Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Monitor Samsung P2370HD-záměna FAN7602C za FAN7602B,opraveno

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: so listopad 01 2014, 21:58    Předmět: Monitor Samsung P2370HD-záměna FAN7602C za FAN7602B,opraveno Citovat

Zdravím. Mám na stole mrtvý monitor/TV Samsung. Zapojení zdroje zcela běžné s řídícím obvodem FAN7602B a spínacím FET FQPF7N65C. Sekundár bez napětí, primár nekmitá.
Příčina je asi zřejmá. Na startovacím vstupu Vstr "pin 8" měřím za třemi sériovými odpory plné vstupní napětí cca 300 V. Je zřejmé, že pin Vstr je uvnitř někde přerušený (asi tam bude ještě větší destrukce).
Preventivně jsem ještě zkontroloval, v rámci možnosti bez vyletování, všechny součásti primární strany. Nic jiného podezřelého jsem nenašel. FET jsem vyndal a vyzkoušel jako spínač, ten je také OK.

Problém je sehnat ten originál FAN7602B. V GES ani GM nic není. V KTM AME mají typ FAN7602C. Podle datasheetu je rozdíl asi jen v řídící frekvenci pro FET.
FAN7602B - Fixed 65kHz Operation
FAN7602C - Random Frequency Fluctuation for Low EMI

Mám dotaz je, zda si mohu dovolit použít ten řídící obvod FAN7602C místo původního FAN7602B? V datasheetech vypadá vzorové zapojení stejně, ale nesrovnával jsem všechny hodnoty součástí.

Pokud jej nelze nahradit, neznáte nějakého dodavatele, který má ten FAN7602B v nabídce?

Omlouvám se, že jsem hned nepřiložil datasheety, jsou však příliš dlouhé na přílohu. Pokud to bude nutné, udělám výběr listů a přiložím.

Dík.


Naposledy upravil Brozicek dne st listopad 05 2014, 7:26, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6569
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne listopad 02 2014, 0:41    Předmět: Citovat

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=FAN7602B&_sop=15
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: ne listopad 02 2014, 9:56    Předmět: Citovat

Zaky napsal(a):
http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=FAN7602B&_sop=15

Zaky dík za odkaz, jedna proměnná rovnice je vyřešena.
Studoval jsem podrobněji datasheety obou verzí FAN7602B i FAN7602C. Zatím jsem nenašel žádný důvod, proč bych místo verze B nemohl použít verzi C. V příloze jsem umístil srovnávací schémata obou verzí. Jediný rozdíl je v tom vnitřním oscilátoru. Mimo kladného vlivu plovoucího kmitočtu na vnější rušení by to nemělo mít na vnější funkci obvodu žádný vliv. Popis random frekvency oscilátoru jsem také připojil. Srovnal jsem i hodnoty součástí pro zapojovací schéma, jsou naprosto shodné.
Takže pokud to nikdo z bastlířů v praxi dosud nevyzkoušel, a nepředá svoji zkušenost, tak to vyzkouším sám. Mimo jiné z toho důvodu, že u KTM AME budu objednávat více součástí za jedno poštovné, a jeden IO z ebay pak vychází mnohem dražší (pokud si tím pokusem nezavařím a ve výsledku to bude nejdražší Very Happy ).



Block diagram 2x.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Block diagram 2x.jpg
 Velikost:  180.74 kB
 Staženo:  486 krát


Schema vzor 2x.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Schema vzor 2x.jpg
 Velikost:  193.68 kB
 Staženo:  151 krát


Oscilátor popis.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  Oscilátor popis.jpg
 Velikost:  59.33 kB
 Staženo:  112 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: ne listopad 02 2014, 10:39    Předmět: Citovat

Našel jsem na Googlu zajímavou diskuzi k nějakému monitoru T240, kde je dost řečí kolem 7602B i 7602C.
http://www.badcaps.net/forum/showthread.php?t=21434
V diskusi se píše, že tazatel přečetl na podezřelém IO jen hodnotu 7602, a pak snad použil 7602C (na Vstr měl také 300V jako já). Zdroj se mu rozběhl a po 2 hodinách zase umřel. V diskusi mu doporučili použít 7602B.
V závěru pak tazatel píše, že nakonec na spínacím FET našel nějaký "malý hmyz", a když jej odstranil, tak monitor běží s tím 7602C bez dalších výměn.
Pokud je závěr správný, tak "prevít komár". Na druhé straně diskuze může být vodítkem k zaměnitelnosti 7602B a C (bohužel v diskusi nelze najít, co tam bylo původně, zda B nebo C, ale s C to snad běží).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6569
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: ne listopad 02 2014, 11:37    Předmět: Citovat

Taky bych to zkusil s verzí C. Už jsem dělal i takovou zběsilost, že jsem za nedostupný IO nabastlil kousek univerzálu a na něj úplně jiný IO. Čili pokud datasheet nenasvědčuje jednoznačné nekompatibilitě, je dobrá šance, že to půjde.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Brozicek



Založen: Nov 07, 2005
Příspěvky: 1506
Bydliště: Studénka

PříspěvekZaslal: st listopad 05 2014, 7:23    Předmět: Citovat

Tak TV/monitor Samsung P2370HD je OK. Bohužel nemohu prakticky potvrdit, zda FAN7602C nahrazuje FAN7602B (i když jsem si tím teoreticky jistý), protože jsem ten FAN7602B nevyměnil. Při opravě starých monitorů měním téměř automaticky kondenzátory na sekundární straně zdroje. V tomto případě jsem to udělal, zdroj zkusil a on naběhl.
Sekudár jsem před tím proměřil jen na zkrat a kapacity filtrů ohmmetrem. Vše se zdálo OK, a proto padlo podezření na ten řídící obvod FAN7602B, kde bylo 300 V na Vstr. Bohužel některý z kondenzátorů snesl měřící napětí ohmmetru, ale nesnesl pulzující napětí za diodou na sekundáru. Takže se FAN7602B zablokoval a uzavřel vstup Vstr. Osciloskop by možná ukázal opakované pokusy o start měniče, na voltmertu to vidět není. Těch 300 V na vstupu Vstr je i při chodu měniče. Startovací napětí je tam jen krátce do rozběhu měniče, a pak se Vstr odpojí aby byla lepší účinnost zdroje.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hma



Založen: Jan 21, 2015
Příspěvky: 1

PříspěvekZaslal: st leden 21 2015, 20:56    Předmět: Citovat

Tak můžu potvrdit, náhrada je možná. Monitor opraven, byl vadný FAN7602B. Sice jsem tomu nechtěl uvěřit ale všechno na něj ukazovalo... Na pinu 8 bylo 300V což by mělo být OK, Ale na pinu 6 bylo jen 6V což nestačí na start a na výstupu - pin 5 žádná frekvence - nic.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Televizory, monitory a projektory - PORADNA pro amatéry a začátečníky Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund