej základni A.
4. pracovný bod je nastavený vtedy správne, ak v automatickom režime lúč beží a synchronizuje. Lúč sa v automatickom režime nemá stratiť.
Dôležitý je pracovný bod diódy v spúšti časovej základne, ktorú sme spomínali vyššie. Nastavenia č.z. A a B by mali byť od seba nezávislé.

5. Tie trimre majú v sérii rezistor, ktorý obmedzuje maximálnu veľkosť prúdu diódou. Mne sa nikdy nestalo, že by som trimrom nadoraz poškodil tie diódy.
Ak si ale chcete byť 100% istý, môžete skontrolovať podľa katalógu max. prúd diódou a skontrolovať, či v nejakom prípade nemôže byť prekročený.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
matmafek



Založen: Jul 22, 2015
Příspěvky: 177
Bydliště: Přerov

PříspěvekZaslal: so srpen 27 2016, 15:27    Předmět: Citovat

to Ivan_Ryger: Zdravím, ještě než jsem se dostal k tomu, co jste mi radil, tak se na osciloskopu vyskytla další porucha. Tak jsem to vzdal a osciloskop jsem dal pryč. Přeci jen to byl pro mne na opravu dost složitý přístroj. Nikdy jsem nic tak složitého neopravoval.

Takže Vám moc děkuju za všechny rady a tímto bych toto téma uzavřel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ivan_Ryger



Založen: Mar 02, 2005
Příspěvky: 1273
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

PříspěvekZaslal: so srpen 27 2016, 16:48    Předmět: Citovat

Ešte Vám odporúčim, osciloskop nevyhadzujte ale darujte ho niekomu, kto ho môže ešte opraviť. Ten prístroj, keď sa dá do poriadku, má krásnu ostrú stopu a veľkú obrazovku. Toto bolo u strojov z Tesly skôr výnimkou.
Pravdu povediac, ja z nostalgie by som si taký zohnal. Bol to môj prvý osciloskop. Keď som ho kúpil v Tesle pred koncom, mal zlú obrazovku, poškodený VN zdroj a vadnú časovú základňu, no po oprave pracoval pre mňa ešte 7 rokov bez poruchy. Potom som ho posunul kamarátovi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5156
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: so srpen 27 2016, 18:16    Předmět: Citovat

Jaká byla ta další porucha? Wink
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
matmafek



Založen: Jul 22, 2015
Příspěvky: 177
Bydliště: Přerov

PříspěvekZaslal: so srpen 27 2016, 20:05    Předmět: Citovat

Fredis: 50Hz synchronizace se po zapnutí rozběhla až za pár minut( psal jsem výše). No ale to jsem tam připojoval vždy jen z kalibrátoru 10V a 1V obdelník. A pak se to stalo: Zkusil jsem tam připojit 100mV z kalibratoru a zjistil jsem, že na nejcitlivějších rozsazích se místo normálního obdélníku objevuje "obdeník který je vyplněný (prostě to nebyl obrys obdélníka jak má být, ale byly to plné zelené obdélníky)". Tak jsem na to chvíli hleděl a potom už nefugovala ta 50Hz synchro ani při 10V 1V. Prostě se to úplně dodělalo. Kreslilo to čáru i v jiných režimech než v AUT. A když tam byl připojený obdelnik tak běžel tak rychle do strany, že se to jevilo jako dvě čáry nad sebou.

Prostě jsem už na to neměl nervy, ještě když jsem se dozvěděl jak jsou tyhle typy poruchové. Prostě jsem ještě začátečník a vzal jsem si moc velké sousto. To nejde něco spravovat a nevědět jak to všechno funguje... Mám naštěstí víc osciloskopů, tak to pro mě naštěstí nebylo tak nutné.

Ale to už je teď jedno, osciloskop už má jiného majitele Wink .


Naposledy upravil matmafek dne ne srpen 28 2016, 13:12, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5156
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: so srpen 27 2016, 21:33    Předmět: Citovat

Určitě je teď z něj štěstím bez sebe Rolling Eyes Laughing . Pár věcí jsem po takovém nebo podobném zásahu a "opravě" dělal a už nikdy více... Stačilo.
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ivan_Ryger



Založen: Mar 02, 2005
Příspěvky: 1273
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

PříspěvekZaslal: so srpen 27 2016, 22:34    Předmět: Citovat

Pravdu povediac, keď som mal 13 rokov, bol som šťastný, že som taký osciloskop vôbec zohnal. V tom veku som si nemohol dovoliť nič drahšie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5156
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: ne srpen 28 2016, 9:12    Předmět: Citovat

Tak to jsi měl kliku Laughing . Jinak pokud chodil, tak jak jsi psal. Velké stínítko a krásná, velmi ostrá stopa. Jinak na tu synchronizaci dost trpěl, měl jsem ho v práci. A nejen na ni Cry .
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
matmafek



Založen: Jul 22, 2015
Příspěvky: 177
Bydliště: Přerov

PříspěvekZaslal: pá září 02 2016, 14:11    Předmět: Citovat

Ivan_Ryger: Zdravím, tak osciloskop mi nakonec zůstal doma, protože známý si to rozmyslel. Tak bych to s tou opravou chtěl ještě zkusit.

Ty plné zelené obdélníky na nejcitlivějším rozsahu (jak jsem popisoval výše), to bylo asi jen nějaké rušení (asi protože jsem měl jednotku vytaženou ven z osciloskopu s prodlužovacím kabelem). Teď když je zasunutá vevnitř tak to nedělá.

Teď je osciloskop v takovém stavu, že nefunguje synchronizace INT ani 50Hz(která mi předtím jako jediná fungovala). Při otáčení knoflíku ÚROVEŇ stopa NEMÁ snahu ani cuknout. A osciloskop teď kreslí čáru nejen v režimu AUT, ale ve všech režimech (VF NF ST SS). Časová základna B nefunguje vůbec (na obrazovce je jen svítící bod).

Všechno se mi to takhle pokazilo když jsem na vstup přpojil 100mV obdelník z kalibrátoru. Nevím jestli to bylo tím, nebo to byla jen náhoda.

Zajímalo by mě tedy, jestli když je osciloskop v takovém stavu je možné dělat ten postup který jste mi popisoval výše, nebo je nutné to napřed vrátit do toho stavu v jakém to bylo předtím. Pokud ano, tak bych prosím potřeboval vědět jak?

Předem děkuji za pomoc.


Naposledy upravil matmafek dne pá září 02 2016, 17:06, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Ivan_Ryger



Založen: Mar 02, 2005
Příspěvky: 1273
Bydliště: Bratislava, Petrzalka

PříspěvekZaslal: pá září 02 2016, 16:00    Předmět: Citovat

platí postup hore, ten obdĺžnik nemal čo pokaziť.
P.S. skontrolujte si ten plieškový trecí kontakt na boku časovej základne, ako aj vnútri skrine osciloskopu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.19 sekund