Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Spojnice mezi dvěma telefony
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Linkové telefony, faxy, tel. ústředny včetně domácích
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
vejv



Založen: Oct 21, 2012
Příspěvky: 25

PříspěvekZaslal: út listopad 27 2012, 23:50    Předmět: Citovat

Ahoj,

právě jsem si sehnal dva staré telefony s ciferníkem (snad budou funkční) a zítra jdu nakoupit potřebné součástky, rád bych se však zeptal na jednu věc, kterou jsem v zapojení pro mě, jako laika nenašel.
telefonní šňůry od obou telefonů mají čtyři kontakty, které dva použiji na svorky a1,a2 a b1,b2

díky za radu
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stolek



Založen: Aug 20, 2010
Příspěvky: 23
Bydliště: BR

PříspěvekZaslal: st listopad 28 2012, 19:07    Předmět: Citovat

Telefon má výstupní vodiče na svorkách přípojné růžice nebo v zástrčce značen písmeny a, b. Ty se spojí : první telefon vedením s a1/b1, druhý telefon s a2/b2 přičemž lze přehodit vodiče a/b u jednotlivého telefonu mezi sebou, na nic to nemá vliv. Barevné označení telefonní šňůry bývá: vodič "a" = bílý, vodič "b" = hnědý, u nových je pak rudý a zelený. Vodiče s označením zvonku, zv, uzemnění se nepoužijí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vejv



Založen: Oct 21, 2012
Příspěvky: 25

PříspěvekZaslal: st listopad 28 2012, 22:46    Předmět: Citovat

Super, díky za vysvětlení, takto polopaticky jsem to potřeboval. Dnes jsem si navrhl plošný spoj ale ještě bych se rád zeptal na jednu poslední věc ze schématu, dle schéma, mám připojit křížem výstupy a1 a a2 s napájením relé, to jest spojit napájení relé K1 s výstupem a2 a obráceně? to je poslední věc v čem si nejsem jistý
moc díky za rady
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stolek



Založen: Aug 20, 2010
Příspěvky: 23
Bydliště: BR

PříspěvekZaslal: pá listopad 30 2012, 18:48    Předmět: Citovat

Trochu dotazu nerozumím, ale pro telefon č. 1 jsou z desky plošných spojů dle obrázku značeny vývody a1/b1, pro telefon č. 2 jsou a2/b2. Pokud by bylo nějaké jiné zapojení např. pro 5 telefonů, tak je obvyklé značení, že pro 3. telefon by to byly a3/b3, pro 4. telefon a4/b4 , pro 5. telefon a5/b5 - to je taková vžitá praxe. Takže plošný spoj je třeba vyrobit přesně podle nákresu. Obecně je v praxi kdykoliv možno přehazovat vodiče a/b jedné konkrétní linky přímo na telefonu, nebo kdekoliv v průběhu vedení, nebo na svorkách a/b plošného spoje, analogové telefony jsou univerzální a nezáleží na polaritě a/b drátů. Jinak při zvednutém sluchátku by na a/b drátech mělo být cca 7 - 10 V.
V praxi ( pokud chceme býti vzorní ) se pak vývod "a" 1. telefonu spojí vedením se svorkou "a1" plošného spoje, vývod "b" 1. telefonu se svorkou "b1" plošného spoje, analogicky pak druhý telefon. Toto propojení se ale ve vedení může přehodit, takže "a" vodič 1. telefonu se může spojit s "b1" plošného spoje, vodič "b" 1. telefonu se může spojit s vývodem "a1" plošného spoje. V daném zapojení ale dokonce můžeme vodič "a" 1. telefonu připojit na "a2", vodič "a" 2. telefonu připojit na "a1", rovněž tak můžeme přehodit i "b" dráty. Vždy ale v tomto zapojení musí každý telefon být připojen jak na "a", tak na "b" drát. Telefon tedy nesmí být připojen pouze na "a" dráty", nebo na "b" dráty.
Pro spojení více domácích telefonů - až 6 - bych asi někde měl starší tovární ústřednu, včetně telefonů, umí připojit i 1 vnější (státní linku).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ARDO



Založen: Jun 20, 2013
Příspěvky: 669

PříspěvekZaslal: so říjen 10 2015, 16:37    Předmět: Citovat

včera jsem si toto zapojení udělal,ale mám s ním problém.Oba telefony vyzvání,ale hovor neproběhne.Já neslyším toho druhého ani on mně.Chci se hlavně zeptat zda to nemůže být kvůli té dvojlince,kterou mám oba telefony propojeny.

Je to bíla plochá dvojlinka se dvěma vodiči (zelený a červený),ale i na
1 metru této šňůry je na vodičích odpor 10ohmů (místo skoro nulového).Jestli to není ta chyba,kvůli které to třeba nejde
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12043
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: so říjen 10 2015, 18:14    Předmět: Citovat

ARDO napsal(a):
Je to bíla plochá dvojlinka se dvěma vodiči (zelený a červený),ale i na
1 metru této šňůry je na vodičích odpor 10ohmů (místo skoro nulového)

ikdyby měly vodiče odpor 10 ohm, bude to fungovat . . .
. . . ale nenapsal jsi typ telefonů.

navíc si myslím, že to blbě měříš !
kus drátu 1 metr dlouhý nemůže mít 10ohm !
to by muselo být z odporového drátu (konstantanu) . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ARDO



Založen: Jun 20, 2013
Příspěvky: 669

PříspěvekZaslal: ne říjen 11 2015, 9:54    Předmět: Citovat

právě ,že měřím dobře a naměřím tuto hodnotu.

Takže ten odpor nemůže mít vliv na celkovou funkčnost ano?

jeden telefon je : SIEMENS EUROSET 802 a druhý je tento : (viz.fotka)

Je možné,že ty dva telefony nebudou spolu dobře komunikovat. Rolling Eyes
Budu rád,za radu.



P1050378.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  P1050378.JPG
 Velikost:  187.49 kB
 Staženo:  430 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12043
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: ne říjen 11 2015, 10:40    Předmět: Citovat

podle obrázku telefon nepoznám . . .
ten telefon je potřeba odzkoušet a musí fungovat jako standartní telefon s číselníkem.
Při zmáčknutém tlačítku (zavěšení) musí být připojen k lince přes kondenzátor (cca 2µF/100V) a stejnosměrně musí být oddělen od linky.
Při zvednutí sluchátka musí být impedance tak nízká aby proud relátkem dokázal relé přepnout a do druhého sluchátka zvonit.
Když se potom "zvedne" i to druhé sluchátko, také si přepne i druhé relé a pak by mělo být slyšet komunikaci mezi sluchátky.
Pokud ti to takto nefunguje, nejsou tebou použitá sluchátka vhodná obě, ale třeba i jen jedno z nich.
Standartní telefony s otočným číselníkem, s klávesnicí pro pulzní nebo tónovou volbu takhle fungují . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJirka1



Založen: Nov 20, 2015
Příspěvky: 24
Bydliště: Moravská Třebová

PříspěvekZaslal: ne únor 17 2019, 20:49    Předmět: Citovat

Dobrý den,

využiji toto téma, lze zprovoznit samostatně tři staré telefony pro telefonování mezi sebou, ideálně aby to fungovalo jak má, vytočit číslo? Mám jeden telefon s ciferníkem druhý z tlačítky, třetí bych sehnal, ale chtěl bych když už tak tři, našel jsem tu návod jen na dva. případně pořídím klidně nějakou ústřednu ale netuším jakou a za kolik peněz nebo kdyby mi třeba někdo jednoduchou postavil nebráním se.....

předem děkuji za reakce, Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1836
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: út únor 19 2019, 11:23    Předmět: Citovat

Tri telefóny by asi šli spojiť tak, aby pri zdvihnutí jedného zvonili obidva zložené. Pri požiadavke voľby na konkrétny telefón to ale už také jednoduché nebude a chce to malú ústredňu. Akákoľvek pobočková by stačila.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33860
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: út únor 19 2019, 11:26    Předmět: Citovat

Alebo tri VoIP adaptery a k tomu Astreisk ako ustredna (napr. na Raspberry).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1836
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: út únor 19 2019, 15:20    Předmět: Citovat

Toto je spojnica pre tri telefóny. Pri zdvihnutí napr TEL1 začne TEL2 a 3 zvoniť. Po zdvihnutí zvonenie daného telefónu ustane a môže sa rozprávať. Nieje možné smerovanie, tj po zdvihnutí zvonia vždy zvyšné dva a počas hovoru dvojice sa môže tretí pridať len zdvihnutím slúchadla. Napájané z 24-30V, VR je vyzváňacie, stačí pár pulzov na 25Hz opakovať po asi 2-3s. Ak by vadilo, že zložený telefón počas hovoru dvojice vyzváňa, je potrebné vyhodnotiť odber dvojice a blokovať ním vyzváňacie napätie, napr relé v sérii s napájaním.
EDIT: Myslím, že v tej schéme chýbajú ešte diódy pod relé, aby vyzváňací impulz nespínal relé.



Spoj3tel.png
 Komentář:
 Velikost:  29.01 kB
 Zobrazeno:  263 krát

Spoj3tel.png


Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
CZJirka1



Založen: Nov 20, 2015
Příspěvky: 24
Bydliště: Moravská Třebová

PříspěvekZaslal: út únor 19 2019, 19:21    Předmět: Citovat

Moc děkuji za odpovědi, to schema bych dal do kupy, to bych zvladnul, ale vice by se mi libilo opravdu neco složitějšího, nevadí mi když to bude něco stát, když to nebudou teda žádné velké tisíce, neměli by ste prosím konkrétní odkaz nebo typ nějaké ústředny která by pro mě byla vhodná? Našel jsem na netu i návod z AR na stavbu ústředny, snad až pro 8 telefonů, to bych klidně bral ale nemám znalosti na to abych toto postavil

propojit potřebuju já....rodiče....dílna, nechci abych volal z dílny domů a zvonil třeba telefon i u rodičů a líbilo by se mi to aby to opravdu fungovalo a šlo vytáčet čísla, líbí se mi ty ciferníkové staré telefony
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mihal



Založen: Apr 06, 2005
Příspěvky: 1836
Bydliště: Zilina

PříspěvekZaslal: út únor 19 2019, 20:01    Předmět: Citovat

Dnes je už pobočkovú ústredňu pomaly problém kúpiť i na bazoši a nové riešenia sú založené na voip. Plnohodnotná ústredňa bez procesoru je komplikovaná, tak Ti ostane buď loviť na inzerát nejakého panasonica alebo amaro. Tam boli minimálne dve konštrukcie bez proc. cca 1988 a potom asi 1991. Uvedom si ale, že to neni pár súčiastok, účastnícke sady boli okresané na minimum a aj tak to boli kvantá. A zabudni na dtmf, len pulzná volba.
Niekde sa mi ešte povaluje jedna doska 3+1 pbu s procesorom HC08 čo som pred časom pre podobný účel vytvoril, na jednej sade sú 4 relé /vonkajšia linka, zvonenie, prepojovač a linka/ celkovo 12relé, určené pre pulznú voľbu. Bude to už dobrých možno 15rokov čo je to v prevádzke, zatiaľ funguje. Tak ak nič neulovíš a to amaro bude komplikované, tak sa ozvi, budeš ale musieť pozhánať relé LUN Twisted Evil
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31799
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: út únor 19 2019, 20:17    Předmět: Citovat

No tak právě tohle třeba bych viděl jako nádherný téma pro nějakýho programátora PICků, protože detekovat počet pulsů (zkratů mezi vodičema linky) resp dvojtóny DTMF volby a podle toho zvolit cílovou propojovací cestu k druhýmu uživateli je krásná úloha pro procesor a šikovnýho programátora - pokud to nebude muset splňovat žádný standarty požadovaný pro připojení na JTS = běžnou telefonní linku, ale jen jako domácí kecafón, musí se to dát spáchat klidně i jen na 12V a s bazarovýma přístrojema za babku. A to včetně relátek finálně propojujících komunikační cestu. Konečně by si myslím tihle "hádrujýnožrouti" respektive "křápberylísalové" učunili něco, co by mělo význam i pro lidi mimo jejich komunitu ... Udělat "ústřednu" pro malej počet účastníků, dejme tomu ve verzi pro 4 nebo 8 spojovanejch míst, to by myslím měla bejt docela výzva, jak si "zabastlit" a ještě k tomu trošku zaprogramovat.
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Linkové telefony, faxy, tel. ústředny včetně domácích Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 2 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.15 sekund