Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Motor na mechanické kalkulačce

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
roma



Založen: Mar 03, 2016
Příspěvky: 3
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt březen 03 2016, 21:56    Předmět: Motor na mechanické kalkulačce Citovat

Pěkný den,

jsem tu nový, i když jsem sledoval fórum již nějakou dobu. Rád bych se zeptal na věci okolo motorů. Mám staré kalkulačky, ty mají motor cca ze 40-tých až 60-tých let a rád bych je udržel ještě aspoň 200 let v provozu. V provozu znamená občas zapnout aby se kolečka protočily a občas spočítat něco většího, když se to někde předvádí na veřejnosti.

Co mám udělat pro to, abych je co nejdýl udržel v chodu po elektrické stránce? Mám konkrétní dotazy, ale kdyby někoho napadly ještě další rady, budu za ně rád.

1. V několika vláknech se řeší jisky u komutátoru. Taky je vídávám Smile. Soustruh nemám, na šmirgl jsou negativní reakce, takže pro začátek jenom vyčistit drážky a očistit komutátor? (jehla + Kontox + skleněná tužka). Je to tak O.K.? Doporučili byste ještě něco?

2. Paralelně k vývodům motoru bývá kondenzátor, asi kvůli jiskření a rušení vf signálu. Některé motory tam ten kondenzátor nemají (cca 30. leta). Nechat to tak jak to chtěl výrobce, nebo dodat 100nF odrušovací kondík, i když tam původně nebyl? Nejde mi o historickou věrnost, ale aby motor co nejdéle fungoval. Muze ten kondik necemu skodit?

3. Hlavní spínač bývá přemostěn něčím, co rádo hoří. Asi RC člen. To je jenom kvůli jiskření na vypínači? Pokud tam původně nebyl a vešel by se, mám dodat? 220 nF + 220 Ohmu ? To stejné pro spínač připojený k regulátoru otáček (při velkých otáčkách se vypíná). Mám tam přidat RC člen, i když ho tam výrobce nedával? Bude to potom mít pozitivní vliv na životnost?

4. Jeden model má spínač u regulátoru otáček přemostěný RC členem (10 Ohmu + 100 nF) a potom ještě odporem (100K). Proč jsou parametry toho RC členu tak malé ve srovnání s tím, co se doporučuje obvykle ke spínačům? Souvisí to s tím, že se často zapíná a vypíná? A proč je tam ten velký odpor? Je to proto, aby při vysokých otáčkách, když se spínač na regulátoru rozepne, neskákal proud na nulu, ale na nějakou malou kladnou hodnotu? Proč? To zapojeni je na http://user.mendelu.cz/marik/mechmat/img/diehl_DS/diehl_DS_circuit.png ale snad jsem to napsal jasne.


Vím, že není fajn psát víc dotazů do jednoho vlákna, ale tady to vlastně souvisí všechno se vším, točí se to okolo kondíků a spínačů.

Díky za rady a kdybyste potřebovali nějaký křivkový integrál, přijďte zas na http://forum.matematika.cz/ Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7808
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt březen 03 2016, 22:02    Předmět: Citovat

Ad 4.- vzhledem k tomu, že je tam napsáno Speed regulator, tak ten odpor 100kΩ slouží k navození nízké rychlosti. Po překlenutí spínačem u motoru se rozbehne tento na max. rychlost. Zajímalo by mě ale, kolik tedy má ten motor příkon, že je ten odpor tak relativně veliký.
_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4038
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt březen 03 2016, 22:09    Předmět: Citovat

Michal22 napsal(a):
Ad 4.- vzhledem k tomu, že je tam napsáno Speed regulator, tak ten odpor 100kΩ slouží k navození nízké rychlosti. Po překlenutí spínačem u motoru se rozbehne tento na max. rychlost. Zajímalo by mě ale, kolik tedy má ten motor příkon, že je ten odpor tak relativně veliký.


To určitě ne. Ten odpor 10 ohm je tak malý díky tomu, že než ten spínač zase sepne, kondenzátor se přes ten odpor 100k vybije a není proto potřeba omezovat vybíjecí proud kondenzátoru po sepnutí spínače. Předpokládám, že ten spínač patří k odstředivému regulátoru.

Ad 1. Můj názor je v tomto případě takový, že co dobře funguje, se neopravuje.

Ad 2. Jen kvůli odrušení, pokud to neprovozuješ nonstop a nerušíš tím někomu příjem, není to tam potřeba.

Ad 3. Nic tím nezkazíš.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
roma



Založen: Mar 03, 2016
Příspěvky: 3
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt březen 03 2016, 22:36    Předmět: Citovat

Dekuji za odpovedi. Na masine se pise prikon tusim cca 70W a je tam jenom ten motor. Takze asi 70W Smile
Motor jede jenom pri vypoctu a jak pise Lukas-Peca, ten spinac patri k tomu odstredivemu regulatoru rychlosti.

Dekuji za odpovedi.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Lukas-Peca



Založen: May 06, 2007
Příspěvky: 4038
Bydliště: Zlín

PříspěvekZaslal: čt březen 03 2016, 22:45    Předmět: Citovat

Omlouvám se, o tom 100k odporu jsem napsal blbost. Lakoval jsem tu něco nitrolakem, tak jsem asi lehce pod vlivem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: pá březen 04 2016, 16:22    Předmět: Citovat

No já bych neřekl, že co funguje se neopravuje. To se pak člověk nestačí divit, až to pak při poruše konečně otevře. Podstatné je mazání. Namáhanější ložisko je přístupné vždy, to druhé, pokud není přístupné, dá se zanedbat. Většinou dřív odejde komutátor. U hodně staré věci bych však namazal i to.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
roma



Založen: Mar 03, 2016
Příspěvky: 3
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá březen 04 2016, 17:02    Předmět: Citovat

Kremik napsal(a):
U hodně staré věci bych však namazal i to.

Dekuji. Namazat staci olejem, nebo radeji tukem?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18639
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá březen 04 2016, 18:34    Předmět: Citovat

Jestli máznout , tak nějakým speciálem , kterému neublíží časová degradace . Motory v žádém případě nerozdělávej , spíše je zničíš , než jim pomůžeš . Já bych to zamotal vysušené strečkou a nechal tak .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kremik



Založen: Mar 30, 2012
Příspěvky: 3571
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: pá březen 04 2016, 19:43    Předmět: Citovat

Čím to mazat je trošku oříšek, kdysi jsem četl že jemným minerálním olejem. Dělal jsem pár pokusů se starými ložisky, skoušel jsem i vazelínu, a v podstatě jsem nezaznamenal rozdíl. Takže mažu většinou motorovým, nebo olejem na kola a šicí stroje. Zřejmě tam nároky na olej nejsou velké. Vyhnul bych se ale třeba WD. Tuším že motorek topení ze Š120 měl to nenamáhané ložisko ponořené ve vazelíně. Takže i v praxi se používá ledacos.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Opravy a restaurování starých elektropřístrojů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund