Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Tepelné čerpadlo vzduch - voda
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17888
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá duben 10 2015, 10:03    Předmět: Citovat

Laciný?? Už sis u toho dříví spočítal, kolik hodin a za kolik děláš kotelníka na den? Operativnost žádná, všude bordel, skladovací prostory, kdo nekoupí hotový polínka motorovka, cirgule, štípačka, doprava, někdo i šaškování po lese.
Uhlí zase to samý, úklid, smrad.
Trochu se to vylepší, pokud topíš jednou za pár dní do pár kubíku akumulace mimo barák. Jenže tam je zase investice jak kráva navíc a nutnost prostoru na umístění. A od roku 2020 topení uhlím v nových stavbách bude zákaz.

A teď si spočítej, co je levnější, jestli dělat kotelníka a nebo ten čas věnovat nějaký produktivní činnosti a vydělat si na zateplení a plyn nebo elektriku, kde mačkáš jednou za čas tlačítko.

Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18683
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: pá duben 10 2015, 10:13    Předmět: Citovat

Takovou diskuzi je škoda začínat . Kolik lidí je schopno prodat svůj čas ? Čím dál méně . A to málo , co vydělávají se jim nyní snižuje a snižovat dále bude . Holá fakta . Já ten čas neprodám a tak na druhou stranu žádné peníze nevydám . A vo tom to je . Zeptej se té -toho co stojí za osmičku celé svátky u kasy , zda si zvolí topení ročně za desítku či padesátku . Nějak si zkus sundat klapky z očí a dívat se nejen svým velmi menšinovým pohledem toho , kdo na to má .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukar



Založen: Jun 18, 2009
Příspěvky: 420
Bydliště: Karviná

PříspěvekZaslal: pá duben 10 2015, 11:15    Předmět: Citovat

Ale pánové, nedělejte z toho osobní spory. Sám pocházím z 2 generačního baráku, takže mi to připadalo normální, když děda, pak otec se oháněli lopatou a sekerou v kotelně. Na čas jsem to převzal i já. Kdyby mi barák připadl, vyřešil bych tenkrát situaci asi takhle. Kotel na tuhá paliva zachoval, (dřeva se najde po zahradě a okolí vždy dost a uhlí v akci z PL s levnějším dovozem). Na střechu soláry s kombinaci plynového kotle a kotle na tuhá paliva.
Dnes v bytovém domě uvažujeme přejít na TČ. Technicky není možné zřídit kotelnu na tuhá paliva. S plynovým kotlem dle oslovených plynařů by problém moc nebyl, ale bylo by to za moc Kč. Takže zbývá elektrika. Kotel do každého bytu? to snad ne. Vše bude centrálně původníma stoupačkama. (vedlejší vchody zůstavají napojeni na původního dodavatele) V bytech budou měřáky vody a tepla. Ztráty se musí rozpočítat stejně, jako když jsme u tepláren. S tím všichni majitelé bytů souhlasili. Všechno navíc bude právně podchycené.
Proto prosím zanechte osobních sporů. Mě a myslím si, že i mnoho dalších potenciálních zájemců o pořízení TČ v bytových domech, případně svých barácích, zajímají pouze nezkreslená pravdivá fakta a osobní zkušenosti. Díky všem
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rob_brno



Založen: Oct 12, 2012
Příspěvky: 209

PříspěvekZaslal: so duben 11 2015, 8:47    Předmět: Citovat

Lukar:
Rozumná řeČ. Já osobní zkušenost i pravdivé údaje napsal(měl jsem možná uvést že se týkají tč se zemním kolektorem, kde je ekonomika oproti vzducháči trochu někde jinde). Pokud už soláry, tak bych neuvažoval o termice ale jen FV, ta má budoucnost.

Bohužel, aby se dosáhlo rozumných ekonomických výsledků a návratnosti je nutno přiložit ruku k dílu. Já si například dělal zemní kolektor pro tč sám., byla to práce na 5cca dnů(v pohodě - navigování bagru a pokládání hadice do výkopu), ale úspora hnedle 40t oproti práci naklíč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17888
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so duben 11 2015, 12:33    Předmět: Citovat

Jen 40 tisíc? Tos musel mít jen pár KW. Já byl u jedný instalace ve Stéblový u Pardubic a když si vzpomenu, jak se tam kopalo, a kolik stojí výkopový práce... Kopaly se 3 výkopy 2 x 25 m do 2,5 m hloubky a do toho se dávala paralelně Slinky 3 x 100 metrů. Nahrubo nejdříve Caterpillar, pak Bobek jezdil a dokončoval ve výkopu a na střeše měl Téčko na zaměřování roviny. Majitel byl platikář, co dělal nekonečný zakládací žlaby pro Telekom a tak to vyhandloval za rouru na profuk optickýho vlákna asi 3/4 -1 coul. Cívka se vždy urazila bočnice a to "hadicový péro" se dalo do výkopu tak, že každý další oko bylo posunutý k předchozí mu o 30 cm. Protože to bylo na úrovni spodní vody, byl později tenhle registr vyhodnocen Semechnicí jako nejůčinnější v Česku. TČ mělo kolem 15 KW a platikář používal registr taky na vychlazování vody z linky na zakládací žlaby, takže mu registr nedělal na konci topný sezóny tu hroudu ledu kolem, co roztaje až někdy v srpnu a nic na tom neroste.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rob_brno



Založen: Oct 12, 2012
Příspěvky: 209

PříspěvekZaslal: ne duben 12 2015, 10:01    Předmět: Citovat

Vyšlo mě to kolem 30t - 13t bagr a 20t trubky . Pokládal jsem 3x140m. Firmy to nacenovaly na 70t. Tč jsem předimenzoval, má 12kW, ale dům TZ 7kW. Oni počítaj vvýkopový práce na kubíky, když si ale vezmeš bagr tak jedeš v hodinovce kolem 600kč.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
vava



Založen: Jan 20, 2012
Příspěvky: 56

PříspěvekZaslal: po duben 13 2015, 13:28    Předmět: Citovat

Mělo by se zohlednit i to, jestli pak celek barák vytápěný tím TČ má i příslušnou sazbu pro TČ. V bytovce těžko budou mít všichni jeden společný elektroměr dohromady s tím TČ. Pokud by byla s rozvodnými závody domluva o tom, že celý barák bude mít sazbu pro TČ, pak to pro obyvatele bude výrazná úspora. U nás v rodiném domku je pomalu větší spotřeba na ty ostatní věci kromě topení. A platit ty ceny ne-tepelně-čerpadlové, to by se to sakra prodražilo.
PS. Soused má neizolovaný barák (40cátá léta), TČ, topí s ním do radiátorů (a nemusel je zvětšovat), čerpadlo má venkovní jednotku a ta jen tiše ševelí, holt pokrok se nezastavil a už to umějí udělat i tiché.
PPS. Bivalentní bod mám na -5°C. Asi by to šlo i nastavit níž, ale proč to čerpadlo zbytečně trápit. Moderní čerpadla by ho třeba mohly mít níž, ale já už mám postarší.
PPPS. Dům je izolovaný 14cm polystyrénem, za elektriku celkem cca 26k/rok, a jak jsem říkal, z toho je topení spíš menší půlka. Teplota je stabilních 22°C.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17888
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: po duben 13 2015, 17:39    Předmět: Citovat

Pohánět "vchodový" společný tepelnný čerpadlo v nějaký výhodný sazbě bude asi problém. To ti líp vysvětlí lidi, co v bytovkách bydlej. Na společný prostory (STA, osvetlení schodiště, sklepů) je nějaká blbá sazba a nejspíš je taky potřeba založení nějakýho sdružení ze kterýho se to platí. Býválaly časy, že společný prostory se považovaly za firmu a blbejma cenama. Ale třeba ne, on se určitě někdo ozve kdo má aktuální info. Takovej Hill to má určitě v malíku. Smile
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pikofarad



Založen: Dec 02, 2007
Příspěvky: 1351
Bydliště: 742 58

PříspěvekZaslal: po duben 13 2015, 18:35    Předmět: Citovat

Zdravím,má někdo zkušenosti s TČ vzduch-vzduch?Požadovaný výkon 7-10kw.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
serviceman



Založen: Jul 09, 2013
Příspěvky: 4043

PříspěvekZaslal: po duben 13 2015, 18:38    Předmět: Citovat

Pro společné prostory teď platí sazba D jako pro domácnost, ale má to možná nějaká omezení jako jen na svícení apod.
_________________
Nebojte se skloňovat (i cizí slova).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
badoch



Založen: Feb 23, 2005
Příspěvky: 592
Bydliště: SM

PříspěvekZaslal: po duben 13 2015, 18:47    Předmět: Citovat

To Pikofarad- já ho mám doma.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Lukar



Založen: Jun 18, 2009
Příspěvky: 420
Bydliště: Karviná

PříspěvekZaslal: po duben 13 2015, 19:19    Předmět: Citovat

to vava - TČ bude mít svůj elměr. a zvýhodněnou sazbu - toť z nabídky oslovených firem.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Pikofarad



Založen: Dec 02, 2007
Příspěvky: 1351
Bydliště: 742 58

PříspěvekZaslal: út duben 14 2015, 8:01    Předmět: Citovat

badoch napsal(a):
To Pikofarad- já ho mám doma.


Zdravím,poslal jsem SZ.Za odpověď předem děkuji Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
stasek



Založen: Aug 15, 2005
Příspěvky: 2191

PříspěvekZaslal: ne červenec 26 2015, 18:30    Předmět: Citovat

Dobrý den přeji,
dnes jsem byl u známého veterináře a ten mě požádal o radu, bohužel jsem mu ji nemohl dát, protože nevím. Tak bych prosil, jestli někdo poradí. Má dům vytápěný tepelným čerpadlem vzduch voda, topení podlahové. Celkem 5 okruhů. Čerpadlo mu zajišťuje i ohřev TUV. Tedy celoročně. V ordinaci, která je jako jednopodlažní přístavek má v současných vedrech nesnesitelné horko. Potřeboval by, aby v této části čerpadlo fungovalo jako klimatizace, tedy ochlazovalo. Jeho dotaz tedy je, zda je možné, aby čerpadlo fungovalo po určitou denní dobu v této ordinaci, tedy na jednom z pěti okruhů, jako ochlazování. Jde samozřejmě o dobu, kdy nepoběží topení, tedy v parných dnech. Zároveň by ale potřeboval, aby nebyl zcela vyřazen ohřev TUV do zásobníku. Ten by mohl probíhat v době, kdy nebude funkční chlazení. Takto mě to bylo prezentováno. Bohužel sice TČ voda-voda mám, ale jen na topení a o chlazení nic nevím. Tak bych tedy chtěl velice poprosit znalé, zda by se k tomu mohli vyjádřit. Je to velice hodný pan doktor a já bych mu rád přispěl alespoň radou.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: ne červenec 26 2015, 18:58    Předmět: Citovat

Ochlazovat podlahovku a zahrivat vodu v jeden okamzik zcela urcite nemuze, jestli jsem to spravne pochopil to ale nepozadujes. Jestli dovede chladit do podlahovky zavisi na jeho konstrukci, vzhledem k tomu zes nenapsal typ cerpadla je jakekoliv dalsi povidani jen vesteni z koule.
Nejlepsi bude zvednout telefon a zavolat vyrobci, tam se dozvis vse potrebne.

Osobne si myslim ze i kdyby to slo, moc pouzitelne to nebude. Chladny vzduch se bude drzet u podlahy, takze horko v mistnosti bude porad, jen na nohy bude zima, coz moc prijemne nebude. To ze se klimatizace dava na strop neni bezucelne.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 4 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund