Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Piezoměnič s transformátorem, 555

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Tanvald



Založen: Apr 01, 2015
Příspěvky: 19

PříspěvekZaslal: čt duben 02 2015, 0:10    Předmět: Piezoměnič s transformátorem, 555 Citovat

Ahoj všem!

Mám takový, možná speciální, problém ('Embarassed')

Můj cíl má následující výchozí hodnoty:

1. Silně(!) rozvibrovat piezoměnič (vibrace jako např. masážní stroj, takže nízká frekvence – dalo by se doladit potenciometrem),

2. Vstupní napětí do 9 V

3. Sehnatelné součástky

Můj postup:

Vlastnim stavebnici „Elektronická laboratoř“, kde je zapojení viz obrázek č. 1.
Tohle zapojení využívá k rozvibrování pieza tranzistor a transformátor, napájení 4.5 V. Tenhle obvod funguje bezvadně, piezo má velmi intenzivní vibrace (citelné kmitání), což je přesně to, co potřebuju. Zajímalo by mě, jestli se dá tento obvod napodobit, ale aby šel napájet tak 9 V, od čehož si slibuju zvýšení výkonu (intenzity vibrací). Nejde mi o zvýšení frekvence, ale zvýšení síly vibrací. Trafo ze stavebnice už bohužel nemám, mám jen údaje, že obě vinutí mají stejný počet otáček, uprostřed jsou spojené (viz obrázek), průměr drátu je 0,06mm a prostředek jádra 5x5mm.
Rád bych obvod z dostupných součástek napodobil a dosáhl co nejvyššího výkonu...
Šel by použít např. tento transformátor?
http://www.conrad.cz/maly-transformator-50--1-1.k739587
Mají i jiné poměry, což by mohlo zvýšit výkon. Mimo to mám trafo ze starého tranzistoráku (audio trafo), ale piezo pod ním vibruje na mnohem vyšší frekvenci a slaběji. Netuším, jaký má poměr vinutí. Odpor na bázi jsem samozřejmě nastavoval, ale na nejnižší frekvenci se to intenzitou pořád nevyrovná.

Zkoušel jsem i 555 viz obr. č. 2, kde je navíc přidaná cívka 10mH, ale opět asi 10x slabší než s trafem...

Trafo podle všeho vstupní napětí zesílí, což je žádoucí, a proto je piezo tak silné. Cívka u obr. č. 2 napětí taky nějak zesílí, ale trafu to neodpovídá, takže možná zesílit cívku? Na 33mH?
Zkoušel jsem na kolektor BD679 zapojit trafo ze zmiňvoaného tranzistoráku. 1 do kolektoru, 2 do + zdroje, piezo jsem zapojil na 1 a 3. Opět stejně slabý výkon, takže to chce najít trafo jako ve stavebnici...

Nenapadá mě podobné řešení, protože moje znalosti nejsou tolik rozsáhlé... S 555 jsem zkoušel X zapojení, ale pořád se to výkonu trafa nevyrovná. Docela by mě zajímalo, co na tom je, popř. jestli by se tu nenašel někdo, kdo by dokázal vysvětlit, jak to zapojení s trafem funguje (vysvětlení u stavebnice nechápu...) Rolling Eyes

Díky moc za jakoukoliv pomoc!



2015-03-30 17.21.40.jpg
 Komentář:
Obr. č. 1

Stáhnout
 Soubor:  2015-03-30 17.21.40.jpg
 Velikost:  81.53 kB
 Staženo:  85 krát


Siren.gif
 Komentář:
Obr. č. 2

Stáhnout
 Soubor:  Siren.gif
 Velikost:  4.26 kB
 Staženo:  78 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31985
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt duben 02 2015, 5:06    Předmět: Citovat

Zapojení ze stavebnice je oscilátor s 1 tranzistorem, kterej má z transformátoru zavedenou přes vypínač a potenciometr 500kΩ ZPĚTNOU VAZBU. Ta slouží k tomu, aby se celý zapojení rozkmitalo - proud jde z baterie 4,5V přes na obrázku spodní polovinu vinutí transformátorku a otevřenej tranzistor do "společnýho" pólu napájení. Proud tranzistorem roste po zapnutí vypínače jen tak dlouho, dokud se nenasytí magnetickej obvod trafa - pak se tranzistor prudce zavře, protože do horní poloviny vinutí se naindukovalo tak velký napětí s opačnou polaritou, že "přetlačilo" napětí dodávaný baterií a zastavil se tak proud doposud otevírající tranzistor. To je základní funkce oscilátoru s transformátorovou vazbou.

Při tom zavření tranzistoru se v celým vinutí transformátoru indukuje tak vysoký napětí, že to zdeformuje piezoelement víc, než samotný napětí baterie. Samotnej transformátor je přitom zapojenej jako AUTOTRANSFORMÁTOR = má galvanicky spojený vinutí a jedna jeho část funguje jako primární vinutí, zatímco celý vinutí pracuje jako sekundár = napětí se na něm zvyšuje. Piezoelement připojenej k trafu se chová jako kapacita v rezonančním obvodu LC, tím je ve finále určená i frekvence kmitání celýho obvodu. Ta by měla mít hodnotu pokud možno co nejblíž k vlastní rezonanci pieza, aby se dosáhlo co největší mechanický odezvy = tím i největší účinnosti.

Když zapojíš na místo oscilátoru astabilní multivibrátor z časovače 555, musel bys na jeho výstup připojit stejnej transformátorek úplně shodně = aby zvyšoval výstupní napětí časovače. Jen tak dosáhneš větší výchylky pieza. Podobně fungující "autotransformátor" by se měl dát i vyrobit přimotáním jednoho vinutí na už existující tlumivku a spojením obou vinutí ve správným smyslu do série = je potřeba vyzkoušet obrátit jedno vinutí, kdy je na výstupu vyšší napětí.

Lepších výsledků s časovačem a upravenou tlumivkou bys dosáhnul i v případě, že bys do cívky nepouštěl proud jen z výstupu časovače, ale kdybys mezi časovač a "autotransformátor" zapojil spínací tranzistor s větším kolektorovým proudem, než jakej dodá samotnej časovač (ten dá jen 100mA) tak jak to je na druhým obrázku a příslušně posílil i napájecí zdroj. Frekvenci kmitání i u toho časovače je potřeba nastavit takovou, aby se co nejvíc blížila rezonančnímu kmitočtu pieza, jinak budeš zase ztrácet účinnost.

_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - nelituju tě Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18675
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: čt duben 02 2015, 5:27    Předmět: Citovat

No a z poslední věty Karla se naváže to , že pro různá pieza budou jiná trafa .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tanvald



Založen: Apr 01, 2015
Příspěvky: 19

PříspěvekZaslal: čt duben 02 2015, 14:24    Předmět: Citovat

Díky moc za odpověď!
Tak jsem na tlumivku přimotal nové vinutí a spojil ho se stávajícím do série, jako to má ten transformátorek. Výkon se u obvodu s 555 nijak výrazně nezměnil, spíš mám pocit, že trochu píská i ta cívka (zkoušel sem obě vinutí). Asi budu muset nějak zkusit napodobit to trafo ze stavebnice, nebo ho někde sehnat. Nenapadají vás nějaké bližší parametry? Podle údajů z návodu má obě vinutí stejně dlouhá, takže 1:1?
Na tu tlumivku jsem pak přimotal ještě víc, teď to nefunguje vůbec (průchozí je, to jsem zkoušel).
Jedině ještě zkusit ten multivibrátor, ale jak se to liší od rezonančního obvodu s jedním tranzistorem?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: čt duben 02 2015, 15:13    Předmět: Citovat

Tanvald napsal(a):
...vibrace jako např. masážní stroj, takže nízká frekvence ...
Tak na to zrovna piezo nebude to pravé. Na nízké frekvence něco jako elektrodynamický systém v repro.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Tanvald



Založen: Apr 01, 2015
Příspěvky: 19

PříspěvekZaslal: čt duben 02 2015, 15:40    Předmět: Citovat

To jsem použil jen jako přirovnání. Snažím se dosáhnout kmitání jako u obvodu ve stavebnici. Silné, hamtatelné vibrace.

Zbytečná citace celého předchozího příspěvku vymazána.Viz PRAVIDLA, odst.14b)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tanvald



Založen: Apr 01, 2015
Příspěvky: 19

PříspěvekZaslal: čt duben 02 2015, 21:47    Předmět: Citovat

Napadlo mě řešení:
Budit to piezo 555 přes mosfet 30 V zesílenýma z 9 V (MC34063).
To by mohlo nahradit trafo, ne? Když se jedná o mnohem vyšší napětí, vibrace by měly být silné, možná silnější (piezo je na max 30 V).



GmoGL.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  GmoGL.png
 Velikost:  15.11 kB
 Staženo:  85 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9776
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá duben 03 2015, 16:26    Předmět: Citovat

Zdarec. Vyrob si vyšší napětí (30 až 100V) měničem a H-můstkem buď to piezo. Pokud to vydrží a nepopraská, bude to fungovat - bude se chvět v rytmu pouštěného signálu.
Ovšem piezoelement je součástka vykazující akustickou rezonanci. Pokud jej budeš napájet střídavým signálem o frekvenci rovné té akustické rezonanci, bude intenzita chvění největší - při přebuzení může dojít k popraskání piezokeramiky. Dívej se na piezoelement jako na kondenzátor.
Intenzitu zvuku můžeš zvýšit paralelní cívkou, která bude spolu s kapacitou piezoelementu tvořit rezonanční obvod. Vyšší verzí cívky je autotransformátor, nebo v případě oddělení obvodu transformátor (k tomu určený). Ovšem piezoelementy s cívkou vyžadují obdélníkový průběh signálu.
Pokud budeš chtít piezoelement použít jako klasický "sluchátko", připoj k němu paralelně odpor 1K. Pak do něj může pustit klidně i výstup z MP3 přehrávače.. Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Tanvald



Založen: Apr 01, 2015
Příspěvky: 19

PříspěvekZaslal: pá duben 03 2015, 22:49    Předmět: Citovat

Zbytečná citace celého předchozího příspěvku vymazána.Viz PRAVIDLA, odst.14b)
Díky, díky, díky! Ten H-můstek je super nápad!
Myslíš, že by to fungovalo takhle?
Jestli to správně chápu, tak H-můstek může budit piezo jednou (+) (-), podruhé (-) (+), což zaručí, že se vždy z prohnutí na jedné straně prohne rovnou na stranu opačnou (žádný mezistav, kdy je piezo rovné), proto je také s trafem lepčí výsledek než s samotnou 555; protože trafo z prvního nákresu piezo "přepóluje", zatímco 555 má výstup buďto napětí (prohne se piezo), nebo 0 (vrátí se), takže to nevyužije jeho plný potenciál.

Takže klíč je budit piezo vysokým napětím tak, aby se prohýbalo jednou nahoru (-) (+) a podruhé dolů (+) (-).

V nákrese je H můstek, kde byly použité 2 MOSFEty P-typu a 2 N-typu. Ale jak zaručit, aby se při 0 V na výstupu (pin3) 555 otevřel jeden a zavřel druhý a při napětí výstupu (pin3) zavřel první a otevřel druhý?
Dal jsem tam teda místo jednoho N-typu jeden P-typ, což by mělo zaručit, že při napětí na výstupu z 555 se otevře jeden (piezo se prohne jedním směrem), a při nule na výstupu se zavře a otevře se druhý (piezo se prohne na opačnou stranu).
Doufám, že je ten návrh správně Question Popřípadě nějaký vhodný MOSFET pro tento účel. Určitě nějaký Logic-Level, aby šel otevřít i nízkým napětím z 555.

Jinak mě nanapadá, jak to udělat. Zas tolik zkušeností nemám, ale snažím se Embarassed
Díky ještě jednou!



navrh.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  navrh.jpg
 Velikost:  41.8 kB
 Staženo:  98 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
weed_smoker



Založen: Dec 02, 2011
Příspěvky: 2676
Bydliště: Jaroměř

PříspěvekZaslal: so duben 04 2015, 11:44    Předmět: Citovat

Na vejšky jsou nejvýkonnější piezotrychtýře,tzv TWEETERy (kulatý i hranatý,viz "ODPUZOVAČ SLIMÁKŮ" v AR),případně elementy z UZ praček.Na NF vibrace pak elektromagnet z plechů "E" v cívce a naproti plechy "I" na pružinách.Něco takovýho bejvá v podavačích spojovacího materiálu,v bruskách na šmirgl a někdy i v pilách.Mám tady magnetickej podavač 230V/110W i s talířem a vyrvál to bez regulátoru(stačí diak+triak) dělá dobrej.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tanvald



Založen: Apr 01, 2015
Příspěvky: 19

PříspěvekZaslal: út duben 07 2015, 17:18    Předmět: Citovat

Potřebuji piezo kvůli jeho malým rozměrům.

Zbytečná citace celého předchozího příspěvku vymazána. Používej konečně tlačítko nad a pod vláknem!
Hill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
workhard



Založen: Jul 07, 2006
Příspěvky: 5140
Bydliště: Plzeň

PříspěvekZaslal: út duben 07 2015, 21:29    Předmět: Citovat

Malé piezzo bude jen málo vibrovat.
_________________
Věci,které fungují,se ZÁSADNĚ neopravují...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Tanvald



Založen: Apr 01, 2015
Příspěvky: 19

PříspěvekZaslal: út duben 07 2015, 21:35    Předmět: Citovat

S obvodem z obr č. 1 (1. příspěvek) mi vibroval dostatečně i 12x3 mm proužek.
S 555 nikoliv, takže se snažím najít řešení přes měnič a mosfety.

Zbytečná citace celého předchozího příspěvku vymazána. Používej konečně tlačítko nad a pod vláknem!
Hill
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frpr666



Založen: Dec 28, 2009
Příspěvky: 1051

PříspěvekZaslal: čt duben 09 2015, 20:25    Předmět: Citovat

Alarmy to řeší tak, že je v jedné skříňce je více piez. elementů pro větší dB.
Elegantní řešení má Guru Dave Johson zde:
http://www.discovercircuits.com/DJ-Circuits/3Vloudbeeper.htm
cyklicky nabíjí STEP-UP měničem a vybíjí tranzistorem. Stačí obyč. cívka xxxuH a rychlá dioda. Buzení T1 a T2 si dokážu představit něčím jako je attiny13A.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9776
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: čt duben 09 2015, 20:54    Předmět: Citovat

U alarmů jsem viděl jednak zvyšovací trafo a druhak akusticky naladěný tlakový systém (piezo kmitalo v komůrce ze zvukovodem). A pokud je zvukovod naladěný na mechanickou rezonanční frekvenci, je o brutální kravál postaráno.. Ale většinou na 1000Hz a výše.
Pokud chce rozvibrovat piezo na nízkých frekvencích, musí mu ty kmity vnutit. Ale já bych šel stejně cestou cívky, ve které by byl magnet, který by se odpuzoval a přitahoval - pokud to udělá patřičně fortelný, může s tím i otloukat omítku na zdi Very Happy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Poradna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund