Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Zvacsenie dosahu domoveho zvonku

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
proel64



Založen: Jan 28, 2007
Příspěvky: 464

PříspěvekZaslal: st prosinec 10 2014, 22:24    Předmět: Zvacsenie dosahu domoveho zvonku Citovat

Zdravim vsetkych!
Potreboval by som poradit ohladom bezdrotoveho domoveho zvonku.Totiz skusam uz ale stvrty model a vysledok ziadny.Skusal som aj model z kamerou a stale nic.Proste jeden mur do domu,druhy mur na cestu,pritom vzdusna vzdialenost cca15 metrov a ani prd.Skusal som aj jeden z dosahom 300m na otvorenom priestranstve a stale nic.Aj sa zichrovali vetou,ze jeden mur moze znizit dosah az o 70perc.ale 15 metrovneda ani jeden cez tie dva mury.A to som skusal zvonky jak na 433Mhz tak I na 2,5Ghz.Teraz mam jeden,co mi vyhovuje mechanicky najviac a chyba mi cca 1m aby 100perc. fungoval.Potreboval by som poradit,ako zvysit vysielaci vykon alebo citlivost prijimaca.Zatial so rozobral prijimac a bola tam antena kustik drotu,asi tak 15cm.Skusil som ho predlzit asi na 1,5m ale vysledok ziadny.Mozete niekto poradit?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kokun



Založen: Jun 21, 2008
Příspěvky: 8823
Bydliště: Valachy

PříspěvekZaslal: st prosinec 10 2014, 22:29    Předmět: Citovat

A snažil ses aspoň trochu hledat?
Třeba hned tady . . .

_________________
Honza - kokúň
__________________________
Žádný učený z nebe nespadl, ale pitomce jako by shazovali
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2794
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: st prosinec 10 2014, 22:33    Předmět: Citovat

proel64 napsal(a):
Zdravim vsetkych!
...Zatial so rozobral prijimac a bola tam antena kustik drotu,asi tak 15cm.Skusil som ho predlzit asi na 1,5m ale vysledok ziadny.Mozete niekto poradit?

Zcela chybné představa.
Anténa musí být v nějakém vztahu k vlnové délce a tedy k frekvenci. Nějaké výrazné prodloužení zpravidla výsledek nevylepší, ale zhorší.
Některé firmy nabízejí externí antény pro pásmo 433MHz (v česku např. Flajzar), ale pokud na to není zařízení upraveno, opět je to problém správného připojení a impedančního přizpůsobení.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zaky



Založen: Oct 30, 2010
Příspěvky: 6613
Bydliště: Praha

PříspěvekZaslal: st prosinec 10 2014, 22:34    Předmět: Citovat

Před časem jsem potřeboval zvýšit dosah jednoho dálkového obladače na 433MHz, tak jsem k anténě na DPS připojil kapacitně navázaný jestě jeden tranzistor, přiotevřel ho vhodným odporem z + do báze, do kolektoru dal rezonanční obvod naladěný na 433MHz, kapacitně navázal λ/4 drátu a účel to splnilo. Jen se to bohužel legálně poněkud nesmí... K tomu zvonku by to ovšem vzhledem k naprosto minimální době provozu celkem nevadilo, nárůst výkonu moc velký stejně nebude.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
proel64



Založen: Jan 28, 2007
Příspěvky: 464

PříspěvekZaslal: st prosinec 10 2014, 22:46    Předmět: Citovat

Omluvam sa,hladal som na fore bastlirny,ale nejakym nedopatrenim som nenasiel to vlakno,kde sa to riesi.tak to klidne zavrite,ono moc moznosti neni na vyber a v podstate su popisane v tom vlakne...
Vzhladom na to,ze mi chyba fakt len mozno meter,tak skusim to najjednoduchsie riesenie,a to zvysenie napajania vysielaca.Je tam 9v,skusim zvysit o 1,5 voltu...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12075
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: st prosinec 10 2014, 23:14    Předmět: Citovat

zvýšení napájení o 1,5V ti nepomůže,
ale velmi záleží jak máš ten vysílač a přijímač namontován . . .
Ani jedno zařízení by nemělo být na vodivém podkladě . . .
Jeden můj známý si zakoupil také takový krám, jako ty a tlačítko s vypínačem dal na branku do plechové krabičky, aby to nikdo neukradl . . .
Tlačítko se mačkalo přes otvor asi 3cm, jinak to bylo celé z plechu . . .
Zvonek měl za dveřmi na chodbě v zásuvce.
Strašně se divil, že na 8 metrů od branky do baráku to nechodí, když na návodu bylo napsané "dosah 150 metrů" . . .
Není to náhodou taky tvůj případ ?
O tom jak to máš nainstalováno jsi nic nenapsal, jen že to máš 15 metrů . . .

Pokud totiž to zařízení namontuješ podle pravidel,
nebudeš muset řešit žádné voloviny okolo . . .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
proel64



Založen: Jan 28, 2007
Příspěvky: 464

PříspěvekZaslal: st prosinec 10 2014, 23:19    Předmět: Citovat

Ne nemam to na kovovem podklade,je to na mure z betonovych tvarnic kde je vnutry par roxorov.Myslel si ze zvysenim napatia sa vobec nic nezmeni alebo je 1,5v malo?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Michal22



Založen: Mar 28, 2012
Příspěvky: 7829
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: st prosinec 10 2014, 23:34    Předmět: Citovat

Kdysi dávno jsem pro známého stavěl nějaký bezdrátový zvonek ze stavebnice, sice měl psaný dosah 25 metrů, ale nebral ani jednu zeď. Nakonec jsem někde našel úpravu, kde byla plošná cívka nahrazena cívkou na plastové kostřičce s feritovým jádrem, po odladění se mě to podařilo natáhnout asi na 100 metrů. Pokud si pamatuji, tak ta úprava byla podobná jako u těch štěnic, co se daly naladit na FM rádio.
_________________
Civilizace založená na oboustranné lepící pásce nemůže dobře skončit...
I kdyby se z tebe jednou stal král, neodsuzuj lidi, kteří ti nebudou provolávat slávu- raději se zeptej sám sebe, proč tomu tak není...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12075
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt prosinec 11 2014, 0:16    Předmět: Citovat

proel64 napsal(a):
Vzhladom na to,ze mi chyba fakt len mozno meter,tak skusim to najjednoduchsie riesenie,a to zvysenie napajania vysielaca.Je tam 9v,skusim zvysit o 1,5 voltu...

to je opravdu jen nepatrný rozdíl . . .
nemáš třeba ten "přijímač-zvonek" něčím rušen ?
těch 15cm drátu ti visí kolmo dolů ?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
kulikus



Založen: Dec 10, 2009
Příspěvky: 2716

PříspěvekZaslal: čt prosinec 11 2014, 1:16    Předmět: Citovat

proel64 napsal(a):
Je tam 9v,skusim zvysit o 1,5 voltu...


Dle vztahu P=U*U/Z při stejné impedanci Z antény bude relativní zvýšení vysílacího výkonu (10,5/9)^2 = 1,36 tj. o 36% To už by mělo na ten metr stačit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
ok1hga



Založen: Nov 28, 2006
Příspěvky: 12075
Bydliště: Česká Třebová

PříspěvekZaslal: čt prosinec 11 2014, 7:55    Předmět: Citovat

. . . jenže ten "zbývající metr" nemá útlum jako "metrl volné vzdálenosti", ale má útlum jako "metr železobetonové zdi" !
Ten útlum může být i třeba o 20dB a na to zvýšení o 36% opravdu nebude stačit . . .
pokud bude ten tvůj výpočet fungovat, zvýšíš signál asi jen o 2,5 dB !!!
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
monterjirka



Založen: Jun 14, 2003
Příspěvky: 2794
Bydliště: Blížejov

PříspěvekZaslal: čt prosinec 11 2014, 8:51    Předmět: Citovat

Jestli ve zdi roxor, tak je to velmi nevyzpytatelné co to se signálem udělá, záleží na vzdálenosti, na tom,jestli je anténa rovnoběžně nebo kolmo na dráty nebo nějak šikmo,... Běžně se stává, že lidi dají zvonek na plot z pletiva a je problém, aby to prolezlo do baráku přes 1 zeď Sad
A stačí držáček nad plot a jede to skvěle.
Také jsem už dělal úpravičku u jednoho zvonku,kdy jsme zvonek dali z druhé strany zdi plotu a "do ulice" jsme dali jen tlačítko, funguje lépe a "blbci" to neničí!

A ještě jeden postřeh - mám tu RX2 od Eniky na spínání světla. Když jsem to oživoval, nestačil jsem se divit jak skoro pořád problikává LED signalizující signál v pásmu 433MHz. Tak jsem vzal TRX a zkoušel s minimálním výkonem zaklíčovat jak moc to bude brát i signály "kousek vedle. On ten přijímač je trochu "širší" a po síti se toho šíří... A předpokládám, že zvonek bude mít přijímač ještě s širším pásmem, méně odolný...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33980
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: čt prosinec 11 2014, 9:09    Předmět: Citovat

Ak ma nieco spolahlivo fungovat, tak tam musi byt kabel.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jirkati



Založen: May 21, 2008
Příspěvky: 1413
Bydliště: near Liberec (JO70MT)

PříspěvekZaslal: čt prosinec 11 2014, 12:47    Předmět: Citovat

Před všemi zásahy do TX i RX by asi bylo rozumné vyzkoušet, jestli je uváděný dosah stejně špatný při umístění TX třeba půl metru od plotu a s přímou viditelností na zeď, kterou má signál projít. Tím by se eliminoval vliv všelijakých kovových hmot a ověřila funkčnost zařízení v "normálních" podmínkách.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
mi-ro



Založen: Feb 08, 2005
Příspěvky: 7949
Bydliště: rovina u Kolína

PříspěvekZaslal: čt prosinec 11 2014, 12:56    Předmět: Citovat

Někdy bývá v přijímači v rezonančním obvodu antény kapacitní trimr. Není od věci zkusit doladit. Je to piplačka, někdo musí s vysílačem odbíhat dál a dál a někdo u přijímače nepatrně pootočit trimrem, oddálit šroubovák a ruce, vyhodnotit. A stále dokola. Když si představím, jak to oživují tak je docela reálné. že doladit půjde.
_________________
..to bude jen ňákej odpůrek
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund