Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Elektronkový zesilovač podle AR, zapojení žhavení
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5681
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: ne srpen 07 2016, 17:36    Předmět: Citovat

fantomas napsal(a):

A ano, ten vypínač je síťový a i když ho vytáhnu ven z krabice, chová se to stejně, takže ho neřešim Very Happy

Ale to bys měl řešit, od tak dlouhých přívodů k vypínači bude vstup chytat brum i na půl metru daleko, stejně tak od dlouhých přívodů k trafu. Samotné trafo taky ruší, nemáš ho odstíněné od DPS. Dřevěná bedýnka bez plechových stínících přepážek je na prd.
Celé to rozeber a poskládej znova nejlépe na plechové šasí ve finální podobě. Kudy vést a jak stínit signálové vodiče a silové vodiče si nastuduj z literatury.
Osobně bych ti doporučoval napřed postavit nějakou ověřenou konstrukci včetně mechanické části i zapojení součástek. I s takovou konstrukcí můžeš mít problémy, ale už nebudou tak zásadní.
Ten tvůj bastl nemáš šanci rozchodit, je tam příliš zásadních chyb.
Jak už jsem psal, je stokrát jednodušší postavit zesilovač s polovodiči než s elektronkami.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
fantomas



Založen: Jan 19, 2015
Příspěvky: 35

PříspěvekZaslal: ne srpen 07 2016, 18:05    Předmět: Citovat

ok, trošku silný slova. Abych to shrnul, chtěl jsem radu jak správně zapojit žhavení, protože mi to trochu brumí a místo toho se dozvim že to mám vyhodit. Ale nechci se dohadovat... btw koukni na foto, síťový TR mám odstíněný od DPS.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brudr



Založen: Jul 12, 2007
Příspěvky: 374
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: ne srpen 07 2016, 21:34    Předmět: Citovat

Není ani tak důležité jestli máš DPS odstíněné od síťového TR, jako spíše vzájemná vazba mezi síťovým TR a výstupními TR. Při tak malé vzdálenosti může každý 0,50cm hrát roli. Pokud vidím dobře, tak osy výstupních TR jsou mimo osu síťového TR, což může hrát roli - viz přiložený obr.
Jestli je žhavení ty zkroucené červené dráty, tak také špatně. Nemůžeš je hvězdicově rozdělit z jednoho bodu ke každé elektronce, ale musíš je připojovat postupně - paralelně za sebou (poslední by měla být vstupní elka) - viz obr. modro/bílé vodiče. Ty odbrumovací odpory zapoj na první elce. Měly by stačit. Trimr ve většině případů nebývá lepší. Zbytek není vidět, ale tuším tam další problémy, zvláště v připojení vstupů a propojení jednotlivých stupňů - problémy se stíněním. Důležité je zemnit pouze na jednom konci a vyloučit tak zemní smyčky. I poměrně složitá konstrukce tak může být velmi stabilní - pokud se dodrží určité zásady - viz obr.
Když už to máš řešeno tak, že elky nebudou na DPS, vyhodil bych DPS do pryč a zapojil to přímo na patice nebo samostatnou desku poblíž elektronek



Poloha-trafa - vystupni-sitove u lampaku.gif
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Poloha-trafa - vystupni-sitove u lampaku.gif
 Velikost:  5.53 kB
 Staženo:  55 krát


Zesilovac 5W-SE - 017.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Zesilovac 5W-SE - 017.jpg
 Velikost:  197.79 kB
 Staženo:  108 krát


Vyroba komba 5W-SE - 034 - e-mail.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Vyroba komba 5W-SE - 034 - e-mail.jpg
 Velikost:  282.09 kB
 Staženo:  124 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
fantomas



Založen: Jan 19, 2015
Příspěvky: 35

PříspěvekZaslal: ne srpen 07 2016, 22:43    Předmět: Citovat

Díky,
trafa posunu, žhavení i připojení patic předrátuju, DPS zatím nechám...
A o tom stínění vím, dával jsem na to pozor. Ikdyž to z fotky asi vypadá všelijak, mám to správně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po srpen 08 2016, 4:43    Předmět: Citovat

Trefil jsi správně , ceny a vůbec možnost něco takového koupit . Ale proč to dělat ? I profíci se bez toho obešli . Mechanické provedení je hrůza . Je prd platný , že máš vodiče správně elektricky , ale špatně mechanicky .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12341
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: po srpen 08 2016, 19:15    Předmět: Citovat

Brudr napsal(a):

Jestli je žhavení ty zkroucené červené dráty, tak také špatně. Nemůžeš je hvězdicově rozdělit z jednoho bodu ke každé elektronce, ale musíš je připojovat postupně - paralelně za sebou (poslední by měla být vstupní elka)


Hvězdicové uspořádání žhavení ničemu nemusí vadit, dokonce to někteří výrobci rádi dělali. Mám vrak zesilovače z amerického jukeboxu a jsou to doslova "hvězdy a pruhy", jak to drátovali Smile. A v linii nezáleží, která elka je první a poslední, leda snad neprohánět dráty kolem vstupní elky proud, tekoucí do žhavení koncových... ale i to se dá, když se to umí.

Brudr napsal(a):

Ty odbrumovací odpory zapoj na první elce. Měly by stačit. Trimr ve většině případů nebývá lepší.


Je opět jedno, kde se ty odpory nebo trimr fyzicky nacházejí, ale pokud možno daleko od citlivých obvodů. Proto se taky dost často odbrumovací trimry instalovaly přímo na trafo nebo jeho blízké okolí.

