Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Odprásklý Back-up
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17861
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá leden 23 2015, 15:40    Předmět: Citovat

Tak jsem našel jeden elyt s blbým ESR. Zrovna u pomocnýho zdroje, co dělá cca 15V pro nabíjení. Asi se nedokázal rozběhnout. Po jeho výměně při stisku tlačítka po asi 3 sekundách UPS krátce pípnula. Když jsem podržel tlačítko, tak se intervaly pípání začaly prodlužovat až nakonec cvaklo relé a vše se vypnulo a zopakovalo znova. Změřil jsem batérku a ejhle, kolísala od 13V do 9V. Tak jsem k ty stávající baterce přiložil 3 článek LIPol a UPS přestala kvičet a naskočila ledka nabíjení. Po odpojení LIPol jž UPS jede sama. Vypadá to, že po ty výměně elektroměru se stalo něco podobnýho jako s televizí co se sama zapla ze stand-by, že nějakej divnej hup sítě spustil PC na UPSku a ta se vybila do úplný měkoty. Pak se po čase baterka trochu vzpamatovalana, napětí vylezlo na 13V ale bylo tak měkký, že nedokázalo UPS znova nahodit. Jinak netuším, co by to mohlo být. UPS je neustále pod napětím, je těsně po záruce a mám odzkoušíno, že PB geláky vydrží v jiný strojovně nabitý ve stavu Stand-by minimálně 4 -5 let. Za celou dobu ta UPS chytla co vím asi 5 výpadků a nikdy se úplně nevybila, tak snad baterka ještě chvíli půjde.
Zatím tedy nabíjí, uvidíme za pár hodin... V nejhorším koupím novou baterku. Je v tom číňan 12V/7Ah, rozměrově se tam vejde Panasonic 9Ah.
Doufám, že když UPS strávila paralelní připojení LIPolky, tak ji 2 AH navíc vadit nebudou.
Tak už zůstává jen ten adaptér...
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33991
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá leden 23 2015, 15:56    Předmět: Citovat

Ano, vadna bateria je najcastejsia pricina nefunkcnosti UPS. Som myslel, ze si tento problem hned vylucil.
Bateria sa vobec nemusela vybit - jednoducho neprezila zataz pri vypadku. Niektore typy nevydrzia ani 2 roky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17861
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá leden 23 2015, 22:41    Předmět: Citovat

S tím blbým elytem v dobíjecím pulzáku to ale nechtělo naskočit. Možná že to už delší dobu nedobíjelo a gelovka šla do kopru.
Gelovka mě dostala, měřil jsem na ní napětí a bylo přes 13V. Nenapadlo mě, že UPS bez ní vůbec nenaběhne, hledal jsem rozběh odpor jako je v PC zdrojích. Vždy mě gelovky odcházely že měly 10 a míň, a tak mě nenapadlo ji zatížit. Vzal jsem ji venku kladivem a vevnitř je suchá na troud. Mohlo to taky stále nabíjet a protože je UPS stále pod napětím, tak ji za ty 2 roky úplně vysušila. Ale špunty na víku gelovky nemají žádný příznaky že by přes ně něco šlo ven.
Překvapilo mě, že v tý UPS není naprosto žádná filtrace na napětí cca 250DC, co jde z měniče do H mostu. Zato je tam v obvodu přívodu z baterky před měničem elyt 4G7 na 25V. To je elyt na překonání proudovýho rázu při náběhu měniče nebo k čemu? Pro filtraci nabíjecího napětí určitě taková kapacita není potřeba...
Zase jedna těhnika o který vím prd...
Díky všem, co se zapojili.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33991
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá leden 23 2015, 22:52    Předmět: Citovat

APC Back-UPS CS 650 ma paralelne k baterii elyt 470uF. Ten zabezpecuje filtraciu nabijacieho zdroja pre pripad vymeny baterie bez vypnutia.

Okrem toho procesor asi meria zvlnenie napatia na baterii pri nabijani a z toho vie zistit vadnu bateriu. Ked sa tento elyt nafukne, tak ukazuje vadnu bateriu aj s dobrou. Predpokladam, ze tato UPS to mat nebude.

Zmeraj si nabijacie napatie - byva 13,5-13,7 V. Ak je viac, tak to bateriam dlhodobo skodi. Ak nie, tak bola len bateria smejd, uz som ich videl dost, co nedozili ani konca zaruky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sesi



Založen: Dec 31, 2007
Příspěvky: 287

PříspěvekZaslal: pá leden 23 2015, 22:55    Předmět: Citovat

Já jsem jednou nějkou UPS (řada FP nebo EP) od tohoto výrobce (FSP) opravoval známému (původní požadavek byl jen vyměnit baterky bez kapacity, při tom jsem ovšem našel další závady a konstrukční nedokonalosti), potom jsem si na výrobky této firmy udělal svůj názor, minimálně UPS od nich nikdy.
Pokud je ta tvoje stejně obrazek_cenzuraě navržená, nedivím se, že baterku vysušila.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17861
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá leden 23 2015, 23:01    Předmět: Citovat

Hmm, tak to mám radost. Napětí na nezatížený baterce bylo 13,8V je tedy klidně možný, že tam je při nabíjení ještě víc.
to Sesi: Víš jak to je, "darovanýmu koni..." Prostě jsem ji dostal za protislužbu. A propo, cos tam našel za největší prasečinu, když už ji mám na stole? Ty na kabelech bimbající toroidy už jsem zajistil...
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33991
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá leden 23 2015, 23:18    Předmět: Citovat

Nabijanie je v takychto malych UPS riesene velmi jednoducho - je to pevne nastaveny zdroj napatia s obmedzenim prudu a bezi to stale.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17861
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá leden 23 2015, 23:28    Předmět: Citovat

No tak to je výborný, zánovní Panasonic (dobrej, dal 6Ah na procesor nabíječce) půjčenej z jinýho zařízení má 13,85V a stále do něj valí 0,5A. Jestli to stoupající napětí baterky brzy neuřízne, tak se netřeba divit, že je suchá...
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33991
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so leden 24 2015, 0:13    Předmět: Citovat

Pripoj ju cez odpor a zmeraj napatie pred nim.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Sesi



Založen: Dec 31, 2007
Příspěvky: 287

PříspěvekZaslal: so leden 24 2015, 12:56    Předmět: Citovat

Celeron: koukal jsem do své dokumentace a byl to typ FSP EP1000. Jeden problém byla stísněná konstrukce (ten typ měl dvě gelovky 12V/7,2Ah v sérii), hned u nich hřející chladič s lin. 12V stabilizátorem, chladič docela ohříval baterky a také filtrační kondík 1000uF DC/DC měniče pro nabíjení aku, kterej už byl nafouklej a bez kapacity, pak kolísalo nabíjecí napětí (urychlení smrti aku) - nahradil jsem ho alespoň kvalitním typem (nízký ESR a velký Iripple) s dlouhou životností. Zvětšil jsem alespoň chladič přidáním dalšího žebra (ale je tam málo místa). Také kvůli trvalé ztrátě na tomto 12V regulátoru má UPS velkou vlastní spotřebu.
Nabíjení aku v sérii, při nestejných baterkách je jedna přebíjená, navíc nabíjecí napětí bylo i tak asi o 0,1-0,15V vyšší a bez teplotní kompenzace. Chyběla tam jakákoliv pojistka u aku pro případ zásadního průseru (prostřelený horní i spodní MOSFET). Tato UPS se mi vrátila ještě jednou, když známý omylem připojil něco s větším odběrem, tak odešly dva horní MOSFETy - vyměnil jsem všechny 4 (běžné typy po 30Kč v GESu) - ovšem UPS by měla mít ochranu proti takovému přetížení. Od té doby prý funguje (zatím rok a půl).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33991
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: so leden 24 2015, 13:38    Předmět: Citovat

Nabijanie v serii robia aj velke UPS (SmartUPS 5000) - su tam bloky po 4 12V bateriach v serii. Ale tam funguje nabijanie inak, nie je tam len konstantne napatie.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17861
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: so leden 24 2015, 16:45    Předmět: Citovat

to Sesi:
V ty mý UPS kupodivu takový prasárny nejsou. Místa celkem dost, lineár žádnej, elyty daleko od topítek až na ten co byl špatnej, nožovka na přívodu baterky.
Když byl novej, tak jsem na něj omylem připojil PC + 22" CRT + Minoltu Pagepro 1250 a po simulovaným výpadku nenaběhl, pokud jsem to zkusil bez Minolty, tak jo. Až jsem se divil že to utáhl. Sapozřejmě baterka byla za pár minut fuč. Je to spíš jen na samotný PC na překlenutí hupů a antikurvítko při pálení.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2
Strana 2 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund