Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zapojení LED pásku
Jdi na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
anarki



Založen: Dec 05, 2014
Příspěvky: 54

PříspěvekZaslal: pá prosinec 05 2014, 15:07    Předmět: Zapojení LED pásku Citovat

Zdravím,

Rád bych nad kuch. linku nainstaloval LED pásek a v této souvislosti bych měl pár (pro vás asi triviálních) dotazů.

Pásek již mám: http://www.ebay.co.uk/itm/3528-5050-5630-5M-White-300-SMD-12V-LED-Flexible-Strip-Light-Waterproof-Adapter-/221424029608?ssPageName=ADME:X:AAQ:GB:1123 (5630, waterproof, použiji cca 4 metry)

Konektory: http://www.ebay.com/itm/121079701660?_trksid=p2060778.m2749.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Prodlužovací kablík: http://www.ebay.com/itm/121426526948?_trksid=p2060778.m2749.l2649&var=420363651487&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

Zdroj mám zatím vybraný tento: http://www.tsbohemia.cz/whitenergy-napajeci-zdroj-pro-led-pasky-60w-12v-dc-5a_d168438.html

Dotaz č. 1:

Linka je rozdělená na tři části, takže pásek budu muset rozdělit, propojovat budu pomocí toho kablíku a konektorů, viz. odkazy výše, přemýšlím, jak spojit dráty ? Smotávat do sebe je asi špatně, že ? Lze použít tuto spojku ? https://www.gme.cz/kabelova-spojka-samorezna-kss-kw-2-p656-274

Dotaz č. 2:

V současné době je nad linkou jedna malá zářivka, kterou chci nahradit oním LED páskem, napájena je pomoci 2pin kabelu (takový: http://www.datart.cz/Elekroinstalacni-material-SOLID-Napajeci-kabel-AV-zarizeni-2-pin-230V-2-5A-manzeta-2m.html ) který je zapojen kdesi za linkou Smile Nicméně bych jej rád využil pro napájení zdroje k LED pásku, před který bych chtěl umístit vypínač a tady potřebuji poradit - vůbec nevím, který pro tento účel vybrat, šňůrové vypínače asi k tomuto účelu vhodné nejsou, co ? Nejlepší by byl asi nějaký krátký 2pin kabel samice-samec s vypínačem, abych nemusel nic stříhat, ale to se mi nalézt nepovedlo Smile

Předem děkuji za rady
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
sr71



Založen: Apr 10, 2004
Příspěvky: 2474
Bydliště: severovýchodní čechy

PříspěvekZaslal: pá prosinec 05 2014, 15:21    Předmět: Citovat

1 - použít by šla (pokud bude vhodná pro průřez toho tvýho kablíku), já bych to asi sletoval a zaizoloval smršťovačkou
2 - když pominu estetický hledisko tak by šňůrový vypínač být mohl, lepší by asi ale bylo dát tam nějaký klasický vypínač do lištové krabice třeba
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anarki



Založen: Dec 05, 2014
Příspěvky: 54

PříspěvekZaslal: pá prosinec 05 2014, 16:17    Předmět: Citovat

Takže např. tento vypínač by měl jít použít ? https://www.gme.cz/vypinac-mezisnurovy-250v-2-5a-cerny-p631-308

Jinak měl jsi na mysli tam dát krabici: https://www.gme.cz/krabice-elektroinstalacni-lk-80x28-t-p070-349

A na ní běžný vypínač ? https://www.gme.cz/i-vyp-7b-3553-07289-b1-p070-015
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9743
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: pá prosinec 05 2014, 18:13    Předmět: Citovat

Ahoj. Než budeš Tvůj pásek aplikovat na svoji linku, zkus si zajít do nějakýho kšeftu, kde prodávají doplňky na nábytek. Porozhlídni se po hliníkové liště na LEDpásky. Je to profil ve tvaru hranatýho U. Na koncích to má drážku, kde zasuneš krycí plexisklo. Dovnitř vlepíš ten LEDpásek a zakryješ to tím plexi (je mléčný). když se Ti podaří vyfrézovat dostatečně hlubokou drážku do podlinky, to světlo se skryje a ve vypnutým stavu skoro splyne s bílým okolím. Má to i tu výhodu, že se ten LED pásek může chladit.
nechci Ti to vnucovat, ale já sám bych si žádný LED pásek jen tak nenalepil nikam jinam. Na hodně povrchách časem odpadává..

http://www.smdledzarovky.cz/cs/alu-hlinikove-profily-listy-led-pasky/944-hlinikovy-profil-slim-1m-pro-led-pasky-alu-lista.html?gclid=CjwKEAiAzIWkBRDO5LDEn8G1nAUSJADnHq_5ldQGdmLHcJGER2ilS4m3WPcl9HHQ4MeNNm0wBeEBlBoC7-bw_wcB
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
dreamer



Založen: Oct 22, 2014
Příspěvky: 383

PříspěvekZaslal: so prosinec 06 2014, 7:23    Předmět: Citovat

Chlazení bych zcela jistě nepodceňoval. Led pásek který jsem instaloval asi před 4 lety bez chlazení svítí dnes asi na 1/4 původní svítivosti. Je pravda že svítí cca 10 hodin denně ale svítí prakticky ve venkovním prostředí a jen když je venku tma. Ta udávaná svítivost vypadá zajímavě - při srovnání s páskem s LED 5050 více než vojnásobná, až to nainstaluješ, dej vědět jak jsi spokojený. Na konektory bych se já osobně vykašlal - dvojlinka a pájka by určitě zvítězila Smile nehledě na estetický přínos v podobě bílé dvojlinky. Rozebiratelný spoj u takovéto instalace myslím nějak postrádá smysl. Zapuštění do stávajících skříňek je určitě bezvadný nápad - najde se tady nějaký šikovný truhlář který poradí jak na to? Já se svojí vrchní frézkou z hobby marketu jsem zatím vždycky jenom všechno z*****l a nějak netuším jestli je to frézkou nebo rukama Sad

K tomu lepení - stačí dodržet dvě jednoduché zásady aby pásek neodpadl.
1) - místo kam se bude lepit důkladně odmastit
2) - žádná samolepka nesmí být alespoň po 24 hodin od nalepení zatěžována (delší doba tomu jen prospěje). Když budeš lepit přímo zespodu na kuchyňskou linku tak zespodu podepřít aby vlastní váha pásku (i když se zdá zanedbatelná) samolepku neodlepovala. V praxi stačí kus polystyrenu, prkno, rozepřít na několika místech proti spodní části kuchyňské linky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anarki



Založen: Dec 05, 2014
Příspěvky: 54

PříspěvekZaslal: so prosinec 06 2014, 9:51    Předmět: Citovat

Jojo, určitě to dám na AL profil, mám vybraný tento: http://www.tsbohemia.cz/prowax-hlinikovy-profil-tost-anodizovany-bez-difuzoru_d192885.html

Až to zapojím, určitě poreferuji, ještě tedy čekám na pár drobnosti které jsem včera objednával z CN

Bohužel pájkou nedisponuji, proto si musím vystačit se spojkami Smile Frézování jsem zvažoval, ale nakonec profil jen nalepím/přivrtám, musel bych si někde půjčit frézku a bůhví jak by to nakonec dopadlo.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
anarki



Založen: Dec 05, 2014
Příspěvky: 54

PříspěvekZaslal: čt leden 01 2015, 11:25    Předmět: Citovat

Nevíte jak má být správně zapojený vypínač před zdrojem ? Smile Tak jak to je na obrázku to vyhodilo pojistky Very Happy

Sice jsem už několikrát vypínač měnil, jenže to jsem se pokaždé řídil tím, jak to bylo zapojené původně... Smile

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7918
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: čt leden 01 2015, 11:39    Předmět: Citovat

Toto asi není ten správnej vypínač kterej potřebuješ. Ty potřebuješ dvoupólovej, tohle je nějakej křížák. Pravděpodobně půjde zapojit jako dvoupól. Musíš vyměřit. Na poprvé bych zkusil pravej drát ze spodního kabelu přemístit pod levý dolní šroub.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
anarki



Založen: Dec 05, 2014
Příspěvky: 54

PříspěvekZaslal: čt leden 01 2015, 12:08    Předmět: Citovat

Takže takto ?



Vypínač je obyč na světla cca za 60 korun z Baumarktu. Až přítelkyně skončí s vařením, tak to půjdu vyzkoušet...

EDIT: vyzkoušeno - pojistky OK, ale pásek nesvítí.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
doktor365



Založen: Jan 28, 2006
Příspěvky: 1927

PříspěvekZaslal: čt leden 01 2015, 12:30    Předmět: Citovat

Takto neee,jsi zpojil oba pod jeden šroub vyhodíš pojistky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9743
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: čt leden 01 2015, 13:32    Předmět: Citovat

Tento vypínač se používá pro ovládání světla ze třech míst. Jenom "přepíná polaritu". Je to vypínač "7" A pokud jsi s ním už jednou vyrazil pojistky, tak jej vyhoď, protože se beztak zničil.. A protože spínač je součástka fungující při každém napětí, natrénuj si to klidně na jakýmkoliv zdroji a žárovičce na příslušné napětí.
Jinak potřebuješ vypínač "2",


http://usporyvm.sweb.cz/pomucky/schemata_zapojeni_vyp.htm
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
anarki



Založen: Dec 05, 2014
Příspěvky: 54

PříspěvekZaslal: čt leden 01 2015, 15:16    Předmět: Citovat

Aha, tak to jsem netušil, že se to ještě nějak dále dělí, ikdyž je to logické... A ano, je uvnitř černý, už jsem si všiml Smile

Nějak vyzkoušet jsem chtěl, jenže tu nemám žádnou vhodnou žárovku a baterii... :-/

Jinak mám tu ještě tento vypínač:



Šel by použít ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Artaban001



Založen: Apr 01, 2004
Příspěvky: 9743
Bydliště: Pendrov

PříspěvekZaslal: čt leden 01 2015, 15:28    Předmět: Citovat

Projdi si ten odkaz. Měl by Ti napovědět. Pokud se dobře dívám na ten obrázek, co jsi tu naposledy poslal, tak je to klasická jednička, takže budeš jeden pól přerušovat, druhý propojíš - spojuješ totiž dva kabely. (Hnědý dráty připojíš do vypínače, modrý spolu spojíš svorkovnicí - čokoládou). Ale jinak bych Ti doporučil podle Tvého tápání spíš to, aby jsi si to nechal udělat elektrikářem pro klid duše.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
anarki



Založen: Dec 05, 2014
Příspěvky: 54

PříspěvekZaslal: čt leden 01 2015, 19:46    Předmět: Citovat

Z těch schémat moc moudrý právě nejsem... V elektrice jsem začátečník, resp. zatím jsem takové věci ještě moc neřešil.

Takže říkáš, hnědé propojit přes čokoládu a modré do vypínače ? Ve vypínači jsou 4 zdířky, do kterých z nich ty modré zapojit ? Původně jsem si myslel, že do vypínače zapojím všechny 4 dráty - hnědý proti hnědému, modrý naproti modrému...

Elektrikáře se mi kvůli takové maličkosti volat nechce, nějak se to naučit přece musím Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
EKKAR



Založen: Mar 16, 2005
Příspěvky: 31643
Bydliště: Česká Třebová, JN89FW21

PříspěvekZaslal: čt leden 01 2015, 20:19    Předmět: Citovat

Ono se sice říká, že chybama se člověk učí - ale taky se říká, že jen blbec těma svýma. A v tomhle případě jakákoliv chyba znamená i docela reálný nebezpečí pro zdraví, přece jen zapojuješ 230V střídaviny a tam přestává jakákoliv sranda. Uč se na baterkách, na rozvodu malýho bezpečnýho napětí a aplikuj poznatky dál, ale než budeš aspoń základy znát opravdu dobře, síťovinu nech znalejším - 100x to jen buchne a vylítne jistič, po 101. tě to trefí tak dokonale, že skončíš pod mramorem nebo žulou...
_________________
Nasliněný prst na svorkovnici domovního rozvaděče: Jó, paninko, máte tam ty Voltíky všecky...

A kutilmile - TY MNĚ TAKY Mr. Green Mr. Green !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Osvětlovací technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund