Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Arduino a led zesilovač RGB
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
HoldingInfinity



Založen: Jul 07, 2011
Příspěvky: 43

PříspěvekZaslal: st leden 14 2015, 19:14    Předmět: Citovat

Ten zesík by měl fungovat i pro 5V pásky...

takže do R vstupu zesilovače mám dát GND z arduina? Ok, zkusím během zítřka Smile

Díky!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7828
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st leden 14 2015, 20:05    Předmět: Citovat

A co se děje, když odpojíš tu klemu z Arduina +5V na + zesilovače?
Ono by to snad mělo být jedno, GND máš spojené do jednoho bodu (na můstku), vzhledem k tomu, že to potřebuje na výstupech Log. 0, tak by to mělo běžet.
Kolik naměříš přímo na pásku, když dáš jeden hrot na +12V a druhý na jakoukoliv barvu (RGB)?

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
HoldingInfinity



Založen: Jul 07, 2011
Příspěvky: 43

PříspěvekZaslal: čt leden 15 2015, 9:34    Předmět: Citovat

Ahoj,
na pásku samotným na plus 12 a barvách naměřím většinou 0, někddy 0,1.

Tu klemu zkusím dnes odpojit, a zkusím i co psal Cowley Smile prozatím díky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7828
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt leden 15 2015, 9:39    Předmět: Citovat

Pozor, já psal ať měříš mezi +12V a jednotlivými barvami. Takže ne proti GND. Ale jestli jsi to tak měřil a máš tam 0V, tak to vypadá, že zesilovač vůbec nespíná.
A protože někde dřív píšeš, že při přizemnění vstupů RGB se ti pásek na výstupu rozsvítí, tak bude problém už v tom buzení zesilovače.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...


Naposledy upravil Michal22 dne čt leden 15 2015, 10:13, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
HoldingInfinity



Založen: Jul 07, 2011
Příspěvky: 43

PříspěvekZaslal: čt leden 15 2015, 9:46    Předmět: Citovat

Jojo tomu rozumím, jen na ploškách přímo na pásku 12 a R G B...tam není nic...:/

http://e-neon.ru/user_img/catalog_datasheets/rgbamplifierneo-amp12a.pdf

našel jsem na netu manuál jestli k něčemu je...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
HoldingInfinity



Založen: Jul 07, 2011
Příspěvky: 43

PříspěvekZaslal: čt leden 15 2015, 11:53    Předmět: Citovat

Tak 5V prostě zesík nesepne, to je ten problém:/

našel jsem tedy jiný způsob a to tak, že jako plus se připojí VIN z arduina



Problém je ale v tom, že mi pak na pinech, které by měly být vypnuté furt zůstavá 6V...tj - napájení 11 mínus 5, co utopí arduino do ground (jako do těch digital pinů)...

Moje otázka je, zda takhle arduino zničím (to je ta nejdůležitější...)
a druhá pak, jestli by se to dalo nějak vyřešit? Sad

Děkujiiiiiiii
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7828
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt leden 15 2015, 12:18    Předmět: Citovat

Na pinech čeho? Zakresli přímo do obrázku to, kam dáváš hroty měřáku a co potom naměříš.
A co když do toho vstupu + na zesilovači nepřipojíš nic? Co se stane?
Blbý je, že není zapojení toho zesilovače. Ale podle mě tam budou jen tři FETy a bužuterie okolo.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
HoldingInfinity



Založen: Jul 07, 2011
Příspěvky: 43

PříspěvekZaslal: čt leden 15 2015, 13:01    Předmět: Citovat

Na pinech 9, 10, 11 ...

když je třeba červená pin 9 na max (měla by svítit jen červená), tak svítí barvy všechny :/
jenomže
9 (která je jakoby GND, že jo) proti VIN (kde je teď plus 11) naměřím 11
10 proti VIN naměřím 6
11 proti VIN naměřím taky 6...

prostě nikdy nedosáhnu uplného vypnutí žádné z barev...

když dám všude 0, tak jde všude 6V...

když dám pryč to plus, tak se nestane vůbec nic...ten zesík se nevzbudí.

že tam jsou fety jsem si myslel taky Sad


EDIT:

chtěl jsem to zapojit takhle:


a teď mi došlo, kde bude ta chyba...v tom schématu je ještě každý kanál zemněný do GND u digitálních pinů...tak tam bude ta chyba Smile zítra vezmu pájku a zkusím to takhle pošéfovat, ono by to už konečně mohlo být ono!!! Smile

dík za navedení k těm fetůmSmile to totiž bude asi přesně ono Very Happy

zítra to zkusím, dneska s sebou nemám pájku Sad



Stačí tedy každý pin ještě spojit s GND, nebo je to jen moje vysněná fatamorgana? Děkuji předem:)
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7828
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt leden 15 2015, 14:00    Předmět: Citovat

Kdybys to zapojil podle obrázku, tak ti to bude ale výstup z Arduina negovat- ty máš mít sepnuto pokud máš na vstupu log. 0, ne log. 1.

Možná takhle?



RGB.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  RGB.jpg
 Velikost:  67.45 kB
 Staženo:  131 krát


_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
HoldingInfinity



Založen: Jul 07, 2011
Příspěvky: 43

PříspěvekZaslal: čt leden 15 2015, 15:48    Předmět: Citovat

Já si ale právě myslím, že to má být obráceně Smile ale hádat se nebudu... :/ spíš jde o to, že to teď funguje tak jak to mám, jen se nedá žádná barva úplně zhasnout, kvůli tomu, že tam zbyde těch 6V...

ještě je otázka jestli to není kvůli tomu, že tam je napojené PC...


Přiznám bez mučení, že podle toho schématu to asi nedám...hlavně si nejsem jistý co přesně je v tom zesilovači...

navíc mi pak došlo, že když uzemním znova R G B na vstupech, tak to stejně k ničemu asi není...:/
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3302

PříspěvekZaslal: čt leden 15 2015, 17:55    Předmět: Citovat

Michal22: Myslím, že by to mělo mít oddělený vstup a výstup. Už proto, že lze podle dokumentace připojit např. na jeden zdroj jednu řadu pásků a na jeho konci dát tenhle zesilovač napájený druhým zdrojem a "jede se dál".

To by se tam ty dvě různý 12V větve nepohodly.


HoldingInfinity: Není možné dát na vstup 12V zesilovače ať už napětí VIN z Arduino a nebo přímo ze zdroje 12V a vstupní svorky RGB zapojit rovnou do Arduino. Rozdíl napětí řídících pinech by nemuselo Arduino přežít.

A myslíte že jsou na oddělení Arduina a zesilovače nutný ty FETy? Co tam dát jen standardní tranzistory. Vždyť přes ně nepojede žádný výkon, jen "info" a PWM, zbytek ať výkonově obstará ten "zatracenej zesík".
Buď jen jeden NPN tranzistor a v programu "otočit" logiku, anebo dva tranzistory a nachystat to zesíku jako na zlatým podnose...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
bandolik



Založen: Sep 26, 2014
Příspěvky: 78

PříspěvekZaslal: čt leden 15 2015, 18:39    Předmět: Citovat

HoldingInfinity napsal(a):
Na pinech 9, 10, 11 ...

když je třeba červená pin 9 na max (měla by svítit jen červená), tak svítí barvy všechny :/
jenomže
9 (která je jakoby GND, že jo) proti VIN (kde je teď plus 11) naměřím 11
10 proti VIN naměřím 6
11 proti VIN naměřím taky 6...

prostě nikdy nedosáhnu uplného vypnutí žádné z barev...

když dám všude 0, tak jde všude 6V...

když dám pryč to plus, tak se nestane vůbec nic...ten zesík se nevzbudí.

že tam jsou fety jsem si myslel taky Sad


EDIT:

chtěl jsem to zapojit takhle:


a teď mi došlo, kde bude ta chyba...v tom schématu je ještě každý kanál zemněný do GND u digitálních pinů...tak tam bude ta chyba Smile zítra vezmu pájku a zkusím to takhle pošéfovat, ono by to už konečně mohlo být ono!!! Smile

dík za navedení k těm fetůmSmile to totiž bude asi přesně ono Very Happy

zítra to zkusím, dneska s sebou nemám pájku Sad



Stačí tedy každý pin ještě spojit s GND, nebo je to jen moje vysněná fatamorgana? Děkuji předem:)


Tak tady na obrázku to máš skoro správně pokud by ty tranzistory byly třeba IRF 510 pak bys spínal mínus a z arduina bys budil plusem tedy logickou 1 a stačí na to těch 5V co arduino používá. Chybu máš ale v tom zapojení +12V zapoj to rovnou do zdroje stejně jako napájení arduina. pokud máš Arduino napájené jiným zdrojem tak propoj mínusy a pak to bude fungovat na 100% něco na ten způsob jsem nedávno vyráběl a i když pásky nebyly RGB princip je stejný
http://sledujufilmy.cz/film/uvezneni-v-case-2007/3167/
byla to startovací rampa pro kamaráda k závodní dráze na modely aut. Jednostlivá světla tvoří ledpásky a celé to právě řídí arduino nano přes ty IRF510 ale můžeš použít i jiné tyhle prostě byly k dispozici tak jsem je použil.
Jinak to propojení minusu GND k jednotlivým tranzistorům je nutné aby to fungovalo to jsi pochopil dobře. Takto dosáhneš 7 barev pokud bys chtěl vetší spektrum tak bys musel každý vstup řídit PWMkou tím bys mohl plynule řídit jas každé barvy a tím pádem je plynule míchat barvy.
Snad ti to pomůže.


Naposledy upravil bandolik dne čt leden 15 2015, 18:49, celkově upraveno 1 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7828
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: čt leden 15 2015, 18:44    Předmět: Citovat

Ten můj nákres, to není návrh na posílení Arduina, ale možné zapojení zesilovače. A pokud bych se náhodou trefil, tak by do svorky + na zesilovači mělo být zapojeno +12V ze zdroje.
Ano, možná jsou oddělené třeba optočleny, ale nemusí- vždyť v tom mém návrhu jsou spojeny jen přes GND, čili by se nijak neměly ovlivňovat.
Ono by bylo nejlěpší se podívat, co vlastně leze z toho Arduina a podle toho se zařídit. A taky kuchnout ten zesilovač, to by nemuselo být špatné.

A propo- použití FETů tady má své opodstatnění- když dám bipolární tranzistor, tak ztrátový výkon každého kanálu bude cca 2,8W. Při třech kanálech je to 8,4W, to už je docela dost tepla.
Kdežto, když použiju třeba ty BUZ10, tak by to v ideálním případě vycházelo na 0,28W, celkově tedy 0,84W.
10x míň.

_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Cowley



Založen: Feb 04, 2005
Příspěvky: 3302

PříspěvekZaslal: čt leden 15 2015, 18:50    Předmět: Citovat

Ale ty tranzistory by přece neřídili přímo ten led pásek, jen "šeptají" tomu zesilovači, co má svým vnitřním zapojením zesílit, na to žádný extra výkon nepotřebují.

A co třeba srazit vstupní napětí 12V nějakou 7-8V zenerkou a zbytek nechat řídit těmi PWM piny.

Nebo zapojit vstup na 12V napřímo a jednotlivé kanály ještě mezi Arduino a zesilovači prohnat přes zenerku, která srazí to rozdílové napětí 12V ze zdroje a rozsah max. 5V z Arduino?

S vykucháním tajemného zesilovače souhlasím...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
MiloPS3



Založen: Aug 07, 2010
Příspěvky: 262

PříspěvekZaslal: pá leden 16 2015, 16:13    Předmět: Citovat

vsimnul si nekdo toho ze tenhle "zesilovac" je ovladanej az z toho "ovladace" ? i kdyz tam pisou "Napětí: 5/12/18/24Vss (podle vlastní volby)" tak 5V logika na to nemusi stacit proudove (a mozna ani napetove)...nevim jak ses na tom se soucastkama ale ... vem si par odporu <10K a skouses je po porade proti GND primo na pasek a rekni pri jake hodnote se ti rozsviti a pri ktere ne , (popripade potak 10K + cca 100-500ohm)
ten "zesilovac" je napajenej jen 12V...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Programování PIC, ATMEL, EEPROM a dalších obvodů Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Strana 3 z 4

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.16 sekund