Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Osciloskop C1-91 2x2 100MHz (přesunuto)
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2375
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: pá duben 22 2016, 16:33    Předmět: Citovat

O tom jsem také tady na bastlírně četl, ale to na ten případ nevypadá - ty "sekance" se na vstupní signál modulují už ve vertikálním zesilovači (ještě před elektronickým přepínačema гв3.439.000 / 04КН009, které toto asi mají na svědomí). Hned za attenuatorem je dvojtranzistorový předzesilovač se dvouma 2п307Б - tam to ještě není, protože je napájený přes zenerky 2с170а napětím (asi) ±8V zestabilizovaného z ±15V a má vlastní filtrační kondenzátory. Následující stupeň je ale už napájený přímo z osciloskopu rozvodem ±15V a ±48V a tam už to je - na měřícím bodě КТ1 to už jde změřit druhým osciloskopem.

V celém šuplíku vertikálu už žádné filtrační elektrolyty (kromě těch u attentuatorů) nejsou - na vstupu jsou sice fitry Б14, ale ty jsou určené k odrušení pásma 100-1500MHz, což už moc nepomáhá. Ty sekance mají periodu asi 340µs a největší problém je v tom, že synchronizace časovky se chytá spíš na ně, než na užitečný signál a to nejen u samotného osciloskopu, tak při měření v něm jiným osciloskopem - v časovce problém není, ta má mimo jiné lepší filtraci napájecího napětí.


Zatím se psychicky připravuju na demontáž celého osciloskoppu - většina kondenzátorů jsou axiální к50-24, které snad budou rozměrové nahraditelné něčím současným - montáž je občas hodně stísněná.


Jo, a fotky moc kvalitní nejsou - foťák v telefonu asi už nemohl pochopit, na co se má zaostřit Very Happy .



Fotografie0063.jpg
 Komentář:
Jak ukazuje C1-91

Stáhnout
 Soubor:  Fotografie0063.jpg
 Velikost:  27.68 kB
 Staženo:  52 krát


Fotografie0070.jpg
 Komentář:
Co měří C1-64

Stáhnout
 Soubor:  Fotografie0070.jpg
 Velikost:  40.58 kB
 Staženo:  50 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5151
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: pá duben 22 2016, 17:50    Předmět: Citovat

Jo, tak to je jiný problém. Asi to vzniká v tom zdroji jak píšeš. To bude zábava Cry .
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2375
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: st květen 25 2016, 20:29    Předmět: Citovat

Takže zase jsem postoupil o něco dál - poslední dobou pomalu (když mám čas a náladu) osciloskop rozebírám, proměřuju a samozřejmě si zapisuju kde co bylo (už je toho asi 10 stran). Momentálně je na šasi připevněná jenom deska přepínače režimů (s kalibrátorem), zesilovače "Z" a sestava VN zdroje pro obrazovku. 14 jiných desek + základní blok zdroje je venku.

Dál jsem prošel zdroj, poupravoval schéma primárního měniče (ne, že by se v něčem lišilo, ale nedalo se skoro přečíst - poopravované přikládám), zkontroloval a proměřil hlavní trafo (jeho zapojení se trochu liší od schémata), zkontroloval diody na sekundáru zdroje (vše OK), vytahal a proměřil asi 40 kondenzátorů (na kapacitu i ESR - všechny víceméně dobré).


Takže co teď? Kondenzátory vypadají sice docela dobře (v porovnání s tím co jsem očekával a zažil při opravě čínských zdrojů), ale hlavně u "výstupních" kondenzátorů (ne přímo ve zdroji, ale na základních deskách, do kterých se zasunují karty nebo šuplíky) bývá snížená kapacita (na cca 70% původní), nebo zvýšené ESR (klidně i na dvojnásobek hodnoty, co má "zdravý" kondenzátor vedle). Přímo ve zdroji mají hlavní napětí (±48V, ±15V a +5V) výstupní filtraci jen 47uF (±48V), popřípadě 470uF a 220uF (±15V a +5V) a na (dvou) základních deskách je to už slabší - 5V má 220uF, ±15V má 100uF a ±48V jen 10uF - to už jsou ty horší kondenzátory. Byl bych je vyměnil za něco většího, ale není tam moc místa (jedny jsou pod deskama přepínačů mezi konektorama šuplíků a druhá sestava je pod obrazovkou.



Momentálně mám v plánu zkusit povyměňovat kondenzátory (všechny zdrojové - ne jen ty "špatné" - pro jistotu) za nějaké "nové", ale nevím, kde je nabrat - jedná se o axiální kondenzátory, co mají z velké části provozní napětí 100 nebo 160V (u těchto tam těch 150V opravdu je) a moc "běžných" obchodů to nevede - něco málo je v GMe nebo v GESu (tady moc nevěřím na kvalitu), SOS toho také moc nemá, a prakticky sehnat vše, co potřebuju, v jednom obchodě nevidím moc reálně. Vypadá to nakonec tak, že koupím v Hadexu starší TF0xx - stojí pár korun a i po změření vypadají docela solidně.

Až to "nějak" dopadne, tak se ozvu - přikládám na "pokochání" schéma měniče hlavního zdroje - primár trafa je zapojený mezi vývody "2" a "3" na pravé straně schématu, zpětná vazba bude asi něco z konektoru / kabelu Š3 - Š14 - Š15 a jsou k tomu cirkusu navíc ještě 2 desky usměrňovačů a 2 desky stabilizátorů - v Tektronixu 7603 bylo na tomto místě nejobyčejnější plechové trafo Vozeďbouch .



Kopie - Rys16_2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Kopie - Rys16_2.jpg
 Velikost:  281.59 kB
 Staženo:  99 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5151
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: čt květen 26 2016, 9:54    Předmět: Citovat

Jak a kdy ten problém vznikl? Serak má na fotkách průběh OK.
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Victronix



Založen: Nov 23, 2007
Příspěvky: 919
Bydliště: Vážany

PříspěvekZaslal: čt květen 26 2016, 10:45    Předmět: Citovat

Zkus něco najít tady.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2375
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: čt květen 26 2016, 19:12    Předmět: Citovat

Ty kondenzátory vypadají luxusně - až moc luxusně Confused . Nejsem žádná držgrešle, ale nakupovat do osciloskopu za pětistovku kondenzátory za skoro tisícovku (které beru na něco, co je spíš renovace, než nějaká složitou oprava) je pro mně docela dost. Nakoupím ty teslácké (třeba víc kusů) a po proměření je použiju.

Jak ta závada nastala nevím - možná náhoda, nějaké otřesy, aklimatizace, prostě nevím. Proměřoval jsem všechno možné a i když napájecí napětí vypadaly celkově dobře (měřil jsem je i přímo v šuplíku), tak už za druhým zesilovacím stupněm (první má navíc stabilizaci z ±15V na ±8V, takže tímto netrpí) jde změřit na sinusovce uvedené zkreslení. Přidal jsem i zjednodušené schéma vstupu vertikálu (bez attenuatoru a přepínače režimů) a prostě to na bázi T1 není a na měřících bodě KT1 to už je - dle mého se to z ničeho jiného než napájecího napětí do toho vstupu dostávat nemůže. Závada je pochopitelně v obou vstupech obou šuplíků v obou pozicích - takže to musí být v osciloskopu.



YA4C-90.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  YA4C-90.jpg
 Velikost:  126.72 kB
 Staženo:  74 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5151
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: čt květen 26 2016, 20:44    Předmět: Citovat

A co na napájení šuplíku použít externí zdroj? Asi se to bude realizovat celkem blbě, ale zase bude jasné jestli to tam zanáší zdroj. A u obou modulů se to projevuje stejně? Já osobně to vidím na časovku Wink .
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
renda15



Založen: Nov 05, 2005
Příspěvky: 631
Bydliště: Liberec

PříspěvekZaslal: pá květen 27 2016, 6:06    Předmět: Citovat

Možná plácnu něco úplně mimo, ale jak píšeš, že na bázi T1 je to ok a v bodě KT1 už něco jo, nemůže být problém v nestabilitě napětí +15 a -15V, které jdou R1 a následně na bázi T2. Nestabitu napájecího napětí dvojic T1-T2 a T5-T6 by totiž mělo toto symetrické zapojení potlačovat, proto tam je. Zkus zablokovat bázi T2 nějakým kondenzátorem a uvidíš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5151
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: pá červenec 08 2016, 20:47    Předmět: Citovat

Tak jak jsi s tím Tektroněnkem pokročil? Laughing
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2375
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: pá červenec 08 2016, 22:06    Předmět: Citovat

Rozebral jsem ho do mrtě, vytahal a proměřil skoro všechny elektrolyty (nebyly až tak zlé), ty vyměnil a složil - a teď posledních 14 dní řeším problém s vertikálním vychylováním. Střed stopy (a celé obrazovky) se usadil na její spodní hraně - a to včetně readoutů (ty, co by měly být na horní straně obrazovky trčí uprostřed). Obraz ale zdeformovaný není, jenom posunutý.

Zatím jsem prošel zesilovač vertikálu, různě jsem s ním laboroval a nakonec zjistil, že to tím asi nebude - jednoduše osciloskop se tak chová i při odpojených vstupech zesilovače a zkratovanýných jeho výstupech (v tom případě by na vychylovacích destičkách mělo být stejné napětí a paprek tedy uprostřed) - ale tady prostě není.

Ještě jsem kontroloval dva trimry vedle obrazovky, které jsou napájené z ±15V a napájejí cívky u obrazovky (u tektronixu je to označené "trace rotation" a "y axis aligment") - byly to jediné věci, které jsem při rozborce odpájel, ale ani tady chyba není.

Dál jsem zkusil měřit napětí na destičkách a zjistil jsem, že na jedné destičce je napětí i bez čehokoliv připojeného (myslím okolo pár desítek voltů) - zkoušel jsem destičky nějak zkratovat do sebe (což by nemělo vadit), popřípadě trochu očistit hrdlo obrazovky (kvůli případným svodům - piny vychjylovaček jsou tak v její třetině) a vedle nic je ještě (asi) nastavení astigmatismu, do kterého leze podělené napětí z +350V a -1,35kV, které by se tam teoreticky mohlo dostat. Samozřejmě to také nepomohlo.

Ještě jsem zkusil změřit vyšší napětí ze zdroje, které jdou do toho orloje okolo patice obrazovky (jestli jsou všechny a některé se nějak nepohnulo) - také docela neúspěšně. Napětí jsou tam všechny a jediné, na co si můžu ztěžovat je to, že místo +250V mám +262V a místo -250V mám -271V. +350V je +354V, což je docela OK - ostatní napětí na volt sedí. Přemýšel jsem, jestli se musí (anebo aspoň dá) to ujeté napětí nějak nastavovat, ale na soamotné desce nic takového není, jenom na desce měniče VN jsou dva trimry, které jsou obvodově propojené s usměrňovačem, ale do nich jsem se hrabat neodvážil - moc jsem nezjistil, co mají dělat, ani jak zjistit, že jsem je nastavil dobře. Pak jsem ještě vypátral potenciometr (myslím R34), kterým by se mělo nastavovat napětí na elektrodě obrazovky, která je označená jako "elektroda nastavení vertikálního paprsku", ale s tou se mi podařilo posunout vertikál tak maximálně o cm, tak jsem to raději nechal na původní hodnotě.


Tak a tím posledním odstavcem jsem strávil momentální svátky (dělám na tom, jen když mám čas a náladu). Popravdě moc nevím, jak dál - přemýšlel jsem, že vytáhnu obrazovku a očistím hrdlo okolo pinů isopropylalkoholem (kvůli možným svodů - z boku se do toho nedá moc dostat), ale moc se mi to nezdá - co by to ještě mohlo způsobovat?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5151
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: so červenec 09 2016, 17:34    Předmět: Citovat

Za těmi šuplíky jsou svisle 2 destičky. Jedna je tuším komutátor X a druhá Y. Nemáš tam někde špatný kontakt? Když jsou šuplata venku, kde je bod? Taky dole? Vidím to právě na nějaký ten kontakt.
_________________
Rotor rotuje a stator stagnuje...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ohryzek36



Založen: Dec 24, 2008
Příspěvky: 2375
Bydliště: Zlínsko

PříspěvekZaslal: ne červenec 10 2016, 5:39    Předmět: Citovat

Zkontrolovat je můžu, ale v tom to asi nebude - jak už jsem psal - dělá to i když vytáhnu celý vertikální zesilovač - je ve slotu vedle obrazovky, jdou do něho dva koaxiály ze zpožďovací linky a jeden ze znakogenerátoru a z něho jde signál přímo na vychylovací destičky. Když ho vytáhnu (nebo odpojím), tak je to to samé. Navíc to vyšší napětí na spodní destičce se mi také nezdá.


Mimochodem - s vytáhnutýma šuplíkama to neukazuje nic - můžu ale zkusti, co to udělá, když pošlu 5V do zesilovače Z, teď ale jdu na fušku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3
Strana 3 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund