Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

opalovačka letek šípů
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
jinovak55



Založen: Jan 20, 2007
Příspěvky: 170
Bydliště: Ústí nad Labem

PříspěvekZaslal: ne únor 01 2015, 16:37    Předmět: Citovat

Jak už bylo psáno , použít PC trafo. Mám udělanou z něho řezačku na polystyrén. Řeže dobře malé i silné kusy.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mtajovsky



Založen: Sep 19, 2007
Příspěvky: 3698
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne únor 01 2015, 17:59    Předmět: Citovat

Jurajus napsal(a):
Drád co najdu nerez, měd.
Měď není dobrá. Měl byste použít něco co má větší měrný odpor, jinak bude výkon zbytečně ohřívat i zdroj. Raději tu nerez nebo železo.

Naposledy upravil mtajovsky dne ne únor 01 2015, 23:23, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jurajus



Založen: Jan 09, 2013
Příspěvky: 60

PříspěvekZaslal: ne únor 01 2015, 21:12    Předmět: Citovat

Jinovak55: Mate nejake foto ci video? Rad bych ji videl v akci!

Vsem dik za rady, pristi vikend by mohly byt nejake vysledky!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: po únor 02 2015, 19:24    Předmět: Citovat

Řezačka na polystyren má, proti tý co chceš ty, jednu výhodu - a to tu, že ten řezací drát je možný napínat (třeba závažím)= jde použít tenčí drát, protože je napruženej. To by u týhle jen tak nešlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
1N4148



Založen: Jan 15, 2012
Příspěvky: 185

PříspěvekZaslal: po únor 02 2015, 20:32    Předmět: Citovat

Asi by bylo vhodné dopustit se nějakého výpočtu. Většina PC zdrojů je schopná dát na 12V větvi nejméně 20A, výkonější modely až 40A. Výkon 240-480 W by na rozžhavení drátu měl stačit. Nevím, jaké jsou parametry tvého zdroje, budu předpokládat proud 20A. Aby drát při pálení držel tvar, musí mít určitý průřez, řekněme 1 mm². Měrný odpor měděného drátu průřezu 1 mm² je přibližně 16 mΩ/m. Při délce drátu 25 cm to dává odpor 4 mΩ. Každý, kdo zná Ohmův zákon, ví, že tudy cesta nepovede. Potřebuješ drát, který bude mít při daném průměru odpor přibližně 12/20/0,25 = 2,4 Ω/m. Naštěsí existuje poměrně široká nabídka odporových drátů. Třeba tento by mohl vyhovět, i když jeho průřez je o něco menší. Kdyby se ti podařilo sehnat výkonnější zdroj, tak třeba tento nebo tento. Bude to chtít trochu experimentování s vhodným průřezem a odporem. Až to budeš na ten PC zdroj zapojovat, nezapomeň spojit více 12V větví, přes jeden Molex to pouštět nemůžeš.
_________________
Když to fungovalo loni, musí to fungovat letos taky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: po únor 02 2015, 21:02    Předmět: Citovat

No, co jsem kdy viděl PC zdroje, tak klasické kolem 200-350W na větvi 12V určitě proud 20A a více nedají. Ty silnější možná ano, ale tyhle tak do 10A. Co jsem dělal s pár zdroji úpravy a měnil v PC, tak většinou dají na +12V větvi kolem 7-8A. Na +5V větvi ano, tam dají i přes 20A některé.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
1N4148



Založen: Jan 15, 2012
Příspěvky: 185

PříspěvekZaslal: po únor 02 2015, 23:50    Předmět: Citovat

Na každém zdroji je tabulka dovolených proudů pro jednotlivé větve. Zdroj, co aktuálně používám v PC, dává 2×20 A, starší zdroj co mám doma 1×17 A.
Jinak, našel jsem na internetu několik příkladů, kdy podobný drát (možná o něco menšího průřezu) žhavili výkonem do 100 W. Takže si myslím, že 10-15 A při 12 V by mělo stačit. Požadovaný měrný odpor by pak vycházel 3-5 Ω/m. Vhodné budou asi jen dráty z materiálu kanthal, ten manganin je jen pro nízké teploty.

_________________
Když to fungovalo loni, musí to fungovat letos taky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
paveltl



Založen: May 11, 2004
Příspěvky: 572
Bydliště: Domažlice

PříspěvekZaslal: út únor 03 2015, 16:20    Předmět: Citovat

Tak jsem tu prolezl zdroje co mám doma a staré ATX zdroje 200-300W dávají 7-8A. Trochu novější s certifikací P4 (ATX12V) stále ještě s konektorem ATX20pin 250 - 350W mají na 12V stále jen 13-14A, tyhle se dají vybrat ze starých počítačů.
Až ty moderní ATX12V 2.0 a novější s konektorem ATX24pin 550W má 2x18A a 750W 2x20A, ale ty asi nesežene na šrotišti.
Je potřeba vycházet z běžných možností, tazatel asi nebude chtít koupit nový zdroj za 2000.

Při představě že do 1mm drátu napálím 20A co ten zdroj dá, tak myslím že ten drát ukápne.
Chtělo by to si sehnat informace, nebo vzít kus drátu na regulovatelný zdroj a zkoušet.

Ten drát co já používám je Cronifer, ten se používá na topné spirály k ventilátorům a za provozu žhne. Bohužel na běžný PC zdroj je nepoužitelný v požadované délce.
Já snad budu muset jeden ten zdroj upravit na regulovatelný a zkusit jaký proud Cronifer potřebuje a snese. Odhadem by těch 10A mělo stačit.

Klidně ti pak metr nebo dva na pokusy věnuju, když si jej vyzvedneš, nebo zaplatíš poštovný.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Jurajus



Založen: Jan 09, 2013
Příspěvky: 60

PříspěvekZaslal: út únor 03 2015, 23:36    Předmět: Citovat

paveltl: odepsal jsem na SZ

Napadlo mě že bych na to šroťáku či bazaru koupil ty starší zdroje dva. A případne je spojil paralelně pro více amper, nebo mohl seriovým propojovaním dosáhnout variability napětí pokud to lze?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
paveltl



Založen: May 11, 2004
Příspěvky: 572
Bydliště: Domažlice

PříspěvekZaslal: čt únor 05 2015, 16:48    Předmět: Citovat

Tak jsem dneska dodělal ten regulovanej zdroj.
Prostě jsem si upravil ATX zdroj na regulovatelnej 3,5-8V (na 5V vinutí) a 5-20V (na 12V vinutí) při zátěži žárovkou.
Upravený je tak že při jakékoliv poruše přepínače, nebo potenciometru spadne na nejnižší napětí. Díky tomu je průběh napětí na lineárním potíku exponenciální, ale to zas tolik nevadí.

Použil jsem Cronifer III E 3,620 Ohm/m.
200mm = 0,724 Ohm
3,522V - je cítit že hřeje, ale nemění barvu
3,753V - začíná hnědnout a taví kalafunu
4,75V začíná žhnout
5,05V žhne a natavuje cín
7,01V lahce svítí
7,99V červeně osvicuje okolí
Pak jsme kvůli zvýšení proudu zkrátil drát na 100mm, tedy 0,362Ohm.
5,00V (přepočteno na 10V při 200mm drátu) pořádně už svítí.
Bohužel tu nemám žádný vhodný teploměr abych to mohl změřit jakou vivine teplotu.

Takže při 7A kdy drát žhne je teplota někde kolem 200 stupňů.
Při 14A už je z drátu pěkná žárovka.

Na ATX zdroj tedy stačí volbou vhodné délky drátu v rozsahu 100-200mm připojeném na 5V výstup nastavit protékající proud a tedy teplotu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
varok



Založen: Dec 23, 2007
Příspěvky: 642

PříspěvekZaslal: čt únor 05 2015, 19:11    Předmět: Citovat

I když by dal PC zdroj na větvi 12V jen těch 7-8A, to musí stačit, ne? Kdysu jsem s něčím podobným experimentoval a používal obyčejné trafo. To dalo max 10A při nějakých 15V, plus mínus a taky to stačilo rozžhavit i více jak 1mm drát. Ale já to měl jen malé délky, odhadem kolem 5cm.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
frantajetel11



Založen: Nov 13, 2008
Příspěvky: 1922
Bydliště: Kladno

PříspěvekZaslal: čt únor 05 2015, 21:17    Předmět: Citovat

Asi bych s tim nažhavenym a i aspoň přibližně naohybanym drátem zkusil šmiknout nějaký ptačí brko ne?
A taky bych vyzkoušel, jak při tom nažhavení a šmikání drží tvar...
Ale dělat to třeba v bytě? To musí bejt hroznej smrad...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: čt únor 05 2015, 22:08    Předmět: Citovat

Orientačne


Teplota-.PNG
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Teplota-.PNG
 Velikost:  23.59 kB
 Staženo:  66 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
paveltl



Založen: May 11, 2004
Příspěvky: 572
Bydliště: Domažlice

PříspěvekZaslal: čt únor 05 2015, 22:20    Předmět: Citovat

Processore podle týhle tabulky mi vychází konečná teplota při 10V někde mezi 800 až 900 stupni. A těch 600 stupňu zhruba při 7V.
Jenže při 5V se mi taví cín, což bude někde kolem 200 stupňů, tak nevím jak moc to lze brát jako etalon.

No a samozřejmě že jsem zkusil i jak drží tvar. Na studený drát ohnutý do tvaru podkovy stačí lehce zatlačit prstem a prohýbá se.
Ale když na něj po rozžhavení lehce zatlačím bužírkou z 1mm drátu, tak se škvaří a ohýbá ta bužírka, zatímco Cronifer drží tvar.
Takže na ptačí brko by to zcela určitě stačilo.

A co se týče pokusu s ptačím brkem, tak bohužel nemůžu sloužit.
Ale pošlu staviteli kus drátu a může si hrát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
procesor



Založen: Oct 02, 2009
Příspěvky: 5286
Bydliště: PO

PříspěvekZaslal: čt únor 05 2015, 22:59    Předmět: Citovat

Počiatok svietenia (cca 600°C ) je dosť presne určiteľné. Presnejšie hranicu žiarenia (tmavo hnedo-červeno) poznať pri zatemnení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Strana 2 z 3

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.14 sekund