Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Liberta, nahrada selenoveho usmernovaca beznym kremikovym
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33861
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út červen 28 2016, 22:03    Předmět: Citovat

Otazka je, ci ma ist o rekonstrukciu nejakeho zberatelskeho kusu alebo len o opravu, aby pekne stare radio fungovalo. V druhom pripade nie je problem nahradit vadne suciastky modernymi alebo pridat CCIR-OIRT konvertor (ak ma radio FM).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Peterseal



Založen: Nov 24, 2006
Příspěvky: 1988
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

PříspěvekZaslal: čt červen 30 2016, 17:00    Předmět: Citovat

xsc napsal(a):
... Jen by mě zajímalo, jak je to zapojené - elektronka pro dvojcestné usměrnění potřebovala 2 vinutí trafa. Nebo to usměrňuje jen jednu půlvlnu? - to by asi bručelo.


Prve verzie z vakuovym dvojcestym usmernovacom mali 2 vinutie. Respektive malo vyvedeny stred(zem). Vidno na prvej foto.
Ako vidno z drihej foto, mostikove zapojenie so selenovym usmernovacom tento vyvedeny stred nepotrebovalo. Avsak trafo sa pouzivalo cely cas rovnake, tak stacilo len ten stred vinutia zapojit a je to korektny 2 cestny usmernovac.

A ide mi o zachovanie co najvacsej originality pri plnom sfunkcneni. Preto rozmyslam co s tym.



liberta.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  liberta.jpg
 Velikost:  270.77 kB
 Staženo:  176 krát


liberta1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  liberta1.jpg
 Velikost:  270.49 kB
 Staženo:  138 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Dvoulampovka



Založen: Jun 25, 2011
Příspěvky: 284
Bydliště: KOLÍN

PříspěvekZaslal: čt červen 30 2016, 17:24    Předmět: Citovat

Tak pro zajímavost a pro zvídavé. Prohlédněte si napájení radia Tlf Trio Koncert. http://www.oldradio.cz/tftrio.htm Pamatuji, že jsem na to před skoro půlstoletím taky čuměl, jako puk!! Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2376
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: čt červen 30 2016, 17:30    Předmět: Citovat

Opravdu tam nebyla ta elektronka už původně?

Pokud to odpovídá schématu, tak bych to tam (já osobně) nechal - je to funkční a dobově to tam sedí víc, než diodový můstek z moderních součástek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: čt červen 30 2016, 19:01    Předmět: Citovat

Tak tam tu elektronku nechej. Možná trochu zkulturni její uchycení, ať patice netrčí tak divně do prostoru.
Jestli má trafo na sekundáru vyvedený střed, pak je novější schéma matoucí, protože tam není zakresleno vinutí L19´. Pak by přicházela v úvahu varianta jednocestného usměrňovače (při použití elektronky). A jestli to trafo používali po celou dobu výroby, pak při použití selenového můstku to bylo docela nehospodárné, jelikož druhé vinutí (L19´) zůstalo nevyužito. Asi to tehdy nikoho netrápilo. Nakonec, bratislavský tuner 3603A má taky v sobě trafo z plnohodnotného, neočesaného přijímače 813A Shocked .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
xsc



Založen: Sep 25, 2014
Příspěvky: 7401

PříspěvekZaslal: čt červen 30 2016, 22:31    Předmět: Citovat

Peterseal napsal(a):
Prve verzie z vakuovym dvojcestym usmernovacom mali 2 vinutie. Respektive malo vyvedeny stred(zem). Vidno na prvej foto.
Ako vidno z drihej foto, mostikove zapojenie so selenovym usmernovacom tento vyvedeny stred nepotrebovalo. Avsak trafo sa pouzivalo cely cas rovnake, tak stacilo len ten stred vinutia zapojit a je to korektny 2 cestny usmernovac.
Při usměrnění 2 cestným elektronkovým usměrňovačem potřebuji 2x200V, při usměrnění můstkem 1x200V. Takže to není vyvedený střed, který v 1. případě zapojím a ve druhém ne, ale muselo by tam být navíc jedno kompletní vinutí. Já mám Libertu s tím selenem, ale jestli je na trafu plonkové vinutí, jsem nezkoumal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Dvoulampovka



Založen: Jun 25, 2011
Příspěvky: 284
Bydliště: KOLÍN

PříspěvekZaslal: pá červenec 01 2016, 6:53    Předmět: Citovat

citace:
Ako vidno z drihej foto, mostikove zapojenie so selenovym usmernovacom tento vyvedeny stred nepotrebovalo. Avsak trafo sa pouzivalo cely cas rovnake, tak stacilo len ten stred vinutia zapojit a je to korektny 2 cestny usmernovac.Při usměrnění 2 cestným elektronkovým usměrňovačem potřebuji 2x200V, při usměrnění můstkem 1x200V. Takže to není vyvedený střed, který v 1. případě zapojím a ve druhém ne, ale muselo by tam být navíc jedno kompletní vinutí. Já mám Libertu s tím selenem, ale jestli je na trafu plonkové vinutí, jsem nezkoumal.

Možná je to řešeno duodiodou a JEDNÍM sekund. vinutím, proto jsem dal ten odkaz na Trio koncert!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: pá červenec 01 2016, 11:27    Předmět: Citovat

Donutili jste mě Libertu otevřít a zjistil jsem následující: Trafo na fotce v úvodu threadu NENÍ původní, takže se tu dohadujeme zcela zbytečně. Originální trafo má označení 1 PN 665 13, je menší, nemá pertinaxovou (či co je to za materiál) kostru cívek a na boku má tepelnou pojistku. Trafo na obrázku od Peterseala je tedy evidentně jiné, modernější, nahoře je patrný držák trubičkové pojistky. Může mít i dvojitý sekundár a tím pádem může být usměrňovač zapojen jako dvojcestný.

Trafo 1 PN 665 13 NEMÁ žádný nezapojený vývod, takže nemá ani druhé nezapojené sekundární vinutí L19´. Tudíž nebude stejné jako trafo, které se dávalo do verzí s usměrňovací elektronkou. Stejné trafo se montovalo i do přístrojů Gavota 2 a Liberta 2, ke kterým je na oldradiu i servisní návod, a tam rovněž žádné dvojité sekundární vinutí NENÍ. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Franta



Založen: Aug 23, 2012
Příspěvky: 181
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: pá červenec 01 2016, 11:29    Předmět: Citovat

Možná bude docela moudré konečně nahlédnout do továrního servisního návodu Tesly jak to vlastně s tím síťový zdrojem u Liberty (Gavoty) bylo. Na mých stránkách je kompletní sestava továrních servisních návodů na přijímače/gramorádia výroby Tesla.
Klikni a pak v servisáku nalistuj pasáže od str. 22 dále, tam to všechno o záměně můstku za EZ80 je:
http://nostalgyradio.cz/files/original/1461070247_18873.pdf
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
elektrosvit



Založen: Jun 27, 2016
Příspěvky: 2514

PříspěvekZaslal: pá červenec 01 2016, 11:45    Předmět: Citovat

Franto, díky za odkaz Smile úplně jsem zapomněl na Tvoje stránky, přitom jsem si tam už pár věcí stahoval.

Verze s EZ 80 má trafo 1 PN 665 22, verze se selenem 1 PN 665 13, trafo na fotce od Peterseala nebude ani jedním z nich.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Peterseal



Založen: Nov 24, 2006
Příspěvky: 1988
Bydliště: SR-Bratislava -Devínska Nová Ves

PříspěvekZaslal: pá červenec 01 2016, 17:17    Předmět: Citovat

Tak mali ste pravdu. Trafo originalne nie je.
Asi v minulosti odisiel selenovy usmernovac a spalilo sa spolu s nim trafo, tak to niekto urobil takto.A trafo je symetricke, cize ta elektronka funguje ako plnohodnotny dvojcestny usmrnovac.



libertaz.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  libertaz.jpg
 Velikost:  285.43 kB
 Staženo:  84 krát


libertaz1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  libertaz1.jpg
 Velikost:  236.17 kB
 Staženo:  86 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund