Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Elektronkový zesilovač podle AR, zapojení žhavení
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
fantomas



Založen: Jan 19, 2015
Příspěvky: 35

PříspěvekZaslal: ne srpen 07 2016, 10:28    Předmět: Elektronkový zesilovač podle AR, zapojení žhavení Citovat

Ahoj,
potřeboval bych poradit jak správně zapojit žhavení, abych se zbavil brumu.
Našel jsem toto:
Zásadou je, že žhavení zapojujeme od koncových elektronek přes budící nebo invertor přes zesilovací až ke vstupní elce, přemostěné trimrem 220Ohm běžec uzemněný - trimrem lze nastavit nejmenší brum

A co když mám stereo? Na každý kanál el84, 2x ecc83 a em84 viz schema.
Ty magický oka bych mohl zapojit zvlášť -přímo na trafo bez uzemnění?
A pak postupně propojit od TR obě el84 a všechny ecc83?
Nebo žhavení rozdělit na dvě větve s tím, že každý kanál bude mít trimr?
Už mě nebaví metoda pokus - omyl Smile

A ještě dotaz, jak se zbavím lupnutí při vypínání zesu? Co dát před síťové trafo (místo doutnavky ve schematu, kterou tam nemám) kondík? jakou kapacitu?

Díky za rady.



schema.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  schema.jpg
 Velikost:  96.3 kB
 Staženo:  236 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jezevec
Hlavní moderátor


Založen: Jun 13, 2004
Příspěvky: 5681
Bydliště: Břeclavsko

PříspěvekZaslal: ne srpen 07 2016, 11:07    Předmět: Citovat

fantomas napsal(a):
Už mě nebaví metoda pokus - omyl ...

Ale právě tímto způsobem se to nejlíp naučíš.
Elektronková zařízení vzhledem k vysokým impedancím jsou daleko víc náchylná k brumu než zapojení s tranzistory ať už ze žhavení nebo ze vstupu. Existují všeobecná pravidla, např. vzájemná poloha síťového trafa a výstupního trafa, zemnění stíněných kabelů do jednoho bodu a jen na jenom konci, topologie rozmístění součástek, co největší vzdálenost vstupních obvodů od výstupu i zdroje atd. Ale to všechno se dá najít na netu, popř. ve starší literatuře v antikvariátu. Přesný návod ti nedá nikdo, každá konstrukce je více náchylná k brumu z jiného důvodu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: ne srpen 07 2016, 11:43    Předmět: Citovat

Pokud neděláš mikrofonní vstupy , tak je odbrum nesmysl . Od úrovně 0,3V je to zbytečnost a děláš si tam jiné chyby , z nichž některé máš naznačeny výše . Dej sem přesné foto tvé konstrukce . Už jsme tady podobného abonenta viděli , zamořil několik stránek a potom ukázal to vrabčí hnízdo s dráty sem tam na prkýnku s dlouhými přívody atd ... Tam potom není co radit . Jelikož jsem s elkami pracoval před 45 lety , tak mne ani nenapadlo mít ss zdroj pro žhavení ...... Proč asi ??? Pochopí to dnes někdo ?


tábní kultura_171.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  tábní kultura_171.jpg
 Velikost:  52.06 kB
 Staženo:  140 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirka5



Založen: Sep 27, 2014
Příspěvky: 643
Bydliště: Very Stupid District, hned vedle okresu Postřižiny

PříspěvekZaslal: ne srpen 07 2016, 12:17    Předmět: Citovat

Ve kterém čísle AR bylo uveřejněno toto zapojení? Rád bych se návodem inspiroval.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Peedros



Založen: Apr 07, 2009
Příspěvky: 355
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: ne srpen 07 2016, 12:37    Předmět: Citovat

bobobo: k tomu ss žhavení, to by mě docela zajímalo:) Tipuji to na mizernou dostupnost a vysokou cenu součástek - zejména diod, pakliže vůbec v potřebném výkonu již existovaly. K tomu také poměrně malé dostupné kapacity kondenzátorů. Na ss žhavení jsou potřeba velké filtrační kapacity kondenzátorů při tomto nízkém žhav. napětí, aby to mělo vůbec smysl což mohl být docela problém, i co se týče tehdejších rozměrů kundíků Smile

Naposledy upravil Peedros dne ne srpen 07 2016, 12:38, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fantomas



Založen: Jan 19, 2015
Příspěvky: 35

PříspěvekZaslal: ne srpen 07 2016, 12:37    Předmět: Citovat

moc kulturní to není...můžete mi teda poradit jak předělat to žhavení a možná i dráty k paticím elektronek?


