Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Regulovatelný DC zdroj 50-600V, max 10mA

 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3358
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: ne září 14 2014, 21:07    Předmět: Regulovatelný DC zdroj 50-600V, max 10mA Citovat

Ahoj,
Teď sem řešil už po několikáté nutnost otestovat něco vyšším napětím, než standardně DC dílenským regulovaným zdrojem. Je to celkem nepohodlné, skládat si oddělaní a regulaci vhodným výběrem dvou malých tráfek s dvojitou izolací. Pamatuji nedávnou diskuzi o nějakém HQFF. Na netu jsou konstrukce různé koncepce - nejčastěji VNT z BTV s 555, ale o regulaci se mluvit zrovna nedá.
Máte někdo ověřené schéma nějakého "jednoduchého" zdroje cca 600V s proudovým omezením 1mA až 10mA. Jedná se o účel testování izolačního stavu, závěrného napětí a formování elytů.
Nevím, jestli ta proudová regulace je nebytná, pravděpdobně by bylo dostačující jen s horním limitem 10mA (skrze bezpečnost)...
Díky
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8964
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: ne září 14 2014, 21:16    Předmět: Citovat

Nedávno jsem něco podobnýho vymýšlel. Akorát proudový omezení jsem kvůli jednoduchosti nedělal. Je jen na primární straně. Regulace funguje dobře, změna zátěže to samozřejmě nerozhodí. Pomáhali mi s tím kolegové odsud, mám tu o tom jedno vlákno.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3358
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: ne září 14 2014, 21:45    Předmět: Citovat

Díky, přesně něco takového. Což o to - něco ze spínáku bych doma našel a mohl přemotat. Musím mrknout, kde v okolí seženu lakovaný drát, na rozmotání toho doma moc nemám.

Nezkoušel jsi třeba otočit existující tráfko ze spínáku s vytvořenou vzduchovou mezerou? Nevím, ale jestli standard 350V izolace by vydržela bez meziizolace vrstev. Ty závity/indukčnost jsi nějak počítal, nebo navrhl s "citem"?
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8964
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: ne září 14 2014, 23:15    Předmět: Citovat

Trafo jsem víceméně odhadl, moc jsem nepočítal, jen tak zlehka max. sycení kvůli střídě a frekvenci. Funguje to. Very Happy S jiným trafem je experimenty nedělal.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
BOBOBO



Založen: Feb 25, 2008
Příspěvky: 18642
Bydliště: Rychnovsko

PříspěvekZaslal: po září 15 2014, 10:05    Předmět: Citovat

Inu přes 40 let to řeším doutnavkou přes odpor , dvě anodová trafa ze starých radií s jednou napěťovou ztrátovou regulací do 400V a 6 zdířek to řeší . Tedy 50-800 jedno trafo 3 zdířky , výše zmíněno 1,6kV .
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3358
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: so říjen 04 2014, 21:43    Předmět: Citovat

Forbidden: Možná zajímavé info i pro ostatní. Jak jsi vinul cívky - první primár a následně na něj sekundár? Dělal jsi nějakou impregnaci? Čím lepíte nakonec jádra?
Zatím sem našel doma dárce s možností ferit zajistit plíšky na púlatové kostřičce (průřez sloupku cca 90mm2 a mezera 0,6mm ve středním sloupku).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8964
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: ne říjen 05 2014, 11:54    Předmět: Citovat

Jj, nejdřív primár a pak sekundár. Primár jsem ani nedělil, navinul jsem ho najednou. Izolace je jen kaptonovou fólií, žádná impregnace. Jádro je stažený jen pár vrstvama izolačky, v případě pazvuků bych to stáhl stahovacím páskem, ale nebylo to potřeba. Zatím všechno drží. Ty ferity se sponou tu mám taky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3358
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: ne říjen 26 2014, 15:11    Předmět: Citovat

Tak jsem se po nějakém čase zase dostal k hraní. Na rozmotaném tráfku jsem si určil AL (0,21uH/z2) a zkusil jsem spočítat počty závitů. Ze tvé konstrukce vychází, že jsi odhadoval sycení cca 50% periody a vybíjení cca 15% poeriody. Zbytek je mrtvý čas. Pletu se?
Teorii sem načerpal u žirafky
Malý příklad výpočtu v excelu je přiložen, pokud bys na to prosím mohl mrknout..
Díky!



flyback.zip
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  flyback.zip
 Velikost:  5.35 kB
 Staženo:  175 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8964
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: ne říjen 26 2014, 19:10    Předmět: Citovat

Já si jen spočítal, jakou maximální dobu mi může téct cívkou proud, aby bylo sycení max 200 mT. Z té doby jsem pak odvodil minimální frekvenci. V praxi ale střída nepřeleze 50 %. Nejspíš by asi stačil řídicí IO s max. střídou těch 50 %, ale ten jsem neměl v šuplíku.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3358
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: ne listopad 09 2014, 23:17    Předmět: Citovat

Tak se mi podařilo namotat tráfko a poskládat vše na desce. Po opravě chybky na PCB už mi to chodí, ale účinnost je mizérie.
na 700V z toho dostanu tak 0,3mA (pro pokles 5V). na 300V se dá tahat něco kolem 10mA. Ze zdroje 12V sem se dostal na střední spotřebu cca 2,4A. Víc sem neměl čas změřit. Při takovém zatížení ale tráfko začíná celkem hodně topit.

Paramtery namotaného trafa 6,5z primár (slaněn 4x průměr 0,5mm). Indukčnost primáru sedí s výpočtem cca 10uH.
Sekundár 120z průměrem 0,35mm. Indukčnost cca 3.6mH
Hodnoty indukčnosti jsou dvojnásobné oproti Tvému Tráfku. Vzduchová mezera 0,6mm (poloviční). mezivrstvy izolovány kamptonkou, nakonec uzeměný závit měděnou páskou.

Aktuálně jedu na 100kHz. Při překročení výstupního napětí 600V mi dává najevo i rádio Smile. Příští víkend ještě zkusím pohnout frekvencí dolů.

Myslíte, že je příčinou ta vzduchová mezera, nebo frekvence. K měření, a ladění se dostanu zase cca za týden...

prosím admina, ať přilepí toto téma k původnímu. Díky[/i]
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8964
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: út listopad 11 2014, 19:25    Předmět: Citovat

Řekl bych, že se tráfko přesycuje, dvojnásobná indukčnost znamená poloviční max. proud na daný sycení.
Doporučil bych postavit něco na testování, já si postavil toto. Délku impulsu si můžu nastavit od 750 ns do 118 µs, na osciloskopu sleduju průběh a lehce určím, kdy se jádro začne přesycovat. Rovnou si pak odečtu maximální proud. Inspiroval jsem se Chozeho články. Doporučuju přečíst.
Jinak můžeš ještě jen tak zkusit vložit mezi krajní sloupky nějakou distanci, třeba po pár desetinách mm, indukčnost se sníží a tím i sycení.



tester_L.gif
 Komentář:
tester indukčností

Stáhnout
 Soubor:  tester_L.gif
 Velikost:  15.28 kB
 Staženo:  264 krát


tester_L.jpg
 Komentář:
tester indukčností

Stáhnout
 Soubor:  tester_L.jpg
 Velikost:  84.86 kB
 Staženo:  134 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3358
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: út listopad 11 2014, 21:36    Předmět: Citovat

Díky za nasměrování.. Jo když mi nechodila ta regulace, zkoušel sem i zvětšovat mezeru v jádře podkádáním krajích sloupků. Pokud by to pomohlo, zkusil bych ten ferit trochu na středním sloupku vyladit na brusce, aby to tráfko nemělo takový rozptyl. Výhodou je, že těch traf najdu doma tak 5 stejných...
Na to měření přesycení už sem pomýšlel, ale teď bojuju s volným časem skrze pracovní vytížení..
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3358
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: so listopad 15 2014, 22:18    Předmět: Citovat

Tak dnes pokrok. Už to jede jako z praku. rozsah regulace 45-745V. Proud na 740V v pohodě 20mA. V takovém zatížení střední hodnota napájecího proudu 1,4A.

Zkoušel jsem měnit mezeru jader, výsledek neznatelný, frekvencí uhnout ze 100kHz na 40 až 400, beze změny.
Podezříval sem už tráfko - průraz horní vrstvy sekundáru na stínění a zem... Když sem odpojil zemění, viděl sem malinké zlepšení.Sundal sem z něj tu Cu pásku komplet a účinnost vyskočila rapidně nahoru. Možná chybně sem měl tři tenčí proužky vedle sebe (překrývaly se) a ve 4 místech spájené + uzeměné.
Nedovedu si vysvětlti, jestli byl takový problém těch více pásků, nebo to spájení. Průraz sem nikde neviděl, ale třeba by ani vidět nebyl...
Každopádně velký díky Forbiddenovi!
Wink
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
forbidden



Založen: Feb 14, 2005
Příspěvky: 8964
Bydliště: Brno (JN89GF)

PříspěvekZaslal: ne listopad 16 2014, 14:05    Předmět: Citovat

Bezva pokrok! S tím stíněním je to dost zajímavý, doufám, že jsi jej neměl namotaný uvnitř trafa na středním sloupku? Musí být okolo celýho trafa, tam už skoro žádnej magnetickej tok neteče.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Zobrazit autorovy WWW stránky
Kvicala_r



Založen: Jan 19, 2005
Příspěvky: 3358
Bydliště: Haná / N.J.

PříspěvekZaslal: ne listopad 16 2014, 20:15    Předmět: Citovat

No to bych tak lehce v zapájeným tráfku nevymotal. Jen sem si vytáhnu horní půlku jádra a odmotal. Vím, že se tam ten závit dělá, ale nemyslel sem, že by mohl mít takový vliv. Kdyby se na tom teoreticky podepisovala hloubka vniku do té mědi, pak by se se změnou frekvence o jeden řád snad mělo něco dít.
Kdyby to byl průraz proti té zemi stínění, asi by v té spotřebě byl skok a to taky nebyl... Tak snad jen že jsem měl ty závity vedle sebe a prolity ve čtyřech svislicích cínem.. ale i tak venku trafa už be se moc indukce motat nemělo. Rušení po dostarnění v FM pásmu taky nepřibylo Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Řešení problémů s různými konstrukcemi Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Strana 1 z 1

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.17 sekund