Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Dálkové ovládání s dosahem 1 km
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
milan89



Založen: Dec 29, 2015
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: út prosinec 29 2015, 18:33    Předmět: Dálkové ovládání s dosahem 1 km Citovat

Ahoj, potřebuju poradit s dálkovým ovládáním. Potřebuji na vzdálenost cca 1km (raději i s rezervou) ovládat zařízení. Půjde o regulaci škrtící klapky na karburátoru (plynulá regulace), dále brzdy (pouze zap / vyp), startování ( zap /vyp) a k tomu je nutná i zpětná vazba od motoru. Tu bych chtěl vyřešit odečtem otáček a zasíláním pouze této jednoduché digitální informace, která se pak převede pomocí piezo bzučáku na zvuk o té frekvenci. Suma sumárum to máme dva digitální a jeden analogový kanál od uživatele k zařízení a jeden digitální zpět od zařízení k uživateli. Toto celé bude vždy za přímé viditelnosti obou zařízení. RC modelářská vysílačka prý nedosáhne tak daleko (bohužel nemám ani jak otestovat). Napadlo mne GSM, ale raději bych použil jiné řešení. Nejlépe Wi-Fi, ale na tu vzdálenost asi nemám šanci. Děkuji za Vaše nápady...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rezis



Založen: Nov 17, 2005
Příspěvky: 5230

PříspěvekZaslal: út prosinec 29 2015, 19:09    Předmět: Citovat

Problém je že dnešní modeláři v podstatě na wifi lítají. Stará poctivá vysílačka na 35MHz by to asi udělala v pohodě.
_________________
Internet - metla lidstva
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31997
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út prosinec 29 2015, 19:21    Předmět: Citovat

Pokud budeš mít RC modelářskou vysílačku, tak na přímou viditelnost má dosah až 2,5km, pokud to nebude taková ta hypermoderní pro pásmo 2,5GHz, ale stará dobrá 27MHz. Ani jedna ale neumí požadovanou zpětnou vazbu - je jenom "tam" = od ovládající osoby k modelu (řízenýmu mechanismu), "zpětnej přenos" informace se u nich nuceně děje jedině pohledem = vizuálně.

Na tvým místě bych použil dvojici vysílaček buď pro pásmo CB (taky 27MHz, dosah až 40km - obvykle 10-20km naprosto v pohodě, 40 samostatnejch kanálů, modulace FM, ale omezený možnosti přenosu kódovanejch signálů a riziko častýho rušení) anebo PMR (446MHz, spolehlivej dosah sice maximálně 3-4km a v případě zakrytí přímý viditelnosti ještě menší, ale digitálně kódovanej přenos už v základu, možnost individuálně zakódovat ještě i každou relaci individuálně zvoleným kódem v každým z 8 povolenejch kanálů = pokud se to správně nastaví, odolnost proti nežádoucímu ovlivnění potenciálním rušitelem je vysoká).

Další volbou je ta GSM cesta - ale ta vyžaduje placený SIM a ne vždycky naprosto okamžitou reakci = zpoždění sms zprávy může bejt až desítky vteřin a žádnej operátor nezaručí na 100% přenos. A to je to asi nejdůležitější - zajištění BEZPEČNOSTI - pokud tím chceš ovládat nějakou dřevařskou lanovku nebo dokonce malej lyžařskej vlek, musíš mít zajištěno, že v případě nouze budeš schopnej vypnout OKAMŽITĚ pohon, abys dokázal zabránit nějaký krizový situaci, která by mohla ohrozit zdraví nebo dokonce něčí život. Pokud to nedokážeš, nesmíš takovou věc použít k ovládání mechanismu sloužícího k přepravě osob. A pokud to uděláš, budeš plně odpovídat za případný škody a úrazy TY SÁM - žádnej operátor se ti za přenos takovýho řídícího signálu nezaručí ...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
milan89



Založen: Dec 29, 2015
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: út prosinec 29 2015, 19:26    Předmět: Citovat

Bylo mi řečeno, že dnešní 2,4GHz modelářská digitální souprava má maximální dosah asi 400m při přímé viditelnosti. Na druhou stranu já bych mohl použít sektorovou anténu na zařízení (bude stacionární), čímž si myslím, že by se dosah vylepšil. U uživatele, ale už musí být kompaktnější (prut do 50cm) všesměrová anténa. Budu si to muset nějak ověřit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
milan89



Založen: Dec 29, 2015
Příspěvky: 3

PříspěvekZaslal: út prosinec 29 2015, 19:41    Předmět: Citovat

Děkuji za nápad s PMR. Nebral jsem to v potaz právě z důvodu bezpečnosti. Vím totiž, že na analogovém pásmu PMR je docela slušný provoz. Až teď jsem se dozvěděl, že do PMR pásma přibyly i digitální kanály. Vypadá to jako cesta, kterou by se dalo jít...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vava



Založen: Jan 20, 2012
Příspěvky: 56

PříspěvekZaslal: st prosinec 30 2015, 7:49    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
Ani jedna ale neumí požadovanou zpětnou vazbu - je jenom "tam" = od ovládající osoby k modelu (řízenýmu mechanismu), "zpětnej přenos" informace se u nich nuceně děje jedině pohledem = vizuálně.


Ehm .... u nových vysílaček+ přijímačů díky použité technologii, obdobné jako používá GSM, je umožněn obousměrný provoz.
Proto není problém mít v letadle spousty čidel a telemetrií si to zobrazovat na vysílačce. Taky je tam přenášena z přijímače síla přijímaného signálu. Na 800m přímé viditelnosti (přijímač i vysílač cca 1,5 m nad zemí) to ještě funguje, ale netvrdím že s každou značkou (tohle bylo s Duplexem). Doteď maximální dosah nikdo nehrotil, neb dosah byl potřebnej jen tak, aby člověk viděl co řídí (a na pár set metrů už toho člověk moc nevidí Shocked ). Ale zase se to řeší s příchodem koptér a tak, kdy člověk řídí podle kamery a už nepotřebuje polétadlo vidět. Ale tam je zase problém spíš dosah toho videokanálu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ross4435897



Založen: Nov 10, 2009
Příspěvky: 426
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st prosinec 30 2015, 15:25    Předmět: Citovat

souhlas ... asi tak, kilometr pro RC s primou viditelnosti na 2.4GHz neni zadny problem, obousmerne
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15535
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st prosinec 30 2015, 15:27    Předmět: Citovat

Tak nějak mi to připadá, že nejlevnější bude na ten 1 km položit kabel do země. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31997
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st prosinec 30 2015, 15:54    Předmět: Citovat

A furt ještě nevíme, na co se to má použít = jak moc bude potřeba, aby to bylo jištěný a bezpečný i v případě rušení nebo poruchy.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15535
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: st prosinec 30 2015, 18:13    Předmět: Citovat

Však jo, ať tam položí rovnou ten podmořskej kabel a v tom pak pojede všecko. Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17861
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st prosinec 30 2015, 18:41    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):

Na tvým místě bych použil dvojici vysílaček buď pro pásmo CB (taky 27MHz, dosah až 40km - obvykle 10-20km naprosto v pohodě, 40 samostatnejch kanálů, modulace FM, ale omezený možnosti přenosu kódovanejch signálů a riziko častýho rušení)

Vzpomínám rád na ty předmobilní doby CB v 90. letech, Danitu 420 mám ještě někde v regále. Dosah jen 40km? Mnohem víc! Laughing Ale jen za určitých podmínek. Měli jsme kámoše, co bydlel nad Vrchlabím až někde nahoře na kopci Žalý. Volačku už nevím, ale znala ho celá republika. Jednou mi dělal se 4W retlanslaci přes celou republiku, když jsem naháněl bráchu na Šumavě. Povedlo se. A s ním jsem taky udělal mý nejdelší CB spojení z Nových Mlýnů na Moravě. On zase 4W já tenkrát načerno 200. Embarassed Vlastně to nebylo nejdelší, odrazem jsem mluvil s rusákem někde od Voroněže, nebo aspoň to tvrdil. To je tak 2000 km. Tenkrát v létě jsme si ho předávali půlku večera.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31997
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: st prosinec 30 2015, 20:09    Předmět: Citovat

Do těch 40km ses na "cimbále" dovolal na rovině anebo zase z nějakýho vyššího kopce relativně snadno - co bylo na větší dálku, to už nebylo "tropo", ale většinou odrazem od sporadickejch ionosférickejch vrstev, nebo inverzí vytvořeným "povrchovým vlnovodem" ... Ty odrazy i když nám tady se moc nedařily, tak třeba Taliáni "díky" odrazům svejch (několika)stovkowattovejch "topidel" byli slyšet skoro celoročně - ono taky dělej si odrazy se 4W koncem a s pendrekem...
Jasně, kdo si třeba právě v Itálii unlis pořídil nějakej ten 200-400W konec, tak byl slyšitelnej přes skoro celou republiku, když si k tomu vylez nebo vyjel ještě na nějakou tu kótu, nebyl velkej problém udělat sked přes půlku Evropy. Italský kamioňáky bylo slyšet kolikrát od Balatonu až do Hamburku ... Je to prostě tím, že "cimbál" je těsně nad KV pásmem a tak to je "ionosféra jo, ionosféra ne - jednou tak, podruhý jinak" a reflexní schopnost těch vrstev se pořád mění. Já to nezažil, ale některý hamové si vyprávěli, že někdy v 70. letech byly období, kdy tady v Evropě naprosto běžně chytali rozhovory newyorkskejch taxikářů v pásmu 50MHz ...

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
p32



Založen: Jan 13, 2007
Příspěvky: 15535
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: čt prosinec 31 2015, 8:27    Předmět: Citovat

Já se 4W kontaktoval známého na CB, který jel v autě u Starého Jičína, tj. 60km. On měl v autě určitě něco na zesílení výkonu, ale mě slyšel normálně. A protože jsme se znali, tak jsme nediskutovali o tom, jestli je to pravda. Byla v tom jediná finta, skoro nejvyšší bod v Olomouci, ale mě jsem spojení normálně do Kroměříže, do Brna, do Nitry i do Hovězí u Vsetína. Nikdy jsem nepoužíval "topení" což někteří nevěřili, dokud si neuvědomili, že je slyším i bez jejich "topení", takže to musí jít i obráceně.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7830
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt prosinec 31 2015, 10:04    Předmět: Citovat

Já si jako študák chodil zablbnout ke známýmu na CB. Měl nějakou ručku Albrecht, k tomu dipól z dvojlinky u komína.
No a jednou v létě navečír jsem zaslechl nějaké výzvy v angličtině.
Tak jsem odpověděl, a von to byl nějaký Holanďan z Utrechtu.
Tý jo, já měl radost Very Happy

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31997
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt prosinec 31 2015, 13:41    Předmět: Citovat

Nj, to byly "zlatý časy cimbálu" u nás, jak přišly levnější mobily, lidi se jich začali houfně zbavovat. To hromadný rozšíření CB stanic u nás byl následek komunistickýho "deficitu" pevnejch linek - na zapojení pevný linky se čekalo léta a ještě člověka prověřovali málem až u KGB, jestli náhodou nemá dědečka z nějakýho pátýho kolena pohřbenýho na západ od Aše. Po Velkým Plyšáku se uvolnily předpisy pro vysílačky, který do tý doby byly jedny z nejpřísnějších na světě (odhadem hned po Severní Koreji a Sovětským Svazu Laughing Laughing ) - ouřady lidem "pustily" generální licenci na do tý doby skoro výhradně modelářský pásmo 27MHz - a v tu ránu se začaly vozit hlavně z Německa všecky ty "Formel1", "Danita" a další a další. Stavěly se antény, ladily se napáječe i ty antény, organizovaly se "pokecový" kanály, kde se v dohodnutý době žvanilo o zdrojích, zesilovačích a anténách na barák, na auto i do ruky, vznikaly první český obchody s radiostanicema a jejich příslušenstvím "pro normální lidi" (tzn. ne výhradně pro licencovaný radioamatéry). Kdo "síbíčko" neměl, tak určitě aspoň znal někoho, kdo ho doma měl. Měl jsem v tehdejší práci kolegyni, která nosila ručku i s nabíječkou trvale v kabelce, aby se dovolala svýmu tátovi na chalupu ve zhruba 21km vzdálenejch Čenkovicích. Sice musela na dvůr, protože z budovy se s 1W na pendreku nedovolala (ona tátu s jeho 4W na 5/8 prutovku nad chalupou slyšela, on ji ne), ale i tak to byl megapokrok - protože chalupa samozřejmě nebyla v ani teoretickým plánu zasíťování telefonem a na skutečnou široce přístupnou mobilní síť jsme si museli ještě minimálně 5 let počkat ... Ale zase to byla doba, kdy se začalo objevovat víc stížností obyvatel na rušení TV "těma divnejma vysílačkama" (hlavně v blízkosti CB venkovních antén, když některá harmonická padla do TV kanálu nebo když nosná CB zahltila neošetřenej amatérskej zesilovač na anténě "na Poláky", nedej pámbu aby takovej uživatel, kterýmu anténu se zesilovačem "postavil Pepa vod nich z práce a stavěl je každýmu - a nikomu z nich to neblbne, lidi to je určitě vod tý vysílačky co ji má ten kluk zhora!!!" uslyšel ve zvukovým doprovodu TV část skedu - to bylo málem na lynčování dotyčnýho síbíčkáře...)...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.24 sekund