Vítejte na Elektro Bastlírn?
Nuke - Elektro Bastlirna
  Vytvořit účet Hlavní · Fórum · DDump · Profil · Zprávy · Hledat na fóru · Příspěvky na provoz EB

Vlákno na téma KORONAVIRUS - nutná registrace


Nuke - Elektro Bastlirna: Diskuzní fórum

 FAQFAQ   HledatHledat   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   ProfilProfil   Soukromé zprávySoukromé zprávy   PřihlášeníPřihlášení 

Didaktik M
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
alkom01



Založen: Mar 20, 2006
Příspěvky: 253
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne říjen 26 2014, 15:17    Předmět: Citovat

Někde v garáži mám nějaký DIDAKTIK - nevím v jakém stavu - nalezenec, jestli bys ho chtěl, tak je tvůj.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
VirtualMan



Založen: Mar 18, 2005
Příspěvky: 63
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: ne říjen 26 2014, 16:02    Předmět: Citovat

Chtěl, moc bych chtěl. Laughing
Co pro to mám udělat? Telefon posílám jako soukromou zprávu...
Díky V.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VirtualMan



Založen: Mar 18, 2005
Příspěvky: 63
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá listopad 07 2014, 5:47    Předmět: Citovat

Přátelé, kamarádi!
Tak jsem se těšil, jak se tady budu vytahovat "znovuzrozeným" Didaktikem, kterého se mi už podařilo zcela oživit díky garážovému nálezu Alcoma (Ještě jednou moc děkuju!), ale nedaří se, nedaří...

Snažím se o připojení "vyaukrované" disketové jednotky, ale už třetí den se vzpírá. Kabel k ní byl napůl rozebraný, dobastlený, tak jsem se tomu ze začátku moc nedivil. Ale ani poté co jsem ho celý rozebral na prvočinitele, očistil, zrekonstruoval a znovu osadil tišťáky, všechny spoje pečlivě propípal a proměřil, nedaří se mi komunikace s disketovkou.

Po zapnutí si Didaktik natáhne obsah Eprom z disketovky (to je jisté, protože slyší na disketové příkazy)
- Mechanika se zresetuje, při resetu se disketa roztočí, hlavičky projedou po disketě do středu a zpět, a mechanika čeká co se bude dít.
- Každý pokus o práci s disketou ale okamžitě skončí chybovým hlášením "Z - device unavailable". bez jakékoliv prodlevy.
- Pokud zkusím nějakou akci udělat s druhou disketovou jednotkou, která tam není (RUN, FORMAT "B:TEST"), vypadá to jinak. Je tam prodleva na nějaký timeout. (Na konektoru pro druhou mechaniku při tom naměřím povel pro roztočení jejího motoru, takže se na ni řadič evidentně zkouší obracet)
- Pokud stisknu tlačítko SNAP, mechanika se roztočí, jako by chtěla zapisovat, ale jen se točí, hlavičky se nevystavují, a po čase to spadne.
Zkusil jsem jinou 5.25" disketovou jednotku - bez zlepšení.
- S 5.25" se po příkazu RUN nestane nic, kromě uvedeného chybového hlášení.
- Zkusil jsem to i překopat na 3.5" mechaniku. Jediný rozdíl je, že po příkazu RUN se disketa vždy na chviličku roztočí, ale hlavičky se stejně nevystavují.
- Podle osciloskopu z mechaniky při otáčení normálně chodí signál INDEX\ }takže řadič by měl vědět že disketa tam je a otáčí se) , a zaznamenávám i sem tam nějaké písknutí na signálu READD\ (takže řadič dostane i nějaká ta data) Přesto se na základě toho co dostane rovnou rozhodne, že mechanika není ready.

Už jsem zkusil všechno co mne napadlo, a vylučovací metodou jsem zdánlivě vyloučil skoro všechny komponenty. Ještě by mohl být nějaký problém přímo v Didaktiku (nějaký signál nechodí jak by měl?) nebo přímo v řadiči.
Zdá se, že mi zbývá poslední možnost.. - Vzít to všechno na hřbet a zajít na návštěvu k někomu, u koho bychom mohli zkusit, která ta část (Didaktik/kabel/řadič/mechanika) vlastně stávkuje.

Je tady někdo z Brna, kdo by mi tu možnost dal?

Díky Vladimír

P.S. Teď jako koukám na schéma, došlo mi, že jsem v zápalu boje nějak neproměřil jestli a jak chodí signál STEP z toho WD2797. Předpokládám, že ten by měl vystavovat ty hlavičky.
Netušíte někdo, k čemu je u něj ten kapacitní trimr? Co se s ním nastavuje? Něco důležitého? Já do něj nevrtal, ale mohl někdo přede mnou....
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PvvS



Založen: Nov 25, 2008
Příspěvky: 464
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá listopad 07 2014, 10:06    Předmět: Citovat

Mrkni jestli ta disketovka ma nastavenou identifikaci na 0, POkud tam nekdo vrazil PC mechaniku, tak bude nastavena na 1.

MAximalne se muzem domluvit na otestovani.Ale o vikendech je to s casem spatny.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VirtualMan



Založen: Mar 18, 2005
Příspěvky: 63
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá listopad 07 2014, 17:17    Předmět: Citovat

BINGO! Moc díky za nakopnutí správným směrem!
Už to běhá, zabralo to na první pokus. Původní majitel nejspíš vyměnil mechaniku za "lepší".



Jen s tou 3.5 mechanikou to nechodí jak by mělo. Taky jsem v ní přeletoval propojku, aby byla id0. Reaguje, ale disketu se mi naformátovat nepodařilo. Projde první fáze, kdy zapisuje postupně stopy a pak jakmile je začíná v opačném pořadí pro kontrolu číst vyhodí chybu.
Možné příčiny:
- Disketa byla HD, i když měla zalepené okénko, aby se tvářila jako DD. Vim že ne vždy to funguje, protože HD materiál měl jiné magnetické vlastnosti než DD.
- Mohlo by to mít možná i souvislost s dalšími dvěma propojkami, a to MS/MO a RY/DC. Někde jsem četl o nahrazování mechaniky ve Spectrum +3, a tam se ty propojky musely nějak nastavovat, aby to jelo.

Neví někdo nějaký další špek?



20141107_153248.jpg
 Komentář:

Stáhnout
 Soubor:  20141107_153248.jpg
 Velikost:  288.99 kB
 Staženo:  110 krát

Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
jjilek



Založen: Mar 29, 2009
Příspěvky: 4010
Bydliště: Olomouc

PříspěvekZaslal: pá listopad 07 2014, 18:05    Předmět: Citovat

Mám ještě nejde nějaké diskety 720kB, nevím ale, jestli ještě pojedou. Pokud budeš potřebovat, tak jich pár je Tvých. V pondělí 10.11. projíždím přes Brno ráno tam, večer zpátky.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
PvvS



Založen: Nov 25, 2008
Příspěvky: 464
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá listopad 07 2014, 18:37    Předmět: Citovat

Je to divny, pac ja jsem si jenom z boku vytahl kabel na 3,5" a po prestaveni pozice jela. Jo a mechaniku mas napojenou misto 5,25" na kabel, nebo z boku ? To napojeni z extended konektoru neni 1:1 na FDD.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PvvS



Založen: Nov 25, 2008
Příspěvky: 464
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá listopad 07 2014, 18:43    Předmět: Citovat

Tady je drobny popis:
http://www.lowlevel.cz/log/pivot/entry.php?id=168
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VirtualMan



Založen: Mar 18, 2005
Příspěvky: 63
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá listopad 07 2014, 18:44    Předmět: Citovat

To jjilek: Díky, poslal jsem SZ Smile
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Celeron



Založen: Apr 02, 2011
Příspěvky: 17840
Bydliště: Nový Bydžov

PříspěvekZaslal: pá listopad 07 2014, 18:47    Předmět: Citovat

A má to chodit s 3,5", tedy dá se navolit? Protože 5,25 a 3,5 má jinej počet sektorů na stopu. 3,5" má v DS,HD 512byte x 36sektorů x 80 stop a 5,25" má v DS,HD, 512byte x 30sektorů x 80 stop. Taky nezapomeň, že 5,25 byly nejdřív 40 a potom 80 stop a už si nevzpomínám, jestli 3,5" někdy byly jinak než 80 stop. Před časem jsem připojoval k jednomu osmibitu 3,5 a 5,25 a psal od základu drivery pro řadič 8272.
Vím, že s driverem pro 3,5" nešly 5,25 vůbec, a s driverem pro 5,25" se 3,5" chovaly přesně jak píšeš. Celkem jsem si s tím užil ale do formátovací kompatibility s PC jsem to dokopal. Akorát to nemá FATku ale diskety naformátovaný na PC to sežere bez problémů.
Jirka
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
VirtualMan



Založen: Mar 18, 2005
Příspěvky: 63
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá listopad 07 2014, 18:50    Předmět: Citovat

PvvS
Mě ta třiapůlka reagovala, ale nevystavovala hlavičku. (mechaniky mohou mít ID 0-3. Když má jiné ID tak na povel pro rozběh motoru zareaguje - reagují všechny, ale jinak nekomunikuje)
Mohl jsi mít možná mechaniku, která různá ID nepodporuje a slyší na všechny.
Já jsem si konektor pro 3.5" nakrimpoval na ten kabel k 5.25", o dva centimetry níž, a mám tam teď oba.


Naposledy upravil VirtualMan dne pá listopad 07 2014, 20:27, celkově upraveno 2 krát.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
rnbw



Založen: Mar 21, 2006
Příspěvky: 33980
Bydliště: Bratislava

PříspěvekZaslal: pá listopad 07 2014, 19:24    Předmět: Citovat

D40 ma 5,25" mechaniku so 40 stopami (360 KB), D80 ma 3,5" mechaniku s 80 stopami (720 KB). ROM po resete robi autodetekciu mechanik podla poctu stop, preto posunie hlavu na koniec a naspat.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PvvS



Založen: Nov 25, 2008
Příspěvky: 464
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: pá listopad 07 2014, 19:50    Předmět: Citovat

Jeste bych skusil jinou mechaniku. Tusim samsungy a nektery verze TEAC mi moc nechodily ani se starejma radicama v 386, ani u 8bitu. Sony v pohode a par vyberovejch kousku taky. Paradoxne, cim starsi, tim lepsi.
S prehozenym ID se mi hadala u nekterych radicu.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
PotPalo



Založen: May 13, 2009
Příspěvky: 5008
Bydliště: BA-Petržalka :(

PříspěvekZaslal: so listopad 08 2014, 0:13    Předmět: Citovat

3,5" mechaniku z PC (1,44MB - HighDensity) tam nerozchodíš, chýba na nej nejaký signál na konektore. Musíš tam dať 720kB (DoubleDensity). A tiež keď som s týmto kedysi experimentoval, tak 1,44MB diskety s prelepeným okienkom mi tiež nejak blbly (nekvalitný zápis), musel som použiť čistokrvné 720kB.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit autorovy WWW stránky
VirtualMan



Založen: Mar 18, 2005
Příspěvky: 63
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so listopad 08 2014, 1:56    Předmět: Citovat

Tak jsem se chtěl pochlubit, že ten kabel na druhou jednotku jsem si udělal, a už vesele kopíruju z diskety na disketu Smile
Moc děkuju PvvS za bezvadnej tip!
to PotPalo: No, ale já tam mám 3.5"/1.44 mechaniku, co jsem vyndal ze svého pc...

Diskety musí být DD (našel jsem tady jednu s nějakými drivery). Ale i 720 kB je pro osmibit slušná kapacita.
Podařilo se mi po zalepení rozpoznávacího okénka znásilnit i HD disketu, ale není to úplně ono, i když byla nová a bezvadná, zůstaly tři vadné bloky

Udělal jsem nějaké fotky, nasbíral s vaší pomocí nějaké zkušenosti, tak až to bude hotové zkusím na to téma napsat nějaké říkání, aby tady po mě aspoň něco zbylo až mě z toho trefí....

P.S.
Jo, a dávejte na sebe pozor! Možná to nevíte, ale v téhle zemi se volně pohybují a mají volební právo i jedinci, kteří by chtěli formátovat diskety v mechanice, které předtím při čištění ODPOJILI HLAVY!!! Laughing
Návrat nahoru
Zobrazit informace o autorovi Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď       Obsah fóra Diskuzní fórum Elektro Bastlírny -> Výpočetní technika Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Jdi na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Strana 7 z 8

 
Přejdi na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.
Nemůžete připojovat soubory k příspěvkům
Můžete stahovat a prohlížet přiložené soubory

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Forums ©
Nuke - Elektro Bastlirna

Informace na portálu Elektro bastlírny jsou prezentovány za účelem vzdělání čtenářů a rozšíření zájmu o elektroniku. Autoři článků na serveru neberou žádnou zodpovědnost za škody vzniklé těmito zapojeními. Rovněž neberou žádnou odpovědnost za případnou újmu na zdraví vzniklou úrazem elektrickým proudem. Autoři a správci těchto stránek nepřejímají záruku za správnost zveřejněných materiálů. Předkládané informace a zapojení jsou zveřejněny bez ohledu na případné patenty třetích osob. Nároky na odškodnění na základě změn, chyb nebo vynechání jsou zásadně vyloučeny. Všechny registrované nebo jiné obchodní známky zde použité jsou majetkem jejich vlastníků. Uvedením nejsou zpochybněna z toho vyplývající vlastnická práva. Použití konstrukcí v rozporu se zákonem je přísně zakázáno. Vzhledem k tomu, že původ předkládaných materiálů nelze žádným způsobem dohledat, nelze je použít pro komerční účely! Tento nekomerční server nemá z uvedených zapojení či konstrukcí žádný zisk. Nezodpovídáme za pravost předkládaných materiálů třetími osobami a jejich původ. V případě, že zjistíte porušení autorského práva či jiné nesrovnalosti, kontaktujte administrátory na diskuzním fóru EB.


PHP-Nuke Copyright © 2005 by Francisco Burzi. This is free software, and you may redistribute it under the GPL. PHP-Nuke comes with absolutely no warranty, for details, see the license.
Čas potřebný ke zpracování stránky 0.18 sekund