Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

definice ochrany pospojováním

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
arduino2015



Založen: Jan 30, 2015
Příspěvky: 158

PříspěvekZaslal: čt prosinec 24 2015, 12:20    Předmět: definice ochrany pospojováním Citovat

Na webu jsem našel jen vágní definice, a i v normě je to napsáno nejasně (http://www.sse-najizdarne.cz/dokumenty/50/csn_33_2000-4-41.pdf)

Jak to fyzikálně funguje, a jakou formu definice se mám naučit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2794
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: čt prosinec 24 2015, 12:41    Předmět: Citovat

Ochrana pospojováním se používá jako doplňková, jako druhé opatření,...
V principu jde o to, že neživé vodivé části různých zařízení jsou navzájem pospojovány ochranný vodičem a tak mezi nimi nemůže vzniknout nebezpečný rozdíl potenciálů např. při selhání základní ochrany nebo při její nedostatečné rychlosti, účinnosti...

Typicky koupelna a bojler. I když používá ochranu automatickým odpojením v síti TN, používá se ještě ochrana pospojováním, protože na ochranném vodiči mezi bojlerem a rozváděčem může být nějaký úbytek napětí, koupelna je prostředí zvlášť nebezpečné, je tam větší pravděpodobnost vzniku nějakého přechodového odporu,... a ve vlhkém prostředí, za přítomnosti páry,... se výrazně snižuje přechodový odpor kůže a tak by stačil i menší rozdíl potenciálů k průchodu nebezpečného proudu lidským tělem
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZVUK2000



Založen: Apr 22, 2012
Příspěvky: 4037
Bydliště: Karvinsko

PříspěvekZaslal: čt prosinec 24 2015, 12:51    Předmět: Citovat

To pospojování je lepší provést do Ekvipotencialní svorkovnice z každé věci extra kabelem než z jednoho do druhého atd.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
arduino2015



Založen: Jan 30, 2015
Příspěvky: 158

PříspěvekZaslal: čt prosinec 24 2015, 15:09    Předmět: Citovat

V principu jde o to, že neživé vodivé části různých zařízení jsou navzájem pospojovány ochranný vodičem a tak mezi nimi nemůže vzniknout nebezpečný rozdíl potenciálů např. při selhání základní ochrany nebo při její nedostatečné rychlosti, účinnosti...

*** To znám z brigády, kdy byly dveře rozvaděče "připojeny" ke zbytku skříně samosatnám PE "lankem", pro jistotu, aby to nebylo "připojeno" jen tak "přes místa dotyku pantů".



Jinými slovy jde o to, aby všude bylo zajištěno "stejně kvalitní" uzemnění.

Mě ty potenciály nikdy nikdo nevysvětloval, ale představuji si je jako tuto analogii: při převedení na normální svět je potenciálový rozdíl přirovnatelný k adherzi: pneumatiky mají horší adherzi k silnici než tramvaj ke kolejím. Je tam větší odpor, větší tření.

A toto "tření" je "bariéra" zabraňující kvalitnímu kontaktu, podobně jako je bariérou rozdílnost "dotyku" jednotlivých částí např. železné skříně. A to je rozdílnost potenciálů.

Pochopeno dobře.

PS: ať jsem hledal jakkoliv, v té vyhlášce jsem to (viz odkaz) prostě nenašel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Habesan



Založen: Jan 12, 2009
Příspěvky: 7096
Bydliště: Plzeňsko

PříspěvekZaslal: čt prosinec 24 2015, 19:40    Předmět: Citovat

arduino2015 napsal(a):
byly dveře rozvaděče "připojeny" ke zbytku skříně samosatnám PE "lankem", pro jistotu, aby to nebylo "připojeno" jen tak "přes místa dotyku pantů".
Tak zrovna tohle znáš správně.
Může bejt v těch pantech moc vazelíny, nebo je někdo vyvložkuje plastem.
Náhodou z něčeho odpadne vodič pod napětím (nejsou na těch dveřích kontrolky ?) a dotkne se jich.
Taky by se mohlo stát, že začne průchodem proudu doutnat ta vazelína v pantech.
Jistota je kulomet.

_________________
Sháním hasičák s CO2 "sněhový", raději funkční.
(Nemusí mít platnou revizi.)
(Celkově budu raději, když se to obejde bez papírů.)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
TubeGuru



Založen: Dec 21, 2011
Příspěvky: 514
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: čt prosinec 24 2015, 19:57    Předmět: Citovat

Zdar, nejprv OT: není to "adherze", nýbrž adheze - přilnavost. Konec OT.
Představ si malou koupelnu v paneláku. Je tam pračka, osvětlení, ústřední topení, vodovodní kohoutky, umyvadlo, vana... Prostředí mokré. Nyní si představ, že vylézáš z vany, přidržíš se např. ústředního topení a dostaneš elektrickou pecku. Proč když je vana uzemněná, ÚT je uzemněné? Protože tam není použita ochrana pospojováním, která zabrání svým nízkým odporem (mnohem nižším než odpor vlhkého těla) objevení se nebezpečného napětí mezi jakýmikoliv vodivými předměty v koupelně. To je její účel. Konkrétní provedení bývá uvedeno v prováděcím projektu a určitě se dá dohledat i na internetu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31999
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt prosinec 24 2015, 20:39    Předmět: Citovat

Když jsem se před víc jak 20 lety stěhoval do současnýho bydlení, musela se při předávání bytu učunit revize elektrorozvodu. A revizák mi nechtěl podepsat revizi, protože v koupelně nad vanou byla taková ta komunistická hranatá porcelánová vanová baterie se sprchou z Armatúrky Myjava - s kovovým výstupním ramínkem, který ale nebylo právě "díky" porcelánovýmu tělesu vodivě spojený s přívodníma trubkama. Spousta lidí si tu baterii určitě pamatuje, byla speciálně určená pro montáž na umakartový jádro do paneláku, byla přitažená ke stěně přes gumový diskový těsnění - a právě protože měla celý těleso z izolantu a až v něm zalisovaný pouzdro pro výpustní trubku, měla i výjimku z předpisu o nutnosti mít vodivě pospojovaný všecky kovový části přístupný dotyku z vany. No a revizák ne a ne, že to neodpovídá předpisům - tak jsem se ho optal, jak to že teda ten byt prošel 10 roků předtím naprosto plnohodnotně kolaudací a schvalovací revizí ... Samozřejmě že dva dny před revizákem jsem si já sám osobně prolejzal celej byt doslova po kolenách, dotahoval všecky šroubky na hnilíku 2,5mm² a 4mm², učunil jsem z holýho drátu i fungl novej pospojovací vodič v jádře = pod vanou i v šachtici mezi všema stoupačkama, vyměnil jsem pračkovou dvojzásuvku - prostě elektrika v kvartýru byla jako fungl nová. Akorát se mu nechtělo věřit, že originálně nainstalovaná baterie má výjimku z normy o nutnosti pospojování ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2794
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: čt prosinec 24 2015, 22:01    Předmět: Citovat

EKKAR napsal(a):
... Akorát se mu nechtělo věřit, že originálně nainstalovaná baterie má výjimku z normy o nutnosti pospojování ...

Jsem revizák, ale nejsem nejradikálnější pospojovač...

Je třeba pospojovat především to, co může přivést nějaký potenciál, ať již potenciál "vzdálené" země nebo nějaké napětí.
Pokud mám pospojovaný rozvod vody až k nějakému bodu a pak tam dám "kus izolace", je jedno, jestli tu izolaci tvoří plastové nebo keramické části baterie nebo plastový rozvod vody, proč bych na konci musel něco ještě pospojovat?

Řetízek od špuntu také nezahrnuji do pospojování Laughing
Základní pravidla pro pospojování v koupelně se dají najít v ČSN 33 2000-7-701 (aktuálně platí ed.2), k tomu ČNI (dnes ÚNMZ) vydal TNI, která ale do toho úplně jasno nevnesla.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31999
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt prosinec 24 2015, 22:28    Předmět: Citovat

Uvědom si, že ta "moje" revize probíhala v červenci 1994 ... Neřeš, nakonec se nechal zlomit tím argumentem, že ta baterie je v koupelně od prvotní kolaudace v roce 1986 a že jsem ji neměnil ...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Achab



Založen: Nov 05, 2010
Příspěvky: 6008
Bydliště: okr. Vyškov

PříspěvekZaslal: so prosinec 26 2015, 17:39    Předmět: Citovat

ZVUK2000 napsal(a):
To pospojování je lepší provést do Ekvipotencialní svorkovnice z každé věci extra kabelem...
A navíc přívod pospojování vést přímo z ochranné sběrnice rozvaděče (přes ekvipotenciální svorkovnici nebo bez ní).

Dřív se často pospojování připojovalo jenom na ochranný vodič zásuvky nebo bojleru. V případě poruchy vodiče PEN u ochrany TN-C takové "pospojování" spolehlivě zavleče nebezpečné napětí na všechny takto chráněné předměty. Hodnota dotykového napětí pak závisí na odporu náhodného spojení těchto předmětů se zemí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Nezařaditelné Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.21 sekund