DSCN3043.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DSCN3043.JPG
 Velikost:  298.07 kB
 Staženo:  287 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fantomas



Založen: Jan 19, 2015
Příspěvky: 35

PříspěvekZaslal: ne srpen 07 2016, 12:39    Předmět: Citovat

jinak je to z AR č. 11 a 12 rok 2010
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Peedros



Založen: Apr 07, 2009
Příspěvky: 355
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: ne srpen 07 2016, 12:48    Předmět: Citovat

fantomasi, co se týče žhavení, koukni třeba zde: http://www.diyaudio.com/forums/tubes-valves/211731-heater-wiring-good-bad-ugly.html

jsou tam příklady, jak správného drátování žhavení, tak nesprávného drátování žhavení.

Jinak to moc štábně nevypadá, bude tam spousta zemních a proudových smyček. Koukni na google do obrázků na nějaké staré zesilovače jak se to dřív dělalo. Tady mi radil napr. dratak nějaké zásady, když jsem začínal já:

http://www.ebastlirna.cz/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=44465&highlight=

Na tom sluchátkáči jsem se naučil hodně, protože ten je na zemní smyčky dosti citlivý.


Ten vypínač vepředu je síťový? Pokud ano, tak to je další průser, tahat dráty se síťovým napětím okolo předzesilovače.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fantomas



Založen: Jan 19, 2015
Příspěvky: 35

PříspěvekZaslal: ne srpen 07 2016, 13:36    Předmět: Citovat

Díky za odkazy,
jinak na zemní smyčky jsem si dával bacha a věřím, že tam nejsou.
země mám následovně:
DPS pravý, DPS levý a zvlášť zdroj - vše svedeno do jednoho bodu (očko na síťovém TR). Stínění a obaly potenciometrů spojeny na drát viz foto a vedeny na DPS pravého kanálu (zkoušel jsem to uzemnit taky na očko ale brumilo to).
Proudové smyčky slyším prvně??
A ano, ten vypínač je síťový a i když ho vytáhnu ven z krabice, chová se to stejně, takže ho neřešim Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7440

PříspěvekZaslal: ne srpen 07 2016, 14:37    Předmět: Citovat

Proč vlastně nejsou patice elektronek přímo na plošňáku, jako se to dělalo už od 60. let?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fantomas



Založen: Jan 19, 2015
Příspěvky: 35

PříspěvekZaslal: ne srpen 07 2016, 14:48    Předmět: Citovat

Protože budou na panelu, aby byly elky vidět a protože jsem převzal návrh DPS z AR, musel jsem to vyřešit takhle nešťastně
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7440

PříspěvekZaslal: ne srpen 07 2016, 15:03    Předmět: Citovat

A není pak problém v tom, že by to přívody ke G1 chtělo vést stíněným kabelem? Možná to tam je, ale z té fotky to nepoznám.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fantomas



Založen: Jan 19, 2015
Příspěvky: 35

PříspěvekZaslal: ne srpen 07 2016, 15:58    Předmět: Citovat

Hmm, to nemám, dobrý nápad asi to předělám, díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6007
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: ne srpen 07 2016, 16:56    Předmět: Citovat

fantomas napsal(a):
Protože budou na panelu, aby byly elky vidět...
Podobná zařízení by se měla oživovat aspoň v přibližně definitivní mechanické sestavě. Po změně uspořádání kritických částí můžou nastat různé problémy znovu. Předchozí práce na provizoriu je pak často zbytečná...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7440

PříspěvekZaslal: ne srpen 07 2016, 17:09    Předmět: Citovat

Hlavně je to zapojení tak jednoduché, že bych asi u vstupní části pájel součástky přímo k paticím, jak zastara.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2, 3  Další
Strana 1 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund