Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Identifikace součástek řadiče galvanometru (zamčeno)

 
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
sklerotik



Založen: Oct 29, 2015
Příspěvky: 24

PříspěvekZaslal: út listopad 03 2015, 18:49    Předmět: Identifikace součástek řadiče galvanometru (zamčeno) Citovat

Tak mám opět prosbu a radši zakládám obecnejší vlákno Smile
Rychlý úvod - opravuji řadič galvanometru, naštěstí mám dva a jeden je plně funkční, mám tedy kde měřit. Bylo tam špatně otočené napětí na přívodu a postupně zjišťuji co je vše špatně, bohužel jsem jen truhlář s omezeným elektro rozhledem, prosím tedy o pomoc a rád se revanšuji i zasláním něčeho dobrého nebo hezkého.

Odešel jeden komparátor, u něj jsem identifikoval i tři špatné odpory. Pak jsou tam dvě špatné diody, které ale nevím jak identifikovat nebo změřit Sad poradí někdo pro opravdového laika, který má jen multimetr, pájku a odhodlání to opravit?

Dále se mi zdá, že jsou špatné dva kondenzátory, na funkční desce ukazují něco jiného než na nefunkční. Jak se dá kondenzátor změřit, když na něm není nic napsaného?

A pak poprosím o identifikaci tohoto elektrolytu a dotaz, proč jeden je v bužírce a druhý ne?



IMG_3871 (2).jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_3871 (2).jpg
 Velikost:  135.09 kB
 Staženo:  69 krát


IMG_3931.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_3931.jpg
 Velikost:  227.19 kB
 Staženo:  83 krát


IMG_3881 (1).jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  IMG_3881 (1).jpg
 Velikost:  284.37 kB
 Staženo:  68 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3330

PříspěvekZaslal: út listopad 03 2015, 19:18    Předmět: Citovat

Nějak nevidím smysl v založení nového vlákna. Jak změřit ty diody už jsi radu dostal, pokud chceš ty součátky měřit s jistotou a bezpečně, musíš je vypájet.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
KUBO



Založen: Oct 30, 2005
Příspěvky: 3766
Bydliště: VT SLOVAKIA

PříspěvekZaslal: út listopad 03 2015, 19:19    Předmět: Citovat

Tie kondenzátory sú 1000uF. Predpokladám, že budeš mať vadné aj tie integrované obvody čo sú prišrubované na hliníkový chladič(plech). Diody odmerať podľa dobrej dosky, ale to ich treba vybrať a použiť k meraniu prípravok, alebo lab. zdroj s omedzením prúdu na 2mA. Odpory treba merať pokiaľ to ide vypájkované. Takže to zver nejakému odborníkovi v tvojom okolí.
_________________
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sklerotik



Založen: Oct 29, 2015
Příspěvky: 24

PříspěvekZaslal: út listopad 03 2015, 19:27    Předmět: Citovat

Díky, odborník bohužel právě žádný není Sad

Radu na změření jsem dostal, ale moc moudrý z toho nejsem, jiné vlákno, kvůli tomu, že teď je to celé obecnější a o více součástkách.

Vypájet je není problém, zdroj také není problém, ale jak to změřit nevím Sad vypájím připojím sériově přes zdroj a měřím napětí? Kolik napětí mám pustit ze zdroje?

Jinak integráče s chladičem - zesilovače, by měly bý v pořádku, je před nimi pojistka, která praskla, tak předpokládám je zachránila.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
KUBO



Založen: Oct 30, 2005
Příspěvky: 3766
Bydliště: VT SLOVAKIA

PříspěvekZaslal: út listopad 03 2015, 19:32    Předmět: Citovat

Nezachránila. Aké označenie majú tie integráče?
_________________
„Hľadáme nepoznané, spoznávame nehľadané. Strácame to cenné, ceníme si až stratené. Milujeme všetko zradné a zrádzame milované.”
Pozdravuje Vás Martin
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
sklerotik



Založen: Oct 29, 2015
Příspěvky: 24

PříspěvekZaslal: út listopad 03 2015, 19:39    Předmět: Citovat

jsou to lm3886 a 7812. Na druhé desce, která taky nejela, byla taky vypadlá pojistka, to jsem vyměnil a vše jede v pořádku, z toho soudím, že to mohla zachránit, ale samozřejmě to tak být vůbec nemusí
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sklerotik



Založen: Oct 29, 2015
Příspěvky: 24

PříspěvekZaslal: út listopad 03 2015, 19:42    Předmět: Citovat

Ty 1000 mikro kondíky jsou na jaké napětí? Do desky jde +15 a -15 takže tipuji na 30V?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3330

PříspěvekZaslal: út listopad 03 2015, 19:55    Předmět: Citovat

Kondenzátory jsou na 25V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3330

PříspěvekZaslal: út listopad 03 2015, 20:00    Předmět: Citovat

sklerotik napsal(a):
Vypájet je není problém, zdroj také není problém, ale jak to změřit nevím Sad vypájím připojím sériově přes zdroj a měřím napětí? Kolik napětí mám pustit ze zdroje.

Možná si ještě jednou přečti, co jsem ti v tom jiném vláknu napsala.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sklerotik



Založen: Oct 29, 2015
Příspěvky: 24

PříspěvekZaslal: út listopad 03 2015, 20:25    Předmět: Citovat

citace:
Změříš ji diodatestem v závěrném a v propustném směru. Z úbytků zjistíš, jestli je to normální dioda/zenerka/Schottky/zkrat nebo je přerušená. U zenerky pokračuješ přivedením napětí v závěrném směru přes vhodný odpor. Například 25V přes 2k2 by mělo stačit. Na diodě naměříš zhruba Zenerovo napětí.
Tu černou tipuji na normální/Schottky, ty modré na zenerky.


Čtu, ale přiznám se, že moc nechápu Smile Diodatest je nějaký přístroj? Ten bohužel nemám Sad Jak z úbytků zjistím co je co? Případně si to i vygooglím, ale nevím co hledat Sad Bohužel jsem fakt truhlář Sad
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
lesana87



Založen: Sep 20, 2014
Příspěvky: 3330

PříspěvekZaslal: út listopad 03 2015, 21:16    Předmět: Citovat

Diodatest je funkce, kterou má většina multimetrů, pozice přepínače je označená symbolem diody. Máš?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
TubeGuru



Založen: Dec 21, 2011
Příspěvky: 514
Bydliště: Havířov

PříspěvekZaslal: út listopad 03 2015, 21:19    Předmět: Citovat

Zdar, možná, že je i nějaký přístroj s názvem "dioda test" i když spíš tester;
tady je to myšleno jako režim multimetru. U těch s otočným přepínačem bývá vedle nejnižšího odporového rozsahu (zpravidla 200Ω) a poloha bývá označena schematickou značkou diody a notou. Multimetr "pouští" do diody malý proud a měří napětí na ní (přechodu PN). Když bude dioda v propustném směru, ukáže displej o něco více než 0,5V podle typu multimetru, (každý testuje trochu jiným proudem), při připojení diody v závěrném směru se na displeji ukáže "1" nebo "OL" zase podle typu, znamená to, že hodnota je mimo rozsah měření. Jestli jsou ty zenerky na větší napětí než 9V, tak je multimetrem v závěrném směru nezměříš, ale v propustném bude úbytek stejný jako u obyčejné diody z téhož materiálu (Si). A když bude přechod PN v pořádku v propustném směru (nebude to zkrat nebo přerušené) je velká pravděpodobnost, že i opačný směr bude OK.
P.S. Nestěžuj si, že jsi "bohužel truhlář". Jestli jsi dobrý truhlář, je to v pořádku: "Ten dělá to a ten zas tohle" Smile .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sklerotik



Založen: Oct 29, 2015
Příspěvky: 24

PříspěvekZaslal: út listopad 03 2015, 21:39    Předmět: Citovat

Super, díky moc, tak to přesně na tom multimetru skutečně je! Diody proměřeny, dvě jsou špatné, jak zjistím třeba i na těch dobrých, které tam mám dát? Chápu, že je změřím přes zdroj a odpor (odpor mám u arduina, takže ráno proměřím), ale podle čeho poznám, že to je ta konkrétní? Je nějaká tabulka, která mi řekne, že když je úbytek napětí tolik a tolik procent, tak je to tento typ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7829
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: út listopad 03 2015, 23:17    Předmět: Citovat

Ty potřebuješ zjistit nejdřív jestli je to normální dioda nebo zenerka. A pokud zenerka, tak musíš vědět její Zenerovo napětí.
Měřit můžeš nějak takhle. Pokud to bude normální dioda, tak budeš mít na připojeném multimetru zase těch 30V. Pokud to bude zenerka, tak ti multimetr ukáže právě Zenerovo napětí. No a potom si objednáš zenerku se stejnou hodnotou napětí.
Pokud tu diodu otočíš, bude ti multimetr ukazovat něco přes půl voltu, pokud bude dioda proražená, tak multimetr ukáže nulu.
Při měření multimetrem zenerky vykazují o něco větší úbytek v propustném směru než normální diody. A protože nevíme jaký máš měřák, nemůžeme ti přesně říct koli máš naměřit (každý multimetr měří úbytek jiným proudem, tak vykazuje jiné hodnoty).
Prostě toto je taková latina, když ji neznáš, tak to za jeden večer nedoženeš. Trochu pochybuju, že si s tou vadou poradíš.



Zener.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Zener.jpg
 Velikost:  21.83 kB
 Staženo:  56 krát


_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ZdenekHQ
Administrátor


Založen: Jul 21, 2006
Příspěvky: 25741
Bydliště: skoro Brno

PříspěvekZaslal: st listopad 04 2015, 0:09    Předmět: Citovat

Než abych Ti musel dát BAN za zaneřádění fóra jedním tišťákem, tak mě to raději pošli, i když moc nestíhám. Adresu najdeš, když klikneš na WWW v mojí odpovědi.

Pokud jseš truhlář, já už si na Tebe něco najdu.

Ale tady LOCK.

_________________
Pro moje oslovení klidně použijte jméno Zdeněk
Správně navržené zapojení je jako recept na dobré jídlo.
Můžete vynechat půlku ingrediencí, nebo přidat jiné,
ale jste si jistí, že vám to bude chutnat[?
]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Toto téma je zamknuto, nemůžete zde přidávat odpovědi ani upravovat své příspěvky!       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Součástky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund