Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Teplomet moc hřeje
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
franta123



Založen: Aug 06, 2015
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: st listopad 04 2015, 21:11    Předmět: Teplomet moc hřeje Citovat

Dobrý večer,

mám takovej, pro mnohé asi blbej, dotaz. A navíc nevím, kam ho zařadit správně, tak to dám sem. V koupelně nemám topení a je to jediný místo, kde můžu, bez překážení, sušit prádlo. A to schne pomalu. Tak jsem si na to pořídil teplovzdušnej ventilátor - jakože na prádlo budu foukat teplej vzduch, aby rychlejc uschlo. Teplomet má dvě spirály á 1000W, dá se to pustit 1) na studenej vzduch, 2) 1000W a 3) 2000W. A jak jsem po testu zjistil, i na těch 1000W jde z toho moc teplej vzduch. Stačila by mi polovina. A toho se týká můj dotaz: dá se nějak SNÍŽIT příkon topný spirály? Třeba zkrácením toho topnýho drátu? Našel jsem na netu popis triakovýho regulátoru, což beru jako poslední možnost - nejsem ve vytváření plošnejch spojů nijak zkušenej a stavebnici se mi kupovat nechce (200 za stavebnici by bylo o 150 víc než jsem dal za pěknej lehce jetej teplomet). Moc mi nenadávejte, je to jen dotaz Smile V případě, že je to moc složitý nebo nebezpečný (úraz proudem), budu sušit tou tisícovkou, no.
Kdyby byl někdo tak ochotnej a poradil mi, budu moc rád Smile
Franta
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: st listopad 04 2015, 21:23    Předmět: Citovat

HLAVNĚ NIC NEZKRACUJ!!!
Zapoj ty spirály za sebe, do série, jestliže jedna má příkon 1kW, v sérii získáš příkon 500W. Protože evidentně rozumíš elektrikařině jak koza petrželi a za Ohmovic zákonem si představuješ zákon o regulaci plodnosti v Kamerunu, tohle je co do zhotovení to nejjednodušší, co můžeš udělat.

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Hill
Administrátor


Založen: Sep 10, 2004
Příspěvky: 19558
Bydliště: Jičín, Český ráj

PříspěvekZaslal: st listopad 04 2015, 21:30    Předmět: Citovat

Především zkrácením topné spirály nikdy výkon nesnížíš, ale zvýšíš.

Každý teplomet má tepelnou pojistku proti přehřátí pro případ, že by z nějakého důvodu ventilátor nefoukal (ucpané sání, neběžící motor, případně motor běžící, ale protáčí se ve vrtulce nebo v turbínce atd).
V případě dosažení určité teploty tato pojistka vypne těleso a po poklesu teploty ho zase zapne.
Vzhledem k tomu, že zjevně nevíš ani toto, nedoporučuji stavět žádný regulátor (jeho vliv by se sice projevil na výkonu tělesa, ale hrubě by se nelíbil motoru; leda by se zapojil mimo motor, jen k tělesu).
Jednak nemáš uvnitř topidla co pohledávat, jednak si neumíš představit, kolik a jakých nebezpečí tě při zásahu nebo v důsledku zásahu čeká. Zvlášť v koupelně - tam bych před označení "nebezpečné" přidal slovo "mimořádně".
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MetalGod



Založen: May 30, 2006
Příspěvky: 6558
Bydliště: Seč

PříspěvekZaslal: st listopad 04 2015, 21:36    Předmět: Citovat

Taky by dost pomohlo, pokud to situace dovoluje, vysrat se na nějakou regulaci teplometu a prostě během toho sušení pootevřít okno, ať jde vlhkej vzduch, kterým stejně houno usušíš, pryč.
Jednak se výrazně zrychlí proces sušení a jednak nebudeš na zimu muset kupovat hektolitry sava na likvidaci plísně po celým bejváku.

_________________
Kdo není ve dvaceti levičák, nemá srdce,
kdo je levičák ve čtyřiceti, nemá rozum.
— Winston Churchill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17849
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st listopad 04 2015, 22:17    Předmět: Citovat

Nebo sušit hadry jako já v zimě. Kdysi jsem koupil životní omyl, mobilní klimatizaci s chobotem ven. Všem doporučuju, fyzikální nesmysl. Mr. Green Pokud se s tím chce klimatizovat, nefunguje to, protože jak tím chobotem vyhazuje ven teplý vzduch z místnosti, vyrábí podtlak a všema dírama v domě se zase teplej vzduch zvenčí nasává.
Ale sušárna je to vynikající. Chobot se nepoužije a teplý a suchý vzduch se fouká místo ven do místnosti. Nasávaný vzduch z místnosti se v klimatizaci odvlhčuje a voda kondenzuje do zásobníku. Výsledkem je, že se koupelna vyhřeje až na teplotu cca 30-35 stupňů a vzduch má malou vlhkost, takže prádlo rychle uschne. Například jedno vyždímaný povlečení za cca 2 hodiny. Při příkonu necelou 1KWh to je tak 5-6 kaček. Furt lepší, než "klimatizaci" vyhodit do SD a navíc nic neplesniví.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
pocitujlasku



Založen: Dec 12, 2005
Příspěvky: 2188

PříspěvekZaslal: st listopad 04 2015, 22:51    Předmět: Citovat

MetalGod napsal(a):
Taky by dost pomohlo, pokud to situace dovoluje, vysrat se na nějakou regulaci teplometu a prostě během toho sušení pootevřít okno, ať jde vlhkej vzduch, kterým stejně houno usušíš, pryč.
Jednak se výrazně zrychlí proces sušení a jednak nebudeš na zimu muset kupovat hektolitry sava na likvidaci plísně po celým bejváku.


Veru, pustit len ventilator a pootvorit okno.
rychlejsie sa vysusi pradlo v chladnejsom prievane. ako v teplej uzatvorenej miestnosti.

_________________
No vidis, a tak si sa bal
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33986
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: st listopad 04 2015, 22:54    Předmět: Citovat

Mame taku klimu v "serverovni". Chladi to, ale ucinnost bude dost pochybna (kvoli tomu nasavaniu vzduchu).

Inak suhas, teplo nestaci, treba este suchy a prudiaci vzduch. Inak bude vsetko vlhke a plesnive.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17849
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: st listopad 04 2015, 23:04    Předmět: Citovat

pocitujlasku napsal(a):
rychlejsie sa vysusi pradlo v chladnejsom prievane. ako v teplej uzatvorenej miestnosti.

Když myslíš.... Teplej a suchej průvan od tý klimatizace že by byl pomalejší než studenej průvan? Těžko. Pokud se dá prádlo vymrznout za velkýho mrazu a slunce, málo kdy se to zvládne za den. A pokud se suší když je inverze, není slunce, nefouká a ještě je vlhko a cca 3-10 stupňů, tak to neschne vůbec.

_________________
Jirka

Proč mi nemůže všechno chodit hned ?!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8989
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: st listopad 04 2015, 23:27    Předmět: Citovat

Mobilní klima je jen lepší větrák, nic víc. V serverovně jsme ji kdysi taky měli, tam jde o to, že foukala přímo na rack, takže ten byl chladnější a následně servery uvnitř taky. Že to do místnosti nasávalo teplej vzduch z venku už nevadilo, šlo jen o techniku. Nevětraná koupelna je na sušení úplně nejblbější místnost, právě kvůli té vlhkosti. Proto máme sušák v obýváku, v létě rovnou pod klimatizací.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: čt listopad 05 2015, 0:01    Předmět: Citovat

U infrazářiče bez ventilátoru jsem měl v serii se spirálou diodu. Tím pádem poloviční příkon.

Ale čert ví, odkud je napájenej ten ventilátor...

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: čt listopad 05 2015, 6:31    Předmět: Citovat

Podľa toho popisu: " 1- strudený, 2- 1000W, 3...." bude ventilátor najskôr priamo na 230Vac
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
franta123



Založen: Aug 06, 2015
Příspěvky: 7

PříspěvekZaslal: čt listopad 05 2015, 8:51    Předmět: Citovat

Děkuju VŠEM za podnětné odpovědi. Hlavně MetalGoldovi za propojení spirál a Hillovi za nabádání k opatrnosti. Mě se do stavby toho triakovýho regulátoru stejně nechtělo Very Happy
Ten teplomet je normální tovární výrobek, sice ne žádná špička, ale v návodu píšou o tepelný pojistce proti přehřátí a o pojistce, která se přepálí, když se uvnitř něco podělá. To by snad mohlo stačit. V koupelně okno nemám, ale je tam mřížka, za kterou jsou takový ty hranatý roury vzduchotechniky. Vede to někam na střechu a - světe div se - není to mezi patrama zaslepený (což jsem viděl v několika panelácích), takže to poslouží jako odtah vlhkýho vzduchu.
Takže propojím spirály do série a uvidím. Přinejhorším to vrátím zpátky a na další vymejšlení a šťourání se vyprdnu.
A nakonec: je docela vtipný, jak tady chlapi probírají sušení prádla Very Happy Very Happy Všude kolem tu lítají odborný výrazy a fyzika a pájení a najednou - sušení prádla. Fakt prča Very Happy Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: čt listopad 05 2015, 9:43    Předmět: Citovat

Malá drobná chybička se vloudila.Odpor v serii nesníží výkon o polovinu.Jen asi o 45%.Odpor v serii sníží výkon na polovinu u elektrochemie.Jde tu o rozdíl mezi efektivní a střední hodnotou proudu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
FERYACT



Založen: Apr 20, 2005
Příspěvky: 2285
Bydliště: Krnov

PříspěvekZaslal: čt listopad 05 2015, 9:58    Předmět: Citovat

Franto 123.Píšu obratem další příspěvek,abych to od sebe oddělil.Píšeš, že z koupelny je jakýsi odtah par ven z budovy.Já bych určitě zkusil odsávat páry z prostoru koupelny.Třeba přerušovaně.Ventilátorkem z počítače?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Mira_A



Založen: Apr 06, 2013
Příspěvky: 1005
Bydliště: RpR

PříspěvekZaslal: čt listopad 05 2015, 10:17    Předmět: Citovat

ZdenekHQ napsal(a):
U infrazářiče bez ventilátoru jsem měl v serii se spirálou diodu. Tím pádem poloviční příkon.


Vážně? To se mi moc nezdá. To jsi teda usměrnil a místo 230V střídavých jsi tam měl najednou 325V stejnosměrných. I žárovku by to brzo spálilo předřadit diodu. A úbytek na diodě je pouhých 0,7V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Svářečky, UPS, nabíječe, měniče, zdroje, trafa a další Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund