Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Rozkmitání 7805, reset Atmegy při sepnutí zátěže
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3118

PříspěvekZaslal: st březen 02 2016, 15:09    Předmět: Citovat

Dej sem fotku jak to bylo, když to kmitalo a na jaké frekvenci.
Tlumivku ale dej aspoň do napájení relé, tím se nic nezkazí. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
david126



Založen: Mar 27, 2013
Příspěvky: 36
Bydliště: JMK

PříspěvekZaslal: st březen 02 2016, 20:18    Předmět: Citovat

Přidal jsem dvojici tlumivek do napájení za usměrňovač, bohužel to nepomohlo - zapojím na výstup spínaný relé trafopájku, zacvakám spínačem a dřív, nebo později se mi podaří Atmegu resetovat.

Kmitání bylo na frekvenci zhruba 30 - 50 Hz, ale jak jsem psal, ve skutečnosti k němu nedocházelo.

Přikládám schemata obou desek, a fotku umístění v krabičce. Ten dlouhý plochý kabel přijde ještě zkrátit. Deska s MCU je řešená trochu jinak, než je na screenu, ale jde jen o drobné změny v rozmístění cest.

EDIT:
Zkusil jsem trafopájku zapojit do zásuvky, nikoliv na výstup relé jako předtím, pak jsem ji při jejím spínání přiblížil k desce s MCU, čímž se mi jej rovněž podařilo resetovat.

Hloupá otázka: co je vlastně na trafopájce zdrojem rušení - transformátor, nebo mechanický kontakt, kterým je spínán? (pro představu, abych navodil co nejhorší stav, cvakám spínačem cca 2x za vteřinu).
Trafopájku používám proto, že je to zatím jediná věc, kterou se mi podařilo vyvodit problémy, zkoušel jsem asi 400VA trafo bez zátěže, spínal jsem již relátkem a samozřejmě mnohem pomaleji, ale ani po několika hodinách nedošlo k problému..



schema1.PNG
 Komentář:
Ridici deska

Stáhnout
 Soubor:  schema1.PNG
 Velikost:  22.14 kB
 Staženo:  78 krát


d1.PNG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  d1.PNG
 Velikost:  30.34 kB
 Staženo:  60 krát


s2.PNG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  s2.PNG
 Velikost:  15.08 kB
 Staženo:  55 krát


d2.PNG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  d2.PNG
 Velikost:  21.7 kB
 Staženo:  58 krát


020320161803.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  020320161803.jpg
 Velikost:  184.05 kB
 Staženo:  69 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HiGhLaNdEr



Založen: Mar 08, 2005
Příspěvky: 912
Bydliště: Českobudějovicko

PříspěvekZaslal: st březen 02 2016, 22:27    Předmět: Citovat

Tohle mi dělalo taky deska spínala pomocí relé dva serverové zdroje 12V/80A.

Občas to desku náhodně vyresetovalo.
Někdy to nevyresetovalo ale zmagořilo to LCD panel takže ukazoval blbosti.
Bohužel nepodařilo se to vyřešit,. Po zablokování všech vývodů RC členy to bylo trošku lepší. Pak už mně npadlo jen to že by to mohl dělat krystalový oscilátor. Ale už jsem nemněl čas se tomu věnovat. Došlo k tomu že ty serverové zdroje byly zaplé trvale ale řídili se jen nohou PowerOn.

Skus atmegu přepnout na interní oscilátor. Pak už jen skusit najít někde kompletní oscilátor v plechové krabičce a skusit ho použít jako externí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jiriS



Založen: Jan 14, 2014
Příspěvky: 610
Bydliště: Ašsko

PříspěvekZaslal: st březen 02 2016, 22:41    Předmět: Citovat

Asi bych řešil jinak napájení MCU, dost dlouhý přívody jak Vcc, tak GND, a slabý (Edit: to platí i pro přívody od stabilizátoru k C6). Namísto C5 (nebo paralelně) by to sneslo min. 10µ tantal.
(Možná přivést napájecí napětí krátkými kablíky přímo od C6.)
A všechny nezapojený vývody programově ošetřit- nejlépe připojit vnitřní pull-up, popř.nadefinovat jako výstupní.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
david126



Založen: Mar 27, 2013
Příspěvky: 36
Bydliště: JMK

PříspěvekZaslal: st březen 02 2016, 23:20    Předmět: Citovat

Děkuji za tipy.

- Na desku se zaměřím, přidám tantal a zkusím ji přepracovat.
- Interní oscilátor bohužel nemůžu použít, potřebuji, aby mi aspoň trochu seděly časy spínání.
- Nesmysly na LCD jsem dřív řešil taky, teď používám už výhradně jen 8bit komunikaci, a problémům je konec.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: čt březen 03 2016, 6:52    Předmět: Citovat

Urcite udelej to co pise jiris, ta deska je dost blbe navrzena. Zkusil bych privest napajeni draty primo od stabose k displeji a mcu (jak gnd tak i Vcc), blokovaci kondik k mcu zapoj primo mezi napajeci vyvody co nejkratsi cestou, totez u konektoru k napajeni displeje. Za usmernovac bych dal nejaky transil, tim nic nezkazis. Pokud z mcu vedou nejake draty k ovladacim prvkum apod, dej tam idealne optocleny, pripadne rc cleny a samozrejme ty nezapojene piny nastavit jako vystup.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: čt březen 03 2016, 14:43    Předmět: Citovat

Tak tak 100n kondik priamo na napajacie piny uP, to iste plati pre stabilizator co najblizzsie puzdru osad dalsie 2*100n ako pise datasheet.
Stym reset pinom si robis srandu ze ? tahat to po celej doske. K R10k co je pre reset paralelne diodu, jej uloha bude vybit naboj z toho obrovskeho C10u co si pripojil k reset pinu. mezi zem a vyvod reset uP zapojit 100n kondik, co najblizsie najlepsie priamo na nozicky uP.

Napajanie pre rele, prerus spoj co ide z tej hlavnej cesty a vloz tam diodu. tym oddelis napajanie pre rele. Zaroven za tu diodu kondik, aspon 220uF na zem bude to zasoba energie.

Otazka je ci neoddelit radsej napajanie uP tou diodou a pouzitim kondiku. V tedy nedojde k poklesu napetia pre uP z dovodu zopnutia rele.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: pá březen 04 2016, 20:43    Předmět: Citovat

Ty relátka mimochodem s největší pravděpodobností nejsou určená pro spínání galvanicky oddělené sítě. Nemají vhodné izolační vzdálenosti, a celkově ten návrh silovky je totální katastrofa.

Já používám termín "znovu a lépe" - a není to nic nenormálního, že se celá konstrukce zahodí a začne se znovu.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
david126



Založen: Mar 27, 2013
Příspěvky: 36
Bydliště: JMK

PříspěvekZaslal: čt březen 10 2016, 20:22    Předmět: Citovat

Děkuji všem za odpovědi, nezbývá než souhlasit, již jsem začal znovu od začátku upravovat obě desky.

Pokud by byl někdo ochoten mně trochu nakopnout ohledně toho, co udělat lépe na zdrojové desce vyjma již zmíněných relé (díky, Zdeňku), budu rád.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: so březen 12 2016, 1:03    Předmět: Citovat

Můžu Ti nafotit profi silovou desku, včetně trafáku, relátek atd.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
david126



Založen: Mar 27, 2013
Příspěvky: 36
Bydliště: JMK

PříspěvekZaslal: po březen 14 2016, 18:47    Předmět: Citovat

Pokud bys mohl, určitě by mi to pomohlo.

Zkouším samozřejmě hledat sám, mám tu desky z nějakého kotle PROTHERM, které jsem trochu zkoumal, ale asi to nebude to pravé, je to řešené docela nezvykle (identické zapojení vč. zdroje je realizováno na jedné desce DVAKRÁT vedle sebe, a to včetně zdroje, 100V elektrolyt za 12V transformátorem) , jsem sice laik, ale tohle mi přijde přinejmenším zvláštní.

Pokud by to někoho zajímalo, desku nafotím.

Zdrojovou desku jsem zkusil přepracovat, zmenšil jsem ji a snažil se striktně oddělit síť a části napájené ze sekundáru trafa, zaměnil jsem relé a po ploše sekundární části rozlil měď spojenou na GND.



d3.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  d3.JPG
 Velikost:  53.65 kB
 Staženo:  44 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po březen 14 2016, 19:16    Předmět: Citovat

Na tu rozlévanou měď u silovky se při vývoji vykašli - ta se používá jedině tehdy, když někde teče velkej proud.

Ty fotky jsou takový "silový" minimum - je to vytažený z nějakýho střídače či co a opravovaný, navíc výrobce je tuším Ital, ti jsou většinou na úrovni průměrných českých bastlířů.

Jen tak OT přikládám fotku kondíku, co používají Italové a co dokázal zapálit celou rozvodnu. A ten jeho stav není výjimka.



sil_1.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  sil_1.jpg
 Velikost:  65.35 kB
 Staženo:  48 krát


sil_2.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  sil_2.jpg
 Velikost:  74.91 kB
 Staženo:  54 krát


sil_3.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  sil_3.jpg
 Velikost:  7.28 kB
 Staženo:  43 krát


sil_4.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  sil_4.jpg
 Velikost:  10.49 kB
 Staženo:  45 krát


_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Atlan



Založen: May 10, 2004
Příspěvky: 4507
Bydliště: Košice

PříspěvekZaslal: po březen 14 2016, 19:18    Předmět: Citovat

Zvyknem znizovat napatie na rele zaradenim odporu 100R pre kazde rele nehreju sa tak cievky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: po březen 14 2016, 19:33    Předmět: Citovat

Proč ne, ale zvykem je přidat elyt kvůli tomu, že pro sepnutí je potřeba vyšší proud cívkou, než na udržení přítahu.
_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.20 sekund