Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Lampové rádio Graetz Melodia 419, nejde zvuk
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
TechniXHACKer



Založen: Aug 19, 2008
Příspěvky: 272

PříspěvekZaslal: pá březen 11 2016, 19:54    Předmět: Lampové rádio Graetz Melodia 419, nejde zvuk Citovat

Ahoj, dostal sem od známého Německé lampové rádio na opravu Graetz Melodia 419 s tím že nehraje zvuk. Po zapojení do zásuvky a zapnutí se přední panel podsvítí žárovkama, točím potenciometrem na hlasitosti a nic to nedělá, uplně mrtvé. Po sundání zadního krytu je vidět že u všech lamp svítí žhavení. Po sundání spodního deklu a dostání se na šasí se součástky jsem nalezl 2 odpory které zažily oheň Laughing

Byl to R154 = 1Kohm

a

R147 = 4Kohm


Vyměnil jsem je a zapnul rádio, prvne bylo slyšet z reproduktorů takové bzunění .. pak to přestalo a občas problikávalo podsvícení a pak samozřejmě vyletěl z rádia aladin (kouř). Laughing

Spálil se odpor R154 na uhel, přitom výkonově byl dimenzovaný dostatečně.

Opticky jsem prošel celé šasí a nikde nic už spáleného jsem nenašel. Elektronky už za ty léta všechny už nemají žluté nápisy, takže těžko říct jestli je někdo předemnou neproházel a nebo jestli je tam vůbec ta správná na svém místě.


Zkusím ještě toto forum poprosit o radu, jestli někoho nenapadne navést k příčině.


Jinak stroj je to úžasnej, má to 2x basový reprák, 1x střeďák a 1x výškový reproduktor udělaný zajímavým řešením a to dva trubkové zvukovody rozveden na levou + pravou stranu. Regulaci na bass. A pozor !!!! Lampové rádio umí i FM 87,5 až 100MHz což vidím poprvé u lampovky Shocked



---

Jen tak mimo jedno pěkné video jak to někomu hezky hraje.

https://www.youtube.com/watch?v=3XbExwc0SMQ



Graetz 2.jpg
 Komentář:
Schema

Stáhnout
 Soubor:  Graetz 2.jpg
 Velikost:  294.48 kB
 Staženo:  258 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4051
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: pá březen 11 2016, 20:16    Předmět: Citovat

Pokud se v tom někdo vrtal, tak je asi špatně zapojený výstupní transformátor.

S touto závadou to sice nesouvisí, ale rozhodně vyměň kondenzátor C137 za kvalitní fóliový aspoň na 400 V.

Než to zase budeš zapínat, tak vytahej všechny elektronky a za výstup usměrňovače zařaď odpor 10k. Teprve až se ti povede dosáhnout stavu, že za tím odporem bude v klidu napětí okolo 300 V, můžeš ho zase vyndat a zkusit to s lampama. Pokud to budeš zapínat s tím zkratem, co ti pálí ten odpor, tak brzo odejde usměrňovač nebo síťové trafo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
TechniXHACKer



Založen: Aug 19, 2008
Příspěvky: 272

PříspěvekZaslal: pá březen 11 2016, 20:37    Předmět: Citovat

Děkuji za odpověď.

S výstupním transformátorem určitě nikdo nic nedělal, vede z něj několik fousů a jsou originál z fabriky rozmístěny po šasí, bylo by to poznat kdyby tam někdo něco předělával nebo pájel, ten cín je letama už zašedlý a ty drátky jsou rozmístěný všude pod součástkama, tam se normálně na to nesáhne. Tam kde byly vypálený ty odpory a letoval jsem jiné tak po prohřátí+kalafuna hned ten cín byl lesklý.

Vyndat lampy to je dobrý nápad, předem si je budu muset popsat, protože nápisy vzal už čas..

Odpor jako zátěž na trafo tam dám a vyměnit ten kondenzátor C137 kudy leze zvuk do koncové lampy nebude problém.

Jen tak náhodou, kdybych měl vyndané lampy a zapnu to a hořet to nebude a s nasazenýma lampama to hořet bude tak je pravděpodobné že nějaká lampa je špatná případně tam někdo dal jinou ? Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19562
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: pá březen 11 2016, 21:24    Předmět: Citovat

To, že tam někdo dal jinou lampu, která by měla uvnitř spojené piny 9 a 3, je málo pravděpodobné, navíc výkonovou pentodu poznáš podle rozměrné anody. Jinou příčinou může být zkrat v C163, případně, jestli R154 hoří jen při zařazeném rozsahu UKW, může být zkrat ještě na napájení ladicí jednotky FM. Všude jinde to jde přes odpory a nemůže tam téci takový proud, aby R154 hořel, a to ani kdyby byl druhý konec kteréhokoli z odporů natvrdo zkratovaný na kostru.
Ale to pořád nevysvětluje, proč hoří R147. Ten totiž nemá normálně důvod, je ve zpětné vazbě a jde přes něj poměrně malý střídavý signál s nulovou stejnosměrnou složkou, který ho ani neohřeje. Stihneš-li na vývodu výstupního trafa spojeném s R147 naměřit stejnosměrné napětí, může být proražený primár výstupního trafa do sekundáru.
Nebo jsou skutečně přeházené vývody výstupáku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TechniXHACKer



Založen: Aug 19, 2008
Příspěvky: 272

PříspěvekZaslal: pá březen 11 2016, 22:01    Předmět: Citovat

Řekl bych že jsem příčinu už našel.

Vyndal jsem lampy jednu po jedné a všechny popsal podle zadního krytu kde která kam patří.

Dohledal jsem kudy jde napětí od hlavního tranformátoru a tam naletoval 10K odpor jako zátěž, druhý konec přímo na obal jako na kostru .. předem si říkám než odpálím další odpor R154 co takhle vzít měřák a propísknout vodivost vůči kostře Laughing Samozřejmě cesta od odporu směrem k NF trafíčku nepíská, ale cesta od odporu směrem dál k hromadě dalším součástkám píská .. takže proto ten odpor hořel, napětí od hlavního trafa prošlo usměrňovačem a šlo přes NF trafo vinutí a rázem do odporu, ten měl šlus na kostru a rázem proto hořel ... teď byla sranda ten zkrat najít.

Naštěstí od toho odporu to vedlo na hlavní pájený spoj, který se rozvětlil, byl tam přiletovaný rezistor 2Kohm a nějaký další vodiče.. zapojil sem si tam bzučák zkoušečku na krokodýlky a jeden vodič po jednom odpojoval až najednou pískání přestalo ... zjistil sem že ten vodič co jsem odpojil vedl na kondenzátor C163 ! A ten je ve zkratu.

Nejhorší je že ten váleček kondík do něj vedou 4 dráty, nakonec se ukázalo že je to 3 v 1. Jsou v něm kapacity 50uF + 50uF + 4uF. Něco takového sehnat bude nemožné, takže mi nezbyde než udělat tam držák a napáchat tam 3 elity na tak silné napětí.


Díky všem, už toto je velký krok kupředu, snad se to někde neposere dále Very Happy



kondík 3v1.jpg
 Komentář:
Kondenzátor 3v1

Stáhnout
 Soubor:  kondík 3v1.jpg
 Velikost:  54.96 kB
 Staženo:  64 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4051
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: pá březen 11 2016, 22:17    Předmět: Citovat

Pokud to uděláš tak, aby to mechanicky drželo, tak to bude OK.

Jinak s tím odporem jsem nemyslel paralelně ke zdroji, ale do série. Paralelně by tam toho moc neochránil.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
TechniXHACKer



Založen: Aug 19, 2008
Příspěvky: 272

PříspěvekZaslal: pá březen 11 2016, 22:23    Předmět: Citovat

Teď jsem proměřil ten kondenzátor 3v1.

A ve schematu jsem našel že se v něm schovává C150, C162, C163.


Z toho po měření kapacity vypadá takhle:

C150 4uF = Naměřeno 3,4uF
C162 50uF = Naměřeno 36uF
C163 50uF = Zkrat K.O.

A takhle vypadá kondenzátor z roku cca 1956 / 1957 Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4051
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: pá březen 11 2016, 22:41    Předmět: Citovat

Teď jsem opravoval rádio z roku 1935, ve kterém byl původní elyt 16uF/500V. Měl 18 uF a po naformování byl úplně v pořádku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
TechniXHACKer



Založen: Aug 19, 2008
Příspěvky: 272

PříspěvekZaslal: pá březen 11 2016, 22:54    Předmět: Citovat

Neuvěřitelné!

Dnešní china kondíky v PC zdroji kolikrát nevydrží ani 2 roky provozu. Poslední dobou mi přijde kondenzátor jako dost poruchová součástka, kvůli kterému to zařízení pak končí na smeťáku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: so březen 12 2016, 6:48    Předmět: Citovat

Dnešní elyty mívaj životnost i jen pár stovek hodin. Ideální kurvítka.
_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
jinovak55



Založen: Jan 20, 2007
Příspěvky: 170
Bydliště: Ústí nad Labem

PříspěvekZaslal: so březen 12 2016, 17:36    Předmět: Citovat

Kdysi jsem podobné rádio opravoval se stejnou závadou. Nechtěl jsem nic bastlit. Nakonec jsem sehnal podobný elyt Tesla WK 704 78 z mag. Sonet Duo 32+32+20 uF 350/385V. Možná, že by ho někde zde mohol mít. Je to přece jenom pěkné rádio.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4051
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: so březen 12 2016, 18:06    Předmět: Citovat

Akorát by ten elyt musel naformovat, jinak bude následovat zase zkrat nebo výbuch.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
TechniXHACKer



Založen: Aug 19, 2008
Příspěvky: 272

PříspěvekZaslal: so březen 12 2016, 19:36    Předmět: Citovat

Objednal jsem nové tesla kondíky té kapacity, tak hold bude bastlení.... Jako rádio není ve stavu nového, je na tom už podepsaný čas a velké používání ... takže hrotit původní díly z té doby výroby naštěstí nemusím ... důležité bude pro známého, aby to šlo zapnout a hrálo to.

Doufám že to bude jen tato a poslední závada a pak to poběží už normálně. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Sendyx



Založen: Jun 05, 2005
Příspěvky: 12343
Bydliště: Ostrava

PříspěvekZaslal: so březen 12 2016, 20:12    Předmět: Citovat

Dá se sehnat sem tam nějaký podobný sdružený kondík, ale běžné řešení je vybagrovat obsah původního pouzdra a dovnitř nacpat 3 modernější, ale dostatečně kvalitní.
_________________
Curvetraceristé všech zemí spojte se!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TechniXHACKer



Založen: Aug 19, 2008
Příspěvky: 272

PříspěvekZaslal: st březen 30 2016, 22:12    Předmět: Citovat

Tak rádio zprovozněno .. už nic nehoří a dokonce to i nějak hraje Laughing Pročistil sem i potenciometry, protože chřapily..


Přepínačem volím pásma:

KW funguje, jen od půlky pásma dolů nenaladí nic, je možný že asi už se tam nevysílá ... Jinak teď ve večerních hodinách v jednom malem segmentu sem narazil na stanici připomínající čínu/vietnam, podobně tam hrála i ta čínská muzika .. Je něco takového vůbec možné tady chytit v Jihokraji ? Very Happy


MW už se toho naladí daleko více, dokonce i nějaké české stanice.

LW z velké části toho pásma je slyšet brum, ale chytil sem tam snad asi 2 stanice.


A to nejhorší je že pásmo UKW nefunguje Sad Uplně mrtvé ..


A všiml sem si další věci že u některých stanic když to naladím tak jako by ten signál houpal, že se zesílí a pak zase zeslabí zvuk, jde to pomaličku pozvolna .. Je to znát i na indikátoru vylazení, že to jinak roztahuje čárku.



Nějaké rady s tím mrtvým tunerem na UKW a houpajícím zvukem/signálem ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Audiotechnika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.23 sekund