V každém případě je to v té dřevěné bedně paskvil, který sice nějak hrát může, ale je zaděláno na příliš mnoho problémů. Dlouhé dráty k elkám mohou znamenat mizernou EM odolnost, nejen problémy s brumem z interního žhavení.

_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brudr



Založen: Jul 12, 2007
Příspěvky: 374
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: po srpen 08 2016, 21:47    Předmět: Citovat

Co se týká toho hvězdicového zapojení žhavení, to je pro mě novinka. Nikde jsem to takto neviděl, ale možná proč ne.
Co se týká těch odbrumovacích odporů, tam je to jasné. Také je dávám co nejblíže trafa. Tady mi ale přišlo lepší navrhnout mu umístění na elce, protože podle obrázku mi přišlo že to bude problém umístit u trafa.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
fantomas



Založen: Jan 19, 2015
Příspěvky: 35

PříspěvekZaslal: út srpen 09 2016, 14:32    Předmět: Citovat

To hvězdicové žhavení zkusím předělat. Odbrumovací odpory mám zapojeny na DPS v oblasti zdroje dle odrázku. Teď tam jsou 150R, tak je zkusím vyměnit za 100R. Kdyby to nepomohlo, dám tam trimr 220R. Bude vhodné ho umístit dle obr.? Díky


DSCN3043 - kopie.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DSCN3043 - kopie.JPG
 Velikost:  299.29 kB
 Staženo:  79 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12341
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út srpen 09 2016, 15:41    Předmět: Citovat

Je skoro šumafuck, jestli ten dělič je z odporů 150Ω nebo 100Ω. Trimrem se dá možná něčeho dosáhnout, ale....Pokud je větší část brumu ze žhavení, nastavením odbručovacího trimru si můžeš brum zmenšit nebo zvětšit, ovšem různě v různých částech zesilovače, takže u stereokonstrukce s korekcemi je to třeba optimalizace pro 1 kanál a jedno nastavení volume a korekcí, ve druhém kanále bude asi všechno jinak Wink .

Ta drátovačka a rozmístění dílů je děsběs. Jestli to chceš takhle zachovat a nebručet, tak musíš leda systematicky část po části hledat, jak se tam kde brum bere a ten odstraňovat. Tipuji, že žhavení bude tak 30% problému.

_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Peedros



Založen: Apr 07, 2009
Příspěvky: 355
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: út srpen 09 2016, 16:01    Předmět: Citovat

zkusil bych za provozu odpojit to žhavení a tím zjistit, zda to od něj vůbec chytá brum či ne. Ty přívody do G1 už jsou stíněné?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fantomas



Založen: Jan 19, 2015
Příspěvky: 35

PříspěvekZaslal: út srpen 09 2016, 16:44    Předmět: Citovat

Předrátoval jsem to komplet, zatím jen jeden kanál. Tenčí dráty, na anody kroucené páry, na g1 stíněné. Stínění jsem zapojil na středy patic, pospojoval a uzemnil k DPS. Brum pořád stejný. Ale udělám i druhý kanál, až se k tomu dostanu o víkend. To odpojení žhavení taky vyzkouším...
Ještě k tomu zapojení žhavení. Mám zapojit každý kanál zvlášť nebo všechny elky do jedné větve (nejprve obě el84 a pak všechny ecc)?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12341
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út srpen 09 2016, 16:59    Předmět: Citovat

Metoda pokus - omyl, nejpomalejší cesta k výsledku Sad . Horší už je jenom snake oil, stříbrné dráty, odhmotňovací nožky, zaříkávání, woodoo a rady na muzikanstkých fórech.
_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Peedros



Založen: Apr 07, 2009
Příspěvky: 355
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: út srpen 09 2016, 18:46    Předmět: Citovat

Tak za vyzkoušení toho žhavení nic nedá. Já si stejně myslím,že to bude dělat i mizerná filtrace anodového napětí a nevhodné umístění těch výstupáků. Bez alespoň několika RC filtrů za sebou pro předzesilovací část (kdy se činitel filtrace násobí) to bude vždy trochu brumit. Pro sluchátkáč jsem měl zapojené C a 3x RC filtr, diody překlenuté svitkami na příslušné napětí a nebrumilo to vůbec. Nevýhodou je,že ty dráťáky poměrně dost topily a to zrovna elektrolytům moc dobře nedělá. Proto by do něčeho výkonnějšího šel s CLC filtrem a dále RC a nebo za cenu polovodičů třeba stabilizátor od Karpova (zase pro předzses. část),ten se mi osvědčil. Všechno ale zabere dost místa ve škatuli hodně místa, v tomhle případě je to nereálné, zvlášť při té hotové DPS
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12341
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: út srpen 09 2016, 19:01    Předmět: Citovat

Ale ano, odpojit žhavení (oběmi konci a ukostřit) na vyzkoušení doporučuji, ale takové bezhlavé předělávky jsou nanic. Je třeba postupovat krok po kroku, po jednotlivých částech přístroje.
_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fantomas



Založen: Jan 19, 2015
Příspěvky: 35

PříspěvekZaslal: út srpen 09 2016, 19:56    Předmět: Citovat

Jedna taková myšlenka (opravte mě, jestli se pletu):
když zapnu zesilovač, okamžitě je slyšet velice slabý brum - ten by mi ještě nevadil a předpokládám, že pochází ze zdroje anodového napětí.
Po pár vteřinách dojde k nažhavení elektronek a brum zesílí - takže to ovlivňuje žhavení ne? tento brum se dál už nemění - zapojené/odpojené vstupy a ani na potenciometry to nereaguje
Takže se budu jako první věnovat žhavení...

Jinak co se týče zdroje, Peedrosi mohl bys mi prosím doplnit do schematu, jaké úpravy bys navrhoval... Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund