Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

VF zosilňovač.
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2794
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: st prosinec 23 2015, 10:11    Předmět: Citovat

Asi bych se nesnažil za každou cenu dát tomu zařízení velký výkon a zesilovat to tak, až by tam vznikla spousta vyšších harmonických.
Spíše bych se snažil o účinné vyzáření správným směrem. Taková dobře přizpůsobená rámovka udělá víc než nějaký tranzistorový stupeň, který se při špatném provedení může rozkmitávat někde,kde o to nestojíme.

Nějakou inspiraci je možná najít i na webu PIRA.CZ

Ale je třeba "nepřehánět to", protože se hodně rychle dostaneme přes hranici, kdy to začíná být nelegální provoz vysílacího zařízení!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
kutilmil
Zablokován


Založen: Nov 01, 2008
Příspěvky: 4297
Bydliště: Skalica

PříspěvekZaslal: st prosinec 23 2015, 12:24    Předmět: Citovat

Ahoj Hille.
Z výstupu lezie sinusovka zmodulovaná signálom ktorý privediem do audio vstupu. To nieje dobré? Meral som to osciloskopom.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3137

PříspěvekZaslal: st prosinec 23 2015, 13:07    Předmět: Citovat

Cívku dej spíš do S a D dej na plus když z toho leze 500mV.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19557
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st prosinec 23 2015, 13:12    Předmět: Citovat

Ta sinusovka se ti nesmí v nule lomit, koukni na detail. Rádio si poradí jen s AM signálem, kde modulace nepřetlačí nosnou "pod nulu", vždycky tam i ve špičkách musí trochu nosné zbýt. Doporučuji dodržet úroveň nosné nad 40% klidové úrovně za všech okolností. Proč?
Středně stará rádia (tím myslím ta, která mají už AVC, to existuje v superhetech tak od poloviny třicátých let minulého století) si totiž bezpečně poradí s modulací do 60%, kdy amplituda nosné neklesne pod 40% klidové úrovně. Donedávna se vysílalo rádio jen s pevnou úrovní nosné a modulací do 30%.
Takže obraz na osciloskopu by měl vypadat jako první případ (ten, co ukazuje 50%) na obrázku tady.
Jestli tak vypadá a sinusovka nosné vždy prochází nulou do opačné polarity (nevrací se od nuly), pak by to tak stačilo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3137

PříspěvekZaslal: st prosinec 23 2015, 13:44    Předmět: Citovat

Teď jsem si všiml, ty cívky 1µH jsou málo a kondy jsou naopak moc velké, bude se to šklebit.
Dej cívky odhadem 200µH ( výstupní dej hustou na feritce odhadem 50 závitů, vstupní na kostřičce v krytu) a kond odhadem 200p, zbytek doladíš na osciloskopu.
Rámovku zapoj na další vinutí na feritce přes nějaký filtr typu dolní propust, dvojstupňová bude stačit, kondy v propusti odhadem do 1n.


Naposledy upravil samponek dne st prosinec 23 2015, 14:16, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st prosinec 23 2015, 14:13    Předmět: Citovat

kutilmil napsal(a):
Z toho modulátora lezie výstup okolo 500mV
Při pracovním odporu ve vývodu 6 3k9 je využitelný výkon asi 32 mikrowattů, což není mnoho.

Také mi není jasné, proč se na de-facto koncový stupeň SV má použít KF910, což je VKV, UKV nízkošumový tranzistor do vstupu. Zesílit pásmo do 1,5 MHz zvládne dnes běžný tranzistor, dřív jsme na takovou věc používali KF503-4.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3137

PříspěvekZaslal: st prosinec 23 2015, 14:20    Předmět: Citovat

Může se použít v podstatě jakýkoli tranzistor, vycházím z toho že KF907 KF910 je hodně v televizích Tesla a když jsem s ním něco zapojoval, vždycky to jelo.
Vzhledem k tomu, že ten integrovaný obvod nemám, nacpal bych všude KF910 včetně zesilovače.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19557
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st prosinec 23 2015, 14:38    Předmět: Citovat

Představoval bych si to asi takto: při napájení koncového stupně +12 V z toho poleze necelý 0,5 W, při +18 V se můžeš dostat na max. 1 W.
Cívku neuvádím, její počet závitů závisí na tvaru a velikosti cívky a na dolaďovací kapacitě, samozřejmě.
S ladicím kondenzátorem kolem do 380 nebo 500 pF můžeš zkusit i rámovou anténu, pak nepotřebuješ sekundární vinutí, drátovou anténu ani uzemnění: kolem krabice od pizzy 40x40 cm naviň 2x8 závitů drátem o průměru aspoň 0,5 mm, spoj vinutí do série, ve spoji bude střed pro napájení. A otočným kondenzátorem dolaď do rezonance. Když nebude stačit kapacita, připoj paralelně dalších 330 - 470 pF kondenzátor.
Jednak to dost účinně potlačí parazitní vyzařování na nežádoucích frekvencích, jednak to bude mít směrový účinek, čímž se také zvětší dosah v žádaném směru (kolmo na osu cívky) takže omezíš i vyzařování do směrů, kde to nechytáš, nebo naopak, kde bys mohl někoho přimět k bonzování. Vyzařování totiž bude spolehlivě překračovat povolenou úroveň pro rušení v obytné oblasti, takže je to vlastně nelegální. Ale, nebude-li žalobce, nebude ani soudce.
Teď čekám od ostatních, jak by ti zkušenější a méně zapomětliví to zapojení vylepšili: Darlingtony v konci nebo emitorové sledovače na výstupech modulátoru, aby se daly koncové tranzistory vybudit až na ten 1 A dovoleného proudu (současné výstupní napětí ani proud z IO nestačí plně vybudit ani bipoláry ani FETy) atd...
Moje zkušenost s koncovými stupni končí v roce 1970, kdy jsem rozebral svůj elektronkový vysílač, který původně měl být stereofonním zesilovačem ke gramofonu. Náhodně jsem zjistil, že vysílá asi na 160 kHz, za anténu slouží dva šestimetrové kablíky k reproduktorům, a dosah má nejméně jeden a půl kilometru. Když jsem zkusil venkovní L- anténu 12 metrů vysoko a 22 metrů dlouhou, vysílat to přestalo, ať jsem ji zkusil navázat kdekoli.



AM_mod_s_MC1496_PA.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  AM_mod_s_MC1496_PA.png
 Velikost:  63.22 kB
 Staženo:  92 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3137

PříspěvekZaslal: st prosinec 23 2015, 14:45    Předmět: Citovat

Myslím že takové proudy ani výkon nejsou potřeba a plně vyhoví emitorový sledovač s kusem feritky.
Provedení rámovky z pizzy se mi líbí, splňuje moje představy o husté cívce. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kutilmil
Zablokován


Založen: Nov 01, 2008
Příspěvky: 4297
Bydliště: Skalica

PříspěvekZaslal: st prosinec 23 2015, 15:24    Předmět: Citovat

Vďaka hille, vďaka samponek.
Len mi prosím teraz poraďte, ktoré zapojenie mám vyskúšať. či to hillove alebo samponkove?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3137

PříspěvekZaslal: st prosinec 23 2015, 15:35    Předmět: Citovat

To máš fuk, fungovat bude oboje a nakonec to můžeš i zkombinovat. Důležité je dodržet poměr indukčnosti a kapacity zhruba někde 200mikroH a 200p. Vstupní cívku zakrytovat a výstupní dát hustou. Pí článek taky není na škodu, čím víc cívek, tím líp.
Provedení rámovky podle Hilla doporučuji. Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kutilmil
Zablokován


Založen: Nov 01, 2008
Příspěvky: 4297
Bydliště: Skalica

PříspěvekZaslal: st prosinec 23 2015, 15:54    Předmět: Citovat

Ďakujem samponek. Páči sa mi aj to hillove zapojenie ale tuším by som ako prvé odskúšal to tvoje. nemusel by som nič robiť s pôvodným modulátorom. Len mi prosím ešte poraď aké hodnoty C2, L2, C4, C5, C7, C3. Ďakujem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3137

PříspěvekZaslal: st prosinec 23 2015, 16:04    Předmět: Citovat

Tak G1 G2 spoj , na vstup ten rezonanční obvod. ( přes cívku bude G1 G2 ukostřený ) civka asi 200mikroH a kond 200p Do S dej 200µH na zem ( 50 závitů na feritce ) D dej na plus a na feritku přimotej závity a tam dej Hillovu rámovku s kondem aby rezonovala na 800kHz. Prvně změříš kolik rámovka má a podle toho přidáš kond. Nebo rovnou dáš nějaký kond a podle osc doladíš.

Naposledy upravil samponek dne st prosinec 23 2015, 16:29, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kutilmil
Zablokován


Založen: Nov 01, 2008
Příspěvky: 4297
Bydliště: Skalica

PříspěvekZaslal: st prosinec 23 2015, 16:29    Předmět: Citovat

Nerozumiem tomu. nevedel by si mi to nejako načrtnuť? Ináč to že z toho lezie 0,5V to nieje žiadny problém. Ja mám na výstupe ajtak trimer takže nastavím menej.

EDIT. Už tomu rozumiem. ja to nejako nakreslím ako som to pochopil, aby si mi to potvrdil. Musim teraz tak na pol hodku preč tak potom to sem hodím.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
samponek



Založen: May 11, 2015
Příspěvky: 3137

PříspěvekZaslal: st prosinec 23 2015, 16:32    Předmět: Citovat

Zkrátka cívka nebude v D ale dole v S na kostru.
D půjde na plus. Radši to prvně zkus takto. Se společným emitorem by to mohlo mít zbytečně napěťové zesílení a chrchlalo by to.
0.5V do feritky stačí a zesiluje to proudově.
Vychází mě to že na pizze budou stačit 4 závity.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 2 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.54 sekund