Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Vyber stolniho multimetru
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Guvis



Založen: Sep 01, 2012
Příspěvky: 215

PříspěvekZaslal: út únor 24 2015, 19:47    Předmět: Citovat

Téma se jmenuje výběr stolního multimetru.
Ruční jsem už v minulých příspěvcích zavrhnul, jelikož mám 2. Jeden přesnější, druhej levnější na experimentování a potřebuju nějaký přesnější stolní, který se mě něbude motat po stole a bude stabilně na poličce.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5156
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: út únor 24 2015, 19:56    Předmět: Citovat

Tu HP 3478ku mám a maximální spokojenost. Jak bude po stránce funkčnosti vypadat po stejné době ten Rigol? Wink Ta současná kvalita výroby je podle mě dneska někde úplně jinde. Ale ne u všech značek.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Guvis



Založen: Sep 01, 2012
Příspěvky: 215

PříspěvekZaslal: út únor 24 2015, 20:38    Předmět: Citovat

Teď jestli za tu cenu je dobrý.
Kdy byl kalibrován majitel neví, protože ho kupoval už použitý, takže lze předpokládat, že kalibrace proběhla už pár let zpátky.
Teď jde o to, o kolik za ty leta multimetr ujel v přesnosti.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7888
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: út únor 24 2015, 22:24    Předmět: Citovat

Po 25 letech může být další životnost neznámá. Dal bych za to tak do 1000 Kč. Když ti vyčuchne ROM, tak je po multimetru. Jinak kvalita zpracování je velmi dobrá. Nikde žádné SMD. Pájeno olovnatým cínem. Ale zas životnost 30 a více let není nikterak zaručená.
_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dzenik



Založen: Feb 14, 2011
Příspěvky: 28

PříspěvekZaslal: út únor 24 2015, 23:36    Předmět: Citovat

Hm, řekl bych, že cena fungující hp3478a je rozhodně vyšší než 1000Kč...

Samozřejmě souhlasím, že u starších přístojů je dobré si předem ověřit, zda je na netu k dispozici jejich FW a hodí se i schémata pro hledání případné závady viz. např. stránky http://www.ko4bb.com/manuals/ ).

Pro hp3478a je k dispozici jak FW, tak manuál se schématy a popisem fce. Čeho bych se bál více, jsou speciální integrované obvody, které zvláště HP ve svých multimetrech používal. Pokud odejdou, jediná šance, jak je získat, je vykuchat jiný přístroj stejného typu...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5156
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: st únor 25 2015, 11:01    Předmět: Citovat

[quote="Hydrawerk"]Po 25 letech může být další životnost neznámá. Dal bych za to tak do 1000 Kč. Když ti vyčuchne ROM, tak je po multimetru. Pokud máš zdroj za tyhle ceny, tak beru ještě jednu 3478A a k tomu bych vzal 34401 tak do těch 3 tausen Laughing Laughing .Jinak ujetí rozsahů bych se nebál, to by ten měřák musel někdo krutě přetížit. Ale to by se poznalo hned při porovnání s druhým, alespoň trochu slušným multimetrem. Kdo to chce mít na papíru musí kalibrovat a hlavně platit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
dzenik



Založen: Feb 14, 2011
Příspěvky: 28

PříspěvekZaslal: st únor 25 2015, 21:46    Předmět: Citovat

Přesně tak...

K tomu ujíždění a "nutnosti" kalibrace bych možná jen dodal:

1/ Stolní multimetry renomovaných výrobců (Fluke, Keithley, HP/Agilent, ...) obsahují velmi stabilní reference a precizní odporové děliče, resp. bočníky, které zajišťují velmi malý drift měřených hodnot. Není vyjímkou, že i po letech od poslední kalibrace jsou stále v mezích specifikace, nebo jen mírně mimo ně. A ruku na srdce, koho z amatérů zajímá, jestli měří skutečných 1.00000 V nebo 1.00087 V. Daleko důležitější je častokrát rozlišení, než absolutní přesnost.

I 6-místný multimetr HP/Agilent 34401 může po 90 dnech od kalibrace v kalibrační laboratoři měřit absolutně přesné napětí 10 V někde mezi 9.99960 - 10.00040 V. Nelze tvrdit, že X-místný multimetr s platnou kalibrací měří přesně na X desetinných míst...

Případná porucha přístroje se většinou projeví takovou chybou měření, že ji poznáte i porovnáním s daleko horším přístrojem (prostě bude měřit úplně "mimo").


2/ Kalibrace znamená porovnání hodnot kalibrovaného měřidla s kalibračním normálem. Pokud dáte měřidlo na kalibraci, v kalibrační laboratoři provedou toto porovnání a podle toho, jestli ne/vyhovuje specifikacím (výrobce), označí kalibrační laboratoř toto měřidlem certifikátem ne/vyhovuje. Nic víc, nic míň.

Pokud je mimo specifikace a je to konstručně možné, může kalibrační laboratoř provést nastavení (najustování) přístroje tak, aby vyhovělo specifikaci. Je to ale služba navíc, za kterou si nechají zaplatit.

Takže se může klidně stát, že dáte měřidlo ke kalibraci, abyste se ujistili, že měří podle specifikací výrobce. Kalibrační laboratoř provede porovnání, řekne, že "jo", a bez jakéhokoliv nastavování vám ho vrátí zpátky. Vy jste pak o několik tisíc chudší...ale máte kalibrační certifikát Wink


Podle mě je nutnost kalibrace normálně fungujícího měřidla pro použití v amatérských podmínkách hodně diskutabilní. Něco jiného je, když potřebujete měřidlo nastavit (třeba po opravě), nebo musíte plnit nějaké ISO (ale to už je podnikání)...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Guvis



Založen: Sep 01, 2012
Příspěvky: 215

PříspěvekZaslal: pá únor 27 2015, 20:37    Předmět: Citovat

Dekuju za rady. Jestli se to neprehoupne pres 4 litry, tak do nej asi pujdu. Na moje bastleni to bude bohate stacit a vyresim tim problem vecnyho motani rucniho motani multimetru vsude po stole. Jeste jeden by se casem mohl objevit. Na hodilo by se mereni proudu a napeti zaras. Hold vybavovat dilnu muzu jen postupne. Vsechno zaras byt nemuze. Leda bych vyhral v loterii Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5156
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: so únor 28 2015, 12:18    Předmět: Citovat

Hydrawerk napsal(a):
Tady se dá dohledat konkrétní výrobek Agilent / HP / Keysight podle výrobního čísla. https://service.keysight.com/infoline/public/single-lookup.aspx?form=service-status-query
Tento http://www.elexbrno.cz/detail.php?proId=132&secId=110
vypadá, že byl prodán zákazníkovi v roce 2007. Za 12500 by to šlo.
Tobě ten první odkaz funguje?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7888
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: so únor 28 2015, 17:39    Předmět: Citovat

Už nefunguje. Asi to předělali. Použij prosím odkaz https://service.keysight.com/infoline/public/default.aspx
nebo možná https://service.keysight.com
Zadej to tam:



Keysight infoline.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Keysight infoline.png
 Velikost:  131.6 kB
 Staženo:  126 krát


_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
fredis



Založen: Nov 17, 2004
Příspěvky: 5156
Bydliště: Třebíčsko

PříspěvekZaslal: so únor 28 2015, 18:05    Předmět: Citovat

Díky! Zajímavý odkaz.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7888
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: so únor 28 2015, 18:15    Předmět: Citovat

Zkusme najít třeba tento osciloskop. http://www.ebay.com/itm/AGILENT-INFINIIVISION-DSO6012A-DIGITAL-STORAGE-OSCILLOSCOPE-100-MHZ-2GSa-s/111584352419?_trksid=p2047675.c100005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D28772%26meid%3D91471eb6e368467195823ffd45632afe%26pid%3D100005%26rk%3D4%26rkt%3D6%26sd%3D231464902262&rt=nc
Tentokrát to funguje, ale občas některý přístroj v databázi chybí. Jo a není nutno se nikam přihlašovat.



DSO6012A.JPG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  DSO6012A.JPG
 Velikost:  66.92 kB
 Staženo:  119 krát


Keysight warranty status.png
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Keysight warranty status.png
 Velikost:  74.04 kB
 Staženo:  118 krát


_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Guvis



Založen: Sep 01, 2012
Příspěvky: 215

PříspěvekZaslal: po březen 02 2015, 9:12    Předmět: Citovat

Ještě jsem projížděl nabídku stolních multimetrů a rozhodl jsem se, že na to teď "kašlu". Nebudu vrážet peníze do 25let starého přístroje a radši peníze schovám a budu postupně šetřit na něco dražšího, co mě počítám vydrží dýl.
Někdo tu zmiňoval Agilent 34461A. Díval jsem se na něj na youtube, dělal na něj recenzi Davy Jones a byl z něho mírně řečeno unešen.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
termit256



Založen: Dec 06, 2007
Příspěvky: 10335

PříspěvekZaslal: po březen 02 2015, 11:16    Předmět: Citovat

Ja ho po delsim vahani taky koupil, jsem celkem spokojen. Chtel jsem puvodne koupit nektery z jeho predchudcu, ale uazoval jsem podobne jako ty. Cena za starsi modely se pomerne drzi a vzhledem k tomu co umi 34461 se mi jeho cena ani v CZ nezdala prilis premrstena, tak jsem sel do nej
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Hydrawerk



Založen: Dec 13, 2011
Příspěvky: 7888
Bydliště: Earth

PříspěvekZaslal: po březen 02 2015, 21:16    Předmět: Citovat

Jde o to, jestli při bastlení člověk vůbec využije různé statistické a matematické funkce a komunikaci s PC po USB či LAN.
_________________
01 02 03
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Měřící přístroje, detektory fyzikálních veličin Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 3 z 5

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.13 sekund